Menu serwera

Linux - Screenshot

costa goes xgl

a nie mogłem się powstrzymać. musiałem spróbować. zbyt duża pokusa :). no to sobie zainstalowałem co trzeba wedle instrukcji z ubuntuforums.org. wniosek pierwszy: DZIAŁA! i to takiemu linuksowemu matołkowi jak ja… znaczy się, że w miarę szybko możemy spodziewać się wprowadzenia xgl-a pod strzechy. jeśli komuś się będzie chciało wczytać w poces konfiguracji tego dziadostwa to zauważy, że aby całość funkcjonowała należycie (no przynajmniej wizualnie) trza po prostu trochę wpisów porobić w plikach konfiguracyjnych. poszło od ręki.

Linux - Screenshot

Linux - Screenshot

wniosek drugi: chłopaki od kororaa jakoś chyba sprytniej to pokompilowały czy inne czary porobiły bo ich live smigał mi zdecydowanie szybciej. niestety, efekt otwierania okna (fade in zdaje się) działał u mnie wooolnoooo… cała reszta jednak już śmigała jak należy. włącznie z bajeranckim „zawijaniem” okna z filmem na sześcianie :). doropha kiedy to dziś zobaczyła zrobiła tylko „ooooch, ale fajne!” (żelujące okienka spodobały jej się najbardziej :)) i tyle mam do powiedzenia w kwestii „czy to się przyjmie”. to zdąbędzie szturmem linuksowe desktopy :)

wniosek trzeci: niestety ale ni cholery nie idzie ustawić układu klawiatury naszego. jak bym nie próbował polskich liter nie mam. oczywiście zakładam, że jest to w miare proste do obejścia a ja po prostu tego nie wiem. okej, niech to dopracują to będzie rewelka.

wszystko poza tym to już miodek. startuje toto szybko i gdyby nie kłopoty z fade in desktop ogólnie zapieprzałby zdecydowanie szybciej. taaak, takiego xgl-a w wersji prostej w instalacji i współpracującej z gnome bez większych problemów poproszę pronto! i jeszcze raz twierdzę, że funkcjonalność f12 powinna stać się teraz standardem. fenomenalnie przyspiesza to robotę z oknami.

, ,

11 odpowiedzi do costa goes xgl

 1. maz Marzec 11, 2006 o 13:28 #

  Mógłbyś się pochwalić komputerem… na czym to cudo odpaliłeś, wiesz karta graficzna, procesor i ram – to mnie interesuje ;)

  Może również się skusze, ale gdzie nie rzuce okiem, to czytam, że dość problematyczne to całe Xgl (szczególnie gdy sprawa tyczy sie kart Ati) jeszcze jest.

  p.s. jeśli gdzieś wcześniej o wspomniałeś o sprzęcie, to wybacz ale szczerze nie chciało mi sie przedzierać przez archiwum ;)

  • CoSTa Marzec 11, 2006 o 14:00 #

   „chwalić się” to trzeba mieć wpierw czym :). spoko, jasne, już służę uprzejmie: amd 2000+, 768mb ramu, ati 9600 a całość na jakiejś taniutkiej i starej (zaczyna mi się już kompletnie walić) płycie asrocka. plus plyty taki, że działa nieprzerwanie prawie że od ładnych trzech latek (jak nie dłużej) i nie sprawiała żadnych ale to żadnych problemów. no przychodzi powoli jej kres niestety, to się czuje :/. jak się domyślasz demonem wydajności toto nie jest. najnowszym elementem jest karta grafiki. reszta ma już swoje lata.

   a póki co to całe xgl to bajer. fajny ale bajer. muszą to jeszcze dopracować. ale kiedy dopracują… kilka chwil z tym cudeńkiem i aż żal się przesiadać do marnych dwóch wymiarów :)

   • Maciej Litwiniuk Marzec 12, 2006 o 21:18 #

    Zmień płytę – przy tej konfiguracji cholernie zwiększa prędkość działania (mam bardzo podobnie), no i w DualChannel mógłbyś zainwestować – wzrost wydajności jest zdecydowanie widoczny.

 2. pawlik Marzec 11, 2006 o 14:19 #

  wow ;-) Fajnie masz, że możesz się pobawić tym cudeńkiem. Ja póki co odłożę to na półkę, przo moim (256) ramie nie ma co szaleć ;-)

 3. KonMan Marzec 12, 2006 o 02:30 #

  Hej, mnie też się udało. Xgl i compiz działa równie wydajnie, co na Kororaa (w końcu to też Gentoo). No i mam polskie znaki, jak widać. :))

  Martwi mnie tylko to, że musiałem zemergować Gnome’a, bo na codzień jestem fanem KDE. :)

 4. Maciej Litwiniuk Marzec 12, 2006 o 21:16 #

  Jakoś nie mogę sie zmusić, żeby ściagać kolejne liveCD :P

  Poczekam, wkrótce i tak się do przesiadki na gentoo przymierzałem, więc xgl przy okazji wleci :P

 5. nenros Marzec 12, 2006 o 21:17 #

  dlaczego to działa u wszystkich tylko nie u mnie?

 6. arsen Marzec 12, 2006 o 21:46 #

  Jakiś czas temu też spróbowałemz powodzeniem XGL + compiz, a sprawa z polską klawiaturą banalna.

  setxkbmap -model pc102 -layout pl -variant basic

 7. RAFi Marzec 14, 2006 o 18:47 #

  CoSTa, zainstaluj sobie jakiegoś antyspama, bo wkrótce Ciebie to zasypie. ;)

  • CoSTa Marzec 14, 2006 o 19:05 #

   antyspam jest i działa. bez tego miałbym tu kilkanaście komentarzy ekstra dziennie :). niedawno robilem reinstall plugina bo zaczęło byta i btd killować i wtyka uczy się na nowo. jeszcze chwila i problem powinien przestać występować. sorry za to, uczymy się jak rozpoznawac kto swój, kto obcy :)

 8. Korneliusz Marzec 27, 2006 o 20:37 #

  Na KDE tez super dziala :) http://www.jarzebski.pl/?page_id=34

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Linux - Screen
nowe szatki dappera

dziś był ciężki i w sumie przykry dzień. zmeczonym okrutnie i dopiero co z roboty w sumie wróciłem :/. a...

Zamknij