Menu serwera

Bye, bye DRM!

If the licensing labels offer their content to Yahoo! put more barriers in front of the users, I’m not interested. Do what you feel you need to do for your business, I’ll be polite, say thank you, and decline to sign. I won’t let Yahoo! invest any more money in consumer inconvenience. I will tell Yahoo! to give the money they were going to give me to build awesome media applications to Yahoo! Mail or Answers or some other deserving endeavor. I personally don’t have any more time to give and can’t bear to see any more money spent on pathetic attempts for control instead of building consumer value. Life’s too short. I want to delight consumers, not bum them out.

Ian Rogers, Yahoo! Music. Za: Playlist

Apple, Amazon, eMusic, Yahoo!… To są DUZI gracze na rynku. Naprawdę DUZI. Kiedy słyszę takie deklaracje, jak cytowana – widzę dzień, w którym to nie wytwórnie dadzą sobie spokój z DRM ale właśnie sprzedawcy je do tego przymuszą. Dlaczego? Bo content wolny od zabezpieczeń za to w sensownych cenach po prostu będzie szedł jak woda (już ponoć idzie, AmazonMP3 okazało się być ponoć OGROMNYM sukcesem choć zdaje się, że nie opublikowano jeszcze żądnych oficjalnych danych o wynikach sprzedaży ale plotki się noszą daleko :)).

Już nie ma wojny z DRM. Od czasu słynnego już listu Jobsa i wprowadzenia iTunes Plus, zaszły na rynku nieodwracalne zmiany. I ten trend już się utrzyma, widać to jak na dłoni. Życie bez DRM stało się modne. Kurczę, nawet Microsoft to widzi :)

No to teraz szybkiego zlikwidowania tego idiotyzmu wszystkim życzę oraz muzy i filmów tanich, w HD, dobrych i dostępnych także w naszym grajdołku.

9 Responses to Bye, bye DRM!

 1. yoshi314 10 października, 2007 at 07:57 #

  na rynku zaszly nieodwracalne zmiany w postaci zlaczy hdmi, aacs i temu podobnych wymysłów. a tego tak latwo nie da sie odkrecic.

  tak wiec drm juz sie troche zakorzenilo w rynku i stamtad latwo nie odejdzie. niestety/

 2. Riddle 10 października, 2007 at 10:32 #

  A widziałeś list otwary NIN? Żyjemy w ciekawych czasach :)

 3. CoSTa 10 października, 2007 at 10:55 #

  [b]yoshi314[/b]: A jak te wszystkie przewody mają się do przesyłania treści niezabezpieczonych? Czy HDMI ma problem z przesyłem niezabezpieczonych danych? Jeśli nie – problemu żadnego nie widzę. Co z tego, że iPod, Zune czy inne PS3 obsługują DRM skoro mogą też odtwarzać treści bez DRM? No chyba że na iPodzie czy Zunie nie posłuchasz niezabezpieczonej empetrójki (a posłuchasz) lub na PS3 nie obejrzysz niezabezpieczonego filmu (a tu nie wiem jak jest). W takim wypadku sprzęt staje się faktycznie problemem.

  [b]riddle[/b]: A tak, widziałem i tylko ręce zacieram :). Oby więcej takich listów i idących za tym czynów. Moje pieniądze czekają na wydanie :)

 4. Cthulhu 10 października, 2007 at 12:18 #

  No popatrz, ciśnienie wywierane na główne wytwórnie się zwiększa.. Miejmy nadzieję, że pękną :].

 5. yoshi314 10 października, 2007 at 12:58 #

  „A widziałeś list otwary NIN? Żyjemy w ciekawych czasach :)” widzialem

  „A jak te wszystkie przewody mają się do przesyłania treści niezabezpieczonych? Czy HDMI ma problem z przesyłem niezabezpieczonych danych?”

  nie wiem. ale ogranicza mozliwosci ich dalszego puszczenia. to chyba jest na poziomie sprzetowym i tego g* latwo sie nie da wylaczyc :/

 6. CoSTa 10 października, 2007 at 14:48 #

  [b]cthulhu[/b]: Pękną, kwestia czasu i zauważenia, gdzie pieniądze leżą. A im więcej netu wpycha się w różne zakamarki naszego żywota, tym bardziej pieniądze leżą online.

