Menu serwera

Własne kalendarze CalDAV i Synology DiskStation

Ciężko w tym momencie znaleźć w sieci jakąś usługę, która NIE oferuje wypasionych kalendarzy, które można sobie synchronizować ze wszystkim, co się na biurku postawi lub do kieszeni zmieści. Google czy tej podobne firmy oferują rozwiązania na każdą kieszeń i jeśli komuś bardzo zależy na mieciu kalendarzy czy list ToDo współdzielonych z rodziną czy pracownikami – może przebierać do wyboru, do koloru.

Mnie wszakoż przytrafiła się nieco inna sytuacja. Aktualnie korzystam sobie z iCloud i rozwiązań oferowanych przez Apple (jeśli ktoś siedzi jeszcze na Leopardzie i nie wie, jak z iCloud skorzystać w swoim systemie by ładnie kalendarzyki synchronizować np. z iPhone czy iPadem – dajta znać) ale jak zawsze musiało pojawić się właśnie owo „ale”. Tym „ale” okazał się być firmowy komputer, z którego intensywnie sobie korzystam w pracy ale i w domu, i na którym nie chcę mieszać przyjemnego (domowego) z pożytecznym (pracowym). Jasne, można mieć dwa konta na komputerze i tak właśnie robię ale zostaje jeszcze kwestia rodziny, którą do przestrzegania wspólnego kalendarza chcę wdrożyć.

Aby nie komplikować sobie i rodzinie zanadto życia, postanowiłem skorzystać z rozwiązań oferowanych przez moją świeżą zabawkę czyli przez Synology DiskStation DS212j. Skoro już się coś takiego kupiło, to żal nie korzystać z możliwości, jakie daje. A jedną z możliwości jest zrobienie sobie serwera CalDAV właśnie, co pozwoli na wsadzenie swoich kalendarzy online. Od razu uprzedzam, nie wsadzili tam jeszcze żadnego serwera CardDAV więc z kontaktami jest nieco trudniej ale to pewnie kwestia czasu lub zainstalowania jakiejś paczki, o której na razie jeszcze nic nie wiem.

Jak zawsze i wszędzie, należy wpierw coś uruchomić. Zanim się to jednak wydarzy, zalecam stworzenie sobie osobnego folderu współdzielonego (swój nazwałem „caldav”), do którego przyznamy odpowiednie prawa użytkownikom, którym współdzielić kalendarz pozwolimy.

Tworzenie folderu współdzielonego caldav

Tworzenie folderu współdzielonego caldav

Po założeniu folderu i przyznaniu odpowiednich uprawnień wybranym użytkownikom, czas uruchomić nasz serwer. W Panelu sterowania przechodzimy do WebDAV i zaznaczamy odpowiednią opcję. Po zaznaczeniu klikamy na „Wyświetl listę kalendarzy” i zakładamy żądane kalendarze w utworzonym uprzednio folderze współdzielonym. Niestety na razie nie rozgryzłem jeszcze, jak użytkownicy mogą sobie sami tworzyć kalendarze (np. korzystając z iCal czy innego programu obsługującego CalDAV), wszelkie próby kończą się na wyrzucaniu błędów i na razie wygląda mi na to, że tylko administrator za pomocą panelu z DSM może dodawać kalendarze. Usuwanie wychodzi użytkownikom znakomicie :)

Włączanie usługi i tworzenie kalendarzy

Włączanie usługi i tworzenie kalendarzy

OK, jak z tego korzystać? Teraz jest już stosunkowo prosto. Trzeba pamiętać jedynie o tym, by w oprogramowaniu podać odpowiednią ścieżkę do kalendarzy. W przypadku defaultowych ustawień oprogramowania Synology, trzeba pamiętać o dorzuceniu numeru portu, na którym odbywa się komunikacja z serwerem i ten port przekierować na routerze, jeśli chce się korzystać łączyć z kalendarzami z zewnątrz. WebDAV śmiga na porcie 5006. Poniżej screen z mojego ustawienia iCala:

Ustawienia iCal

Ustawienia iCal

Jak widać korzystam z DDNSowej domenki, na której śmiga mi ten cały bałagan. Po adresie serwera przychodzi na czas na wpisanie odpowiedniej ścieżki i tu wpisuję nazwę stworzonego udziału wraz ze slashami. Dalej podaję numer portu do komunikacji i zaznaczam szyfrowanie SSL. Dokładnie tak samo wygląda to w innych programach obsługujących kalendarze CalDAV – podać namiary, podać login i hasło i do dzieła.

Po co to kombinowanie? A bo lubię mieć wszystko w jednym miejscu. Wiem, że Google daje kalendarze i można je współdzielić i mają gazylion opcji i czego tam jeszcze. Czasem jednak to po prostu za dużo a takie proste (acz na pewno nie doskonałe) rozwiązanie stojące w dodatku na własnym sprzęciku – to cieszy, podkręcić wąsa pozwala (to MOJE a nie żadne korporacyjne! :)) i w ogóle dobrze na psychikę wpływa.

Tak więc miłego kalendarzowania a ja zaczynam czesać internet w temacie trzymania kontaktów na swoim serwerze. Wiem, że Synology daje LDAP ale skrobię się w głowę, jak ten serwer swoimi kontaktami nakarmić…

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz