Menu serwera

Podcast 001 – Sphongle – Once Upon The Sea of Blissful Awareness

Oj kurczę, strasznie mozolnie mi idzie uczenie się podcastowania pod WordPressem. Nie da się ukryć, dzieje się to nieco inaczej niż w Serendipity. Owszem, w obydwu silnikach wykorzystuję wtyczki ale ta wordpressowa jest znacznie bardziej zaawansowana a przy okazji uświadomiła mi jedną rzecz: mimo wszystko warto korzystać ze standardów. A standardem w całej reszcie ubogiego w kontenery formatu jest dla muzyki MP3. No i tym sposobem daję sobie spokój z MP4 na rzecz MP3 i jego ubogości. Bonus? Ależ oczywiście jest – można toto odgrywać choćby na telefonie komórkowym i oczywiście we wszelkich playerach. Minus? Pozbywam się wielu fajnych rzeczy (rozdziały, grafika dla okładek rozdziałów, linki w pliku no i najgorsze – rozstaję się z AAC, a to już boli chyba najbardziej).

Czy coś od strony czysto wciągalnej rekompensuje te straty? A i owszem. WordPressowy plugin Podcasting oferuje bardzo sympatyczne flashowe playery dla dźwięku i wideo. Szczególnie player wideo przypadł mi do gustu bo w bezbolesny sposób umożliwia wciąganie MOVów na stronie. Moje drogie cioteczki już nie powinny kombinować, jak się do filmiku dobrać, o mojej mamci że już nie wspomnę – po prostu klikną sobie na duży znaczek “Play” i dziękuję, Flash załatwi już resztę. Mniodzo, o to właśnie chodzi.

Z racji tego, że zmieniam kompletnie koncepcję podcastów, właściwie zaczynam całą zabawę na nowo. Czyszczę więc dotychczasową bibliotekę podcastów, wywalam w kosmos wszystkie filmiki i dźwięki, wrzucam je w jakieś zakamarki internetu i rozpoczynam zabawę na nowo. Sorry, jak zmiany, to zmiany. Sporo się o podcastowaniu nauczyłem i czas tę wiedzę wykorzystać. Dla dotychczasowych subskrybentów zmieni się niewiele – feedy dla subskrypcji pozostaną te same (uroki FeedBurnera :)), co najwyżej iTunes na moment zwariuje ale wystarczy wywalić dotychczasową subskrypcję i zapisać się na nowo, by wszystko wróciło do normy.

Tyle teorii. W praktyce pewnie wszystko i tak się spierdzieli tak bardzo, że bardziej nie można. Prosiłbym w związku z tym o zgłaszanie problemów z funkcjonowaniem podcastów. Postaram się coś z tym zrobić i z góry przepraszam za niedogodności. Lokalnie wszystko wydaje się działać jak trzeba ale lokalnie to nawet wódka mocniej kopie. Online to już zupełnie inna historia :)

A dla celów historycznych może podlinkuję zarchiwizowane dotychczasowe odcinki. jeśli ktoś jest ich ciekaw, zapraszam do naszego Archiwum.

No i to by było na tyle. Pora zacząć od początku :)

[jwplayer player=”3″ mediaid=”37368″]

, , ,

8 Responses to Podcast 001 – Sphongle – Once Upon The Sea of Blissful Awareness

 1. damjanek 2 lutego, 2009 at 00:08 #

  Coś spokojny utworek Shpongle wybrałeś ;)
  Swoją drogą „Tales..” całkiem udany albumik.

  • CoSTa 2 lutego, 2009 at 10:39 #

   A bo wielbię ten kawałek straszliwie. Muszę Eloya przycisnąć, by mi jakieś sphonglowe swoje nowinki znów podrzucił.

   • eloy 5 lutego, 2009 at 15:37 #

    To podrzucam Phutureprimitive

 2. pk5 3 lutego, 2009 at 17:17 #

  Kurde, szkoda, że nie mp4, na ipodzie fajnie to wszystko wyglądało. Ale cóż.Teraz inni też mogą słuchać, czyli docierasz do szerszej rzeszy.

  • CoSTa 3 lutego, 2009 at 21:11 #

   To nawet nie o to chodzi – generalnie chodzi o to, by moje ciotki i matka mogły bezproblemowo sobie na stronie kliknąć i podcast odłuchać/obejrzeć. Niestety formaty normalne ;) jakoś nie są zbyt popularne a instalacja QuickTime’a to dla niektórych wyzwanie nie lada. Nie przeczę – publikowanie mp3 zamiast m4a stanowczo wpłynie na pobieralność/słuchalność. Tych kilka osób na krzyż po prostu będzie mogło sobie plik w telefon czy inszego playera wrzucić i nie będzie żadnych problemów z odsłuchem. Jak stara by już empetrójka nie była, to jednak standard czytelny dla wszystkiego, co gra. Filmy pozostawię w MOVach ale za to na stronie będzie player, który będzie je grał via Flash. Prościej ciotkom i matce już tego nie mogę wymyślić :)

 3. Mama Wula 4 lutego, 2009 at 10:25 #

  Kostas ! Cieszę się ,że o nas myślisz ale proszę o odrobinę czułości. Więc zamiast – ciotkom i matce – winno być cioteczkom i mamusi. Myślę ,że wszystkie 3 poczujemy się lepiej.Poza tym informuję ,że w pozostałym zakresie tekst jest dla mnie kompletnie niezrozumiały ale nie mam z tym żadnych problemów. Wręcz przeciwnie.Mama Wula

  • CoSTa 4 lutego, 2009 at 10:50 #

   Dobra mamcia, będzie odrobina czułościów :)
   A tak poza tym – playerek działa? Wnusi w drugim podcaście możesz się dosłuchać? W ogóle jakieś dźwięki ten twój komputerek wydaje? Zadbaj o to bo wiesz, następne będą filmiki, które będziesz mogła sobie na stronie obejrzeć :)

 4. Biter 4 lutego, 2009 at 17:55 #

  Dobra muza! mp3 śmierdzi ale wiadomo ze kompromis musi być ;)

Dodaj komentarz