Menu serwera

Zrobiłem dziś dobry uczynek

Wracałem dziś sobie z roboty, jak mam to w zwyczaju czynić co dzień (roboczy). Lazłem ja sobie grzecznie boczkiem chodnika, a to by nikomu nie zawadzać swoją głuchotą (dokanałówki plus iPod plus Junkie XL uodparniają na wszelkie czynniki zewnętrzne) i tak sobie idąc w pięknych okolicznościach przyrody widzę, jak gdzieś z boczku stoi sobie dziewczę. Dziwnie sobie stoi. Tak właściwie to wygląda, jakby chciało usiąść. A tak jeszcze właściwiej to wygląda, jakby za chwilę miało paść jak długie.

Słuchawki i iPod w bok i idę się pytać, czy coś się może aby stało.

Stało się. Po raz pierwszy w życiu spotkałem się oko w oko z kimś, kto chyba miał jakiś lekki atak epileptyczny. Stała przede mną dziewczyna, której jedna ręka latała dosyć intensywnie w górę i w dół, która miała widoczny problem ze skoncentrowaniem wzroku (oczy jej „biegały” na wszystkie strony) i której choroba pojeździła też nieco po umiejętności mówienia – wszelkie próby powiedzenia czegoś składnego kończyły się niekończącym się jąkaniem, które musiałem przerywać dosyć stanowczo.

Powiem Wam tyle: masakra. Nie, nie chodzi wcale o tę biedną, chorą dziewczynę ale chodzi o mnie, a właściwie o to, że nie mam bladego pojęcia jak w takich sytuacjach się zachować. Nic nie wiem o epilepsji, nie wiem jak wyglądać mogą jej ataki i co w ich przypadku robić. OK, każdy widział na filmach co się z ludźmi wyprawia przy tych atakach na całego, w tych momentach, z którymi najbardziej kojarzy się słowo „padaczka”. Ale całe spektrum mniej widowiskowych zachowań jest dla nas kompletnie obce. A najgorsze jest to, że nie mamy bladego pojęcia, co w takich wypadkach należy robić. Robiłem więc to, co uważałem za słuszne: przede wszystkim posadziłem dziewczynę na jakiejś ławce i gadałem do niej jak głupi przy okazji zmuszając ją do gadania, bo mimo iż nieskładne, zdecydowanie w widoczny sposób poprawiało jej kondycję i zdolność skupienia się na czymkolwiek. Po kilku głębszych wdechach i lekkim uspokojeniu całości mogłem już z niej wyciągnąć, że jest chora, że bierze leki (i tu kolejny stres – wyciągnęła z torebki całą garść różnych tabletek a ja nie miałem pojęcia, co z tym robić), że ma epilepsję i że jeśli jeszcze chwilę z nią posiedzę, to nie trzeba będzie wzywać lekarza (oj jak byłem gotów dzwonić – byłem już bliski lekkiej paniki z tej całej niemocy i niewiedzy). Posiedziałem, bo cóż można było innego zrobić? Atak powoli mijał, kolory na twarz wracały, ręka latała coraz mniej a chodzenie nie stanowiło jakiegoś większego problemu. Tylko jąkanie się ciągle było silne. Okazało się, że mieszka niedaleko więc odprowadziłem ją przed drzwi domu i polazłem dalej w cholerę.

Pewnie nigdy więcej nasze drogi się nie skrzyżują ale coś wyniosłem z tego spotkania. Przede wszystkim to, że choroby są straszne przede wszystkim dlatego, że nic o nich nie wiemy i nie mamy żadnego nawyku radzenia sobie z ich skutkami. Uczą nas w szkołach wszystkiego ale nie tego, jak pomóc komuś innemu… Nauczyłem się także, że rozmowa z chorym to podstawa. Peplałem ja, peplała i ona i dowiedziałem się, że zaczęła chorować w dzieciństwie, że różnie się to objawia i że niefajne toto jest a im dłużej mi opowiadała, tym spokojniejsza się robiła. Tylko z tym jąkaniem się nie mogła dać sobie rady.

Chyba zrobiłem dziś coś dobrego. Szkoda, że kompletnie nie miałem pojęcia, jak mógłbym pomóc bardziej/lepiej…

, ,

19 Responses to Zrobiłem dziś dobry uczynek

 1. eNJey 14 kwietnia, 2009 at 22:15 #

  zrobiłeś to co najlepsze mogłeś zrobić. Nie uciekłeś, zapewniłeś bezpieczeństwo, odprowadziłeś do domu. Brawo.

 2. waltharius 14 kwietnia, 2009 at 22:17 #

  Pogratulować, żeś w ogóle podszedł. Odwaga cywilna to dzisiaj wymierająca cnota jest. Gratuluję!

  POWAŻNIE.

 3. CoSTa 14 kwietnia, 2009 at 22:30 #

  Nie no, bez jaj – czego tu gratulować… To chyba dosyć oczywiste jest, że potrzebującemu trzeba w miarę możliwości pomóc. To naturalne, inaczej chyba bym nie mógł, nie tak mnie rodzice wychowali.

  Ale poraziło mnie, jak mało wiem o tym, jak pomóc innemu człowiekowi. Coś jest nie teges z naszym systemem nauczania, że takich rzeczy nie wpaja się od małego :/.

  • waltharius 14 kwietnia, 2009 at 22:37 #

   Hmmm a mi się wydaje, że to nie system nauczania zawodzi tylko rodzice. Nie przesadzajmy z tym zwalaniem wszelkich naszych trudności na system nauczania. Czasami mam wrażenie, że dzieci to byśmy chcieli mieć w tylko po to, żeby mówić im jaki to ten system nauczania jest do bani i jak sami lepiej je przygotujemy do życia w tym świecie :D

   Uwierz mi, nie każdy by podszedł zapytać czy wszystko ok, wielu by przeszło obok zupełnie zupełnie nie zauważając problemu.

   • zakrzes 15 kwietnia, 2009 at 11:15 #

    Dokładnie – szkoła, szkołą, a my róbmy swoje. Kiejm Wisły nie zawrócisz, a mantykowanie nic nie da. Costa – masz szanse. DaMajka i aliena jak podrosną wyedukować jak należy. Tym sposobem jeszcze pokolenie, -dwa i świat będzie piękny :-)

 4. brzoza 14 kwietnia, 2009 at 22:41 #

  Brat – to zdecydowanie był dobry uczynek.

 5. JuiCe 14 kwietnia, 2009 at 23:32 #

  Najważniejsze, że nie byłeś obojętny. Gratuluję!

  Serdecznie polecam przejście certyfikowanego kursu BLS albo chociażby przeczytanie części drugiej wytycznych ze strony http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html

  Może nie nauczy Cię to postępowania w przypadku ataku padaczki ale może wyrobić odruchy (sprawdź przytomność, zadzwoń, udrożnij drogi oddechowe) w stanach zagrożenia życia.

 6. Paweł Wolak 14 kwietnia, 2009 at 23:53 #

  Uau. Ja bym pewnie od razu po ambulans zrobił, ludzi wołał, cokolwiek. Ale to prawda – nie mam zielonego pojęcia, co się powinno robić. Porażka.

 7. arcymon 15 kwietnia, 2009 at 00:22 #

  co zrobic, to chyba pol biedy – ja tam podziwiam ze w ogole podszedles do niej. Powiem szczerze (choc moze przyznawac sie nie powinienem), ze ja bym raczej odwrocil wzrok i poszedl dalej.

  teraz czlowiek czlowiekowi tak obcy ze o godzine czasem mi ciezko sie zapytac, a co dopiero podejsc i o zdrowie zagadac. Podziwiam szczerze.

  Ja mam w sobie jakis opor… moze inny jestem.

 8. szuman 15 kwietnia, 2009 at 00:59 #

  to prawda; wiemy o chorobach tyle, że są, ale ta wiedza stanowi o chorobie, jak o jakiejś abstrakcji. Człowiek staje twarzą w twarz z jakąs ludzką przypadłością i nie wie co robić. Świetnie to zawarłeś w tym wpisie.

  I szacuneczek za brak obojętności, która jest już chyba standardem.

 9. krzychu 15 kwietnia, 2009 at 08:12 #

  Potwierdzam. Dobry uczynek.

