Menu serwera

Serwer dla rodziny? Synology DiskStation dla bliskich

Kiedy kupowałem Synology DiskStation, jednym z jego zadań miała być próba umożliwienia rodzinie wymianę danych różnych. Niestety rodzinę mam słabo kumatą tudzież niezainteresowaną zabawką i działania rodzinki sprowadzają się w sumie do czystej konsumpcji, czyli wciągania fotek i niewiele więcej. Trochę mnie to martwi bo miałem nadzieję, że chociaż z bratem moim pobawimy się zabawką w nieco szerszym zakresie a tu dupsko, brat ma to gdzieś. Pokombinowałem i wyszło mi, że pewnie – znając jego nielotność – nie kuma nic a nic z tych serwerowych spraw i że pewnie trzeba będzie mu jakąś skróconą instrukcję obsługi napisać. A więc drogi Brzozo, poniżej masz krótką instrukcję obsługi mojej zabawki. I zacznij coś wreszcie kumać bo już ręce opadają :)

Logowanie

Logujesz się wklepując https://costa.dscloud.me i – jeśli korzystasz z Chrome – nie przerażasz się wielkim, czerwonym ekranem informującym o podejrzanym certyfikacie SSL. Na razie nie podpinam serwera pod własną domenę i póki co wystarczy nam certyfikat wygenerowany przez Synology.

CloudStation - ekran logowania

CloudStation – ekran logowania

Po zalogowaniu się zobaczysz coś mniej więcej takiego, jak na poniższym screenie:

DiskStation - po zalogowaniu

DiskStation – po zalogowaniu

W lewym górnym rogu masz mistrzu taki mały panelik, który jak klikniesz, to ukażą ci się różne aktualnie uruchomione i dla ciebie dostępne usługi. Wygląda to mniej więcej o tak:

DiskStation - dostępne usługi

DiskStation – dostępne usługi

Pokrótce opiszę ci od lewej, co te ikonki robią.

File Station – To manager plików. Potężna aplikacja, dzięki której możesz sobie plikami zawiadywać bezpośrednio na serwerze ale którą możesz też kopiować sobie pliki z serwera na komputer i w drugą stronę. Taki Explorer w przeglądarce. Duuużo opcji i bardzo ale to bardzo polecam (to jest generalna uwaga) przynajmniej na chwilę włączenie helpa (jest pod znaczkiem pytajnika). Możesz przejść do samej aplikacji, bez odpalania reszty „systemu” wchodząc na adres: https://costa.dscloud.me/file

Pomoc DSM – Solidnie napisana i warta przejrzenia pomoc do systemu.

Audio Station – To aplikacja, dzięki której możesz sobie streamować muzykę z serwera na swój komputer/telefon/tablet. Odpal w każdym bądź razie bo można tam o wiele więcej. Możesz sobie na ten przykład pobierać całe albumy itd. Na iPada ściągnij sobie aplikacje od Synology [AppStore] Jak zauważysz, podstawowe aplikacje siedzące na serwerze możesz sobie wygodnie z iPada obsłużyć. W pole sugerujące wpisania adres IP wklep po prostu costa.dscloud.me i urządzonko grzecznie się z serwerem połączy. Z ciekawostek: jeśli chcesz szybko odpalić w przeglądarce tylko tę aplikację, bez logowania się do całego systemu, wpisz w przeglądarkę link: https://costa.dscloud.me/audio – wywołasz tym samą aplikację Audio Station, bez całej reszty.

Cloud Station – O, to może ci się przydać. To coś w stylu Dropboxa i pracuje na bardzo podobnych zasadach. Instalujesz sobie na komputerze program Cloud Station (zawsze aktualna instalka leży też na serwerze w udziale „shared”) i od tego momentu co znajdzie się w katalogu odpowiednim na twoim kompie, znajdzie się i na serwerze. I oczywiście w drugą stronę też to działa. Warto pamiętać, że serwer przechowuje wersje dokumentów, czyli np. pracujesz sobie na pliku Worda i zapisujesz drania co jakiś czas a każda zmiana pliku przy zapisie jest zachowywana na serwerze jako wersja. Jeśli się pierdzielniesz w czymś i np. nadpiszesz sobie istotne zmiany – możesz sobie przywrócić wersję wcześniejszą pliku i viola, zrobione. Program jest w wersji beta i nie ma jeszcze kupy niezbędnej funkcjonalności ale plus ma ogromny: pliki leżą na własnym serwerze a nie gdzieś na serwerach Amazona a pojemności masz aż nadto. Warto mieć taki backup pod ręką.

Download Station – Kombajn do ściągania torrentów i – ogólniej – plików. Jako że chomikujesz to pewnie mało cię ta aplikacja będzie interesowała, niemniej warto się z nią zapoznać. Do aplikacji istnieje szybki link, jak w poprzednich przypadkach. wystarczy, że wklepiesz https://costa.dscloud.me/download i już masz dostęp do pobieraczki.

Mail Server – Nawet nie wiesz, że masz kolejny adres mailowy :). Ta aplikacja pozwala ci skonfigurować przesyłanie maili dalej i ustawić automatyczne odpowiadanie. Olej, masz już swoje maile i następny pewnie nie jest ci potrzebny.

