Menu serwera

Serendipity – port Hemingwaya w drodze i rewolucja w tworzeniu schematów

Port Hemingwaya dla Serendipity – prace w toku

Nieoceniony Carl Galloway wziął i zabrał się za portowanie mojego ulubionego wordpressowego schematu – Hemingwaya. Aż se krzyknę: huuraaaaaa! Czemu? A temu, że to chyba jeden z najfajniejszych pomysłów na schemat, jaki się w głowach designerów mógł narodzić. Znając do tego Carla i jego skrupulatność – chłopak trochę od siebie dorzuci i pomodyfikuje sporo z napędzającego Serendipity Smarty-iego i będzie porcik jak się patrzy. Zapewne z kilkoma udogodnieniami, jakie serwuje Serendipity już po stronie administracyjnej.

Więcej szczegółów na stronie Carla, we wpisie Progress update […]

A podczas mojej nieobecności, równie nieoceniony Garvin Hicking – lead developer (tak to się pisze panowie spece?) projektu Serendipity – dorzucił do bebechów tego systemu blogowego coś, co kompletnie rewolucjonizuje tworzenie schematów (przynajmniej dla tego systemu). Otóż od niedawna możemy… dowolnie bawić się w rozmieszczenie sidebarów w projekcie. Jak to działa? A bardzo prosto. Można w pliku konfiguracyjnym schematu zdefiniować dowolną ilość pól, w których będą umieszczane wtyczki. Po stronie administracyjnej widocznej dla użytkownika wygląda to tak, jakby miał dodatkowe sidebary (teraz już nie można o nich tak mówić, niechaj pozostaną "polami" w takim razie) do dyzspozycji, do których może sobie wrzucać dowolne wtyczki po prostu je tam przeciągając. Sprawuje się to fenomenalnie a otwiera możliwości ogromne po prostu. W połączeniu z solidnym API, jakie oferuje Serendipity i możliwością emitowania dowolnych wtyczek wprost ze schematu (plus swoboda dalszej konfiguracji przez użytkownika), daje to połączenie iście rewolucyjne.

Przekonałem się o tym sam próbując nieco pobawić się tymi możliwościami. Efekt? Być może niebawem zmienię schemacik na zupełnie nowy, w którym będę miał układ trójkolumnowy a do tego będę emitował wtyczki pod wpisami. Walczę póki co z upartym IE bo coś nie chce drań przebrnąć przez moje nieudolne próby zrobienia solidnego, beztabelowego schematu. No krzaczy drań strasznie tam, gdzie Firefox i Opera sprawują się świetnie. Anyway – w praniu okazuje się to być tak proste w użyciu, że to aż niewiarygodne. Skoro ja to pojąłem to nie mam wątpliwości, że inni doskonale sobie z tym dadzą radę :)

Więcej szczegółów na blogu Serendipity, we wpisie Customizable plugin […]

10 odpowiedzi do Serendipity – port Hemingwaya w drodze i rewolucja w tworzeniu schematów

 1. btd Wrzesień 5, 2006 o 11:44 #

  Czy dobrze zrozumialem.

  Tzn ze bedzie mozna rzucac sidebarem na lewo, prawo i na dol, pod wpisy?

  To chyba przeskocze na serendipity jak to bedzie dobrze smigac na jakims fajnym theme :)

  • CoSTa Wrzesień 5, 2006 o 11:56 #

   nie „będzie” tylko już można :). w chałupce to już zrobiłem a rzucać można gdzie się zamarzy i schemat pozwoli. siedzę właśnie nad jednym takim, który byłby w miarę elastyczny pod tym względem i pozwalał na dowolne wrzucanie na lewo, prawo i pod wpisami (w czterech kolumnach). z górą już dałem sobie spokój :). czasu mało to i przysiąść nie można. może przy weekendzie… jak już skończę to porobię tak, by było w miarę elastycznie i zobaczymy czy ktoś sobie z tym poradzi :)

 2. Leszek Wrzesień 5, 2006 o 11:49 #

  A tutaj jest hemingway dla blogger’a

  http://tabo.aurealsys.com/templates/hemingway-template-for-blogger/

 3. YaaL Wrzesień 5, 2006 o 13:17 #

  Serendipity – prawie jak WordPress.

  (MSPANC)

  • CoSTa Wrzesień 5, 2006 o 14:28 #

   no prawie :). młodszy brat (siostra), który(a) jednak potrafi coraz więcej. sam wybrałbym wordpressa tyle że ten dziad biega tylko na mysql a tego akurat na serwerze nie mam i mieć nie będę (admini mają jakiś uraz do mysql).

   z drugiej strony – niech żyje różnorodność i bogu niech będą dzięki, że nie ma hegemonii li tylko jednego systemu blogowego. a tak papa CoSTa może się wyróżnić z tłumu :)

 4. Gracz Wrzesień 5, 2006 o 17:42 #

  W poniższym klimacie te trzy kolumny będą(sam mam zamiar na tym pomyśle dla Joggera theme zrobić)?

  http://www.voodooguild.com/

  I zniknie z rodzimej blogosfery jeden z bardziej przerośniętych pasków ;).

  • CoSTa Wrzesień 5, 2006 o 18:17 #

   tak, w tym stylu mniej więcej. i tez fakt – zniknie jeden z bardziej przerośniętych pasków :). a wielbię ten mój pasek nieprzeciętnie… ciekawe czy znalazł się ktoś, kto dobrnął do jego końca :)

 5. waltharius Wrzesień 6, 2006 o 19:05 #

  Hej CoSTa tutaj http://liquidmodernity.wordpress.com/2006/09/03/niespodziewane-odkrycie/ znajdziesz tłumaczenie nazwy naszego bloga :) Serendipity – to make discoveries, by accident, of things not in quest of (przez przypadek odkryć jakąś rzecz, której się wcale nie szukało). Bardzo to miłe no nie? :)

 6. CoSTa's Family Page Wrzesień 9, 2006 o 22:31 #

  Czas na powakacyjną odnowę wyglądu stronki. Wracają ciemne barwy, surowe, klasztorne wręcz pociągnięcia liniami prostymi i… zupełny prawie brak grafiki :). Nie wiem co mnie napadło ale jakoś tak wzięło mnie na pure CSS (bardzo słabej jakości, muszę nad

 7. CoSTa's Family Page Wrzesień 20, 2006 o 15:37 #

  Port Hemingwaya dla SerendipityCarl Galloway to mała fabryka styli/szablonów/templates (daibli wiedzą jak to tłumaczyć) dla Serendipty. Nie tak dawno jeszcze informowałem o jego z wolna posuwających się pracach nad portem tego schematu a tu proszę – można

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Da majek przedszkolakiem (tak na serio)

Jasny gwint, wracanie z roboty o wpół do dziewiątej wieczorem nie jest fajne. Mogło by być fajne, gdybym zgarniał dwa...

Zamknij