Menu serwera

Kupiłem iPada. I co dalej?

Wpis powstał niejako na zamówienie kumpla, który właśnie nabył sobie nową zabawkę a że z produktami jabłka nie miał do tej pory do czynienia, nie za bardzo wie jak się za to wszystko zabrać. W naszym kochanym i drogim (oj jak bardzo drogim) kraju iPady znajdują całkiem sporo nabywców więc takie mało how-to może się przydać jeszcze komuś. Jeśli się przyda – super i o piwo proszę :)

Zacznijmy od tego, że bez programu iTunes z iPada nie skorzystasz. Tak, w XXI wieku firma Apple sprzedaje sprzęt, który ma ambicję posiąść większość naszego wolnego czasu i odczepić nas od komputera ale bez owego komputera swojej nowej zabawki nawet nie uruchomisz. Trzeba toto zarejestrować a najlepiej jeszcze założyć konto w iTunes Store, by móc cokolwiek pobierać na nowy, lśniący gadżet. A pobierać trzeba i to już od samego początku bo z oprogramowaniem na dzieńdobry jest nieco ubogo. I tu wkracza program iTunes, za pomocą którego można iPada aktywować. Bo przecież nie można tego zrobić bezpośrednio z urządzenia bo po jaką cholerę… Jest jeden w sumie dosyć istotny argument, który za takim rozwiązaniem przemawia – tylko za pomocą programu iTunes można urządzeniu zaktualizować oprogramowanie systemowe (firmware) i warto je od czasu do czasu z komputerem połączyć, zadbać o kopie zapasowe danych na tym urządzeniu zapisanych i w ogóle jakoś ten sprzęt z komputerem ożenić. Właśnie po to, by odpowiednią kopię bezpieczeństwa wykonać i w razie potrzeby mieć co ratować. Argument jednak do mnie przemawia średnio. To można sobie zrobić zawsze ale ściąganie kobylastego programu li tylko po to, by aktywować urządzenie to jakieś nieporozumienie. Jest to jeden z wielu przykładów dziwacznej polityki firmy Apple ale do tego trzeba się już od początku po prostu przyzwyczaić – bez iTunes na dłuższą metę się nie da i basta. Program iTunes możesz pobrać o stąd: http://www.apple.com/pl/itunes/

A więc wyciągnij swoją zabawkę z pudełka, podłącz do komputera, uruchom aktualną wersję iTunes i – w razie potrzeby – pobierz aktualizację firmware urządzenia. iTunes zadba o to samo sprawdzając raz na jakiś czas dostępność takich aktualizacji więc tu akurat kłopot z głowy. Aktualizacje oprogramowania i archiwizacja danych potrafią czasami potrwać dosyć długo a to wszystko jest zależne od ilości owych danych, jakie w urządzeniu zgromadziłeś. W miarę systematycznie podpinany do iTunes iPad robi te kopie szybko więc opłaca się raz na jakiś czas urządzenie zsynchronizować z komputerem choćby po to, by skracać sobie czas aktualizacji i synchronizacji urządzenia.

Aby w pełni korzystać z uroków urządzenia, należy w sklepie iTunes Store założyć konto. Jest to proste jak strzał z liścia w pysk więc nie będę obrażał twojej inteligencji. Jeśli nie chcesz podawać na razie danych swojej karty, można założyć konto bez tych informacji a Apple umieściło na swoich stronach instrukcję krok po kroku, jak to zrobić. Dane potrzebne do płatności zawsze można uzupełnić później. Procedura zakładania konta bez podawania danych karty kredytowej znajduje się o tutaj: http://support.apple.com/kb/HT2534?viewlocale=pl_PL

Zacznijmy od tego, co może twoja nowa zabawka. A może wiele w zależności od tego, jakie oprogramowanie się na niej znajduje. Podstawowe jej funkcje to jednak głównie:

 • odtwarzanie multimediów
 • przeglądanie stron internetowych
 • odbieranie i wysyłanie maili
 • czynności związane z planowaniem czasu
 • oglądanie zdjęć
 • inne duperele :)

Wbrew pozorom całkiem sporo się czasu przy tych czynnościach traci więc pokrótce opiszę co i jak.

Odtwarzanie multimediów

Do tego służą dwa systemowe programy: iPod i Wideo. iPod gra muzykę natomiast Wideo – jak zapewne ciężko ci się domyśleć – gra filmy. Standardy granych przez iPada plików znajdziesz na tej stronie: http://www.apple.com/pl/ipad/specs/ a ja mniej więcej to streszczę: mp3 grają ale zapomnij o DivXach czy o możliwości grania plików z rozszerzeniem wmv czy wma. Da się jak najbardziej ale nie softem dawanym standardowo z iPadem.

Przeglądanie stron internetowych

Do tego służy standardowo program Safari czyli makowa przeglądarka internetowa. Bardzo fajny, bardzo sprawny program, który jak zapewne wiesz jednak Flasha ci nie wyświetli. Spoko, można bez Flasha żyć a o filmiki w necie kłopocz się ale nie za bardzo. Większość sensownych serwisów oferuje możliwość oglądania filmików w formatach strawnych dla iPada. Gdyby z jakichś względów firmowa przeglądarka nie przypadła ci do gustu (bo np. jej taby nie zajmują cennego miejsca ciągle widoczne gdzieś u góry strony a pokazują się w innej formie), zawsze masz w App Store (tak nazywa się sklep z aplikacjami na iPada) furę innych przeglądarek.

Odbieranie i wysyłanie maili

Do tego służy program Mail i lepiej się do niego przyzwyczaj. Apple nie pozwala na instalowanie klientów mailowych firm trzecich. Nie pytaj dlaczego, nie rozumiem tej i wielu innych decyzji jabłka. W każdym bądź razie program swoją robotę czyni nieźle acz w konfiguracji jest nieco toporny. Możesz odbierać i wysyłać maile z kont POP, IMAP oraz z serwerów Exchange. Na tych ostatnich się nie wyznaję, żadnego nie konfigurowałem więc powiem może tylko tyle, że serwery POP i IMAP obsługiwane są nieźle acz Gmail mógłby być lepiej rozwiązany. Po dłuższym używaniu zauważysz, że Mail oferuje dosyć podstawowe funkcje i przydałoby się coś o wiele sensowniejszego na iPada ale jako się rzekło – na razie o tym możesz tylko pomarzyć.

Czynności związane z planowaniem czasu

Pod tą przydługą nazwą kryje się po prostu program o nazwie Kalendarz. Kalendarz to odwieczny chyba pies do bicia dla wszystkich, którzy jakoś próbują sobie czas zorganizować. Dlaczego? A dlatego, że ma sporo braków i po prostu niezbyt się nadaje do poważnego wykorzystania. Brak ToDo, brak tak prozaicznej sprawy jak choćby numerowanie tygodni… Takich braków w codziennym korzystaniu wychodzi znacznie więcej. Na szczęście są godne zamienniki tego programu więc nie jest aż tak źle.

Oglądanie zdjęć

Jabłko nie ma pojęcia jak robić programy „poważne” (no dobra, ma pojęcie tylko szkoda, że nie pokazują tego przy aplikacjach systemowych) ale typowo rozrywkowe wychodzą mu nieźle. Zdjęcia to program, który trzyma fotki, pokazuje je i ogólnie jest pierwszą rzeczą, która zapakowana fotkami dzieciaka przekona żonę, że warto było wydać na iPada sporo kasy. Ekran IPS robi swoje – kolory są świetne, widoczność nawet spod sporych kątów bardzo dobra… Program synchronizuje się pod OSX z programami jabłka (iPhoto czy Aperture) ale nie mam pojęcia jak to wygląda pod Windows. W wersji najprostszej można po prostu wrzucić fotki ze zdefiniowanego katalogu więc jeśli trzymasz swoje foty w taki sposób, nie ma problemu z ich wturlaniem na urządzenie.

Inne duperele

Tu wpadają systemowe Notatki – całkiem przydatne o ile nie wymaga się czegoś więcej, niż tylko wklepania odrobiny tekstu. Brak notatek dźwiękowych czy możliwości porysowania sobie paluchem to takie sobie rozwiązanie… Z drugiej strony dzięki temu na iPada jest od cholery programów do notowania dających całe spektrum możliwości.

