Menu serwera

Już wiem dlaczego zwiałem z Windows

Windows XP to bardzo dobry system jest. Serio. Po latach łatania, usprawniania i w ogóle zadbania jest to system, który można postawić i zapomnieć, o ile się zbytnio w nim nie grzebie. Z czasem nie wiedzieć czemu dostaje zamulenia i dla higieny używania trza drania tak z raz na rok przeinstalować, nawet jeśli niezbyt się w systemie śmieci.

Co więc spowodowało moje od tego systemu odejście w prywatnym życiu już na dobre? Co spowodowało, że Windows będzie ostatnim z systemów, jakie zainstalowałbym na swoim komputerze?

Cena? Nie, zawsze Win kradłem i nic pewnie by się w tym temacie nadal nie zmieniło.

Brak gier pod innymi systemami? Nie, mam konsolę. Wydaję na sprzęt raz na kilka lat i mam spokój bez potrzeby ciągłych upgradów i kombinacji.

Brak oprogramowania na tych innych systemach? Nie, programów dla Linuksa czy Mac OS X jest od groma i w pełni zaspokajają moje potrzeby.

Wiecie dlaczego po prostu nie mogę już patrzeć na Windows? Bo najzwyczajniej w świecie ludzie robiący na ten system soft mają kompletnie w dupie, jak ich produkcja będzie na komputerze użytkownika wyglądała. Zassałem toto poniżej, odpaliłem i po prostu zgrzytnąłem zębami. Kaman programiści! Wierzę, że potraficie tworzyć algorytmy ale na boga, trochę zwyczajnej wizualnej przyzwoitości bym prosił. Co to niby ma być???

Już wiem dlaczego uciekłem z Windows

ANI RAZU nie widziałem tak paskudnego interfejsu pod Linuksem czy Mac OS X. ANI RAZU! Program posłużył do zassania tego, co miał zassać i wyleciał w trybie pilnym z twardego. Sorry ale trochę szacunku dla użytkownika bym prosił. I jeszcze każą sobie za to płacić 25 papierów… Są pewne granice złego smaku.

Nie znaczy to, że pod Linuksem czy Mac OS X nie ma paskud. Pewnie są. Ja po prostu póki co na żadną nie trafiłem a przyjemność z używania systemu operacyjnego to dla mnie także przyjemność jego oglądania. Trzy godziny z czymś takim jak powyżej i wydłubałbym sobie oczy.

16 Responses to Już wiem dlaczego zwiałem z Windows

 1. zx 18 lutego, 2008 at 15:53 #

  To się nazywa nazywa niezatrudnianie specjalistów od interfejsu do interfejsu. Oszczędzanie…

 2. Dawid, MacDada 18 lutego, 2008 at 17:25 #

  Jakiego interfejsu? Interface to międzymordzie :D

 3. Michał Terbert 18 lutego, 2008 at 18:18 #

  Super! rozsmieszylo mnie do lez :D

 4. bs 18 lutego, 2008 at 19:04 #

  LOL

 5. bartkorn 18 lutego, 2008 at 21:12 #

  Taaa… Windows potrafi zakasztanić oko. Interfejsy takich programów to jedno a interfejs całego systemu to drugie. Wszystko z góry narzucone a jeśli się sprzeciwisz kanonom rodem z Redmond to czeka Cię re-install OS’a :)

 6. Piotr / savek 18 lutego, 2008 at 21:49 #

  Heheh no GUI programu faktycznie nie powala :D Ja ubolewam tylko, że na Apple brakuje polskiego softu takiego jak WF-Mag czy Symfonia. Kompletny brak oprogramowania do prowadzenia określonej działalności… Oj przydały by się dobre porty takiego softu, przydały. A Windows XP u mnie śmigał 4 lata, aktualnie od 3 dni Vista… Zobaczymy jak się to skończy.

 7. Livio 19 lutego, 2008 at 09:26 #

  Widzę, CoSTa, że załapałeś ideę Linuksa bardzo dobrze (; .

  Natywne międzymordzie górą :) !

  PS: Linuksiarze głośną krzyczą, że chcą natywne, stąd też Firefox 3 najlepiej będzie wyglądać na Macu, najlepiej integrować będzie się z GNOME’em, a najpaskudniej wyglądać będzie na XP :> .

  PS2: Na Macu też nie wszystko jest natywne… Taki Safari w odróżnieniu od innych aplikacji jest domyślnie ciemnoszary, a także używa Aqua…

 8. btd 19 lutego, 2008 at 10:07 #

  U mnie na leopardzie i safari i inne wygladaja tak samo.

