Menu serwera

drobne zmiany w szablonie

dorobiłem się drobniutkiej garstki osób odwiedzających to miejsce nie tylko w ramach przypadku (czytaj: ktoś to czyta mniej lub bardziej regularnie :)). dla stałych bywalców być może widoczne stały się drobniutkie zmiany w wyglądzie szabloniku, który sobie teraz radośnie stosuję. nie stały się widoczne? tym lepiej! znaczy, że drobiazgi spełaniają swoją rolę – są drobiazgami niezbyt przeszkadzającymi. tak, kilka ikonek doszło (w kwestii grafiki jest tu strasznie pustawo, wiem), jakiś eksperymentalny navbar (diabli raczą wiedzieć czemu nie działający w ie – muszę przejrzeć tego css-a (po przejrzeniu: działa)), lightbox w sensownej wersjii się pojawił i takie tam inne pierdółki.

po co to całe dzierganie? a bo to zabawne jest :). teraz dopiero czeka mnie fajna zabawa – porzucenie tabel na rzecz trendy divów (to się zapewne jakoś fachowo nazywa). nie wiem co jest złego w tabelach ale biegając po różnych stronach dowiedziałem się, że ssą maksymalnie i są wręcz zakazane. no i – przede wszystkim – niby baaaardzo trudno się takimi tabelami operuje. taaak? nie stwierdzam żadnych problemów. ba! sporo z tabelami ułatwień i ogólnie są o wiele bardziej zrozumiałe niż jakieś dziwaczne definicje css-owe. no ale skoro nie są trendy/jazzi/whatever to nie ma co siedzieć z założonymi rękami.

okej, jest jeszcze jeden powód zmian – szablonik udostępniam (z lekką modyfikacją nagłówka strony oczywiście) wszelkim chętnym użytkownikom serendipity. no i to głownie jest motorem jakichkolwiek zmian. po prostu ma być trochę ładniej/przyjemniej/fajniej…

9 odpowiedzi do drobne zmiany w szablonie

 1. Biter Maj 2, 2006 o 07:40 #

  Lepiej i fajniej, przydało sie wolne :)

 2. byte Maj 2, 2006 o 08:47 #

  Deklarujesz XHTML a w XHTML tabele służą tylko i wyłącznie do prezentowania danych tabelarycznych. Jest też parę innych powodów, wszystkie [url=http://osiolki.net/tabelki/index.html]tutaj[/url].

  • CoSTa Maj 2, 2006 o 09:11 #

   łozjezu byte, coś ty mi za linka podał? tłumaczenie czemu nie mam używać tabel w formie komiksu? byte, obrazki są fajne ale można do mnie mówić/pisać otwartym tekstem :)

   [quote]Mieszają treść i warstwę prezentacyjną. Strony są niepotrzebnie duże — użytkownicy muszą ściągać dane odpowiedzialne za prezentację z każdą stroną, którą odwiedzają, a przecież ruch w Sieci kosztuje.[/quote]

   no bądźmy poważni. więcej to ja musze się opisać tego całego css-a żeby odpowiednio wszystko powyrównywać :). zdanie o kosztach pomijam bo to kuriozum jest. ichni obrazek ilustrujący tylko te argumenty waży więcej niż cała ich pisaniana.

   [quote]Zmiana wyglądu strony jest niezwykle pracochłonna (i tym samym droga).[/quote]

   akurat wczoraj zmieniałem. pięć minut roboty. z czego najwięcej zajęło kombinowanie gdzie ja właściwie chcę wsadzić tego navbara :)

   [quote]Również trudne (i kosztowne) jest utrzymanie spójnego wyglądu stron w całej witrynie.[/quote]

   za to odpowiada u mnie, u ciebie i pewnie w innychsystemach blogowych jeden plik definiujący wygląd i podający dane jakiemuś smarty czy innemu podobnemu systemowi.

   [quote]Strony oparte o tabelki są o wiele trudniejsze w odbiorze dla osób niepełnosprawnych albo korzystających z sieci za pomocą urządzeń przenośnych — telefonów komórkowych czy organizerów (PDA).[/quote]

   nie wiem o co chodzi z tymi osobami niepoełnosprawnymi ale brzmi to wręcz zabawnie :). i już widzę ilu ludzi czyta tę stronę przez pda czy inne ustrojstwo…

   oczywiście byciku drogi masz rację i w ogóle jak już coś robić, to porządnie. ale no nie dajmy się zwariować… :)

   • byte Maj 2, 2006 o 10:26 #

    [quote]no bądźmy poważni. więcej to ja musze się opisać tego całego css-a żeby odpowiednio wszystko powyrównywać :). zdanie o kosztach pomijam bo to kuriozum jest. ichni obrazek ilustrujący tylko te argumenty waży więcej niż cała ich pisaniana.[/quote]

    Wyobraź sobie witrynę z kilkuset podstronami, każda w tabelach – łącznie ściągniesz _o wiele więcej danych_ niż w przypadku divów. Abstrahuję od konkretnych przykładów, takich jak ta strona. Jak już pisałem, chodzi przede wszystkim o to, że używanie tabel do konstruowania wyglądu strony jest niezgodne ze specyfikacją XHTML.

    • CoSTa Maj 2, 2006 o 10:44 #

     emotikony byte, emotikony…

     tak jak pisałem – masz oczywiście rację ale na boga, NIE dajmy się zwariować! potrafię sobie wyobrazić taką witrynę – to moja własna strona. samych wpisów jest zdrowo ponad 400 a do tego dorzućmy jeszcze strony statyczne itd. taaak, już widzę jak ktoś to wszystko przegląda… nie powiem, dla portali to pewnie świetna sprawa ubranie wszystkiego w css. dla mnie jednak to sztuka dla sztuki, ilości danych przesyłane w wyniku kilku tagów więcej robiącyh tabelę są znikome, byle gifik waży więcej. jakie oszczędności? po co?

     a specyfikacja – ważna rzecz! tyle że średnio zależy mi na trzymaniu znaczka „xhtml certified” na stronie tylko po to, by tam wisiał (kolejne bajty do zassania) w sytuacji, gdy KAŻDA przeglądarka poradzi sobie z tabelami ale NIE KAŻDA odpowiednio poradzi sobie z css. przerabiałem już to i wymaga to wiedzy, której na dzień dzisiejszy nie mam, czyli czego muszę się dowiedzieć, na co muszę przeznaczyć czas itd. – idąc tropem tamtej stronki: koszty i inne bzdury.

     ja wiem byte, że ty z tych zaglądających w nagłówki i łapiących każdą odchyłkę od normy/specyfikacji. obiecuję: postaram się jak tylko będę mógł by zadowolić twoje wymagania. precz tabele! won w pizdu! już niedługo wszystko wsadzę w css-y. obiecuję!

    • byte Maj 2, 2006 o 11:07 #

     [quote]ja wiem byte, że ty z tych zaglądających w nagłówki i łapiących każdą odchyłkę od normy/specyfikacji.[/quote]

     Przesadzasz. U mnie XHTML 1.1 leci jako text/html, co jest zbrodnią większą niż tabelki :)

    • CoSTa Maj 2, 2006 o 20:39 #

     zrobiłem byte. tyle że wszystko sypie się pod ie :/… nie mam pojęcia jak toto ominąc. może kiedyś… w firefoksie wszystko jest jak najbardziej si.

    • byte Maj 3, 2006 o 07:55 #

     Prawdopodobnie na początku przyszłego roku (IE7) będzie już wyglądało OK :)

 3. bmp Maj 2, 2006 o 09:00 #

  Twój szablon uważam za jedne z najlepszych pośród blogów, które czytam.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
where is everybody?

aż popatrzyłem w kalendarz. no jest napisane i stoi grubą czcionką jak wół: 02.05.2006. w dodatku wtorek. w dodatku nie...

Zamknij