Menu serwera

Aktualizacja silnika bloga

Przeprowadziłem właśnie długo odkładaną (a bo działało wszystko jak trzeba, to po cholerę grzebać? :)) aktualizację silnika bloga do najnowszej stabilnej wersji. Do tego wszystkie wtyczki dostały upgrade do najnowszych swoich wersji i właśnie jestem po szybkim przejrzeniu ustawień owych wtyczek. Powinno wszystko chodzić jak trzeba ale jeśli ktoś będzie miał jakieś problemy z blogiem – prosiłbym o kontakt.

Jako że flaki Chlora (serwera, na którym biega moja strona) zostały ostatnimi czasy znacznie odpicowane a admini dorośli i nie boczą się już na MySQL, mam wreszcie do dyspozycji i tę bazę danych. No i powstał w czaszce mej szatański plan przewalenia wszystkiego z SQLite do MySQL plus przerzucenie się z kodowania ISO na (nareszcie) UTF. No co, trzeba zadbać o dzisiejsze standardy :)… Ciekawe, czy się da. No nic, pokombinuję. Przejście na MySQL dałoby i ten bonus, że kilka wtyczek, które testowałem i które podobają mi się bardzo, mogłoby nareszcie ruszyć z sensem. To pozwoliłoby nieco wzbogacić blogaska a w połączeniu z nową skórką, którą tu sobie planuję ale której coś zrobić nie mogę, pchnęłoby pewnie nieco nowego życia w stare blogowe kości. A tak, kilka bowiem wiosenek blogasek już sobie liczy i chyba czas na lifting.

Anyway, mam nadzieję, że nic się nie pitoli i działa jak trzeba. Aktualizacja Serendipity to bajka – pliki na serwer wgrać, kliknąć raz – DONE. Żadnych błędów, nic się nie wywala, wszystko chodzi od ręki… Zmieniłem nieco wtyczkę zabezpieczającą i teraz wyświetla się taki wielki potwór z bardzo skomplikowanymi i nieczytelnymi napisami. Wiem, za to CAPTCHA będziecie mnie bili po głowie ciężkimi rzeczami ale chcę toto nieco potestować. Wygląda może toto głupio ale przynajmniej służy jakimś wyższym celom.

10 Responses to Aktualizacja silnika bloga

 1. Riddle 4 maja, 2008 at 08:53 #

  Rekapcza jest super, dzięki za update. A jak będzie UTF8 to w ogóle miód!

 2. btd 4 maja, 2008 at 09:01 #

  Heh ciekawe jak ci pójdzie przeskoczenie na utf8 :-> I ilu brzydkich wyrazów użyjesz :D

 3. CoSTa 4 maja, 2008 at 09:22 #

  [b]riddle, btd[/b]: Zależy mi na tym UTF bardzo więc pewnie się zepnę i… portfel wyciągnę :). Samemu nawet nie będę próbował się za to brać bo owych brzydkich wyrazów poleciałoby co niemiara :). Już lepiej komuś zapłacić za przeróbki. Plusy takie, że silnik ten sam i praktycznie rzecz biorąc trzeba by tylko przenieść tabele z jednej bazy do drugiej, więc MySQL tu zawita. Ale to kodowanie mnie przeraża. Nawet nie mam pojęcia jak można by się za to zabrać.

  No nic, może ktoś za kasę będzie wiedział :)

 4. zx 4 maja, 2008 at 10:24 #

  O kapczy się nie wypowiem, bo mnie drażni wszędzie i w każdej postaci, ale jeśli chodzi o konwersję, to przesz bajka:

  $wyjscie=iconv(’iso-8859-2′,’utf-8′,$wejscie);

  ;)

 5. Biter 4 maja, 2008 at 12:36 #

  Tez mnie kusiło ze re-captche wprowadzić, ale przeraża mnie ile toto miejsca zajmuje i że trochę dużo pisania od strony usera… no ale skoro potrzebne to musi być, u mnie póki co (odpukać) sam akismet daje rade :)

 6. CoSTa 4 maja, 2008 at 19:53 #

  [b]zx[/b]: No niestety, u mnie Akismet się średnio sprawdził – sporo komentarzy wcinało i dałem sobie z tym spokój. Dobra CAPTCHA nie jest zła jeśli tylko działa jak trzeba.

  A co do tej konwersji – jeśli będzie to takie proste, to może faktycznie przeskoczę sobie na UTF jeszcze szybciej :)

  [b]biter[/b]: Fakt, miejsca zajmuje a i pisania dużo. Dlatego wprowadziłem to dla testów tylko. Pewnie za dwa-trzy dni do CAPTCHA normalnego wrócę. A z Akismetem różnie bywa. Zasadniczo działa ale kiedy zaczynają komentarze niknąć, zaczyna się robić niefajnie.

 7. golem14 5 maja, 2008 at 17:25 #

  Trza było przy okazji Blogrolla zaktualizować, co by np. taką padniętą Planetę Linuksa wywalić.

 8. jarek 5 maja, 2008 at 18:52 #

  Gratuluję, a uft-8 na s9y polecam, wspominam z sentymentem czas przekodowywania wszystkiego z iso na utf, dodatkowo z odmiennymi kodowaniami mysql, było warto przejść przez te krzaczory :)

 9. CoSTa 6 maja, 2008 at 11:25 #

  [b]golem14[/b]: Racja. Trzeba przewietrzyć nieco blogrolla. W chwili wolnej na pewno zrobię tam porządek.

  [b]jarek[/b]: No więc zobaczę jak to będzie. Nie mam teraz zbytnio kiedy ale muszę odezwać się do Garvina (main deweloper silnika) i popytać jak w ramach jednego serwera najwygodniej się przesiąść i przy okazji zmienić kodowanie. Być może okaże się to banalnie proste, na co liczę :).

 10. PeterCub 6 maja, 2008 at 19:27 #

  Nareszcie Twoja stronka poprawnie się wyświetla w Opera Mini, tylko cokolwiek długo się ładuje.

Dodaj komentarz