Menu serwera

I znów internet nam się kończy!

Swego czasu pisałem o pesymistycznych prognozach pewnych analityków, którzy przewidzieli rychłe zapchanie wszelkiej maści twardzieli górą danych. Moda na kasandryczne wizje nie mija i tom razom inni analitycy przewidują, że prócz zapchanych twardzieli, będziem mieć też zapchane rury je łączące. Dowodem na to ma być ot choćby takie zestawienie:

Moving images, far more than words or sounds, are hefty rivers of digital bits as they traverse the Internet’s pipes and gateways, requiring, in industry parlance, more bandwidth. Last year, by one estimate, the video site YouTube, owned by Google, consumed as much bandwidth as the entire Internet did in 2000.

za: NewYorkTimes.com

Kurczę, ileż tego YouTubowego gówna ludzie produkują… I ile tegoż wciągają! Fakt, to powód do niepokoju. Z tym że chyba nie o pojemność rur, bo zdaje się rzeczeni analitycy nie zauważyli, że przez owe osiem lat nieco się w tym temacie pozmieniało a inwestycje jakoś nie stoją w miejscu, a bardziej martwiłbym się o so called „kondycję ludzką”. Na oko jakieś 90% zawartości takich serwisów to wspomniane już kompletne gówno…

No ale co ja się tam znam. Nie jestem analitykiem i nie mam bladego pojęcia o webdwazero i całej tej reszcie. Ja se tylko bloga prowadzę dorzucając swoje kilka pierdnięć w ogólnej zalewie kału. I, kurczę, podoba mi się to! :)

Drodzy panowie analitycy! Jak długo gościom takim jak ja się to podoba a goście tacy, jak to czytający nadal będą to czynili, tak długo firmy inwestujące w rozwój i infrastrukturę sieci nie mają się czego obawiać. Doszedłem do tego zaskakującego wniosku bez studiów wyższych i pensji analityka jakiejśtam agencji. Znaczy się – jestem geniusz? Naprawdę, nie muszę być profesorem, by dojść do wniosku, że tam, gdzie zaczynają się problemy, tam zaczynają się i inwestycje (a więc i innowacje) mające na celu owych problemów usunięcie. Tak panie psorze Odlyzko, do Pana piję…

Matko, jeszcze trochę i sam se jakąś agencję analityczną otworzę. I mam wrażenie, że zrobię dokładnie to samo, co owi analitycy z przypadku.

3 Responses to I znów internet nam się kończy!

 1. zx 22 kwietnia, 2008 at 09:56 #

  Pewno. Gdzieśtam przecież już stworzono zamkniętą sieć ileśtamset razy szybszą niż to co mamy teraz, więc raczej nie ma się co zastanawiać. Za leniwy jestem, żeby newsa szukać.

  • CoSTa 22 kwietnia, 2008 at 21:43 #

   Właśnie dlatego niezmiennie bawią mnie te wizje zagrożeń i granic technologicznych, które jacyśtam jajogłowi wciąż widzą. Nie wiem, czy postęp technologiczny kiedyś się skończy ale póki co nie grozi nam to. Jestem zupełnie o to spokojny.

 2. xx 23 kwietnia, 2008 at 17:02 #

  A mnie niepokoi to, że obecnie trudno o dobre (4 Mb/s wzwyż) łącze internetowe za rozsądną (poniżej 90 zł) cenę. W każdym razie w Łodzi.

  Co z tego, że TPSA oferuje garstce osób łącze 50Mb/s skoro przeciętny człowiek może sobie pozwolić najwyżej na łącze 2Mb/s i to w niekorzystnej umowie na 2 lata (na 3 lata to przegięcie). U operatorów BSA nie jest lepiej, a sieć UPC jest na drugim końcu mojego miasta :/

  A mając łącze ok. 6-8Mb/s możemy sobie już pozwolić na transmisję HD w dobrej jakości albo oglądanie 10 filmików z youtube z jednoczesnym pobieraniem pliku.

Dodaj komentarz