  [b]yoshi314[/b]: Czekaj, wyłóż mi to bo kompletnie nie chwytam w czym problem z tym HDMI. Łącze np. kompa z HDTV przez kabel HDMI. Puszczam tym interfejsem obraz w HD, na ten przykład z pliku zassanego z netu i na pewno bez DRM (ot jakiś pirat). Co się teraz dzieje? Czy HDMI nie mając informacji o DRM zrobi mi z automata downscale do jakichś tam niższych rozdziałek? To funkcja interfejsu czy też systemu operacyjnego? Poczytałem chwilkę o tym ale niewiele mi się rozjaśniło. Jak rozumiem by DRM w HDMI zadziałało, musi być jeszcze to drugie urządzenie, z którego obraz wychodzi. Gdy jest to na ten przykład konsola PS3, z której puszczam np zassany trailer filmu w 1080p (bez DRM) to pokaże mi się full wypas obraz czy będzie downscale? Nie kumam, jak niby ma to ograniczyć możliwość wciągania contentu, który nie posiada żadnych ograniczeń wynikających z DRM? Co to znaczy, że HDMI ogranicza puszczanie treści dalej? Nie chwytam tego zabezpieczenia i jego wpływu na treści nie podlegające zabezpieczeniu. Ktoś mógłby mi to klarownie wyjaśnić?

 7. yoshi314 10 października, 2007 at 18:13 #

  „The HDMI Repeater Bit is a part of the HDMI specification and applies to intermediate devices between the source device and the display. If an intermediate device is used but any of the components do not support the repeater bit, the HDMI connection will fail to pass video content.”

  „High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) is a form of Digital Rights Management (DRM) developed by Intel Corporation to control digital audio and video content as it travels across Digital Visual Interface (DVI) or High-Definition Multimedia Interface (HDMI) connections. The specification is proprietary, and creating an implementation of HDCP requires a license.

  HDCP is licensed by Digital Content Protection, a subsidiary of Intel. In addition to paying fees, licensees agree to limit the capabilities of their products. For example, high-definition digital video content must be restricted to DVD quality on non-HDCP compliant video outputs when requested by the source. DVD-Audio content is restricted to DAT quality on non-HDCP digital audio outputs (analog audio outputs have no quality limits). Licensees cannot allow their devices to make copies of content, and must design their products in ways that „effectively frustrate attempts to defeat the content protection requirements.””

  wygrzebane z wikipedii.

  rozumiem ze takie cos jest na „dzien dobry” w kazdym laczu HDMI. a ze technologia jest „proprietary” … wiadomo co to oznacza.

  HDMI jak najbardziej ogranicza puszczanie tresci dalej. odbiornik musi miec licencje na ten standard transferu, inaczej dostanie dane w niskiej jakosci albo wcale.

  w tym zabezpieczeniu jest szyfrowanie danych + zestaw kluczy ktore moga sie przedawniac i wymagac aktualizacji. niektore plyty moga miec wygasajace zestawy kluczy i dopiero zaczyna sie kicha :]

  sam musze doczytac, ale wiem jedno – bede sie od tego trzymal z daleka.

 8. Lack 10 października, 2007 at 20:22 #

  CoSTa : nic nie zrobi. HDMI jako złącze to DVI z dzwiękiem.

  Za szyfrowanie i oszpecanie obrazu odpowiedzialne jest HDCP – i tu ciekawostka – PS3 wymaga HDCP nie tylko dla zabezpieczonych filmów ale również dla gier!

 9. CoSTa 11 października, 2007 at 07:07 #

  [b]yoshi[/b]: OK, tyle to i ja wyczytałem ale nadal nie widzę przełożenia na ograniczenie możliwości odtwarzania treści bez DRM.

  [quote]HDMI jak najbardziej ogranicza puszczanie tresci dalej. odbiornik musi miec licencje na ten standard transferu, inaczej dostanie dane w niskiej jakosci albo wcale.[/quote]

  OK tyle że aby wyświetlić content HD trzeba mieć telewizor czy urządzenie, które to obsługuje. Aby w ogóle otrzymać certyfikat HD Ready trzeba tych licencji przestrzegać a więc każde urządzenie oznaczone tym symbolem nie będzie miało żadnych problemów z tym, by grać content HD. Po prostu nie dostrzegam w jaki sposób HDMI z HDCP może mi nie wyświetlić filmiku w HD, który nie ma żadnych zabezpieczeń. Ktoś musi mi to jasno wytłumaczyć :)

  [b]lack[/b]: A to chyba nie jest żadna ciekawostka – by telewizor przyjął obraz HD przez HDMI MUSI być on zakodowany przez HDCP. To po prostu – głupie bo głupie – wymaganie tego całego HD ustrojstwa. Niezależnie od źródła musi ono kodować sygnał przez HDCP bo inaczej mój zarąbisty HD Ready telewizor tego po prostu nie wyświetli w HD (patrz owe licencyjne wymogi). To dotyczy zdaje się każdego bez wyjątku urządzenia więc to nie ciekawostka tylko wymóg po mojemu patrząc :). No ale to zupełnie nie ma wpływu na to CO ślę do telewizora, o ile to coś nie jest zabezpieczone DRM. Czy się mylę?

Dodaj komentarz