Menu serwera

galeria zdjęć na nowo – minigal version 2

i się człowiek w tym wszystkim gubi… ja chcę tylko prostą galerię, coby w miarę ładnie wyglądającą zbieraninę fotek robiła, thumbsy, średnio łatwa w obłsudze była i w sumie niewiele więcej mi do szczęścia potrzeba. monster, którego używam teraz – gallery w wersji 1.5 – jest fajny bo ma w cholerę bajerów ale za to jest nieprzysiadalny w kwestii jakiegoś dostosowania skryptu (głównie zaś wyglądu) do moich wymagań. po prostu jest to dziko napisane. znudziło mi się błądzenie po css-ie (niejednym!) by znaleźć jakąś klasę, co i tak w efekcie daje niewiele bo gdzieś tam w skrypcie ukryty jest kwiatek w stylu na sztywno ostylowanej tabeli.

nieeleganckie to cholernie.

istnieje co prawda wersja 2 owego skryptu ale się diabelstwo sypie przy instalacji na serwerze, na którym sobie stronka wisi i raczej niewiele da się na to poradzić, bo problem dotyczy jakiegoś lib-a, jest znany, opisany ale jakoś jescze nie rozwiązany. ta wersja z numerkiem 2 to już cały cholerny system obsługi fotek a w sumie coś aż tak skomplikowanego jest mi na nic.

no to szperałem dalej. i wyszperałem. bardzo fajny i przede wszystkim elegancko napisany skrypcik: minigal version 2. nie korzysta z żadnych baz (to dla mnie plus), ma świetnie zorganizowane i opisane css-y a tworzenie swoich jest banalne, te dostarczone wraz ze skryptem są po prostu ładne (nie to, co w gallery 1.5, w której wygląd niestety poraża moją estetykę :)) i to na tyle, że żonka od razu rzekła: to ma być na stronie i basta.

skrypcik ma wszystko, czego prosty user potrzebuje:

 • bezproblemowa instalacja, wręcz banalna
 • ładny i funkcjonalny moduł administracyjny
 • umożliwia podstawowe tagowanie zdjęć (tytuł, opis)
 • czyta dane exif (fotki dostaję głównie od dwóch takich moich znajomych, którzy mają totalnego hopla na punkcie swoich spasionych i drogich cyfrówek i to właśnie z myślą o tych chojnych frikach z całego tego exifa się cieszę :))
 • pozwala na hurtowe wrzucanie fotek za pomocą ftp
 • produkuje ładny, czytelny kod zgodny z xhtml
 • ma naszą wersję językową
 • jest ładny od pierwszego odpalenia a zawsze można sobie jeszcze kilka skórek dociągnąć

niestety skrypt ma też kilka minusów, z czego jeden ogromny:

 • zadziwiający system trzymania fotek. polega on mniej więcej na tym, że wszystko ładowane jest do wspólnego katalogu (w przypadku jednakowych nazw plików skrypt sam zmienia ich nazwy) a wszelkie informacje o „albumach” trzymane są w bazie danych. problem w tym, że to dziwaczne jest po prostu. czemu nie można tego było zorganizować tak, że kolejne albumy wrzucane są do odpowiednich podkatalogów? dla mnie to tajemnica… w końcu takie rozwiązanie jest chyba ździebko bardziej logiczne?
 • opisywane jako plus hurtowe wrzucanie fotek objawia się niestety sporym minusem przy późniejszym zarządzaniu nimi. po wrzuceniu powiedzmy 200 fotek można co najwyżej „zaimportować” je wszystkie do jednego wskazanego „wirtualnego” katalogu (albumu). inne opcje nie wchodzą w grę. ewidetna dla mnie niedoróbka, tym bardziej, że w panelu administracyjnym istenieje potencjalna możliwość swobodnego przydzielania zdjęć do odpowiednich albumów. niestety ni cholery nie udało mi się tego draństwa zmusić do współpracy. niedoróbka i tyle. szkoda bo to potencjalnie znakomite narzędzie by było. taki sposób wrzucania zdjęć wymusza ich wcześniejsze sortowanie, wrzucanie partiami i „wciąganie” wrzuconej partii zdjęć do albumu. strata czasu.
 • panel adminisstracyjny jest funkcjonalny, dowolną rzecz można wyklikać w dosłownie trzech kliknięciach maks. problem w tym, że nie jest intuicyjny i na początku poruszanie się po tym panelu może sprawiać lekkie trudności.
 • brak bajerów w postaci liczników odsłon i takich tam innych głupot.

ale tak poza tym to już sama przyjemność korzystania. gdyby nie burdel w tym jednym katalogu, do którego lądują wszystkie fotki wraz z thumbsami, byłoby bardzo sympatycznie. acha, skrypcik ma też niezły support – zwarte ale treściwe faq zawiera odpowiedzi na większość pytań a do tego dochodzi jeszcze forum, z tego co widzę dosyć żwawe.

pieprzę, przesiadam się. tu mam css-y pod kontrolą (autentycznie z miejsca można zmianiać wygląd całości), bardzo klarownie konstruowane są strony w oparciu o przejrzyste i elegancko napisane templaty… taaak, to mnie się zdecydowanie podoba! mam nadzieję, że chłopaki posiedzą nieco nad swoim skryptem bo już teraz to wygląda fajnie a może być z czasem tylko fajniej.

, , ,

3 Responses to galeria zdjęć na nowo – minigal version 2

 1. btd 30 listopada, 2005 at 16:43 #

  hej :) dzieki dzieki dzieki dzieki za namiary na mg2 :) wlasnie tego bylo ni trzeba – ladne, tak jak pisales przejrzyste (nawet jest tutorial jak zintegrowac z wordpresem) i dziala bez uzywania php exec. Bo niestety livenet nie moze wlaczyc tego i byla niezla kaszana, bo nawet ich galerie ze skryptu fantastico nie dzialaly. A teraz super :)

  ps zmienil mi sie adres www: http://btd.livenet.pl

 2. btd - uniwersalny Nitrous Express 30 listopada, 2005 at 18:51 #

  Zachciało mi się własnej galerii netowej, do ktĂłrej mĂłgłbym wrzucać moje prĂłby zrobienia jakichś sensownych zdjęć. W tym teĹź celu na livenet.pl wykupiłem serwer ‘big’ – 1 gb powierzchni (mĂłj pierwszy hdd z pierwszego kompa mi…

 3. Hadret 30 listopada, 2005 at 20:29 #

  Będę musiał potestować. Sam kiedyś usilnie szukałem dobrych skryptów do galerii – raz poprzestałem na Coppermine’nie, ale to prawie taki sam kombajn jak gallery 1 czy 2. Później z kolei znalazłem jednoplikowy skrypt, które automagicznie robi miniaturki – można zobaczyć go w akcji na stronie http://ga.art.pl/ – niestety, skleroza, nie pamiętam skąd go wytrzasnąłem.

  No nic, biorę się za tę MD2 (:

Dodaj komentarz