Menu serwera

Nowe Zune

O proszę, Microsoft się spiął i zrobił odpowiedź na nową linię iPodów. Nowe wersje Zune wyglądają O NIEBO lepiej od poprzedniczki, cenowo wygląda to całkiem fajnie a opcje w stylu bezprzewodowa synchronizacja via Wi-Fi to to, co tygryski lubią bardzo. Konieczność korzystania z docka by se kilka kawałków z laptopa do iPoda wrzucić to jakieś kuriozum. Po co? Skoro już Jobs dał Wi-Fi, niech pozwoli z niego korzystać i zaprzęgnie je do czegoś sensownego…

Nowe Zune (klik = przejście na stronę Zune)

Nowa wersja jest dla oka imo przyjemna, kolorki dobrano fajnie a wersje czarne są wręcz eleganckie. Tylko te przyciski jakieś kompletnie od czapy wzięte i diabli wiedzą po co tam są. Wszystko powinno być w kółku, po kiego jeszcze jakieś przyciski? Ale wygląd i nowa linia to imo nie najważniejsze newsy. Otóż w sklepie Zune Małomiękki zaczyna pchać tracki DRM-free. O tym to już nie wiem co myśleć… Moda na brak DRM dociera i do M$? Dobrze! Oby poszerzali katalog DRM-free.

Problemy są dla mnie dwa: brak wsparcia dla OSX (czemu? iPod śmiga pod Windows doskonale przecież, wiec jak widać można) no i prawdopodobnie wymóg bycia skazanym na Windows bo pewnie toto pod Linuksem też nie da rady obsłużyć (iPoda można to pewnie i Zune by się dało ale nie mam pewności). Trochę za bardzo to do Windows przyklejone. Poza tym bardzo chętnie bym coś takiego wziął. MP4 gra, h.264 obsługuje, wyświetlacz z trzema calami ponoć fajnej wizji… Go for it Microsoft! Tylko kurna otwórz się wreszcie nieco na inne systemy boś pod tym względem gorszy, niż Apple, które ostatnio podpada mi na każdym kroku.

PS. Wcześniej hasełko brzmiało „Welcome to the Social”. Teraz „You make it you”. Czy oni czytają co oni piszą? Co to kuźwa jest za marketing??? Eeeech Microsoft, nie uczysz się ni cholery :/

EDIT: No nie mogę, właśnie przeczytałem na forum maczkowym takim jednym doskonały tekst:

(cytat) „Microsoft has reportedly sold 1.2 million Zunes since its launch in November 2006.”

(jakiś koleś) Wow! I had no idea that Microsoft has 1.2 million employees!

Piękne :)

10 Responses to Nowe Zune

 1. yoshi314 3 października, 2007 at 08:09 #

  „Moda na brak DRM dociera i do M$? Dobrze! Oby poszerzali katalog DRM-free.”

  jak tylko by dopadli wiekszy udzial na rynku od razu by im sie to „drm-free” odmienilo i by nam dokopali taki „haracz” ze szok. wystarczylo popatrzec jakie byly ceny za ich soft gdy mieli niemal kompletny monopol.

  „Tylko kurna otwórz się wreszcie nieco na inne systemy boś pod tym względem gorszy, niż Apple, które ostatnio podpada mi na każdym kroku.”

  to raczej nigdy nam nie grozi :]

 2. btd 3 października, 2007 at 10:08 #

  „Jakie byly ceny za ich soft gdy mieli niemal kompletny monopol.”

  ?

  Czasy dosa ?

 3. waltharius 3 października, 2007 at 13:11 #

  Wiesz *CoSTa* nie liczyłby na jakieś specjalne zmiany w MS. Oni teraz próbują „elastycznie” zareagować na zmiany na rynku i przesunięcie siły ciężkości na inne systemy niż „jedyny sprawiedliwy”. Elastyczność MS przypomina jednak podrygi 80-letniej primabaleriny. Chcieliby powrotu starych czasów, kiedy to oni dyktowali wszelkie trendy a ludzie kupowali Win bo nie było sensownej alternatywy *to se jednak ne wrati* :)

  Odnoszę wrażenie, że powoli siła ciężkości przenosi się w kierunku apple i Jobs chyba też to dostrzega… Apple praktycznie nie istnieje na rynku serwerów, ale w rozrywce stanowi coraz mocniejszego przeciwnika a MS umiera za DRM :)

  Wnioskuję, że jak zwykle skorzystamy na tym my – konsumenci :) Bijcie się panowie ile wlezie bo dzięki temu DRM odejdzie w niepamięć, powstanie SDK dla iPhona i inne takie, a wszystko to za sensowne ceny. Czego sobie i czytelnikom tego bloga (i nie tylko) życzę.

