Menu serwera

serendipity – niewyraźne captcha – problem chyba rozwiązany

jako się rzekło i obiecało – zgłosiłem problem niewyraźnych captcha developerkom i mam już rozwiązanie (to się nazywa obsługa – dziś zgłaszam, dziś mam problem z głowy :)). sprawa okazała się być banalna a rozwiązanie trwało pięć minut. podaję do ogólnego użytku bo być może komuś się to przyda.

cały problem leżał po stronie… czcionek użytych do konstruowania stringów. trzeba więc było zmienić czcionkę. wybrałem andale mono bo zdaje się, że małomiękki jakiś czas temu ją uwolnił a generuje czytelne i klarowne znaczki. jeśli są tu jakieś problemy z licencją to proszę dać znać, zmienię na coś wybitnie wolnego. cała operacja sprowadziła się do podmiany dwóch linijek kodu w pliku serendipity_event_spamblock.php (jest w katalogu z eventowym pluginem spamblock). szukamy następującego ciągu znaków:

$fontfiles = array('Vera.ttf', 'VeraSe.ttf', 'chumbly.ttf', '36daysago.ttf');

i podmieniamy (backup pliku dla świętego spokoju wskazany!) na:

$fontfiles = array('andalemo.ttf');

zakładam, że wrzucenie pliku o nazwie andalemo.ttf z czcionką do katalogu plugina to oczywistość… od tego momentu literki są generowane przez klarowną czcionkę. teraz tylko trzeba zadbać kolorki. w tym celu szukamy następującego ciągu znaków (jest kilka wierszy niżej):

$color = imagecolorallocate($image, mt_rand(50, 235), mt_rand(50, 235), mt_rand(50,235));

i zmieniamy zakres barw na dowolny inny. ja zmieniłem na zdecydowanie ciemniejszy coby kontrast był solidny i żadnych już problemów nie było:

$color = imagecolorallocate($image, mt_rand(0, 100), mt_rand(0, 100), mt_rand(0, 100));

i to wszystko. sprawa załatwiona. czekam na wasz feedback w tym temacie. czy nadal są problemy z odczytywaniem captcha? mam nadzieję, że to definitywnie rozwiązało problem. w razie jednak gdyby co – proszę o kontakt i wszelkie możliwe uwagi. jak widać developerzy udzielają porad szybko i sprawnie :)

dlaczego jest to takie niewyraźne i samo źródełko porady znajduje się na forum serendipity. myślę, że wszystko już jasne. acha, nie śmiać się z mojego angielskiego. jest straszny ale radzić jakoś sobie trzeba :)

,

7 Responses to serendipity – niewyraźne captcha – problem chyba rozwiązany

 1. rasheed 2 kwietnia, 2006 at 07:37 #

  Tak, teraz jest _zdecydowanie_ lepiej.

  Dzięki.

 2. byte 2 kwietnia, 2006 at 09:06 #

  [quote]cały problem leżał po stronie… czcionek użytych do konstruowania stringów[/quote]

  No, no… Człek się uczy całe życie :)

 3. KonMan 2 kwietnia, 2006 at 10:22 #

  Teraz widzę. Nawet na moim LCD. :P

 4. Piotr / savek 2 kwietnia, 2006 at 10:33 #

  No teraz to mogę pisać komentarze ;) Raz miałem przypadek, że po napisaniu dłuższego komentarza źle przepisałem kod :/ Nie miałem już weny pisać tego drugi raz.

  • rasheed 2 kwietnia, 2006 at 12:53 #

   W takich sytuacjach używa się przeglądarek, które pamiętają o wpisie i nie usuwają go – np. Opery ;-)

  • CoSTa 2 kwietnia, 2006 at 13:09 #

   ooo… tak zdecydowanie nie powinno być. w takim przypadku jest (powinno być przynajmniej) tak jak rasheed pisze – komentarz pozostaje w formularzu a wyświetlana jest informacja o niepoprawnym kodzie. jaka przeglądarka? wszystkie, z których korzystam nie mają takich problemów. nie korzystam z ie :)

 5. Yarpen_Abbil 3 kwietnia, 2006 at 09:45 #

  J nie miałem najmniejszych problemów wcześniej… Może dlatego, że mam starego CTX-a CRT?!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
mi też rośnie :)

paweł tkaczyk chwali się systematycznie na swoim blogu, jak to mu rośnie. otóż nie jestem gorszy i pragnę się pochwalić,...

Zamknij