Mail Station – Webmail do obsługi maila na serwerze. Prosty Roundcube robi swoje ale jako się rzekło – zapewne nie będziesz tej aplikacji używał, więc się nie rozpisuję.

Photo Station – Tę aplikację już znasz bo jej używałeś. Jeszcze raz przypominam, że fotki i filmiki możesz wrzucać bezpośrednio na serwer do udziału „photo”. Aplikacja w nowej wersji dorobiła się rozpoznawania paszczęk i różnych innych bajerów ale i tak najlepiej foty przegląda się na iPadzie :). Tak jak w ipadowej aplikacji Auto Station – wpisz po prostu namiar na domenę, dane do logowania i jazda. Jeśli chcesz fotki i filmiki wciągać via przeglądarka, wskakujesz pod adres https://costa.dscloud.me/photo i robisz swoje. Zawsze aktualne informacje o wrzucanych zdjęciach lub zmianach znajdziesz pod adresem https://costa.dscloud.me/blog.

Dopraszamy się o wrzucane Waszych fotek! Jak to zrobić? W miarę prosto. Włazisz eftepem czy innym sposobem (o tym nieco dalej) na serwer i ładujesz fotki do stworzonego przez siebie katalogu. Już to w miarę zorganizowałem datami i myślę, że taki układ mniej więcej się sprawdza. Nie przejmuj się wielkością fotek czy innymi takimi – serwer już o to zadba, miniatury potworzy a wszystko to dostępne będzie TYLKO dla rodziny. Jak pewnie widzisz wszystko dostępne jest do oglądania online dopiero po podaniu odpowiedniego loginu i hasła, więc dostęp ma tylko rodzinka.

Z filmikami jest całkiem podobnie – wrzucasz a serwer dba o resztę. Trochę to niestety trwa bo ze względów keszowych mam tańszą wersję serwera, która działa na procesorze wolniejszym od tego, który masz w swoim smartfonie, niemniej to działa i po jakimś czasie odpowiednio przygotowane fotografie i filmiki na serwerze się pokażą.

Jeśli będziesz chciał np. fotkę obrócić czy jakoś ją obrobić, możesz to zrobić bezpośrednio na serwerze prawoklikajac ją i wybierając opcję „Edytuj”. Odpali ci się wtedy edytor o nazwie pixlr i zdziwisz się, jak wiele można w oknie przeglądarki zrobić :). Poniżej pokazałem efekt prawokliknięcia na fotce.

DiskStation - prawoklik na pliku = fajne czasem rzeczy :)

DiskStation – prawoklik na pliku = fajne czasem rzeczy :)

DiskStation - edycja fotki

DiskStation – edycja fotki

SugarCRM – Olej, zainstalowałem by poznać się nieco lepiej z tym CRMem, wyleci z czasem.

Video Station – Jedna z nowości i w sumie całkiem fajny bajer. Aplikacja służy zarządzaniu biblioteką (ok, „zarządzanie” to nieco za duże słowo) filmów i – jeśli zainstalujesz sobie na komputerze program VLC – możesz sobie w przeglądarce owe filmy oglądać. Tak, włącznie z napisami :). Skrócony dostęp: https://costa.dscloud.me/video

Na razie próbuję jakoś nad biblioteką zapanować. Video Station skanuje katalogi i stara się rozpoznać co to właściwie za film tam leży. Kiedy już po swojemu zgadnie, próbuje zassać informacje o tym filmie z bazy imdb i tym sposobem zaczynają się pokazywać okładki, opisy, informacje o aktorach reżyserach itd. Jednym słowem – zaczyna to być użyteczne. Problem w tym, że to zgadywanie różnie wychodzi (polskich wersji tytułów jakoś nie porównuje z bazą imdb, a szkoda) i sporo jest ręcznej roboty.

Webalizer – Olej, to takie statystyki na moje potrzeby.

WordPress – Olej, wykorzystuję do testowania różnych rzeczy w WordPressie. No chyba że chcesz ze stronką wystartować, w takim wypadku daj znać.

phpMyAdmin – Do grzebania w bazie danych. Nie masz loginów i haseł więc zapomnij, nic mi nie zepsujesz :)

I to mniej więcej tyle w temacie aplikacji tobie udostępnionych. Jak widać nie masz sobie zbytnio nad czym głowy łamać.

Używanie Synology DiskStation

Brzoza, ta zabawka to wbrew pozorom serwer. Może niezbyt wydajny ale z kupą fajnych usług. Pliki możesz na serwer wrzucać (np. dla backupu) na kilka sposobów:

 • SFTP (nieszyfrowany FTP jest wyłączony)
 • via File Station (najwygodniejszy chyba sposób)
 • via protokół WebDav (tylko szyfrowany, biega na porcie 5001)
 • via Cloud Station (pliki znajdują się wtedy tylko w twoim katalogu domowym, nie są dostępne publicznie)
 • w Windows pewnie możesz sobie jakość dyski zmapować dla każdego z udziałów ale jak to robić – nie mam pojęcia. Windowsa używam od święta.
 • Możesz wrzucać na serwer pliki z iPada via aplikacja od Synology albo dowolna inna do zawiadywania plikami i korzystająca z WebDav (np. iFiles [AppStore])


Ale wrzucanie plików to nie wszystko. Masz już tam całe chyba moje zbiory różnych rzeczy a tu przydaje się ściąganie. