Menu serwera

nokubuntu – linuksowe live cd pełne cukierków

niedawno pisałem o nokubuntu, ciekawej dystrybucji live cd, którą oczywiście można zainstalować na twardym dysku i pełnej przyjemnego softu. zapowiadałem, że pobiorę no i pobrałem. a skoro już pobrałem to w sumie czemu się nie pobawić? nie wiedzieć czemu zerwało mnie coś w sobotę o piątej rano z wyra więc co innego mi czynić? :)

obrazek jest sporawy ale też mieści dobra adekwatną ilość. kde, gnome, softu po szyję… postanowiłem uruchomić kde bo daaawno już nie widziałem a ciekawym bardzo jak ten projekt się rozwija i czy coś się zmieniło od czasu mojego ostatniego z kde przebywania. oj, zmieniło się nieco a desktop staje się coraz przyjemniejszy w obsłudze. gdyby tylko taki brzydki nie był… :)

ale nie o kde miało być. będzie o nokubuntu (dziwna nazwa swoją drogą) i kilka screenów do tego.

spalenie obrazka zajęło chwilkę. reboot i jeszcze chwilka by wszystko to wstało. jakieś problemy przy wstawaniu? kompletnie żadnych. rozpoznało wszystko, co miało być rozpoznane i ruszyło z kopyta jak należy. miła rzecz: fglrx pracuje jak należy, wsparcie dla 3D ma się od kopa a zmiana rozdzielczości w kde nie sprawiła najmniejszego problemu. coś się zmieniło w kde i moduł administracyjny stał się na prawdę przyjazny dla użytkownika. wszystko pod ręką, logicznie podzielone na odpowiednie grupy… no i o to mniej więcej chodzi. ale znów robię wycieczki w kierunku kde zamiast zająć się nokubuntu.

a to (przynajmniej z uruchamianym kde) może nie wygląda powalająco ale dobra oferuje sporo! na prawdę sporo… softu tutaj co niemiara a najfajniejsze, że niemcy postanowili olać wszelkie licencyjne pierdoły i zapodali rzeczy najistotniejsze z punktu widzenia zwyklego użytkownika: mamy komplet kodeków (divx-y biegają jak należy), nie trzeba doinstalowywać czegokolwiek by sobie mp3 posłuchać… słowem – rzecz zdatna do użytku out of the box. świetna sprawa!

nokubuntu desktop i kilka odpalonych aplikacji

jak widać desktopik nie prezentuje się pięknie ale coś tam chłopcy pogrzebali zdaje się i kde nie wygląda dokładnie tak samo jak wszędzie. załączyłem przy okazji dowód, że fglrx działa jak należy :). dla głodnych szczegółów obrazek w pełnej wielkości.

ale przecież nie o wygląd tu tylko chodzi, ten można wszak ustawić sobie samemu wedle własnego widzimisię. tu się rozchodzi o oprogramowanie. a tego jest sporo i w większości przydatnego. poniższe screeny to zrzuty zawartości kilku grup oprogramowania:


rzecz najważniejsza: internet!

jeszcze istotniejsze: multimedia

sprawy systemowe

użytki

jak więc widać – jest w czym wybierać i z czego przebierać. niestety, mimo wyboru naszego narzecza (znaczy – istnienia takiej możliwości przy bootowaniu) kde nie pieści oczu polskimi bukfami i napisami. być może to kwestia dalszych ustawień ale nawet jeśli – nie tak powinno to wyglądać. w sumie poza tym jedynym minusem innych nie stwierdziłem. śmiga to miło, oparte jest o kubuntu więc marka sprawdzona, sprzęt rozpoznało mnie cały podpięty (a sprawdzę jeszcze ewentualną obsługę komórki), wygląda może nie wyjściowo ale całkiem sympatycznie… ciekawostka ale imo warta uwagi. tym bardziej, że ponoć można to bez większych problemów posadzić na dysku twardym za pomocą załączonego skryptu.

strona nokubuntu

11 odpowiedzi do nokubuntu – linuksowe live cd pełne cukierków

 1. eNJey Czerwiec 3, 2006 o 08:33 #

  Prezentuje się ciekawie. Jak bedę mial czas to zerknę. Skąd ta nazwa się wzięła? na stronie wszystko po niemiecku a w tym narzeczu nic nie trybię.

