Menu serwera

the descent (zejście) – speleologiczny horror

The Descent

The Descent

a właśnie wciągnęliśmy z żonką całkiem przyjemny horrorek – the descent. film zapowiadał się średnio ale ku naszej uciesze okazało się, że nie jest źle. ba, rzekłbym, że jest nawet całkiem sympatycznie!

w dużym skrócie: nieco potargana przez życie pani, trafia w ramach terapii grupowej zafundowanej jej przez jej kumpele na miło zapowiadający się wypad w góry. atrakcja programu: zejście do jaskini i lekkie po niej buszowanie. jednym słowem przygoda, która miała nieco tę potarganą przez życie panią rozruszać. no więc pewnego pięknego dnia pakuje się sześć babeczek w samochody i śmigają w kierunku rzeczonej jaskini…

okej, brzmi to jak do tej pory nieco rezolutnie ale wcale tak nie jest. film oferuje w dużych dawkach coś, co ostatnio w horrorach (poza tymi japońskimi) stało się jakby nieco mniej modne: doskonałą atmosferę. po prostu to się świetnie ogląda. wiemy, że coś się wydarzy ale wodzi się nas tak za nos przez jakieś 2/3 filmu dozując li tylko właśnie rzeczoną atmosferę. miejscami autentycznie duszną.

The Descent

The Descent

prawie cała akcja filmu rozgrywa się w jaskini. miejscami z klaustrofobicznie ciasnymi przejściami, co pokazano doskonale. operatorka mimo z pozoru niezbyt sprzyjających warunków jednak sprawiła się na medal – to jeden z niewielu horrorów, które po prostu dobrze się ogląda. kamera pracuje bardzo dobrze, ujęcia są świetnie wyważone a operator serwuje nam czasami wręcz dłuższe momenty kompletnych ciemności, co tylko nakręca wspomnianą już atmosferę. owszem, wiem że podkreślano w ten sposób specyfikę jaskiniowego miejsca. wiem też również, że można było z tym przesolić. nie przesolono. tu mały hint dla potencjalnych oglądających: wciągajcie ten film w całkowitych ciemnościach. efekt kapitalny.

sześć pań gra może nie rewelacyjnie ale jak na gatunek zwany horrorem, w którym widzieliśmy już niejedno – bardzo dobrze. zdecydowanie wyższa klasa aktorska wśród horrorów. życzyłbym sobie, by kwiat naszego polskiego młodego aktorstwa potrafił zagrać równie przekonująco, z równym zaangażowaniem i choć próbował przekazać emocje w ilościach choćby zbliżonych do tych, które serwują nam sympatyczne bohaterki. muzyka jest, jak najbardziej, tyle że całkiem zmyślnie skomponowana i w filmie użyta – nienahalna, w odpowiednich momentach podkreśla akcję, w innych robi solidny, niepokojący background. jako że przez cały prawie film siedzimy głęboko pod ziemią, spodziewajcie się raczej ciszy przerywanej szuraniem stóp po skałach niż muzyki.

film uzyskał bardzo wysokie noty na imdb (przypominam, to horror!) i chyba nie bez kozery. dobre, trzymające w napięciu od początku do końca, krwawe kino. jedną z niewielu rzeczy, do których można by się przyczepić jest oczywiście absolutnie naciągany scenariusz no ale to nie jest film dokumentalny ani nawet nie aspiruje do jakiejś ponadprzeciętnej fabuły. to – podkreślę jeszcze raz – horror ale zdecydowanie sadowiący się ponad przeciętną typowych horrorów.

ocena? dla fanów gatunku: 8. dla pozostałych, których krew nie kręci: między 5 a 6.

oficjalna strona filmu
recenzja filmu w serwisie future movies
film w bazie imdb

, ,

10 Responses to the descent (zejście) – speleologiczny horror

 1. Asia 18 listopada, 2005 at 08:36 #

  Całkowicie sie zgadzam !!! Własnie wczoraj obejrzelismy z moim miskiem ten film i jestem pod wrazeniem! Dawno sie tak nie balam, caly film siedzialam wcisnieta w fotel, momentami podskakujac i krzyczac wystraszona :) Z czystym sumieniem polecam fanom horrorow, szczegolnie tym ktorzy ostatnio coraz czesciej narzekaja na amerykanskie superprodukcje.

 2. JoAnn 18 listopada, 2005 at 18:13 #

  Dziś obejrzałam…nie zrobił na mnie większego wrażenia, a wręcz momentami nudny ze względu na fakt, iż akcj atoczyła się w jaskini przez co nie można było odróżnić bohaterek!!

 3. Tig 18 listopada, 2005 at 18:55 #

  a ja sobie obejrze :)

 4. baster 20 listopada, 2005 at 13:16 #

  horror naprawde swietny ;)) polecam

 5. magda 24 listopada, 2005 at 23:53 #

  film the best mimo wszystko ze w jaskini bałam sie jak djabli łaaaaaaaaaaa

  polecam na wieczór

 6. byte 13 lipca, 2006 at 11:40 #

  Obejrzałem. Kurcze, niezły. Pierwszy od baaaardzo dawna amerykański horror, który nie jest komedią.

 7. stokrotka 9 sierpnia, 2006 at 18:12 #

  Ludzie ten film to totalna klapa. nudny i monotonnnnnnnnnnnnnnnnnnny. te laski chyba nigdy nie oglądały dobrego horroru.

  • SAD 6 czerwca, 2008 at 15:33 #

   JEST JUZ THE DESCENT 2 SUPER ..ALE NIE MOGę OGLąDNąć BO NIE MAM NAPISóW POMóżCIE GG:3159754

   • The descent 17 października, 2008 at 18:36 #

    TEN SAD CO NAPISAł TO JAKAś POMYłKA NIE MA JESZZCE THE DESCENT 2 , DOPIERO W 2009 WIęC NIE PISAć NA GG

 8. kfiatek_f_goofnie 4 marca, 2007 at 16:48 #

  arcydzieło. po prostu miód na oczy i uszy.

Dodaj komentarz