Menu serwera

firefox 1.5 jest!

wyczytałem w blogu hadreta, że ognisty lisek już jest. i to po naszemu. szybciutko więc pobrałem, zainstalowałem i właśnie cieszę się nową wersją.

jest SZYBKO! zasuwa to u mnie w pracy jak kometa. coś, czego wetsji 1.4 nie mogłem wybaczyć, a mianowicie koszmarnie powolne wyświetlanie stron z dużą ilością osadzonych falshów – tu praktycznie nie ma miejsca. jeszcze potestuję w chałupie ale póki co jestem na TAK! no i ładnie opcje wyglądają :)

ale głównie zaskakuje mnie przyspieszenie pracy samej przeglądarki. śmiga zatrważająco wręcz prędko. nie mam w pracy opery by jakoś porównać obydwie przeglądarki pod tym względem ale juz widzę, że wyniki byłby bardzo porównywalne. to kurczę cieszy. moja ulubiona przeglądarka zasuwa jak rakieta :)

ale ja w sumie mam pytanie z gatunku tych głupich: czy ktoś wie kiedy mniej więcej spodziewane jest dorzucenie wersji 1.5 do repozytoriów ubuntu/kubuntu? bo nie powiem, z wersją 1.4 mam właśnie ten przed chwilą opisany problem z wleczącym się wyświetlaniem stron z dużą ilością flasha powsadzanego w ramach reklamy wszędzie gdzie się da (a to już materiał na osobnego arta, którego chyba dziś popełnię).

polska strona firefoxa
strona firefoxa

,

8 odpowiedzi do firefox 1.5 jest!

 1. Hadret Listopad 30, 2005 o 18:01 #

  Nie wiem jak w repozytoriach, natomiast ja korzystam z Foksa… luzem (: Wrzuciłem sobie plik do katalogu repo (taki przykład), rozpakowałem i uruchamiam bezpośrednio z niego. Podlinkowałem sobie tylko dwie wtyczki – java i flash – i śmiga. Jak pojawi się w reposach Fox 1.5, to będę sobie tak luzem odpalał Deer Park’a (Fox 1.6a), czystej ciekawości (:

 2. byte Listopad 30, 2005 o 18:31 #

  Jak znam życie to niedługo 1.5 zamelduje sie w backportach… Zastanawia mnie jedna rzecz – przeglądarka potrafi się sama aktualizować, więc co się stanie, gdy pojawi się nowa wersja „w paczce”? Numer paczek będzie wyższy, ale de facto będzie to ten sam program…

  • ehh Listopad 30, 2005 o 19:12 #

   Aby sam się zaktualizował musisz odpalić FF z uprawnieniami roota, a nie radze na własnym profilu tego robić. A paczka nowa nadpisze pliki z aktualizacji…

 3. Shot Listopad 30, 2005 o 19:30 #

  Firefox 1.5 to to samo, co 1.5RC3; przebudowałem sobie paczkę z Dappera (wyszedł piękny numer wersji 1.4.99+1.5rc3.dfsg-1ubuntu3~0shot1…) i śmiga.

  Nie wiem, jak będzie z Firefoksem 1.5 w breezy-backports, bo od firefoksowego Gecko zależy sporo pakietów i podobno większość (wszystkie?) z nich należałoby przebudować, a to się raczej na pewno nie stanie. U mnie na razie przestał działać System | Help. :)

  • Shot Listopad 30, 2005 o 19:32 #

   (To … na końcu numeru wersji to wielokropek powinien być, co za durny CMS.)

 4. CoSTa Listopad 30, 2005 o 19:38 #

  tak was czytam chłopki i coś mi się widzi, że na wersję 1.5 przyjdzie jeszcze dłuuuugo poczekać :/… szkoda taka jego mać. właśnie zainstalowałem w doku na windowsie, do tego kilka rozszerzeń i jestem veeeery zadowolony. przeglądarka dostała wyraźnego prędkościowego kopa. także w kwestii uruchamiania. momencik i okno wskakuje. daaamn, chcę tak i pod kubuntu! a jak widzę raczej się na to nie zanosi w najbliższej przyszłosci :/

  • Shot Listopad 30, 2005 o 20:08 #

   Wydaje mi się, że możesz sobie spokojnie ściągnąć binarkę z mozilla.com, zainstalować do /opt czy innego /home/costa/bin i używać do woli, zostawiając “w systemie” Firefoksa 1.0 na potrzeby zależnych aplikacji.

   Problem jakoś i tak musi zostać rozwiązany, bo Mozilla w pewnym momecie przestanie wspierać linię 1.0, a backportowanie poprawek bezpieczeństwa jest praktycznie niewykonalne. Ciekawe, co Canonical wtedy zrobi (przekompiluje wszystkie pakiety zależne?).

 5. mazdac Listopad 30, 2005 o 22:25 #

  zrob tak jak mowi shot. wrzoc se lisa do home’a i tyle. na ftpeku mozilli jest nawet wersja rozpakowywana (rozpakowujesz i jazda – przydatne gdy nie mamy praw do zapisu w innym katalogu niż nasz domowy). ja codziennie sciagam fx’a z ftp (codzienne nightly) i o wszystkich nowych funkcjach wiem od razu (jesli je zauwaze :))

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
galeria zdjęć na nowo – minigal version 2

i się człowiek w tym wszystkim gubi... ja chcę tylko prostą galerię, coby w miarę ładnie wyglądającą zbieraninę fotek robiła,...

Zamknij