YouTube na iPadzie (i iOS w ogólności) ma osobną systemową aplikację, która w dodatku jest niezła i pozwala w miły sposób pobuszować sobie po zasobach serwisu. Jakość oglądanego materiału zależy oczywiście od jakości źródła ale zazwyczaj wygląda wszystko całkiem nieźle.

GameCenter to jabłczana odpowiedź na społecznościowe podejście do grania znane z PSN czy Xbox Live tudzież kilku sieci społecznościowych w stylu OpenFeint i podobne. Implementacja jabłka jest taka sobie szczerze mówiąc ale za to jest w systemie, umożliwia popykanie sobie nieco z kumplami (o ile zna się ich namiary w iTunes Store, innego sposobu znalezienia kogokolwiek nie ma), można trzaskać trofea i można się nimi chwalić tym kilku kumplom, którym w ogóle chciało się to odpalić. Moje pseudo w GameCenter to costamsms i zaraz mnie tu wrzucać proszę :).

Kolejną duperelą są oczywiście Ustawienia. Tam ustawisz konta mailowe, zezwolenia na dostęp do danych geolokalizacyjnych i takie tam inne bzdury. W swoim czasie pewnie opiszę to jakoś konkretniej.

Jak to się obsługuje?

W skrócie: banalnie. Tapiesz na ikony programów, te się odpalają, zamykasz je wciskając przycisk „Home” czyli ten jedyny do wciskania widoczny na urządzeniu. Tyle. Z bardziej zaawansowanej obsługi może warto zwrócić uwagę na takie rzeczy:

 • Tapnięcie na ikonce i przytrzymanie palucha na niej przez dłuższy czas spowoduje, że ikonki programów zaczną „giglać” czyli poruszać się. Można w tym trybie pracy urządzenia przesuwać sobie ikonki programów (przytrzymanie i przesunięcie paluchem – po dosunięciu do krawędzi ekranu można przenieść ikonę na inny ekran), można programy kasować (po tapnięciu na X w lewym górnym rogu ikonki dowolnego programu), można w końcu grupować programy w folderach (przenieś ikonę jednego programu na drugi program – zrobione). Jednym słowem – można zadbać o porządek.
 • Jednoczesne przytrzymanie przycisku Home i przycisku zasilania (ten na górze, który wyłącza urządzenie) spowoduje strzelenie screenshota. Przydatne.
 • Jednoczesne przytrzymanie przycisku Home i przycisku zasilania przez dłuższy czas spowoduje pokazanie się czerwonego sliderka, dzięki któremu można urządzenie całkowicie wyłączyć. Przycisk zasilania usypia drania a nie wyłącza na amen.
 • Jednoczesne przytrzymanie przycisku Home i przycisku zasilania przez jeszcze dłuższy czas (czyli po pokazaniu się czerwonego sliderka) spowoduje wyłączenie urządzenia bez procedury wyłączania systemu tak jak to ma miejsce przy użyciu czerwonego sliderka. Po co to robić? A czasem warto takie coś urządzeniu strzelić bo wtedy podczas uruchamiania wykonywanych jest kilka skryptów wywoływanych przy awariach – czyszczone są logi, robiony jest porządek ze swappem… Przynajmniej tyle wyczytałem gdzieś na forach. Warto to zrobić gdy urządzenie sprawia jakieś większe problemy.
 • Pojedyncze wciśnięcie przycisku Home przenosi od razu do pierwszego ekranu. Przydatne.
 • Będąc na pierwszym ekranie przesuń paluch w prawo a pokaże się ekran z lewej strony tego pierwszego, na którym zobaczysz na górze pasek wyszukiwania. Można tu wyszukać maile, kontakty, terminy spotkań itd. Także przydatna sprawa.
 • Podwójne wciśnięcie przycisku Home otworzy na dole ekranu pasek z ostatnio wykorzystywanymi programami. Niektóre z tych programów mają już zaimplementowane coś takiego, jak Fast App Switching czyli jabłkowy odpowiednik multitaskingu. W skrócie chodzi o to, że zamykając obługujący FAS program powodujesz zrzucenie jego danych do pamięci, co pozwoli na jego szybkie przywołanie w stanie jak sprzed zamknięcia, kiedy uruchomisz lub przywołasz program z tej listy ponownie. Owszem, to nie jest fajne rozwiązanie i Playbook od Blackberry ma to zrobione lepiej ale też z drugiej strony jakoś zarządzanie pamięcią nieźle działa w iPadzie a i czas pracy na baterii jest po prostu fenomenalny. Programy z listy usuwasz tak samo, jak byś usuwał programy z urządzenia – przytrzymaj nieco dłużej paluch na ikonie programu a w lewym górnym rogu każdej ikony pokaże się mały znak „minus”. Tapasz i właśnie wyłączyłeś program na dobre.
 • Mając przed oczami pasek ostatnio uruchomionych programów śmignij paluchem w prawo czyli wyświetl ekran po lewej stronie paska. Zobaczysz wtedy opcje jasności ekranu, opcje głośności dźwięku i szybkie kontrolki odgrywania dźwięku. Po prawej stronie tego paska zobaczysz ikonę aplikacji, która ostatnio coś grała.
 • Wpisując gdzieś tekst możesz po przytrzymaniu palucha wywołać menu, z którego możesz wybrać opcje zaznaczania tekstu, jego skopiowania czy wycięcia. Przydatne przy dłuższej edycji.
 • Obok przycisków głośności z boku urządzenia masz jeszcze taki dzyndzel, dzięki któremu możesz zablokować położenie ekranu. Czytasz w łóżku? Szybko to docenisz :)
 • Kolejny fajny ficzer to szybkie przeskakiwanie do początku dokumentu/strony/dłuższej listy… W większości programów nie musisz mozolnie przewijać dokumentu by wrócić na jego początek. Wystarczy tapnięcie na górnej belce informacyjnej (tam, gdzie wyświetlana jest godzina) i od razu znajdziesz się na początku dokumentu. Wygodne.

 

screen 01 - ekran początkowy
screen 01 – ekran początkowy

Tu mam już kilka innych zainstalowanych programów prócz tych podstawowych dostarczanych z systemem. Na co warto zwrócić uwagę: w lewym górnym rogu masz pokazany stan połączenia z siecią. U mnie jest to Wi-Fi a jakość połączenia jak widać maksymalna. W środku górnego czarnego paska widać godzinę. Po prawej stronie będą pokazywały się ikony informujące o stanie urządzenia. U mnie widać tam ikonkę grającej muzyki (ten trójkącik) a stan naładowania baterii wynosił w momencie zrobienia screenshota 25%. Kiedy jakaś aplikacja będzie korzystała z np. usług geolokalizacyjnych także będzie wyświetlona tam informacja o tym fakcie. Poniżej leci już ekran z ikonami a na samym dole widzisz mojego docka czyli miejsce na ikony aplikacji, które zawsze chcę mieć pod ręką. Nad ikoną programu Mail widzisz informację o 176 nieprzeczytanych wiadomościach. Jeszcze nieco wyżej możesz zobaczyć kilka kropek reprezentujących moje ekrany z aplikacjami i ikonkę lupy reprezentującą ekran wyszukiwania, o którym wspominałem.

screen 02 - ekran wyszukiwania
screen 02 – ekran wyszukiwania

Proste jak budowa cepa: wstukałem do wyszukania nazwę programu AppShopper a w efekcie otrzymałem na samej górze ikonę tego programu, po tapnięciu której ów mi się otworzy. Niżej maile, które z serwisu AppShopper otrzymałem a niżej mam opcje wyszukania frazy AppShopper w internecie. W Ustawieniach można ustawić sobie co ma być przeszukiwane i w jakiej kolejności pokazywane w wynikach wyszukiwania. To mocno niedocenianie narzędzie, którego mało kto używa a przy większej ilości kontaktów, terminów czy maili potrafi być nieocenione.

screen 03 - pasek ostatnio uruchomionych programów
screen 03 – pasek ostatnio uruchomionych programów

Jak widzisz już przytrzymałem palucha gdzie trzeba i mogę „gasić” programy, z których nie będę już korzystał. Ikony są nieco nierówno poukładane bo właśnie „giglają” mi na wszystkie strony gotowe do usunięcia :)

screen 04 - pasek opcji
screen 04 – pasek opcji

Jak widzisz masz pod ręką kilka opcji. Są to, od lewej:

 • ikona głośnika – włączenie i wyłączenie dźwięku;
 • pasek jasności – ustalenie mocy świecenia ekranu;
 • rząd ikon – wcześniejszy utwór, pauza, następny utwór, przełączenie odtwarzania do sieciowego urządzenia AirPlay o ile takie w sieci lokalnej występuje. U mnie jest to Airport Express, taki mały routerek od Apple, który mam podłączony do wieży i który gra mi muzę wprost z iPada na owej wieży bez potrzeby przykuwania urządzenia kablami do owej;
 • poniżej rzędu ikon informacja o aktualnie granym kawałku;
 • pasek głośności;
 • ikona ostatnio odgrywającej coś aplikacji – aktualnie gra mi aplikacja iPod.

