Menu serwera

Podcast 006 – Time Machine

OK, tym razem nie ja się produkuje, tylko koleś z infantylnego nieco ale za to chyba jasnego przewodnika Apple po Leopardzie. Cały filmik, jeśli ktoś ciekaw, znaleźć można na stronie Apple (polecam wersję sporą – lepiej wtedy widać co tam się na ekranie wyrabia). Na „ochy” i „achy” w filmiku raczej miejsca nie ma, bo większość z rzeczy tam pokazywanych znane jest już od dłuższego czasu, niemniej jedno „o ja pierdolę” wyrwało mi się właśnie przy okazji Time Machine. Nie, nie chodzi o to, jak toto biega i że fajne i że w ogóle. Bo że fajne i że w ogóle to ja już wiem od dawna i po prostu nie mogę się tego feature doczekać (rsyncowanie to naprawdę nie jest najfajniejszy sposób pod słońcem na backupowanie danych). Mnie rozwalił tu jeden motyw: korzystanie z Time Machine WPROST Z APLIKACJI! Ło kurczę, to już jest bajer nieziemski! Wyebało ci fotki z iPhoto? No problema! Nie zamykaj aplikacji, se po prostu czas cofnij. Bosssskie! Zobaczcie sami jak to śmiga i jak proste, intuicyjne i widowiskowe w użyciu toto jest. Nooo, o to właśnie chodzi! Time Machine kopie tyłek!

Time Machine – diablo przydatna sprawa
(pobierz filmik – 13mb)

Materiał skradziony firmie Apple, za co zaraz wyląduję w więzieniu wraz z tłumem kolesi nielegalnie odblokowujących iPhone. Mówi się trudno i ma się w rzyci jabłka. Teraz to ja tylko prosiłbym o jakąś wygraną w totka i mogę se kupować systemy i co tam jeszcze będzie trzeba :).

10 Responses to Podcast 006 – Time Machine

 1. Riddle 20 października, 2007 at 00:47 #

  Jakie nielegalnie, jakie nielegalnie. ;-) Po prostu gwarancję się traci ;)

 2. golem14 20 października, 2007 at 12:51 #

  Nie no imponujące!!! Tylko do tego drugi solidny dysk trzeba, co by te kopie robić. Jak zrozumiałem usługa działa sobie w tle i backupuje zmienione dane co godzinę. To znowu system obciąża – ciekawe jak bardzo?. W każdym razie rewelacyjna jest nie tyle sama idea, co sposób jej wykonania – jak zawsze u Apple.

 3. CoSTa 21 października, 2007 at 08:49 #

  [b]riddle[/b]: E tam, gwarancja to moje najmniejsze zmartwienie. Apple pewnie zaraz mnie pozwie i będą długi spłacały jeszcze dzieci dzieci moich dzieci :)

  [b]golem14[/b]: Tak, usługa śmiga sobie w tle i backupuje. Jak obciąża system? Pewnie tak, jak kopiowanie danych na zewnętrznego twardziela :). Zapis na zewnętrznego twardziela podpiętego przez FireWire na moim mini nie wpływa jakoś wyraźnie na wydajność kompa. No chyba że na systemowej partycji przeprowadzam jakieś intensywnie używające dysku operacje – wtedy jest to zauważalne. W normalnym użytkowaniu w ogóle takich operacji się nie czuje.

 4. Lack 21 października, 2007 at 09:36 #

  Vista ma to trochę mniej efektownie rozwiązane, ale ma jeden ogromniasty plus – nie wymaga zewnętrznego dysku.

  • CoSTa 21 października, 2007 at 12:32 #

   Bardzo słusznie! Pewnie że ma. Gdyby Windows tego nie miał, to byłby skandal po prostu. Od bodajże Windowsa ME mamy punkty przywracania systemu, w Viście na szczęście opcję poszerzono o możliwości itd. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Mam wrażenie, że Time Machine to rozwiązanie po prostu o wiele bardziej przyjazne – możliwość podglądania wersji dokumentów, wyszukiwania (sic!) w kopiach za pomocą wyszukiwarki systemowej (Spotlight) no i to działanie bezpośrednio z poziomu aplikacji (przynajmniej niektórych) – to imo rozwiązanie po prostu daleko lepsze.

   Aktualnie w Tigerze nie ma systemowej opcji robienia backupów z wersjami plików – to można sobie samemu zrobić korzystając z narzędzi UNIXowych ale trzeba mieć o tym wiedzę. Ergo: rozwiązanie do dupy. Są programy takie rzeczy robiące (korzystam z takiego – darmowy) ale nie ma tego w systemie. Tu Vista wyprzedza Tigerka solidnie i na pewno pod tym względem jest lepiej wyposażona. Dobrze, że w Viście można strzelać bodajże obrazy partycji (Windows Complete PC się to chyba zwie) – to i w domu, i w biznesie bardzo sensowne rozwiązanie i bardzo przydatne.

   Reasumując: dostępność w Viście prostych narzędzi nie wymagających osobnego napędu – to ogromny plus. Jednak gdy już się ten osobny napęd dla backupów kupi – Time Machine imo kopie tyłek rozwiązaniom windowsowym. Ale bez tego osobnego napędu to Tiger (nie wiem jak Leopard) łatwego rozwiązania kwestii backupów nie oferuje niestety i tu Vista zdecydowanie górą.

 5. Lack 22 października, 2007 at 09:15 #

  Podglądanie wersji w Viście też jest.

  Wyszukiwanie to fajna sprawa, na pewno – tylko obstawiam, że diabelsko wolne to jednak będzie podobnie jak preview – ograniczeń dysków twardych tak łatwo jak na filmie instruktażowym raczej się nie da przeskoczyć.

  Brakuje też przynajmniej w Viście solidnej kontroli nad takim backupem.

  Ja tam nie cierpię zewnętrznych dysków więc wolę rozwiązanie Vistowe :)

 6. dely 22 października, 2007 at 09:50 #

  Wygląda fajowsko. Nie da się ukryć, że po każdym takim propagandowym filmików coraz bardziej chce się mieć makówkę.

  Chęć przechodzi zaraz po obejrzeniu cennika :)

 7. CoSTa 23 października, 2007 at 07:41 #

  [b]lack[/b]: O, tego nie wiedziałem, że jest podgląd wersji w Viście. Doskonale! Co do wyszukiwania – nigdy nie miałeś kontaktu ze Spotlightem, prawda? No więc to wyszukiwanie dzieje się w czasie rzeczywistym i praktycznie natychmiast. Po prostu Spotlight to jest jeden z tych feature, które powodują, że używanie OSX to czysta przyjemność. Musiałbyś to zobaczyć na żywo. A tu backupy będą indeksowane właśnie przez Spotlighta, więc o wydajność jestem bardzo spokojny. Co do preview – zobaczymy. Skoro można praktycznie natychmiast tworzyć podglądy plików w ikonach, to nie widzę powodu, by nie dało się tego robić z formatem nieco większym. No ale z ocenami wstrzymam się do sprawdzenia osobiście jak toto fruwa. A co do kontroli backupów – niestety, nie widziałem jeszcze ekranu opcji TM więc ciężko coś powiedzieć. Ponoć można backupować całość systemu jak i konkretne katalogi. Nie wiem jak wygląda kwestia ograniczania miejsca potrzebnego na backup i czy da się jakoś sterować wykorzystaniem dysku przez TM. Roboczo przyjmuję, że nie ma nic zaawansowanego a skupiono się na prostocie obsługi w stylu „podłącz i zapomnij”. To byłoby bardziej w stylu Apple. No i faktycznie, gdy nie cierpi się zewnętrznych dysków można toto znielubić :). Inna kwestia, że ponoć taki dysk można sobie podłączyć do ruterka i wszystkie maki w sieci mogą korzystać z niego w celach backupu. Podłączasz laptopa do domowej sieci i w tle robi ci się backup zmian na nim wprowadzanych w pracy a dysk leży gdzieś schowany… Wygodne!

  [b]dely[/b]: Rzecz względna :). Zażądaj podwyżki i z chęcią Jobs ci ową zabierze :)

 8. Hadret 23 października, 2007 at 18:31 #

  Jestem pod wrażeniem. Świetna sprawa.

  CoSTa, może walniesz małą prezentację spotlighta w praktyce. Albo chociaż podepniesz istniejącą jakąś do swojego podcastowego feeda? (:

  • CoSTa 24 października, 2007 at 09:11 #

   A co tu prezentować? Indeksowane jest wszystko, co mniej więcej ma sens bycia indeksowanym (plus sporo śmiecia można indeksować dorzucając pluginy). Skrót klawiaturowy, w okienku zaczynasz wpisywać szukaną frazę i z każdą więcej naklepaną literką się ci na bieżąco wyniki zawężają.

   Pliki kopiowane na twardziela są zasadniczo od razu dodawane do bazy. Dzieje się to bardzo szybko i transparentnie dla systemu. Po prostu kopiujesz np. mp3 na twardziela, otwierasz wyszukiwanko i już ten plik jest widoczny w indeksach. Coś, co mnie od Google Desktop na Windows XP odrzuciło. Indeksowanie zrobione jest KOSZ-MAR-NIE!

   To po prostu Hadret działa. I to rewelacyjnie :)

Dodaj komentarz