Menu serwera

CrossFTP – przyjazny serwer i klient FTP w jednym

CrossFTP moduł klienta

Mimo iż protokół FTP to rzecz z 17-go wieku ;) (czytelnicy tego bloga pojmą dowcip, pozostałych odsyłam do wpisu FTP, protokół nieznany) to jednak jest on czasami bardzo przydatny. Ot choćby ostatnio – miałem zestawić szybko najprostszy możliwy serwerek coby kilka ładnych gigabajtów danych udostępnić jakiejś firmie na prywatnym łączu bo z pracy sączyło się po prostu zbyt wolno i nawet moje 512kbps uploadu zrobiłoby robotę lepiej. Problem w sumie żaden ale jednak… Dla zwykłego kliacza, którym jestem, stawianie pod linuksem serwera FTP z prawdziwego zdarzenia nie miało kompletnie żadnego sensu. Po co? Serwerów FTP jest w bród ale skonfigurować toto, zmusić do działania… Dla klikacza to droga przez mękę i dokumentację a zadanie nie wymagało bóg raczy wiedzieć jak wypasionego serwera. Skończyło się na tym, że dwa dni wisiał mi włączony Windows z prostym w konfiguracji ale skutecznym BulletProof FTP Serverem (polecam windziarzom, świetny soft). Pomyślałem sobie wtedy – CoSTa, pod Linuksem mamy brak prostego w konfiguracji serwerka FTP albo ty po prostu głupi jesteś i nie znasz takiego, co w sumie na jedno wychodzi :)

Do dziś byłem o tym przekonany. Ale dziś poznałem program CrossFTP w wersji 1.0 i mogę powiedzieć śmiało – o to właśnie chodziło!

CrossFTP moduł serwera

CrossFTP to w sumie dwa programy a właściwie jeden program składający się z dwóch jakby modułów: CrossFTP moduł klienta i CrossFTP moduł serwera. Całość działa w oparciu o Javę ale po krótszym obcowaniu z programem muszę powiedzieć, że Java nie jest wcale taka zła. Śmiga mi tu soft bardzo sprawnie, zarówno moduł klienta jak i serwer. Jako że śmiga to na Javie, polezie toto też na wszystkim, co Javę obsługuje – Windowsach, Macach i pewnie kilku innych jeszcze systemach.

A jak toto sprawuje się w praniu? No przednio po prostu. Moduł klienta to coś, co po krótkim testowaniu stawiam zaraz obok gFTP a może nawet ździebko wyżej. Ładnie przemyślane kolejkowanie, zgrabna obsługa wznowień plików, których transfer się nie powiódł… Do funkcjonalności najlepszego imo klienta FTP, czyli FlashFXP (fenomenalny soft, niestety tylko dla Windows :/) jeszcze bardzo daleko ale niektóre rozwiązania CrossFTP bardzo przypominają te znane z FlashFXP i mam nadzieję, że są kopiowane z tego programu. Oby! FlashFXP oferuje bowiem sporo a kopiowanie dobrych wzorców w oprogramowaniu nie uważam za coś złego. Krótko: CrossFTP jest funkcjonalnym klientem, którym miło ściąga czy wysyła się pliki. Żadna rewolucja ale też i nic niższej klasy. Dobry, solidny klient.

Prawdziwym cukierkiem jest jednak CrossFTP Server, czyli osobno uruchamiany moduł programu, który zestawia serwer FTP. I teraz najlepsze dla klikaczy – robi się to tak intuicyjnie, że swój pierwszy serwerek zestawicie w kilka chwil po prostu. Takoż dodacie użytkowników, ustawicie hasła, podejrzycie statystyki transferów itd. To prosty ale w pełni funkcjonalny serwer FTP, w dodatku bajecznie łatwy w uruchomieniu i konfiguracji. Co prawda pod Ubuntu nie udaje mi się odpalić drania bez uprawnień administracyjnych ale pewnie jakis sposób się znajdzie. Teraz muszę wywoływać program przez sudo a chciałbym jednak drania puszczać jako zwykły użytkownik. Być może się da, nie wiem, popróbuję jeszcze. Tak czy inaczej jest to wymarzona wręcz zabawka dla zwykłego klikacza, który nie potrzebuje rozbudowanych i trudnych w konfiguracji serwerów w stylu proftpd. W CrossFTP Server dodanie użytkownika to moment, wskazanie jego root directory to kwestia wybrania katalogu, przegląd statystyk to sprawa wybrania odpowiedniej zakładki w oknie programu… Proste, miłe i przyjemne.

Jedyny minus programu – jest cholera płatny i dostęp do bardziej zaawansowanych opcji otrzymuje się dopiero po zapłaceniu tych 20 baksów. Ale i w wersji podatwowej jest to całkiem miłe narzędzie, o którym warto wiedzieć i które warto imo poznać.

strona programu
program na stronach serwisu GnomeFiles

2 odpowiedź do CrossFTP – przyjazny serwer i klient FTP w jednym

  1. mazdac Sierpień 6, 2006 o 13:18 #

    imo najprostszym serwerem ftp dla wszelkiej maście Linuksów i BSD jest vsftpd, 3 linijki w configu wyedytować (wszystko jest przepięknie opisane w komentarzach), utworzyć konto i chodzi jak marzenie. No ale twój system, twój wybór.

  2. Azrael Nightwalker Sierpień 6, 2006 o 18:41 #

    Eeee tam.

    sudo apt-get install proftpd

    sudo adduser nowy_user_dla_ftp_z_shellem_nologin

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowa praca – 1 miesiąc

Jak już donosiłem na tym forum - od przeszło miesiąca mam nową robotę. Wymusiło to na mnie przeprowadzkę do Gdyni...

Zamknij