Dzięki szybkiemu dostępowi do tych opcji możesz wygodnie sobie ustawić środowisko pracy.

iTunes i App Store

To na chwilę obecną twoje dwie najważniejsze aplikacje. Czymś trzeba tego iPada nakarmić i coś na to urządzenie pobrać, by zaczęło w końcu wszystko grać i buczeć jak powinno. Zaczniemy od iTunes bowiem w naszym kraju ten program właściwie nie ma racji bytu. W cywilizowanych krajach znajdziesz tam muzykę i filmy do kupienia bądź wypożyczenia. My jesteśmy ten gorszy zakątek wspólnej Europy i póki co mamy się zadowolić tylko darmochą, którą znaleźć można w iTunes. A to oznacza dwie rzeczy: podcasty i iTunes U.

screen 05 - iTunes U
screen 05 – iTunes U

Podcasty to w znakomitej większości przypadków zupełnie darmowe „audycje” dostępne w sieci. Nie jest to radio internetowe, bardziej myśl o tym jak o zbiorze audycji dźwiękowych i telewizyjnych na przeróżne tematy. iTunes jest chyba największym agregatorem takich „programów” i jest tu z czego wybierać. Na początek proponuję pobrać i obejrzeć kilka podcastów wideo (tak zwanych wideocastów lub vidcastów) w jakiejś dobrej jakości by się nieco poślinić do swojej nowej zabawki. Uruchom iTunes, przejdź do zakładki „Podcasts” (na dole ekranu) i w okienku wyszukiwania (prawy górny róg ekranu) wpisz „hubble” bez cudzysłowów. W wynikach wyszukiwania powinien pokazać ci się podcast o nazwie Hubblecast HD. Puknij na obrazku. Otworzy się okienko z krótkim opisem podcastu i kolejnymi jego odcinkami. Odcinki poukładane są od najnowszego do najstarszego. Tapnij na nazwie odcinka – nie na umieszczonym po prawej stronie przycisku „Free” bo to spowoduje od razu pobranie odcinka na dysk urządzenia. Póki co podejrzyjmy sobie bez pobierania czy warto w ogóle inwestować czas w tę „audycję”. Jeśli tapniesz na samej nazwie, pod nią wysunie się informacja o odcinku i małe okienko podglądu. Tapnij na trójkącie, połóż dwa paluchy na uruchomionym filmiku i rozsuń je. Film powinien właśnie wypełnić ekran twojego urządzenia a ty możesz sobie obejrzeć kilka obrazków w HD. Pasuje? No to tapnij na kilku ostatnich odcinkach i je sobie pobierz do oglądania offline lub by po prostu je mieć dla samego miecia :)

iTunes U to zestaw cały wykładów w formie audio i wideo, które to wykłady zdecydowały się umieścić w iTunes różnie uczelnie ze Stanów. Tematyka obszerna, wykładów zatrzęsienie a ja się zastanawiam, kiedy takie bajery dotrą i do naszych szacownych placówek naukowych, w których w większości nie można nawet sobie nagrać wykładu, za który się zapłaciło (sic!). Tam uczelnie nie samymi wykładami żyją i podstawami wiedzy dzielą się chętnie na czym można i w naszym kraju skorzystać. Choć nauka po angielsku do lekkich nie należy, szczególnie gdy ambitnie zapuściłem sobie serię wykładów o ortografii i gramatyce języka nowogreckiego :)

Tyle mniej więcej oferuje iTunes w naszym kraju. Szkoda, że tak mało…

Za to App Store to pełnowymiarowy sklep z aplikacjami, w którym – o ile nie zażyczy sobie inaczej twórca konkretnej aplikacji – dostajemy dokładnie to samo, co nasi różnokolorowi bracia z hameryki i reszty świata. I powiadam ci, jest z czego wybierać choć od razu zastrzegam, że trzeba wiedzieć jak szukać. No i – wiedząc jak się za to zabrać – tanio tam bardzo a dobre rzeczy można kupić za mniej, niż kosztuje javowa bzdurna gierka na komórkę twojej żony/dziewczyny/dziecka.

OK, sprawdźmy w takim razie jak ten sklep wygląda.

screen 06 - App Store - ekran początkowy
screen 06 – App Store – ekran początkowy

Różne opinie krążą o przejrzystości sklepu i łatwości doszukania się w nim różnych przydatnych programów. Moim skromnym zdaniem zrobiono to całkiem przejrzyście choć wnikając głębiej w strukturę sklepu okazuje się, że jest sporo rzeczy do poprawy i dopracowania. Póki co skupmy się jednak na ekranie początkowym i nawigacji po nim. Od góry patrząc mamy tam:

 • Pasek z zakładkami New (nowości), What’s Hot (czyli hity sklepowe), Release Date (aplikacje ostatnio umieszczone w App Store) i pasek wyszukiwania.
 • Duży banner pokazujący ostatnie nowości czy wydarzenia w sklepie.
 • Sekcja New & Noteworthy czyli aplikacje warte – zdaniem ludzi App Store prowadzących – uwagi i wydania na nie kasy. Kropki oznaczają kolejne „ekrany” tej sekcji a przewija się między nimi strzałkami po lewej i prawej stronie. Przy nazwach aplikacji masz podane ich ceny i wystarczy tapnąć na cenie, by od razu kupić tę aplikację. Tapnięcie na nazwie przeniesie cię do strony informacyjnej, gdzie będą podane wszystkie szczegóły dotyczące tej aplikacji a więc jej opis, opis zmian wprowadzonych w ostatniej aktualizacji, jej wymagania sprzętowe (niektóre programy nie będą funkcjonowały na np. starszych wersjach urządzeń lub na urządzeniach bez aparatu/kamery – można je zawsze kupić/pobrać korzystając z programu iTunes na komputerze) i komentarze użytkowników oraz ich oceny. Niektóre pola z cenami mają dodatkowo w lewym górnym ich rogu taki mały plusik. Oznacza on, że jest to aplikacja tak zwana uniwersalna a więc działająca zarówno na iPadzie, jak i na iPhonie czy iPodzie touch. Po prostu kupujesz jedną aplikację a śmiga na wszystkim. Takie aplikacje lubimy bardzo! Pod nazwą niektórych aplikacji znajdziesz dodatkowo gwiazdki ze średnią ocen, jaką wystawili programowi użytkownicy i o ilości głosów oddanych na podstawie których ta średnia jest tworzona. Przydatna sprawa.
 • Poniżej znajdziesz kolejne reklamówki aplikacji lub wydarzeń sklepowych.
 • Dalej, po przewinięciu ekranu, znajdziesz sekcję Staff Favourites czyli rekomendacje zespołu prowadzącego App Store. Przydatna sekcja, w której pojawiają się czasem zupełnie niszowe ale ciekawe propozycje. Warto ją obserwować.
 • Po przewinięciu okna jeszcze dalej, trafisz do sekcji Quick Links, w której znajdziesz linki do np. aplikacji, które zostały wyróżnione tytułem „Application of the Week” w poprzednich tygodniach. Także przydatne, gdy chce się szybko rozejrzeć po dobrych acz nieco starszych tytułach.
 • Po przewinięciu okna do końca, ukażą ci się trzy przyciski. Pierwszy umożliwia dostęp do twojego konta, wylogowanie się z niego lub przelogowanie się na inne konto. Tak, można na jednym urządzeniu mieć aplikacje z różnych kont. Przydatne gdy ma się na przykład lewe konto w Stanach i ssie się różne fajne rzeczy z ichniego sklepu :). Przez „dostęp do twojego konta” rozumiem dostęp do różnych ustawień konta, takich jak ustalenie formy płatności, włączenie opcji Genius (o tym nieco później), włączenie powiadomień itd. To taki twój panel administracyjny. Drugi przycisk o nazwie Redeem pozwoli ci na zakup programu/czegokolwiek przez wprowadzenie specjalnych kodów, za pomocą których można na przykład doładować stan swojego konta lub kupić konkretną aplikację/cokolwiek. Skąd takie kody wziąć? W cywilizowanych krajach można sobie karty iTunes kupić i mieć takie pre-paidy doładowujące konto. Często można trafić na Twitterze czy Facebooku konkursy twórców programów, w których wygrać można właśnie kody na ich gry/programy. Tu się te kody wprowadza. Trzeci przycisk Support odsyła na strony wsparcia iTunes.
 • Na samiusieńkim dole znajdziesz główne zakładki sklepu. Featured to wyróżnione w taki czy inny sposób programy. Genius to jabłkowy system polecania aplikacji na podstawie zakupionych do tej pory. Jeśli zezwolisz na to, Apple będzie pobierało informacje na temat zakupionych przez ciebie programów i na ich podstawie tworzył dla ciebie listy potencjalnie cię interesujących. Działa to nawet całkiem nieźle i kilka razy dobrze mi system doradził. Top Charts zawiera informacje o najlepiej sprzedających się programach i tych aktualnie na topie w różnych kategoriach programów – programach darmowych, płatnych itd. Szybko możesz dzięki temu sprawdzić, co aktualnie jest na topie. Nie znaczy to, że są to programy najlepsze. Po prostu są to aktualnie najlepiej rozchodzące się programy. Categories to lista kategorii, na jakie są podzielone programy w sklepie. Ułatwia to nieco poruszanie się po zasobach sklepu. Na samym końcu znajduje się zakładka Updates i znajdziesz w niej wszystkie swoje programy, które zostały ostatnio zaktualizowane. Polecam czytanie opisów aktualizacji i co nowego owe w programach wprowadzają – czasem są to zmiany dosyć spore.

