Menu serwera

Dwa dni męczenia ale było warto

Ufff, dwa ni siedzenia i klikania, przeglądania tysięcy maili i ogólnie robienia kreciej roboty, której nie chciało mi się robić od dawna. No ale przyszedł czas na zacięcie zębów i zrobienie porządków w stajni Augiasza. Posprzątałem swoje skrzynki mailowe, zrezygnowałem z dwóch kont (jedno jeszcze potrzymam ale niedługo koniec – pozbywam się konta na home.pl, szkoda na to dziadostwo pieniędzy) a kontem głównym staje się od teraz dla mnie konto gmailowe. Google przekonuje do siebie świetną jakością swojej usługi, cudownym antyspamem i wsparciem dla iPoda touch, który ostatnimi czasy robi mi za główną platformę zabawy z netem i przeglądania maili.

Rezygnuję z POP3. Chlor (serwer, na którym stoi strona) oferuje IMAP, tak jak i Gmail. Nic nie stoi na przeszkodzie, by POPa kopnąć w odwłok i się z nim pożegnać. Zostawiam sobie POPowe konto na Interii, które ma robić za typowy dump spamowy – na to konto będę rejestrował wszelkie dziwaczne usługi i kantowe newslettery. Interia od jakiegoś czasu coś kombinuje z serwerami, co skutkuje niemożliwością wyświetlenia w applowym Mailu (OK, jeszcze nie mam Leoparda ale już niebawem u mnie zagości) wiadomości wysyłanych w HTML. Nie wszystkich ale znacznej ich większości. Coś sukinkoty od siebie do tych maili dodają ew. coś tam zmieniają bo ten sam mail pobierany z innego serwera nie ma żadnych problemów z poprawnym wyświetlaniem się w programie. Kij więc w oko Interii i niech się męczą ze spamem.

Kopa dostaje konto na home.pl i na Onecie. Nie ma sensu mnożyć kont ponad miarę bo i po co? Tym bardziej, że Onet nie oferuje nic interesującego w temacie mailingu. Konto na tlenie muszę sobie zostawić do tlenowych pogaduszek przez ichni komunikator. Chyba że się wnerwię i radykalnie pojadę wywalając i to siedlisko reklamy i spamu. Niech se ludzie instalują Skype, też się fajnie gada :).

Osobna kwestia to przewalenie ponad 6 tysięcy maili z home.pl na Gmaila. Zasysało się toto półtorej dnia ale tu Gmail pokazał nieprawdopodobną klasę w kwestii spamu – z tych tysięcy maili raptem dwa błędnie zaliczył do spamu, a maile trzymałem na homowym koncie różne i z różnych miejsc. Gmail jest po prostu najlepszy i gdyby chcieli, płaciłbym za to konto z uśmiechem na ustach. W międzyczasie ssania wiadomości tworzyłem filtry i etykiety i tym sposobem jakoś tak w miarę bezboleśnie wzięło i mnie się te 6k wiadomości opisało i ładnie posegregowało. Jestem pod OGROMNYM wrażeniem tego, co zrobiło Google.

Tym sposobem ostałem się z trzema kontami: gmailowym, chlorowym i interiowym. Do odstrzału pozostało home.pl (za kilkadziesiąt dni kończy mi się umowa więc luz) oraz konto tlenowe. Cały dzień wczoraj siedziałem aktualizując różne bankowe czy sklepowe instytucje i wszelkie powiadomienia będą mnie teraz lądowały na koncie gmailowym. Tym sposobem wszystko, co potrzebne, będę miał na jednym koncie, zawsze aktualnym (IMAP), dostępnym także z iPoda i ogólnie miód. Że co, że czytają te moje maile? A kto nie czyta? Trudno, rozpaczać nie będę.