 9. Livio 19 lutego, 2008 at 10:13 #

  Dziwne… Może od Tigera coś poprawili…

  Pamiętam, że na Tigerze Safari był „inny”…

  Co nie zmienia faktu, że niektórzy deweloperzy ani trochę nie chcą się do platformy dostosować i wrzucają np. ikonki, które zupełnie nie pasują, albo własne tła… Czy też okna preferencji, do których użytkownicy nie są przyzwyczajeni…

 10. opi 20 lutego, 2008 at 11:25 #

  Pierwsza zasada: programiści nie projektują wyglądu aplikacji. Jeśli pierwsza zasada nie działa: patrz obrazek.

 11. madman 21 lutego, 2008 at 07:48 #

  Tak, tak. Custom widgety stosowane powszechnie przez programistow dla Windows, to jeden wielki paszkwil.

  System wyglada, jak wyglada, ale stosowanie natywnych kontrolek (przyciskow, menu, list, etc.) ma ogromna zalete – uzytkownik, ktory nauczy sie obslugi (i przyzwyczai do wygladu) jednego programu, nie bedzie mial wiekszych problemow z innymi.

  A tu kazdy producent ma swoja koncepcje, w wiekszosci z przyciskami rodem ze star treka (np. AdAware), kompletny brak integracji z systemem.

  OS X i Linux takze maja problemy (jeden i drugi ma po kilka bibliotek do rysowania okienek), ale sytuacja dazy do uporzadkowania.

 12. Livio 21 lutego, 2008 at 14:35 #

  Na Linuksie dwie się liczą, i nigdy nie połączą.

  Jedna co wersja się „otwiera”, a druga jest otwarta cały czas.

  Qt i GTK.

 13. CoSTa 21 lutego, 2008 at 15:33 #

  [b]zx[/b]: Po mojemu to się nazywa chałupnictwo na maksa. Niestety bez poetyki garażu :/

  [b]dawid, michał, bs[/b]: Się śmiejcie… Ja się wciąż w robocie Maka doczekać nie mogę. Dramat cholera :)

  [b]bartkorn[/b]: Ejże, bez przesady – Windows jest skinowalny tak jak i OSX. Co prawda z lekką pomocą przyjaciół z zewnątrz ;) niemniej można z Windows zrobić cukierka (z OSX zresztą też) i nikt za to zasadniczo bił nie będzie a tym bardziej OSa reinstalował :).

  [b]piotr[/b]: Oj cholera racja. Za chwilę będziem wypełniali PITy i jak zwykle nie ma na czym :/. I znów odgrzewać obrazek WinXP dla VMWare… Niefajnie.

  [b]livio[/b]: Na Maku bardzo wiele rzeczy jest rozpieprzonych i niekonsekwentnych. I ponoć mimo wyjścia Leoparda, nadal programy dostępne wraz z zainstalowaniem systemu potrafią wyglądać różnie. No good, tak nie powinno być i tyle.

  [b]opi[/b]: Czyżby to był typowy przypadek self-made mana? Na coś takiego mi wygląda bo i pewnie stronę se człowiek sam zrobił. Znaczy – to chwalebne ale kurwa oczojebne :)

  [b]madman[/b]: A no nie da się ukryć – potrzeba unifikacji. Ale robionej z głową. Strasznie brakuje mi w OSX możliwości pokombinowania z wyglądem i kolorystyką. Jest to jakiś sposób na umilenie sobie życia z komputerem i IMO powinno toto w jakimś nieco szerszym zakresie być dla użytkowników dostępne – nie ma to jak swój dopieszczony pulpicik :)

  [b]livio[/b]: Na OSX nawet niezbyt mamy z czego wybierać. Niby z jednej strony dobrze ale z drugiej… Podobała mi się możliwość zmiany wyglądu wszystkiego za pomocą wyboru jednego tematu w ustawieniach Gnome. Trochę mi tego pod OSX brakuje…

 14. Livio 21 lutego, 2008 at 16:19 #

  ShapeShifter zawsze istnieje. Trochę grzebania po Torrentach i masz (; .

 15. grzegor 27 maja, 2008 at 17:21 #

  O, a ja właśnie przeszukiwałem internet w celu krytyki pewnego interfejsu ( o tu: http://www.yourapple.pl/viewtopic.php?pid=1102#p1102 ) i natknalem się znów na Twój blog :)

  • CoSTa 28 maja, 2008 at 08:23 #

   A faktycznie, miałeś co krytykować :)

Dodaj komentarz