 4. Lack 3 października, 2007 at 13:55 #

  Taka ciekawostka: stary model dostanie dostanie ten sam soft co nowy.

 5. CoSTa 3 października, 2007 at 18:32 #

  [b]yoshi[/b]: Z tym DRM-free i ewentualnym późniejszym zamknięciem i liczeniem haraczu – to by nie przeszło ale to to smutne, że jedyne, co się kojarzy z MS to takie właśnie postępowanie. Dla mnie też niezbyt prawdopodobnie brzmi „otwarty MS”. Takie zwierze nie istnieje. No ale mogliby cholera, co im szkodzi?

  [b]walth[/b]: Tak Walth, na wszelkiej konkurencji zyskują konsumenci. Potrzebny jest jakiś duży gracz, który zrównoważy nieco rynek i popchnie Apple w kierunku innowacji i poprawy jakości jakości – także obsługi klienta. Trzymam kciuki za Zune bo to w moim interesie jest :)

  [b]lack[/b]: A tak, zauważyłem to także. No cóż, Zune nie dokonało skoku na nową platformę najwidoczniej. iPody napędza teraz OSX i wątpię, by na starszych wersjach takie firmware w ogóle ruszyło. Ale to fajne, że wypuszczając drugą generację urządzenia, dba się o pierwszą i dorzuca możliwości tej drugiej. Posiadacze jedynki mogą się czuć zadbani. Chiało by się rzec – tak to się robi drogie Apple, a nie wrzuca update firmware, które robi z iPhone ultradrogą cegłę tylko dlatego, że się pogrzebało w swojej własności.

 6. Lack 3 października, 2007 at 19:05 #

  iPhone też niby OSX napędza, jednak soft ma bogatszy od Toucha. Na Classikach nie działają nawet gry kupione dla 5.5 i posiadacze muszą je na nowo kupić!

 7. fradiavolo 3 października, 2007 at 20:10 #

  Zune na Macu? Bez żartów.

  Przede wszystkim Microsoft z założenia ignoruje alternatywne systemy operacyjne, bo chce promować Windows.

  Po drugie chyba żaden posiadacz Maca nie zechce mieć Zune. Dla jednego CoSTy się nie opałaca. ;)

 8. CoSTa 3 października, 2007 at 20:18 #

  [b]lack[/b]: Tak, ma więcej softu. Tak to sobie Jobs wymyślił, jego sprawa – kupujący może wybrać portfelem, ma wybór. Niemniej obydwa urządzenia śmigają na OSX. Owszem, gierki nie działają. Całkiem tak samo jak gierki z WinXP raczej nie pójdą na DOSie. Inna platforma po prostu. Co w tym dziwnego? Dziwne jest to, że trzeba kupować. To powinno się samo uaktualnić i tyle ew. jakoś sensowniej trzeba było rozwiązać kwestię kompatybilności wstecz.

  [b]fridiavolo[/b]: A wbrew pozorom nie dla jednego CoSTy :). Pobiegałem dziś nieco po forach i większość makówkarzy faktycznie patrzy na ten sprzęt dosyć krytycznie ale są i tacy, którzy widzą w tym całkiem sympatyczną, niezbyt bolesną dla kieszeni alternatywę dla iPoda. Tyle że bez softu…

 9. Mariusz 4 października, 2007 at 05:57 #

  Ale Zune i tak nie ma na polskim rynku, a ściągać sobie go z USA, to już patologia. ;-)

  • CoSTa 4 października, 2007 at 09:21 #

   Fakt :). Tylko mam takie wrażenie, że się pojawi i u nas to urządzonko. Oby. Serio widzę w tym całkiem niezłą konkurencję dla iPoda a to mnie interesuje… No bo liczę na spadek ceny poprzednich modeli (mam chętkę na 30 giga poprzednie, fajna maszynka i w zupełności mi styka) :)

Dodaj komentarz