Tyle o App Store. Trzeba tu nieco pomyszkować i przekonać się, jak to funkcjonuje.

Jak kupować?

Też pytanie… TANIO oczywiście! :)

App Store to takie miejsce, w którym programy stosunkowo niewiele kosztują. Dobre gry czy programy użytkowe można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze a to cieszy. Jeszcze bardziej cieszy, że bardzo często deweloperzy robią zniżki cen swoich programów chcąc napędzić nieco sprzedaż. W efekcie trzymając rękę na pulsie można za kilka złotych wypełnić sobie iPada świetnymi programami.

Jak się za to zabrać? Próbowałem wielu programów, wielu stron podających informacje o przecenach ale od dłuższego czasu korzystam tylko z jednej: http://appshopper.com/

AppShopper to doskonałe źródło informacji nie tylko o przecenach ale także o ostatnio wydanych programach na iPada czy iPhone oraz na system Mac OS X. Serwis posiada całkiem rozbudowany system filtrów, dzięki którym można wygodnie poruszać się po zasobach strony. Serwis oferuje także bardzo dobry program na iPada, dzięki któremu łatwiej i przyjemniej przejrzysz ostatnie zmiany w App Store. Dodatkowo umożliwia założenie konta, w którym można np. zapisywać aplikacje, które zwróciły twoją uwagę ale których cena jest aktualnie dla ciebie zbyt wysoka. Możesz zażyczyć sobie przesyłania mailem informacji, gdy program z tej Watchlisty zmieni swoją cenę lub zostanie zaktualizowany i dzięki temu narzędziu nie ominie cię żadna promocja. Bardzo wygodna sprawa!

Tak więc teraz pozostaje już tylko wydawać pieniądze i cieszyć się swoją nową zabawką. A na co wydawać te peniądze? O tym już niebawem :)

, ,

68 Responses to Kupiłem iPada. I co dalej?

 1. Pitmac 11 maja, 2011 at 23:53 #

  Na sam koniec proponuje jailbreak ! Znacznie zycie ulatwia:)

  • CoSTa 12 maja, 2011 at 09:13 #

   A mnie się nie chce w to bawić acz jak znam Filona to zaraz iPada połamie i będzie się bawił na całego :)

 2. Filon 12 maja, 2011 at 09:03 #

  To ja ów jablkowy noob. Po pierwsze szacun i dzieki wielkie za tego arta. Czekam z niecierpliwoscia na kolejne czesci ;)
  Mimo wszystko pare rzeczy nadal pozostaje dla mnie zagadka :)
  – ladnie dodaje sie konto googlowe, importuje kalendarz, notatki… ale czemu nie da sie importowac kontaktow?
  – czy przez itunes (tudziez w ogole po kablu) da sie wrzucic na ipada plik np. pdf? Niby w zakladce programy np. kindle ma mozliwosci przesylania plikow miedzy kompem, a ipadam, ale jak dodam pdfa i zsynchronizuje to nigdzie sie nie pojawia ten plik :/ zostaja dropboxy i inne cuda?
  – wrzucilem sobie pare katalogow z fotami, super sie pojawily, mozna ogladac i w ogole… ale czemu zadnego nie moge usunac, ani zmienic nazwy albumu?
  – czy procz itunsowego sposobu importowania zakladek do safari z ie jest jakis sposob, zeby importowac zakladki jak ktos uzywa czegos normalnego aka firefox/chrome?
  – czy da sie gdzies ustawic zebym nie musial przy kazdym zakupie (nawet jak cos jest za free!) z appstore wklepywac hasla?
  – dostaje np. maila z linkiem, walne w linka otwiera sie safari wszystko pieknie i chce teraz wrocic do maila, czy jest jakas inna mozliwosc niz wcisniecie home i ponowne odpalenie poczty?
  – czym konwertowac/ogladac filmy w divx/xvid?
  – dlaczego w zadnym salonie orange nie ma starterow do orange free z microsim :P

  Tyle mi wyszlo po 48h uzytkowania.
  Jakie inne wnioski… laaaadne to to wszystko :)

  • CoSTa 12 maja, 2011 at 09:50 #

   Co do Google. Da się ale nieco inaczej musisz skonfigurować konto wtedy. Czynisz je jako Exchange i wtedy siup, wszystko synchronizuje się jak trzeba. Google ładnie to opisało o tutaj: http://www.google.com/support/mobile/bin/answer.py?answer=138740

   Tak, da się po kablu wysyłać jak najbardziej. Podświetlasz aplikację Kindle i do okienka po prawej stronie dragdropnij plik PDF. Plik będzie dostępny w aplikacji, w iPadzie niestety nie ma partycji dla użytkownika. Dropbox to też dobre rozwiązanie, można bezpośrednio z niego otwierać dokumenty w aplikacjach je obsługujących.

   Co do fotek – aplikacja Zdjęcia nie pozwala na takie zabawy. Tam się tylko ogląda i tyle. Do zmian, edycji fotek, tworzenia albumów są inne aplikacje. Tak, wiem, to głupie ale z drugiej strony ma też sporo sensu. Synchronizować można tylko w jedną stronę (do urządzenia) bo źródeł podających fotki może być sporo. Katalog w kompie ale też aplikacje (na OSX to iPhoto i Aperture, takie dwa programy do trzymania i obróbki fotek) więc by prawidłowo to działało, trzeba by w aplikację Zdjęcia wbudować obsługę tego wszystkiego. Aktualnie można sobie poedytować fotki i grupować w swoje albumy w innych aplikacjach. Jest tego całkiem sporo… Skąd takie podejście? Każdy Mak ma defaultowo zainstalowany fajny program do trzymania fotek – iPhoto właśnie. Według jabłka to na komputerze powinno się dziać całe to fotkami zawiadywanie co oczywiście jest upierdliwe bo człowiek chciałby sobie wrzucić tonę fotek i zająć się nimi w wolnej chwili i zmiany szybciutko przy następnej synchronizacji wysłać do kompa. Niestety na razie tak się nie da. Trzeba dziergać na około z pomocą innych aplikacji. A taką na szybkiego znalazłem w App Store: Photo-Sort for iPad: http://appshopper.com/photography/photo-sort-for-ipad

   Co do zakładek – jasne, there is an app for that :). Przynajmniej kilka aplikacji pozwala na synchronizowanie czy wymianę zakładek z innymi przeglądarkami desktopowymi. Na początek wypróbuj Firefox Home. Co prawda nie jest w wersji na iPada na razie ale powinno działać to jak trzeba. http://appshopper.com/productivity/firefox-home

   Co do hasła – nie da się i to na bardzo wyraźne życzenie użytkowników i po kilku pozwach rodziców, którym dzieciaki nabiły rachunki solidne. Od wprowadzenia hasła masz kilkuminutowe okienko, kiedy jest ono ciągle aktualne i w tym czasie nie będziesz musiał ponawiać hasła przy każdym zakupie.

   Co do powrotu do aplikacji – dwukrotnie wciśnij przycisk Home a powinien ci się otworzyć pasek odpalonych ostatnio aplikacji. Tam tapnij w Mail i wracasz do aplikacji. Trochę to topornie jest zrobione ale w przyszłej wersji systemu powinny już funkcjonować gesty. Można funkcjonalność gestów wprowadzić już teraz albo jailbrekując urządzenie, albo – jeśli cierpisz na nadmiar gotówki – o w taki sposób: http://www.g4tv.com/videos/52857/easy-ipad-1-hacks-smart-cover-multitask-gestures/

   Filmów w DivX nie musisz konwertować. Ja to robię bo lubię mieć ładnie wszystko opisane i grzecznie w bibliotece siedzące ale nie trzeba się w takie pierdoły bawić. Zasadniczo możesz do iPada filmy streamować wprost z komputera np. za pomocą bardzo dobrej aplikacji Air Video. Wersję testową możesz sobie sprawdzić, jest za friko. http://appshopper.com/utilities/air-video-free-video-streaming-and-conversion

   Innym sposobem jest oczywiście odtwarzanie wprost na urządzeniu. Do tego używam świetnego programu AVPlayerHD. Trzeba tylko pamiętać, by napisy były kodowane UTF-8 a nie windowsowym kodowaniem, wtedy krzaki nie będą wyskakiwały. Program jest bardzo dobry a iPad 2 powienien mieć mocy na tyle, by MKV w HD spokojnie obsłużyć. Tu więcej o sofcie: http://appshopper.com/entertainment/avplayerhd

   Masz wersję 3G? Cholera, Orange powinno mieć te microsimy, w końcu iPhone 4 oferują… No na to nic nie poradzę :)

   Ostatnio była promocja gier od EA i szkoda, że się nie załapałeś na Dead Space za 0,79 ojro. To byś miał sporą dawkę solidnej rozrywki. Gra jest naprawdę świetna.

   Z innych potencjalnie interesujących cię tekstów to może to się jeszcze przyda:
   https://costa.info.pl/index.php/2011/04/18/itunes-i-ipodiphoneipad-od-czego-zaczac/
   https://costa.info.pl/index.php/2011/02/14/dropdav-ipad-alleluja/
   https://costa.info.pl/index.php/2011/01/09/flipboard/
   https://costa.info.pl/index.php/2010/04/23/itunes-i-porzadek-w-katalogach/
   https://costa.info.pl/index.php/2011/02/17/tunein-radio/

 3. dely 12 maja, 2011 at 09:26 #

  A ja mam inne pytanie – czy jako używacz pierwszego iPada od dłuższego czasu, miałeś jakąkolwiek styczność z iPadem 2, jeśli tak – to czy jakość pracy z tym drugim jest warta wydawania cirka ebałt 500 zł więcej? Na pierwsze modele jest ostatnio dosyć spora obniżka.

  • CoSTa 12 maja, 2011 at 09:57 #

   A to zależy. Jedynka sprawuje się świetnie a póki co jakichś ekskluzywnych tytułów na iPada 2 nie ma (no może poza iMovie, które łatwo zainstalować na jedynce) i jeśli ktoś liczy się z kasą to jedynkę polecam jak najbardziej. Dobry, solidny sprzęt który posłuży mi pewnie jeszcze z dwa-trzy lata zanim przestaną na niego wychodzić aktualizacje systemu.

   Z drugiej strony iPad 2 to solidny kop wydajnościowy w kwestii grafiki i nie tylko grafiki. Programy, które to obsłużą dopiero przyjdą ale kiedy zobaczyłem na YouTube jak wygląda Real Racing 2 podłączony do TV to już wiem, jak będzie wyglądała przyszłość konsol :). To mocno perspektywiczny zakup i jeśli możesz te 500 złotych wysupłać – imo zwróci się to wcześniej niż później.

   • dely 12 maja, 2011 at 10:26 #

    Aha, no to dalej nie wiem. Podejrzewam, że im dłużej będę czekać, tym bardziej będzie się opłacało kupić iP2. Sęk w tym, że iP2 nigdzie nie ma w sklepach, a jedynki leżą i wołają „KUP MNIE!”.

    • CoSTa 12 maja, 2011 at 10:37 #

     No to masz wprost: kup iP2! Z dostępnością powinno być z dnia na dzień coraz lepiej i jeśli masz kasę to nie ma się co zastanawiać tylko trzeba ją wydawać :)

 4. quaint 12 maja, 2011 at 10:07 #

  żeby wyłączyć urządzenie wystarczy przytrzymać dłużej sam przycisk Power

  domyślnie boczny przełącznik służy do wyciszania dźwięku. żeby blokował obracanie ekranu trzeba sobie przełączyć opcję w ustawieniach. ustawienia te maja też wpływ na ikonkę całkiem po lewej w dolnym pasku przełączania aplikacji (jeżeli przełącznik boczny wycisza dźwięk będzie tam blokada obracania ekranu i odwrotnie)

  • CoSTa 12 maja, 2011 at 10:35 #

   O widzisz, słusznie. Muszę to poprawić w wolnej chwili. Dzięki za zwrócenie uwagi.

 5. dely 12 maja, 2011 at 10:50 #

  Nie mogę już wdusić „ODPOWIEDZ” w moim wątku (pewnie max. zagnieżdżenie has been reached ;) ) więc założę nowy wątek dot. dostępności iPada 2. CoSTa uprzejmie twierdzi, że powinno być tylko lepiej – ma ktoś dostęp do jakiegoś dobrze poinformowanego źródła (nie to żeby CoSTa był kiepskim), z którego można się dowiedzieć, kiedy wreszcie będzie można iść do sklepu i po prostu powiedzieć poproszę o ajpada dwa, a nie usłyszeć „NIE MA! I proszę nie pytać kiedy będą, ponieważ nikt tego nie wie” :)

  • Filon 12 maja, 2011 at 11:48 #

   Ja mialem jazde z zakupem, bo dokladnie to samo wszedzie mowili. Po czym nagle zobaczylem w sklepie internetowym ispotu, ze sa dostepne, wiec szybko zamowilem, zaplacilem i czekalem. Po dwoch dniach dostalem maila, ze niestety sa jednak niedostepne, ze przepraszaja i czy chce siano back czy maja dla mnie rezerwowac jedna sztuke przy najblizszej dostawie. Oczywiscie po pytaniu kiedy bedzie owa dostawa stwierdzili, ze w sumie to nie wiadomo, ale moze za tydzien. Wiec sie umowilem, ze jak za tydzien nie przyjdzie to sianko wraca do mnie, aczkolwiek nie oszukujmy sie nadziei sobie nie robilem. Takze mozecie sobie wyobrazic moje zdziwienie, kiedy zadzwonili do mnie w poniedzialek z rana, ze wlasnie wysylaja do mnie zamowiona sztuke… i faktycznie nastepnego dnia ipad byl juz w moich lapskach.

   BTW Costa dzieki za odpowiedzi na trapiace mnie pytania, potestuje i na pewno beda kolejne ;)

 6. dominikaxx 7 czerwca, 2011 at 16:55 #

  A ja bym miala takie pytanie czy jest mozliwosc sciagniecia skype na ipada i gadu gadu? i jeszcze czy w ipadzie 2 mozna zablokowac go gdy sie cos np czyta zeby obraz sie nie przewracal, jaka wersje itunes trzeba miec zeby uruchomic ipada?

 7. CoSTa 7 czerwca, 2011 at 21:17 #

  Tak, można na iPada pobrać Skype i Gadu-Gadu ale w obydwu przypadkach firmy, które te programy napisały dają ciała, bo jeszcze ich niedostosowały do iPadowego rozmiaru ekranu. Oczywiście można z nich korzystać i te aplikacje na iPadzie zainstalować ale przydałyby się wreszcie nowsze wersje tych aplikacji.

  Tak, jak najbardziej można zablokować położenie. Służy do tego taki mały cyndzelek obok przycisków głośności. Trzeba w opcjach ustawić sobie, by przełączenie tego cyndzelka blokowało położenie ekranu. Można to też zrobić w inny sposób ale ten jest najszybszy i najwygodniejszy.

  Wersja iTunes? Dowolna w miarę aktualna. Najlepiej zainstalować ostatnią wersję – dosyć sporo tam poprawiają i generalnie produkty jabłka lubią mieć najświeższe oprogramowanie :)

 8. Alica 21 lipca, 2011 at 13:51 #

  Bardzo fajna strona dużo się dowiedziałam, ale mam takie pytanie bo gdzieś czytałam że Ipad 2 nie posiada flasha i w związku z tym czy można np. słuchać radia internetowego??
  I jeszce takie jedno pytanko bo ja mam internet blueconnect w erze na karte czy taki internet pasuje do Ipada czy może jest potrzebny jakiś inny?

  • CoSTa 22 lipca, 2011 at 10:06 #

   iPad 2 owszem, nie obsługuje Flasha. Natomiast aplikacji do słuchania rozgłośni internetowych ma od cholery i jeszcze trochę, w tym sporo polskich.

   Co do internetu – do iPada nie da się podłączyć żadnych dongli czy innych tego typu bajerów. iPad ma modem wbudowany (to są tak zwane wersje 3G) – wrzuca się wtedy w odpowiednie miejsce kartę i tyle.

 9. Alica 21 lipca, 2011 at 14:07 #

  A i jeszce odnośnie Bluetooth w Ipadzie 2 czy można przesyłać z normalnego komputera pc dane na ipada i odwrotnie?

  • CoSTa 22 lipca, 2011 at 10:08 #

   Nie, takiej funkcjonalności natywnie iPad nie obsługuje. Tym zajmują się programy innych firm ale i tak jest to niezbyt wygodne i często zawodne rozwiązanie. Z dwa programy testowałem i dałem sobie spokój. Uznaję, że na dzień dzisiejszy iPad po prostu nie obsługuje przesyłania plików via BT.

 10. ola 19 listopada, 2011 at 18:29 #

  Witam. mam takie pytanie czy do ipada można podłączyc pendrive i czy on wgl posiada wejscie usb? A tak po za tematem to czy pan poleca czy możje jednak nie jest aż tak cudowny jak go przedstawiają?

  • CoSTa 19 listopada, 2011 at 18:51 #

   Pendrive podłączyć można ale niewiele z tego wynika – iPad zasadniczo nie obsługuje zewnętrznych napędów (choć istnieją sposoby, by to obejść ale to osobny temat). Nie posiada też wejścia USB, do iPada można podłączyć urządzenie USB tylko za pomocą specjalnej przejściówki. Generalnie – iPad to BARDZO zamknięte urządzenie i jeśli zależy Ci na wymianie plików z tabletem – bierz coś innego bo bez kombinowania z chmurą i tej podobnymi pierdołami się nie obejdzie.

   Ale cała reszta to już bajka. To bardzo szybkie, z przebogatą biblioteką oprogramowania urządzenie, którego trudno nie polecać. Praktycznie na codzień nie używam już komputera, to małe ustrojstwo większość zadań wypełnia po prostu szybciej, lepiej i od razu. To inna jakość korzystania z technologii a przede wszystkim wielka wygoda. Polecam z całego serca. To najlepszy mój zakup elektroniczny od wielu lat.

 11. ola 20 listopada, 2011 at 18:01 #

  Dziękuje za odpowiedz. A co do internetu to jakość internetu jest ok? I jeszcze jaka jest jakoś filmików na youtube ?

  • CoSTa 21 listopada, 2011 at 07:57 #

   „Jakość internetu”? W sensie że łączy się bez problemów? Łączy się :). Jakość filmików jest bardzo OK no ale to zależy od materiału wrzuconego przez wrzucającego. Jak ktoś wtarga na YouTube materiał z taniej Nokii to żadne czary nie zrobią z tego filmu w wysokiej jakości.

 12. papa 25 stycznia, 2012 at 22:56 #

  Mam pytanie odnośnie przesyłania plików z komputera na ipada 2. Bo po przez bluetooth się nie da a po przez kabel?

  • CoSTa 26 stycznia, 2012 at 18:08 #

   Oczywiście, da się jak najbardziej. Poza tym używanie Dropboxa czy iCloud też jest całkiem przyjemne. Sporo programów obsługuje te wynalazki. O zabawach plikami za pomocą iPada pisałem nieco więcej w tym wpisie: https://costa.info.pl/2011/05/obsluga-plikow-w-ipadzie/

   • papa 29 stycznia, 2012 at 01:10 #

    a jeszcze mam pytanie. Czy da sie podłączyc kamerke internetowa albo klawiature?

    • CoSTa 29 stycznia, 2012 at 07:40 #

     Klawiaturę – jak najbardziej. Albo przez Bluetooth, albo przez USB z tym że w tym przypadku potrzebna jest przejściówka. Co do kamery – nie mam bladego pojęcia ale stawiałbym, że raczej się nie da. iPad 2 ma w każdym bądź razie kamerę wbudowaną (z przodu i z tyłu urządzenia).

   • papa 29 stycznia, 2012 at 21:18 #

    a czy przez wifi normalnie mozna korzystac z portalów społecznościowych i youtube i e-maila?

    • CoSTa 30 stycznia, 2012 at 06:45 #

     Oczywiście. Albo za pomocą przeglądarki, albo za pomocą aplikacji. Jeśli o maila chodzi, iPad ma bardzo zgrabnego klienta.

    • Lol 2 lutego, 2012 at 22:54 #

     A co do zdjęć to jak mozna przesyłać je na ipada gdyż za pomocą iTunes nie mogę bo są w nieodpowiednie formacie mozna co poradzić?

    • CoSTa 4 lutego, 2012 at 13:02 #

     Pewnie, że można. Przerobić np. na jpg i można wrzucać.

 13. Emace 13 czerwca, 2012 at 09:46 #

  Witam, czy programem AVplayerHD można streamować film z dysku twardego, bez konieczności jesgo ściągania ? wczoraj zakupiłem ten soft, ale widze nigdzie opcji SMB… jeśli to o to chodzi.

  • CoSTa 13 czerwca, 2012 at 18:02 #

   Niestety jeszcze nie choć miało to być wprowadzone już jakiś czas temu. Jednak rozwój programu coś przystanął i niewiele się ostatnio w nim dzieje. Aktualnie do streamingu z udziałów SMB używam AcePlayera i jestem bardzo zadowolony.

   • emace 13 czerwca, 2012 at 22:47 #

    Dziękuję za odpowiedź. Zainstalowałem sobie AcePlayera, ale nie stety ładowanie filmu staje mi na 70% i dalej nic się nie dzieje.
    Muzyka, uruchomi się przy pierwszej próbie, potem kolejne utwory też staja na kilkudziesięciu procentach.
    ale za to komiks otorzyłem :)
    co moze być powdem ? sygnał wi-fi mocny.

 14. Lol 21 czerwca, 2012 at 17:09 #

  Hak usunac zdjecia zainportowane przez adaper z ipada

  • CoSTa 22 czerwca, 2012 at 08:44 #

   Albo w samym iPadzie – prawy bodajże górny róg, pykasz, zaznaczasz zdjęcia a później zdaje się po lewej stronie masz buttona, po kliknięciu którego pokaże ci się opcja wywalenia zaznaczonych zdjęć.

   Inny sposób – jeśli masz Maka, podłączasz iPada, odpalasz systemowy Podgląd, z menu Plik wybierasz opcję pokazania zdjęć w urządzeniu, zaznaczasz foty, które chcesz usunąć i delete. Szybki i łatwy sposób na pozbywanie się setek fotek.

 15. bywa 19 listopada, 2012 at 17:22 #

  Witam mam akurat ipoda niedawno kupiłem podłaczyłem go i zainstalowałem program nagle po tym mi napędy w komputerze poznikały czy jest taka możliwość że może mieć ipoda oprogramowanie jakiś wpływ na napędy w komputerze??

  • CoSTa 19 listopada, 2012 at 19:01 #

   Nie ma żadnego wpływu, nie ma takiej możliwości po prostu.

 16. radek 23 grudnia, 2012 at 01:37 #

  kolego dodaj jeszcze opis jak postępować krok po kroku po zakupie iPhona

  • CoSTa 23 grudnia, 2012 at 08:53 #

   Z dziką chęcią ale nie mam żadnego nowego modelu i opis byłby bez sensu. Zasadniczo wygląda wszystko podobnie z tym że teraz nie trzeba podłączać iurządzeń do komputera by cokolwiek z urządzeniem zrobić. Reszta wygląda podobnie.

 17. Rafcio 25 grudnia, 2012 at 16:00 #

  Witam serdecznie, mam pytanie dlaczego nie moge zainstalowac itunsa na moim laptopie z windowsem 7 ? Piszesz ze iPad bez iTunes nie działa a ja pobieram iTunes na kompa ale gdy naciskać RUN to nic się nie dzieje..wie ktos może czym to może być spowodowane?

  • CoSTa 27 grudnia, 2012 at 20:13 #

   A co wypisuje instalator? Szklana kula się zbiła, powodów może być dosłownie tysiące dlaczego soft nie chce się zainstalować.

   „Piszesz ze iPad bez iTu­nes nie działa” – już od dłuższego czasu nieprawda. Wpis powstał w maju 2011, od tego czasu sporo się zmieniło.

 18. A 11 stycznia, 2013 at 19:43 #

  Żeby aktywowac konto w ipadzie czy zainstalować aplikacji z AppStore wcale nie trzeba używać iTunes. Używam ipada od kilku miesięcy i ani razu nie korzystalem z iTunes.
  Homer wcale nie wyłącza aplikacji ale tylko „daje je do paska”
  Safari co prawda nie obsługuje flasha, ale puffin już tak.
  iPad to nie pecet czy laptop i nie można z tym porównywać.
  Przeczytane instrukcji lub podpisanie kogoś kto już z tego korzysta napewno pomoże.

 19. Kasia 19 marca, 2014 at 23:43 #

  Ja potrzebuje pomocy otóż na moim iPadzie mam kilka programów dla dzieci ale jak otworze jakiś i dziecko zaczyna dotykać paluszkami program zamyka sie i wyskakują zminimalizowanie wszystkie ostatnio otwarte programy . Czy jest jakaś opcja zeby zablokować obraz zeby sie nie przesowal ? Mam nadzieje ze wytłumaczyłem wystaczajaco dzieki

  • CoSTa 31 marca, 2014 at 06:56 #

   Wyłącz w ustawieniach obsługę rozszerzonych gestów (przesunięcie trzema czy czterema paluchami np. przełącza program, przesunięcie trzech czy czterech palców w górę po ekranie otwiera listę programów itd.). Niestety nie mam najnowszego iOSa i nie wiem, gdzie to jest w 7.0. W 5.1 mam to w „Ogólne”.

 20. Vlodek 3 maja, 2014 at 05:15 #

  Mam pytanie- Tylko prosze się nie śmiać bo mam 63 lata i dopiero zaczynam zabawę z komputerami.Dostałem (żeby mnie zmobilizować) iPada ,ale pomimo powiększania ekranu przez dotyk dalej dla mnie ten obraz jest za mały.Mam w domu zapomniany ekran od starego komputera syna ( HP 2009 m).czy istnieje możliwość połączenia tych ” magicznych ” urządzeń jakimś kablem żeby oglądać na większym ekranie to wszystko z iPada ?

 21. Vlodek 26 maja, 2014 at 23:00 #

  Bardo dziekuje. Dokladnie przeczytalem ,kupilem odpowiednie ” kabelki ” I Dziala

 22. Renata 12 marca, 2015 at 18:58 #

  Pomocy potrzebuję Twej! Muszę podłączyć pendriva do ipada (mini ale to pewnie znaczenia nie ma). Tydzień temu kupiłam iPada i chciałam przestać korzystać z laptopa , ponieważ mieszkam za granicą , często się przeprowadzam i laptop jest po prostu nie wygodny. Niestety mam problem albowiem często muszę drukować check in co kilka tygodni a ponieważ nie mam drukarki korzystam z internet caffe lub innych takich instytucji. Z laptopa kopiowałam na pendriva i bez problemu było. Dziś kupiłam adapter aby połączyć iPada z pend.i jakież ogromne było moje rozczarowanie , gdy iPad powiedział mi , że nie będzie tego obsługiwał!!!! Pisałeś w jednym poście z roku 2011 , że się da ale dużo zachodu. Teraz mamy A.D, 2015 więc żywię nadzieję iż technologia poszła do przodu i jednak coś da się zrobić. Nie chcę wozić ciężkiego laptopa tylko po to aby drukować dokument raz w miesiącu!! Pomocy!!!!!!!

  • CoSTa 13 marca, 2015 at 10:36 #

   No niestety, iOS wciąż nie obsługuje zewnętrznych napędów (dysków, pendrajwów czy czego tam jeszcze) i pozostaje obchodzenie problemu. Jak rozumiem problem polega na tym, by jakoś plik dostarczyć do drukarki stojącej gdzieś w publicznym miejscu z iPada via najchętniej pendrajw. W skrócie: nie da się. Obejścia niestety wymagają użycia komputera: http://www.guidingtech.com/17877/use-iphone-external-usb-drive/

   • Renata 13 marca, 2015 at 22:08 #

    Dzięki za odpowiedz . A co sądzisz o I-Flashdrive????? Jest drogawy troszkę i na Allegro tylko jedna sztuka wiec szału nie ma , ale może warto zainwestować ? Na ebay-u są hińskie , tajwańskie i japońskie. Te ostatnie oczywiście o wiele droższe , ale jak to jest z jakością? Nie lubię kupować hińszczyzny ( tylko potrawy hińskie są ok) ale jeśli jakość jest podobna to może zaryzykować ? Pozdrawiam

    • CoSTa 16 marca, 2015 at 08:48 #

     Żaden napęd zewnętrzny przez iOS nie jest obsługiwany i tego się nie przeskoczy. To po prostu tu nie działa. Tak sobie to Apple wymyśliło i co najwyżej można garść zdrowych wyzwisk w ich kierunku wysłać. To już stare iPody miały możliwość działania jako zewnętrzny napęd…

   • Renata 13 marca, 2015 at 22:25 #

    Właśnie znalazłam jeszcze dwa i flashe ale pod opisem widnieje info iż „uwaga brak możliwości synchronizacji „. Czego z czym nie można zsynchronizować ???? Flashe z kompem czy iPadem??Trochę to niepokojąco brzmi……. Pozdro

    • CoSTa 16 marca, 2015 at 08:53 #

     Nie mam pojęcia szczerze mówiąc – nie używam. Tak czytam o i-FlashDrive i może to jednak jest jakieś rozwiązanie problemu. Nadal używać do tego trzeba z tego co wyczytuję dedykowanej apki ale może uda się dzięki temu rozwiązaniu po prostu wgrywać pliki na iPada bez kombinowania większego. Drogo ale może działa? Podpytałbym autora newsa: http://imagazine.pl/2013/05/09/i-flashdrive-hd-pendrive-dla-maka-peceta-i-iphonea/

    • Renata 16 marca, 2015 at 22:07 #

     Bardzo dziękuje za info . Mam zamiar kupić iFlashdriva , i z pewnością podzielę się opinią jak działa . Pozdrawiam.

 23. Vlodek 15 marca, 2015 at 14:37 #

  I następny problem u mnie się pojawił..Zrobiłem wiele zdjeć w górach jak był śnieg .Poszedlem do firmy ,gdzie zawsze robili mi zdjęcia z karty pamięci.Powiedzieli ze z iPada nie robią i ze muszę przenieść to na kartę pamięci Ale jak to zrobić ?.Jest w domu jeszcze iMac…….ale ja się nadal uczę .Czy muszę mieć jakiś znowu kabel do wykonania tego cudu ?

  • CoSTa 16 marca, 2015 at 08:56 #

   Do tego właśnie służy (według założeń Apple) iCloud. Bez kabli można sobie zdjęcia ściągnąć na komputer stacjonarny a później np. nagrać je na pendrajwa i zanieść do druku co trzeba. https://www.apple.com/pl/icloud/

   • Vlodek 16 marca, 2015 at 15:45 #

    Dzieki za odpowiedz , juz biore sie za rozpracowanie tematu

 24. Zenek Dupa 10 kwietnia, 2015 at 20:22 #

  potrzebuje pomocy. sprawa niby banalnie prosta a jednak nie dla mnie. potrzebuje wrzucic na swojego iPada Air świetną gierke The Settlers HD. mieszkam obecnie w Anglii i czesto latam do kraju i ta gra do której mam sentyment napewno by mi umiliła czas lotu gdyby nie fakt że biednemu zawsze wiart w oczy. wgrać sie jej nie da z PC-ta bo juz próbowałem. nawet ściągnąłem tą gierke na kompa z rozszerzeniem .app (czyli odpowiednim dla mojego ipada choc inne wersje typu.apk tez wrzuciłem) przez Dropboxa i wypakowałem przy pomocy ZipApp Free ale zainstalowac sie nie da. stwierdziłem trudno bede musiał kupic. w sklepie App Store jest ta gra za 5 funtów wiec pomyslałem trudno, odżałuje. przechodze do płacenia, podaje dane do karty Visa i otrzymuje komunikat ze nie moge zapłacic bo nie obsługuja mojego kraju czy jakos tak. prawie mnie szlak nie trafił bo juz sie zdecydowałem ze odzałuje te 5 funtów na gre ale sie nie da. wpadłem wiec na pomysł ze doładuje konto na iTunes typowymi doładowaniami dostepnymi w sklepach w Anglii ale niestety najmniejszy nominał to 15 funtów, czyli 3 razy tyle ile chciałem wydać na tą gre. i stąd pytanie…. czy jak kupie to doładowanie to napewno bede mógł kupić tą gre na PC przez iTunes czy wywale kase w błoto na zdrapke a i tak nie zaakceptuja mi jej? a moze jest jakis inny sposób? gdzies wyczytałem ze mozna robić prezenty i wysyłac kase jako podarunek innej osobie a jesli tak to czy moge komus przelać 5 funtów i ktos zasili mi moje konto na iTunesie zebym wkoncu mógł ją nabyć? bardzo prosze o pomoc w tej sprawie bo juz nie mam sił ani słów do tego pieprzonego iPada. pozdro

 25. Zenek Dupa 10 kwietnia, 2015 at 22:30 #

  dobra poradzilem sobie :) zalozyłem nowe konto na gmailu (bo wczesniejsze dane były załozone na poczte WP) i zmieniłem swoje dane w Apple ID na UK. zmiana kraju i emaila z WP na Gmail i pomogło. przyjęło zakup i za 4 funciaki dokonałem zakupu. pieprzeni rasisci. ciekawe ile kasy im ucieka w ten sposób. wiekszosc ludzi odpuszcza i nie walczy na upartego przez co tracą sporo kasy. ale… walić ich. mam nadzieje że jesli ktos w przyszłosci bedzie miął podobny problem z zakupami na App Store to moje informacje na temat zmiany danych sie przdadzą. 3m ta sie ludzie. narka

 26. Renata 12 kwietnia, 2015 at 22:27 #

  Kupiłam iFlash driva ale nie HD tylko EVD. W salonie jabłka zapłaciłam 339 zeta za 16 GB . Na początku bardzo się zdenerwowałam że ta apka , która miała się automatycznie zainstalować po pierwszym uruchomieniu jakoś się nie zainstalowała , ani za drugim ani nawet za trzecim! Spędziłam wiec następne godziny na forach jak to ugryźć . Znalazłam nazwę tej aplikacji i pobrałam , ale jakoś nie chciała działać . Dopiero na drugi dzień gdy znów podłączyłam Flasha owa wspomniana apka pojawiła się gotowa do pobrania. Urządzenie działa dobrze tak jak normalny pendrive , wszelkie szczegóły jak to działa można znaleźć na forach. Polecam , choć to drogi interes troszkę . Pozdro

 27. Erwin 22 sierpnia, 2015 at 21:36 #

  Nie wiem czy temat dalej aktualny. Posiadam iPada air2 z ios8.4. Pytanie: wysyłanie i odbieranie plików od np. Htc one m8. Czy jest możliwe?

  • CoSTa 23 sierpnia, 2015 at 08:45 #

   Bezpośrednio? Nie widzę możliwości. Trzeba pewnie to obchodzić jakimś Dropboxem czy inną chmurą.

 28. Darek 30 października, 2015 at 10:13 #

  CoSTa, dzięki za artykuł. Daj jednak spokój z tym stawianiem piwa. Na co drugim blogu chcą piwo. Niektórzy pewnie tak piszą tylko dlatego, że tak się przyjęło pisać. Ale w tym rozpitym w cztery dupy kraju lepiej darować sobie przypominanie ludziom o alkoholu. Gdzie się nie spojrzysz tam wóda.

  Pozdrawiam

  • CoSTa 6 listopada, 2015 at 09:04 #

   W chceniu piwa nie ma nic złego. W jego nadmiarze… No, to już inna rozmowa :)

 29. andreak 15 listopada, 2015 at 00:30 #

  Mam następujący problem. Filmy na moim iPadzie Air oglądam podłączają pendrive’a z plikami do routera (ma dwa gniazda USB). Włączam apkę do odtwarzania filmów (np. MoliPlayer, VLC lub Infuse) i korzystając z odpowiednich ustawień, wykorzystuję Wi-Fi. Wszystko działa dobrze (filmy się odtwarzają), ale występuje powszechnie znany przez posiadaczy iPadów problem. Wiadomo – brak wsparcia dla Dolby Digital (AC3). Kupiłem więc w App Store AVPlayerHD, bowiem ponoć odtwarzacz ten usuwa tę niedogodność. I tu pojawia się mój problem. AVPlayerHD nie widzi moich plików filmowych znajdujących się na nośniku podłączonym do routera. Dokładnie jest tak, że gdy łączę się przez funkcję UPnP/DLNA w AVPlayerHD (co robiłem w wymienionych innych apkach – choć mogło to się w nich inaczej nazywać np. sieć lokalna, Nearby, LAN itp), to apka pokazuje router i podłączone pendrive’y, ale znajdujących się tam plików już nie. I co teraz, ja się zapytuję?

  • CoSTa 16 listopada, 2015 at 10:18 #

   DLNA to co innego niż połączenie via – jak to nazywają inne apki – Nearby czy LAN. To drugie najprawdopodobniej jest połączeniem przez protokół Samby. DLNA to zupełnie inna inszość. Twój router pełni rolę serwera DLNA? Zapewne nie, gdyż takich routerów raczej nie robią. Za to robi za serwer Samby. Pisz do twórcy AVPlayera, by zaimplementował obsługę Samby czy innych sieciowych protokołów, to się pokaże, co ma się pokazać.

 30. Andrzej Kowalewski 16 listopada, 2015 at 19:15 #

  Ponieważ nie odróżniam samby od rumby, protokół zawsze mylę z procedurą, serwer serwisuję serwetką (albo na odwrót), to i DNA… pardą DLNA, jest dla mnie całkowitą niewiadomą. Przedstawiając swój problem, po prostu opisałem funkcje, które udało mi się zastosować (metodą prób i błędów), by przy pomocy Wi-Fi, routera i pendrive’a (ciekawostka – podłączam też czasami dysk zewnętrzny, a wtedy raz jest widoczny, to znów nie; oczywiście mam na myśli korzystanie z innych odtwarzaczy niż AVPlayerHD) oglądać filmy. Co całkowicie mi się udawało, gdy chodziło o filmy nie wykorzystujące AC3 (czyli właściwie tylko podstawowe XviD-y, DivX-y). Gdy zachciało się więcej, pojawił się problem. Szkoda, bo bardzo odpowiadał mi ten wygodny sposób (wpinam nośnik, kanapa, tap-tap i gotowe) i nie wyobrażam sobie innego sposobu, bo żadne upierdliwe iTunesy, czy kłopotliwe streamingowania, nie wchodzą w rachubę.

  W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź, choć wynika z niej, że nic nie da się zrobić (na pewno???, plis, plis!!!).

  • CoSTa 22 listopada, 2015 at 13:31 #

   Ależ playerów w App Store jest od cholery – jakiś VLC czy coś w ten deseń? Sorry, moja znajomość z iOS stanęła na wysokości iOS 5.1, terz nawet za bardzo nie wiem, co jest na topie. Pewnie są jakieś playery, do których granie AC3 czy innych patentowanych standardów można dokupić przez zakupy w aplikacji ale po prostu nie jestem na bieżąco. Natomiast warto znać różnicę między SMB a DLNA – ot by nie płacić za coś zbędnego :)

Dodaj komentarz