Menu serwera

GridIron Software Flow – publiczna beta

Od dłuższego już czasu uczestniczę w testach prywatnej bety oprogramowania, które niejednemu profesjonaliście może mocno pomóc w codziennej pracy z projektami. GridIron Software Flow to najkrócej rzecz ujmując program ogarniający cały workflow składający się na powstanie projektu. To centralne miejsce, w którym możecie zobaczyć jakie elementy składają się na projekt (linkowane pliki, zastosowane fonty, kolorystyka użyta w projekcie itd. – tego trzeba użyć by zobaczyć co mam na myśli), jakie były etapy jego powstawania, jak wyglądały kolejne wersje projektu i tak dalej. To narzędzie, które w założeniu ma pomóc zebrać te wszystkie bity informacji, pliki i różnego innego rodzaju dane, które mogą być projektantowi potrzebne.

GridIron Flow - screen01
Uploaded with plasq’s Skitch!

Jako że siedzę głównie z InDesignem i głównie ten program mam w pracy odpalony, powiem może pokrótce, jak to wygląda od strony praktycznej pracy z projektem właśnie za pomocą InDesigna.

Działanie Flow opiera się na zbieraniu danych o projektach i plikach przez nie wykorzystywanych. Soft śledzi wzajemne powiązania plików, tworzy na tej podstawie mapę zależności i w wizualny, przejrzysty sposób pokazuje co i gdzie zostało użyte oraz np. na jakim wcześniejszym projekcie aktualnie opracowywany projekt bazuje. Program pozwala na bardzo proste i intuicyjne używanie różnych wersji tego samego projektu (tak, na tacy ma się informację o kolejnych wersjach tego samego pliku i jak z czasem ewoluowały – to w postaci podglądu – YYYES!), plików źródłowych czy innych danych. Jedną z ważniejszych umiejętności programu jest też tak zwane paczkowanie projektu. O ile InDesign ma taką możliwość wbudowaną, o tyle przydatne może to być np. twórcom projektów filmowych – jednym kliknięciem mogą zgromadzić w jednym miejscu porozrzucane pliki źródłowe. Packaging to także coś więcej – to możliwość pracy nad projektem na różnych komputerach i synchronizowanie efektów prac między komputerami. Niestety nie miałem jeszcze możliwości pobawić się tym głębiej. Tak, w planach jest jak najbardziej integracja programu z SVN a to chyba dobra wiadomość dla wszelkiej maści programistów.

Ciężko powiedzieć, co soft robi bo po prostu ciężko to do czegoś porównać. Nie było chyba jeszcze czegoś takiego na rynku. Niesamowite są możliwości programu w temacie wyciągania z plików różnych informacji – soft obsługuje wszystkie istotne pakiety oprogramowania do tworzenia grafiki czy wideo i robi to w sposób spektakularny. Kiedy ma się jak na dłoni pokazane etapy pracy, jej wersje, czas jaki upłynął na edycji poszczególnych wersji projektu (ba, plików źródłowych też!) i tym podobne dane (szukanie po nazwach warstw w plikach Photoshopa? No problema!), można mówić o czymś bardzo pomocnym dla projektantów.

Warto obejrzeć filmik prezentujący podstawy pracy z programem. Daje niezłe pojęcie, co można z tym programem zrobić. A najlepiej pobrać betę, przeczytać instrukcję (koniecznie! To dosyć skomplikowane narzędzie!) i przekonać się samemu, czy toto może w czymś pomóc. Ja stosuję program na codzień i najbardziej chyba odpowiada mi w nim to, że działa jakby „obok” normalnie wykonywanej pracy. Miłe, nie lubię zmieniać nawyków (a kto lubi :)).

Rzecz jeszcze niezbyt lubi się z językiem polskim (zgłoszony błąd dot. diakrytyków w tagach – ale trzeba soft solidnie pod tym względem przetestować) i jest tworzona dla Mac OS X i Windows. Beta póki co tylko dla Maków ale już niedługo pojawi się wersja i dla Windows. Coś tam chłopaki odkryli, co nie do końca halo i właśnie polerują program przed wypuszczeniem.

Zapraszam więc w imieniu programistów i pozostałych testerów do ściągnięcia i przetestowania programu. A po przetestowaniu – do wysłania swoich uwag, sugestii (połowa tego programu została zmieniona na skutek sugestii testerów, chłopaki z GridIron słuchają co się do nich mówi) i zgłoszeń ewentualnych błędów.

, ,

One Response to GridIron Software Flow – publiczna beta

  1. Paweł Tkaczyk 19 lutego, 2009 at 15:39 #

    Ach, ubiegłeś mnie z tą notką :) Też miałem się dziś pochwalić Flow… Polecam, naprawdę czyni cuda dla zarządzania projektami…

Dodaj komentarz