Menu serwera

serendipity – testując wtyczki…

chyba czas na jakąś nową kategorię, tym razem o serendipity (systemie blogowym, z którego korzystam). trochę rzeczy zaczynam tu ruszać: czas na zrobienie kilku schematów "pro publico bono", które przy okazji będę testował i na tej stronce. ale to pieśń przyszłości bo póki co powstał raptem jeden schamcik oparty na aktualnym, oczywiście nieco zmienionym. po głowie chodzą mi bardzo fajne chyba rzeczy a na pierwszy ogień chciałbym zrobić coś w stylu theme, z którego korzysta da.killa. bardzo ale to bardzo przypadł mi do gustu ten jego temacik a podobnego dla serendipity brak. czas to zmienić :)

to zakłada solidne wczytanie się w bajery, jakie oferuje system smarty, z którego serendipity korzysta. te wszystkie funkcje w stylu "truncate" czy insze… potencjał jest ogromny i czas się za to zabrać. zabawa w każdym bądź razie jest przednia :).

ale miało być o testach…

testuję w międzyczasie różne wtyczki na swoim lokalnym serwerku stojącym na ubuntu i jakoś tak wczora z wieczora zainteresowałem się jedną wtyczką: free wiki links for your entries (opis wtyczki tutaj). co to jest i czym to się je? wtyczka udostępnia funkcjonalność, jaką mniej więcej daje wiki. jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium rozwoju ale garvin (jeden z developerów serendipity) pracuje nad nią solidnie i obiecuje już niebawem rozszerzenie jej funkcjonalności. używa się jej bardzo prosto. wystarczy bowiem w trakcie pisania treści wpisu zaznaczyć coś tagami [[jakiś tekst]] a wtyka przeszuka bazę na okoliczność występowania wpisu o takim tytule i odpowiednio go podlinkuje. wygodne? jak jasna cholera! testowo odpaliłem wczoraj tę wtyczkę i popisałem sobie nieco. linkowanie nie może byc prostsze a o całą resztę dba wtyka (wysyła trackbacki i takie tam). brakuje jeszcze możliwości ustawiania, czy te trackbacki chcemy w ogóle wysyłać ale to już niebawem.

a co się dzieje, kiedy wpisu o takim tytule nie ma i nie ma czego linkować? w takim wypadku we wpisie obok otagowanego hasła pojawia się znaczek (póki co po prostu znak zapytania co nie wygląda zbyt dobrze) z odpowiednim linkiem do panelu administracyjnego. klikasz i… po prostu edytujesz hasło, o ile oczywiście jesteś zarejestrowanym użytkownikiem i masz możliwość edycji wpisów. rewelacja! wykorzystanie tego w blogach lub na stronach z większą ilością ludzi edytujących wpisy narzuca się wręcz samo.

bardzo wygodna i poręczna wtyczka. co prawda to jeszcze bardzo wczesna faza jej rozwoju ale już niebawem powinno to zacząć pracować jak należy.

, , , , , , ,

6 odpowiedzi do serendipity – testując wtyczki…

 1. btd Luty 19, 2006 o 12:00 #

  Ciekawe, tylko pamiętać tytuły swoich wpisów ;-)

  I tak trzeba będzie klikać wstecz żeby sprawdzić tytuł żeby zadziałało.

  ;-p

 2. Hadret Luty 19, 2006 o 13:48 #

  Wtyczka niby fajna, ale jeśli stronę/bloga prowadzi się w jedną osobę, IMO, staje się zbędna (:

  • CoSTa Luty 21, 2006 o 09:46 #

   tak, zgadza się, to rozwiązanie dla blogów prowadzonych przez kilka osób. choć powiem ci, że przez ten krótki okres testów doskonale się toto sprawdzało także przy jednej osobie (czyli mnie :)). wbrew pozorom to całkiem wygodne o ile prowadzi się bloga z wieloma odniesieniami do wcześniejszych wpisów. no i ma rację btd – trzeba tytuły pamiętać. w sumie ogranicza to nieco klikanie a każde ułatwienie warte zachodu :)

 3. SpeX Grudzień 1, 2007 o 17:23 #

  Wpadłem na twojego bloga zaciekawione możliwościami s9y zaprezentowanymi przez szumana na jego blogu i tez postanowiłem swój założyć. Na razie się dokształcam i czytam wpisy o s9y od końca więc się nie dziw na komentarze do postów przed 2 lat :P

  Plugin mnie zainteresował, bo przez chwile do głowy wszedł mi pomysł przeniesienia mojej przygotowywanej strony (od 1,5 roku) z MediaWiki na s9y, ale niestety jak widzę chyba plugin umarł bo nie mogę nawet go pobrać :(

  Pozdrawiam

  • CoSTa Grudzień 2, 2007 o 21:30 #

   Witam i zabawę polecam, bo skrypt całkiem sympatyczny i jakimś cudem nie sprawiający mi żadnych problemów.

   Wtyczka jak najbardziej istnieje i ma się dobrze. Do pobrania [url=http://spartacus.s9y.org/cvs/additional_plugins/serendipity_event_wikilinks.zip]stąd[/url]. Ewentualnie via [url=http://php-blog.cvs.sourceforge.net/php-blog/additional_plugins/serendipity_event_wikilinks/]CVS[/url]. Generalnie zaś wtyczki i schematy dostępne są na [url=http://spartacus.s9y.org/]tej stronie[/url].

 4. SpeX Grudzień 2, 2007 o 21:53 #

  To najwidoczniej wczoraj strona mi tylko nie działała :>

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
black – gra, którą będę miał

blackten tytuł na pewno u mnie wyląduje. akurat wychodzi na moje urodziny. więc, droga rodzino, ściepa i kupujta.black, coś co...

Zamknij