 10. Marcin W 15 kwietnia, 2009 at 08:21 #

  Gratuluję, bo jest czego. Mogłeś przecież przejść obojętnie i udawać, że niczego nie widziałeś – tak jak robią to niektórzy.
  Naprawdę piękny uczynek.
  No i +2000 exp. do życia ;)

 11. microust 15 kwietnia, 2009 at 08:51 #

  Eh, kurs jakiś by się przydał i mi.kurs jakiś by się przydał i mi. Nieza bardzo radzę sobie w takich sytuacjach. ALe CoSta – brawo. Jak ja podobnie reaguję to widzę w oczach przechodniów spojrzenia w stylu – o głupek. Przykre to jest. Tzn. przykra jest ich reakcja, bo mnie dynda co powiedzą.

 12. matipl 15 kwietnia, 2009 at 09:02 #

  I dlatego likwidują PO w szkołach. W zamiast ma być coś bardziej życiowego…Zobaczymy

 13. ciotka's eleni 15 kwietnia, 2009 at 11:01 #

  Tutaj na poludniu Europy, ludzie sa jeszcze sklonni udzielic pomocy, zwlaszcza w kwestiach zdrowia i jesli nie czuja sie zagrozeni ( pijacy, narkomani i.t.p., mimo ze ta cecha zaczyna zanikac zwlaszcza w wielkich aglomeracjach miejskich jakimi sa Ateny.
  Sama w przeszlosci mialam kilka przypadkow omdlen, i musze stwierdzic ze sporo ludzi przyszlo mi z pomoca, choc tez nie bardzo wiedzieli jak.

 14. Mama Wula 15 kwietnia, 2009 at 15:05 #

  Kostuś! Postąpiłeś ślicznie. Chciałaby abyś tego samego uczył Majeczki a Piotruś Alinki. Nie ma znaczenia fakt,że czułeś się bezradny i nie do końca wiedziałeś co masz robić.Normalne że głupiejemy w obliczu nieznanych nam zdarzeń ale fakt że nie odwracamy się i angażujemy,a zwłaszcza nie pozostawiamy potrzebujących samym sobie jest nie do przecenienia.Zawsze możemy wezwać fachowa pomoc lub pomóc tylko swoja obecnością.Liczę na to ,że jak będę stara i zgrzybiała /o jezu! już mi niedobrze/ podasz mi ramię. Twoja własna mama Wula. Ale pojechałam tekstem!

 15. PeterCub 15 kwietnia, 2009 at 16:09 #

  To się nazywa niczym nie wymuszony akt miłości bliźniego. Możesz swoim rodzicom podziękować za to kim jesteś (się stałeś). Brawo.

 16. pawouek 17 kwietnia, 2009 at 09:53 #

  Wiesz co Costa, z jednej strony niewiedza może pomóc :) Trzymając się przykładu epilepsji – tak się składa, że miałem z tym styczność w rodzinie, więc trochę się w szpitalach i poradniach nasłuchałem od różnych doktorów i pacjentów, jak to dobrzy samarytanie potrafili narobić ogromnych szkód.
  Próba rozwarcia szczęk już w trakcie napadu metalowym kluczem (efekt połamane zęby i uszkodzona szczęka), przyciskanie za wszelką cenę chorego do chodnika w kilka osób (efekt połamane kości), podawanie leków na siłę w trakcie ataku (sic! zadławienie i prawie uduszenie) to tylko przykłady pomysłowości ludzi, którzy byli pewni, że wiedzą co robią.
  Poza tym ta choroba różnie daje o sobie znać, czasem łagodniej (jak u Twojej nowej znajomej ;) ), czasem dużo groźniej, a ludzie i tak klepią mantrę – wsadzić coś do pyska i trzymać na chama, zapominając tak naprawdę po co się to robi.
  Kursy pierwszej pomocy pozwolą Ci wyrobić odruchy gdy już będzie z gościem bardzo źle (resuscytacja) ale na każdym z nich powiedzą Ci tak:
  Najważniejsze zapewnić bezpieczeństwo sobie i choremu, kontrolować stan chorego, zadzwonić po fachowców /jak sobie nie radzisz zadzwonić po fachowców/ :)
  Ty nie masz się znać na chorobach – Twój błąd może kosztować kogoś życie – od tego są lekarze i ratownicy. Ty masz dać szanse choremu doczekać ich przyjazdu.
  I postąpiłeś w 100% zgodnie z tym co się od Ciebie oczekuje.
  Dobra kończę, bo wychodzi z tego niezły elaborat… Anyway Tak Trzymać!

 17. Parsi 29 stycznia, 2010 at 20:24 #

  Jak pomóc osobom jąkającym się:
  http://www.demostenes.boo.pl

Dodaj komentarz