Menu serwera

iTerm i małe problemy z mc

iTerm – fajny terminal

No i trafiłem pod MacOSX na problem, którego przeskoczyć nie mogę. Najlepiej byłoby zmienić przyzwyczajenia ale ni cholery nie dam rady – pracowałem z mc zbyt długo, by tak po prostu odrzucić ten fajny program, którym sporo bawię się i w emulowanym Linuksie, i via ssh na serwerze. A na czym sam problem polega? A na dziwacznym jakimś takim działaniu systemowego terminala (zresztą nie tylko systemowego). Nie mam pojęcia co może być nie tak, bo się na tym najzwyczajniej w świecie nie znam ale objawy wyglądają następująco: zwyczajowe dla mc komendy w stylu F3 czy F4 generują w shellu tylko jakieś znaczki. Problem w tym, że już takie F8 czy F6 działają jak należy i mogę kasować czy zmieniać nazwę/przenosić pliki tak, jak w mc się to robi. Wygląda więc na to, że do shella wysyłane są jakieś inne kody czy co tam może być wysyłane (ale jak widać nie dotyczy to wszystkich klawiorów F).

Kolejny dosyć wredny problem dla mnie to znane chyba wszystkim posiadaczom XGL (czy co tam aktualnie jest w Linuksie na topie w kwestii naśladowania Expose) działanie klawiora F9. W MacOSX to standardowy dla Expose klawior wyświetlający wszystkie okna – wiecie, chodzi o ten efekt ułożenia okien wszystkich programów i możliwość wybrania sobie dowolnego z nich. Nie pamiętam jak się to fachowo nazywa :). No właśnie, F9 powinno w terminalu po prostu zamknąć otwarte mc ale konfilkt jest konfilkt i nie mam pojęcia czy da się to jakoś obejść pod MacOSX.

Ktoś zna sposób obejścia tych niedogodności pod MacOSX? Byłoby diablo wygodnie móc przynajmniej normalnie obsługiwać shella spod makowego terminala, bo póki co to średnio jest to zabawne.

BTW – fonty z Windows Vista rządzą! Consolas kopie tyłek Andale Mono równo i chyba jest idealnym terminalowym fontem. Popróbować zawsze można więc po prostu ukradnijta co trzeba i przekonajcie się naocznie :)

12 odpowiedzi do iTerm i małe problemy z mc

 1. Rudolf Grudzień 10, 2006 o 12:49 #

  A co to ten iTerm?

  Nie możesz używać po prostu systemowego Terminala? Tam można sobie wszystko pomapować (Terminal->Window Settings->Keyboard)

  Ja używam i jestem bardzo zadowolony.

 2. byte Grudzień 10, 2006 o 13:08 #

  Zainstalowałem sobie te czcionki pod Linuksem. Consolas wyglądaj fajnie w edytorze, ale IMO w konsoli już gorzej. No nic, spróbuję się przywyczaić, jak nie wyjdzie to wrócę do DejaVu.

 3. Tomasz Tybulewicz Grudzień 10, 2006 o 13:20 #

  Na pececie można poradzić sobie wciskając najpierws ESC a potem numer np: zamiast F9 najpier ESC a potem 9.

  Nie wiem jak sprawdzi się to na makówkach – czy tam jest odpowiedni klawisz?

 4. CoSTa Grudzień 10, 2006 o 16:03 #

  [b]rudolf[/b]: o widzi pan, o to chodziło :). iterm to po prostu kolejny jakiśtam terminal. jak się jednak okazuje, wszystko co potrzeba oferuje narzędzie systemowe (które to już na maku :)) a nawet wiele, wiele więcej. muszę cholera jakoś rozgryźć jak się mapuje to wszystko ale w sumie już po problemie. dzięki!

  [b]byte[/b]: consolas jest projektowana specjalnie dla subpikselowego wyświetlania i faktycznie, z wyłączonym antyaliasingiem wygląda tak sobie. ale z antyaliasem po prostu zmiata tu u mnie andale mono, które wielbiłem do tej pory miłością wielką. to oczywiście kwestia gustu ale jak zobaczyłem jak toto ładnie takie choćby mc wyświetla… :). świetny font. oj małomiękki stara się z tymi fontami coraz bardziej.

  [b]tomek[/b]: esc i owszem jest ale zdaje się nie tak to działa. no na szczęście rudolf pozamiatał swoją radą wszystkie problemy, iterm leci w cholerę a narzędzie systemowe święci triumfy. doskonale to zrobili cholera. bardzo funkcjonalny jest ten terminal…

  • byte Grudzień 10, 2006 o 18:02 #

   U mnie wygląda to [url=http://img209.imageshack.us/img209/4894/konsolaah8.png]tak[/url].

   • CoSTa Grudzień 10, 2006 o 18:56 #

    no, po zmianie na systemowy terminal zaczyna to wszystko wyglądać sexy :). o, [url=http://costa.info.pl/uploads/soft/terminal-screen01.jpg]właśnie tak[/url]. systemowy terminal ma jednak fajne moce :)

 5. ninja Grudzień 10, 2006 o 17:32 #

  ha, już jakiś czas temu pisałem o pięknych, wygładzanych czcionkach ekranowych visty :>

 6. madman Grudzień 10, 2006 o 20:53 #

  To ja sie dorzuce i powiem, ze w systemowym Terminalu dziala Esc-klawisz jako Meta. Probowalem na ekg (Alt-1..n) i dziala jak powinno :>

  @CoSTa: Tak swoja droga w iBooku mam klawisze funkcyjne (F1-F12) z przycisnietym Fn, a bez niego dzialaja jako funkcje komputera (jasnosc, glosnosc, mute, etc.)

  Jak to wyglada na makowym desktopie?

  • CoSTa Grudzień 11, 2006 o 05:55 #

   kupiłem sobie klawiorki apple ale z tego co widzę to tu funkcyjnego klawisza nie ma i te wszystkie F1 i reszta działaja normalnie. za to są jeszcze klawisze F13-F16 (dalibóg nie wiem po co :)). multimedia to klawiory do głośności i wyrzucenia płytki z napędu. i to wszystko.

 7. btd Grudzień 11, 2006 o 22:03 #

  jakie masz klawiorki apple? fotki i test, najlepiej jeszcze odpornosci na herbate :)

  • CoSTa Grudzień 12, 2006 o 08:32 #

   taką normalną białą klawiaturę applowską mam. zdecydowanie fajna jest. dobrze wyprofilowana choć wolałbym by klawiory nieco bardziej miękko chodziły. no ale to zostało mi po poprzedniej klawiaturze z pc, takiej „laptopowej”. poza tym solidna jak diabli i nawet testy wytrzymałościowe przeprowadzone przez da majka nie dały rady jej ruszyć. i dobrze, o to właśnie chodziło :)

 8. CoSTa's Family Page Grudzień 17, 2006 o 14:03 #

  Terminal – ładne i diablo wygodne cacko!Jakiś czas temu skarżyłem się na problemy z pracą z mc w makowym iTermie (któryś tam już terminal, wydawało mi się, że fajny). W komentarzach do tego wpisu niejaki Rudolf zadał oczywiste z dzisiejszej perspektywy i

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
I po szkoleniu…

I koniec tygodniowego szkolenia nastał. Dostałem taki przeładny i opakowany w ramkę papierek, że niby coś z tego szkolenia wyniosłem....

Zamknij