Poniżej screen ze zorganizowanymi kontami. Wszystkie przychodzące maile lądują w Inboxie i są klarownie widoczne. Urok IMAPa polega między innymi na tym, że spam trafia już na serwerach do odpowiednich katalogów i śmieci nie psują mi widoku :).

mail-screen01

Poniżej screen z zawartością konta Gmail widoczną w programie Mail. Tak to mniej więcej wygląda, zachowane są wszystkie katalogi a etykiety spełniają jak najbardziej swoje funkcje. Pełna synchronizacja – w iPodzie także. Nareszcie mam zunifikowane środowisko dla swoich wiadomości! Poniżej konta gmailowego katalogi z zachowanymi lokalnie backupami wiadomości, które zassałem via POP3. Backup to podstawa :).

mail-screen02
Uploaded with plasq’s Skitch!

Tak więc jeśli ktoś ma mnie w swojej książce adresowej, prosiłbym o ewentualne update danych. Cioteczki, o Was głównie myślę. Mój adres mailowy to:

mój mail – kliknij by pobrać vcard

9 Responses to Dwa dni męczenia ale było warto

 1. SpeX 25 maja, 2008 at 20:39 #

  A jaka jest praktyczna różnica w działaniu POP3 a IMAP?

 2. tacka 25 maja, 2008 at 21:10 #

  @SpeX

  ja zauwazylem taką ze jak przeczytam np na ipodzie wiadomosc poza domem to w domu na pc widnieje juz jako przeczytana :)

  a co do ipoda wlasnie sie zawiodlem – nie mozna streamowac nasa tv (pomimo ze niby dziala na qt) :(

 3. SpeX 25 maja, 2008 at 23:07 #

  Aaa, to już wszystko wyjaśnia :D

  Też oglądam lądowania, jeszcze godzina.

 4. CoSTa 26 maja, 2008 at 04:47 #

  [b]spex[/b]: Praktyczna różnica? W skrócie: prawie wszystkie operacje przeprowadza się na serwerze co skutkuje tym, że w przypadku korzystania z konta na wielu komputerach i wielu systemach masz aktualną informację o stanie skrzynki i wiadomościach. Wygodne jak diabli. [url=http://en.wikipedia.org/wiki/IMAP]Więcej w Wikipedii[/url].

  [b]tacka[/b]: Zdaje się, że TV to oni oferują jako WMV. Niemniej fakt faktem, że wideo trzeba dla iPoda przygotować a to póki co rzadkość.

 5. zx 26 maja, 2008 at 07:27 #

  Jest i QuickTime i Real Player i WMV też. Odpaliłem na Operze i Firefoxie – poszło automatycznie WMV. Odpaliłem na Safari – automatycznie poszło QuickTime.

  A na IMAPa też chyba się przewalę. Jak się pojawi iPhone 3G, to będę go urzywał, więc będzie wygodniej. A że IMAP = Gmail to się rozumie samo przez się.

 6. Stemer 26 maja, 2008 at 08:44 #

  Zrobiłem dokładnie to samo, tyle że jeszcze, jak były invite’y na dżimejla i do dzisiaj nie żałuję :).

 7. waltharius 26 maja, 2008 at 13:36 #

  No ja już dawno uznałem, że ino gmail się nadaje. Dobry ruch CoSTa.

 8. Paweł 27 maja, 2008 at 23:13 #

  A jak jest z synchronizacjią wiadomości ?? czy w IMAP nie jest tak że nagłówki wszystkich wiadomości są pobierane przy każdym sprawdzaniu nowych wiadomości?? Możesz napisać jak to jest dokładnie :) pobieranie nagłówków 6000 wiadomości nie musi byc fajne :)

  • waltharius 28 maja, 2008 at 07:13 #

   Pobierane są tylko nagłowki wiadomości z katalogu new. Tak przynajmniej jest w postfix/dovecote-imap. Nie pobierasz całości. No, chyba że konfigurujesz od nowa klienta pocztowego, wtedy ciągniesz całość, ale to chyba oczywiste. Zresztą i tak szybciej pobierzesz nagłówki 10000 maili niźli 10000 maili w całości. Do tego imap ma jeszcze wiele innych bardzo ciekawych bajerów.

Dodaj komentarz