Menu serwera

Serendipity – polski pakiet językowy

Aktualizacja tłumaczenia na język polski.

zmiany:

 • Małe porządki w tłumaczeniach. Ostatnio lekko przegiąłem i sprawdziłem co prawda pliki ale na testowych serwerach nie powodowały problemów. Po sprawdzeniu okazało się, że jednak powodują. Makowy edytor powstawiał na początku plików kodowanych w UTF jakieś śmieci, co skutkowało wyświetlaniem warningów w backendzie. Teraz problemów być nie powinno. Gdyby coś – proszę o kontakt. Btw – Gedit to jednak potężne i doskonałe narzędzie, strasznie mi go tu brakuje :/

 • Uaktualniłem tłumaczenia wtyczek podstawowych ale nie miałem kiedy siąść do tych kilku wtyczek dodatkowych, które uparłem się tłumaczyć. Może w ten weekend? W każdym bądź razie – niebawem.

 • Nareszcie dowiedziałem się, jak konstruować nieco bardziej swojsko wyglądające permalinki. Za pogonienie do dowiadywania się muszę podziękować Jarkowi, który to Jarek wziął temat na tapetę, problem rozwiązał ale jak się okazało, można było to zrobić łatwiej nieco i bardziej elegancko (w sensie bez ingerencji w silnik). Cała tajemnica tkwi w plikach lokalizacyjnych i jeśli ktoś ciekawy o co loto, to proszę pytać a najlepiej zerknąć na ten wątek forum Serendipity.

pobierz plik z tłumaczeniami

Jeśli chcecie widzieć przetłumaczone jakieś inne wtyczki, z których korzystacie, proszę o kontakt (najlepiej mailem, dostępny jest również formularz kontaktowy na tej stronie). Jeśli sami potłumaczyliście coś i uważacie, że warto się tym podzielić z innymi – tym bardziej proszę o kontakt. Garvinowi podsyłam odpowiednio spreparowane paczuszki, które szybciutko lądują w ichnim CVSie. W ten sposób może z czasem powstać całkiem solidna baza polskiego narzecza, co chyba dla każdego korzystającego z tego systemu byłoby na rękę.

Lista przetłumaczonych wtyczek

serendipity_event_bbcode
serendipity_event_browsercompatibility
serendipity_event_contactform
serendipity_event_creativecommons
serendipity_event_emoticate
serendipity_event_entrypaging
serendipity_event_entryproperties
serendipity_event_freetag
serendipity_event_google_sitemap
serendipity_event_gravatar
serendipity_event_head_nugget
serendipity_event_karma
serendipity_event_linklist
serendipity_event_livesearch
serendipity_event_mailer
serendipity_event_nl2br
serendipity_event_relatedlinks
serendipity_event_s9ymarkup
serendipity_event_searchhighlight
serendipity_event_spamblock
serendipity_event_spartacus
serendipity_event_staticpage
serendipity_event_statistics
serendipity_event_templatechooser
serendipity_event_textile
serendipity_event_textwiki
serendipity_event_trackback
serendipity_event_trackexits
serendipity_event_weblogping
serendipity_event_wordwrap
serendipity_event_xhtmlcleanup
serendipity_plugin_comments
serendipity_plugin_creativecommons
serendipity_plugin_entrylinks
serendipity_plugin_eventwrapper
serendipity_plugin_history
serendipity_plugin_pollbox
serendipity_plugin_randomquotes
serendipity_plugin_recententries
serendipity_plugin_remoterss
serendipity_plugin_shoutbox
serendipity_plugin_templatedropdown

Instalacja

Od wersji 1.0 Serendipity wspiera język polski i jest on dostępny podczas instalacji. Jako że wersja 1.0 jest wersją stabilną i zalecaną do stosowania – aktualizacja silnika do tej wersji dorzuci także wsparcie dla języka polskiego. Jeśli używasz starszej wersji, aktualizacja do wersji 1.0 jest bardzo wskazana a bonus w postaci naszego narzecza chyba dosyć miły :). Innym sposobem jest oczywiście pobranie pliku z tłumaczeniami, rozpakowanie i wrzucenie plików do odpowiednich katalogów na serwerze. Jeszcze innym sposobem jest przejście na wersję developerską Serendipity i używanie niestabilnych (choć ja nie narzekam) wersji aplha/beta. W tych wersjach uaktualnienia są czynione na bieżąco w postaci nightly buildów. Wszelkie aktualizacje tłumaczeń lądują właśnie tam.

pobierz Serendipity
małe howto jak wgrywać pliki na serwer

Ewentualne problemy

Problemy mogą pojawić się przy wyświetlaniu dat. Tu wiele zależy od ustawień locales (w obydwu wersjach kodowania języka polskiego ustawiłem locale oparte o UTF – to może ale nie powinno być problemem) i konfiguracji apacza serwera, na którym stoi strona. Niestety, nie mam zbyt wielu możliwości eksperymentowania i sprawdzania tych ustawień. W moim przypadku chodzą dobrze na serwerze i domowym komputerze z apaczem zarówno pod Linuksem, jak i pod Windows. Co oczywiście nie znaczy, że będą dobrze chodziły wszędzie. No cóż, w takim wypadku nie pozostaje nic innego jak dopasowanie zdefiniowanych locales do swojego środowiska.

