Menu serwera

iPod gra – Cro-Mag Rally

Cro-Mag Rally [AppStore] to jedna z pierwszych iPodowych ścigałek i niestety to widać. W tej grze szwankuje sporo, od ceny poczynając. Za 10 dolców dostajemy bowiem coś, co i owszem nieco radości dostarczy, ale…

OK, zacznijmy od technikaliów. Grafika jest średnia, tekstury takie sobie i głównie rozmazane, projekty torów całkiem fajowe. Problem w tym, że gra potrafi szczypać i gubić klatki, kiedy na ekranie dzieje się nieco więcej. Po ultrapłynnym Super Monkey Ball sprawia to średnio przyjemne wrażenie i ujawnia biedę silnika filmy Pangea. Być może są to jakieś kultowe wyścigi na Maku ale ja bym prosił deweloperów iPodowych o branie wzorców czy też portowanie gier, które w 21-szym wieku się podobają. A Cro-Mag Rally nie ma na to większych szans. Dźwięki w grze są za to mniamuśne a muza solidna jak należy.

iPod gra – Cro-Mag Rally

Pomijając problemy z grafiką, grze muszę niestety zarzucić znacznie cięższe przewinienie. Otóż nadaje się do zagrania dwa-trzy razy i… można o niej zapomnieć. Dlaczego? A dlatego, że gra nie oferuje ŻADNYCH trybów rozgrywki poza przejechaniem się po torze. Żadnych mistrzostw, żadnych punktów, żadnych lig… NIC! Nie mam pojęcia czym kierowali się twórcy tej gry ale podejście do gracza i jego 10 dolców jest wręcz aroganckie. Żywotność tytułu jest dosłownie żadna z prostego względu – gra nie ma większego sensu. OK, można się kiwnąć po torze czy dwóch i co dalej? Nic nie pcha do masterowania skilli, nic nie zmusza do siedzenia po kilka godzin i wykręcania wyników by np. zobaczyć swoją ksywę w jakimś onlinowym zestawieniu. I to jest do dupy, serio. Granie bez żadnego celu nie przynosi frajdy.

Sterowanie jest całkiem przyzwoite choć na dłuższą metę upierdliwe. Przyspiesza się dotykając strzałki na ekranie, zwalnia i hamuje korzystając z innych punktów ekranu. Skręca się wychylając iPoda w lewo lub w prawo. Problem w tym, że palucha na gazie trzeba trzymać stale bo jego puszczenie powoduje automatyczne dosyć gwałtowne przyhamowanie pojazdu. Tak, zgadliście – po pewnym czasie palec odpada. Jednak trzymanie palucha na przycisku do tego przeznaczonym i zaprojektowanym jest o wiele lepszym rozwiązaniem – ot i poważny problem, z którym twórcy gier muszą sobie jakoś poradzić. Gdyby ktoś tam pomyślał i zechciał umożliwić gazowanie i hamowanie wychylaniem iPoda w przód i w tył… Jako jakaś opcja bardzo by się to przydało. Samo zaś skręcanie zrobione jest elegancko, czułość reakcji na wychylenia można sobie ładnie dostosować i muszę przyznać, że sterowanie akcelerometrem przez kręcenie iPodem się sprawdza. O ile zrobi się to z głową oczywiście.

Podsumowując – gra się przyjemnie. Przez cztery pierwsze jazdy. Później człowiek zastanawia „po jaki ch*** mam tu czas tracić?”. I gra kurzy się w kącie iPoda. Noł gód Pangea, noł gód.

za: dźwięk, grywalność…
przeciw: …która skończy się po trzech odpaleniach gry, średnia grafika, chwilowe miejscami szczypanie, brak jakichkolwiek trybów rozgrywki a przez to i sensu grania

Ocena w skali 1-10: 5

Poniżej filmik porównujący grę Cro-Mag Rally z jej konkurentką – Crash Bandicoot Nitro Cart 3D. Filmik ze strony TouchArcade.

nieco rozgrywki z Cro-Mag Rally

Inne gry z AppStore

4 Responses to iPod gra – Cro-Mag Rally

 1. QDS 21 lipca, 2008 at 09:19 #

  Mam tą grę ale na imaca z macos 9 :)

  Tam oprócz wyścigów i turnieju są jeszcze inne wygibasy typu walka o flagę, arena i inne takie pokręcone zabawki dla więcej niż jednej osoby. Może tamat odpuścili bo to ma być granie w singla?

  Ale aż dziw, że nie dali turnieju. Po tej recenzji chyba wybiorę Crash lub Moto Racer

 2. SpeX 21 lipca, 2008 at 16:52 #

  Nie masz jakieś specjalnego wpisu o iPhone 3G (albo nie mogłem go teraz znaleźć), to napiszę ci to tu. Jak donosi [url=http://di.com.pl/news/22098,1,0,iPhone_3G_zlamany_serwery_Applea_szwankuja_aktualizacja_2.html]DI (aktualizacja 2)[/url] iPhone Dev Team udostępnił program który pozwala instalować nie autoryzowane programy. Więcej:

  http://blog.iphone-dev.org/post/42858313/thanks-for-waiting

 3. crysis 21 lipca, 2008 at 23:08 #

  konsole to większość rynku gier więc czemu by nie xxx

  [edit: chcesz się reklamować? zapraszam serdecznie po cennik – CoSTa]

 4. CoSTa 22 lipca, 2008 at 03:18 #

  [b]QDS[/b]: Bierz Crasha, przynajmniej gra ma jakiś cel. W Moto Racerze też ponoć tylko ścigasz się z czasem (przynajmniej tam się to zapisuje jakoś i jest z czym walczyć :))

  [b]spex[/b]: No w końcu. Ciekawe którą dziurą wleźli. Inna kwestia, że simlocka chyba wciąż nie ściągnęli.

Dodaj komentarz