 2. monkey Czerwiec 4, 2006 o 08:25 #

  hmm… a czegos takiego w oparciu o gnome nie ma? ;p

  bo kde kluje w oczka

  • CoSTa Czerwiec 4, 2006 o 08:34 #

   ależ to ma i gnome na pokładzie. screeny z kde bo chciałem akurat zobaczyć co też to kde daje. jest, jak najbardziej jest i gnome.

 3. monkey Czerwiec 4, 2006 o 09:24 #

  ech, zmylila mnie nazwa calej dystrybucji – „nokubuntu”.

  No i fragment tekstu o gnome przepadl w mej podswiadomosci podczas czytania. ;-)

 4. ZroX Czerwiec 7, 2006 o 15:46 #

  Hello guys,

  today´s releast an xdelta update, to fix some bugs, updatet KDE and added XFCE. More informations and an howto in German and English can you find @ the noKUbuntu HOME.

  regards ZroX

  • walth Czerwiec 7, 2006 o 16:21 #

   No prosze chlopaki sledza kto i skad do nich zaglada :d Chwali im sie :)

  • CoSTa Czerwiec 7, 2006 o 18:46 #

   thanks for info zrox! xfce being added is a VERY good news for some of this blog readers. to tell you the truth i noticed no problems during some short time of plying with nokubuntu (btw – where this name comes from??? you know, german is not my second language ;)) but it’s a really good thing you keep nokubuntu living and growing.

   good work zrox, i liked nokubuntu from the first time i saw it. what will be the future of nokubuntu? what are your plans for this distribution?

   thanks for a visit!

 5. ZroX Czerwiec 7, 2006 o 17:29 #

  and now in English pleace, i understand you!

 6. zrox Czerwiec 7, 2006 o 20:11 #

  Hello CoSTa, nice to see it you like my Distribution.

  The name of noKUbuntu can you translate as „not Kubuntu not Ubuntu its all in one” it irritated me thet the Desktops are separate, that was the hour of birth of noKUbuntu, ok the first release was KDE only but it was only a test ;)

  noKUbuntu it is to help Linux beginners and idle people as i ;) I hate it when i install a new machine and i must install all the packages again and again, or when i must trying the Live mod i will hear mp3´s or play some games…

  hmmm the future…. i have some plans but i dont know that it works.. that shows the future.. ;)

  I try the news on the Projectpage now in German and in English ;) and when you need help or know somewhat you can write in my guestbook (in German or English) i can´t polish ;)

  thx and best regards ZroX

 7. RooToor Czerwiec 11, 2006 o 14:47 #

  PILNE /dla mnie oczywiście/ — Może się tak zdażyć, że ta wiadomość już pojawiła się. Miałem problemy. Czy ktokolwiek z Was zna link do obrazu iso noKUbuntu? Mój ISP ma tzw. „problemy-prezerwę-techniczną” czego efektem jest możliwość pobierania lecz nie w sieci Torrent z niesamowitą /jak dla mnie/ prędkością. Dlatego rozglądam się za obrazem TEJ „odmiany” Ubuntu. Pozdrowienia dla Wszystkich. A może ktoś wystawiłby w paru kawałkach obraz np. w: http://up-file.com/ ?

  ..

  • CoSTa Czerwiec 11, 2006 o 21:40 #

   zrox zostawił swój namiar mailowy. prócz torrenta to ne mam pojęcia czy gdzies leży sobie iso gotowe do wzięcia via ftp czy co innego. być może chłopaki położyli to na jakimś serwerze – wywiedz się u źrodła, tak chyba będzie najprędzej.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
ustawienia gnome – lekka przesada

ustawienia gnome - droga przez mękęw sumie tyczy się to nie tylko gnome ale i kde również. cóż takiego? a...

Zamknij