Ktoś kopiący w plikach językowych pewnie zauważył, że dla edytora WYSIWYG pozostawiłem ustwienie ichniego locales na en (angielski). Ustawienie pl niestety ale może powodować nieprawidłowe działanie edytora. Proszę mieć to na względzie po dokonaniu zmian. Być może defaultowy edytor doczekał się zaimplementowania w nowej wersji i problem już nie występuje – dla ewentualnych ambitnych :) testerów – proszę o informację jeśli wszystko będzie OK.

Miłego używania życzę i liczę na podsyłanie poprawek do na pewno skopanego tłumaczenia. Wiecie, daleko mi do profesjonalizmu niestety a znajomość języka mam raczej średnią :/

17 odpowiedzi do Serendipity – polski pakiet językowy

 1. krzychu Maj 7, 2006 o 14:05 #

  A co to jest ‚karma’? :)

  • CoSTa Maj 7, 2006 o 16:30 #

   a diabli wiedzą :)

   nie ruszałem nazwy „karma” bo mimo wszystko kojarzy się dosyć jasno o co biega. karma to karma, może być albo dobra albo zła. no i brzmi fajniej niż „ocena tego wpisu” :)

 2. krzychu Maj 8, 2006 o 09:27 #

  Hmmm :)

  karma to jest w pudełku z napisem „Kitkat’… Ja głosuję za ‚ocena’ / ‚ocena wpisu’ – jest po polsku. A przecież mowa jest o spolszczeniu … no chyba, że nie?

  Ale wiesz: ja nie korzystam z tego CMSa.

  • CoSTa Maj 8, 2006 o 11:02 #

   może i masz rację… po prostu jest taki plugin chyba i dla wordpressa a że to najbardziej rozpowszechniony chyba system blogowy to i ludzie powinni kumać o co loto. anyway, się przetłumaczy i tyle :)

 3. bmp Maj 21, 2006 o 19:32 #

  To nazwy własne też się tłumaczy ?

  Karma to chyba nazwa własna.

 4. Biter Maj 21, 2006 o 22:27 #

  Świetna robota! Gratuluje i dziękuje :)

  • CoSTa Maj 21, 2006 o 23:19 #

   a spoko, spoko… wdroż się tylko nieco to machniesz jakiś zajebisty schemacik. nie ma że boli :)

 5. CoSTa's Family Page Czerwiec 16, 2006 o 12:23 #

  przespałem premierę wersji 1.0 mojego silniczka. ale wreszcie jest! stabilne, z naszym językiem (tu muszę opieprzyć garvina za niepodmienienie plików ze zwalonym kodowaniem mimo iż zwracałem mu na to uwagę i już jakiś czas temu pliki poprawne wysłałem), z

 6. CoSTa's Family Page Lipiec 11, 2006 o 21:50 #

  Tak sobie używam tego Serendipity od dłuższego czasu i rozglądając się po sieci nie zauważyłem jeszcze żadnej stronki z drobnymi tipsikami ułatwiającymi nieco obcowanie z tym sympatycznym silnikiem blogowym. No to pomyślałem sobie, że czas przynajmniej za

 7. byte Luty 3, 2007 o 08:10 #

  [quote]co skutkowało wyświetlaniem warningów w backendzie[/quote]

  Geek pełną gębą :)

 8. Hadret Luty 3, 2007 o 21:58 #

  Będę musiał go, mając wolną chwilę, dać Seren szansę – po Twoim blogu wnoszę, że możliwości ma spore ;)

 9. CoSTa Luty 4, 2007 o 11:19 #

  [b]byte[/b]: no co, poudawać nieco nie można? inni mogą to czemu ja nie? :)

  [b]hadret[/b]: to jest tak – nie jest to silnik popularny więc zapomnij o spasionych temacikach, ajaksach wszędzie i tego typu pierdołach. za to – z wypowiedzi forumowiczów sądząc – jest to silnik napisany przejrzyście i łatwo bardzo przyswajalny do potrzeb. dla mnie najistotniejsza tak na prawdę jest współpraca z sqlite i fenomenalny po prostu support twórców, także w temacie wprowadzania nowej funkcjonalności. taka trochę zabawka dla pionierów ale fajna ogólnie i przyjazna bardzo.

 10. waltharius Luty 4, 2007 o 11:59 #

  Muszę potwierdzić, ze faktycznie s9y jest fajne. Co prawda już go nie używam, ale miło wspominam współpracę z nim :)

 11. dely Luty 4, 2007 o 20:24 #

  Te śmieci na początku to BOM (Byte Order Mark), sprawdź – może da się gdzieś wyłączyć.

  • CoSTa Luty 4, 2007 o 21:08 #

   dzięki dely, o to właśnie chodzi… to jedna z opcji przy zapisie pliku UTF w moim ulubionym makowym edytorze i teraz wiem już do czego służy :)

 12. dely Luty 5, 2007 o 06:35 #

  np. :)

 13. xeyo Kwiecień 13, 2007 o 12:52 #

  @costa -> thnx :)

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Milutki wieczorek…

Zjedliśmy solidnie. Oj bardzo solidnie. Raczyliśmy się w Tawernie Mykonos, bardzo fajnej greckiej restauracji, w której na szczęście gospodarzy Grek...

Zamknij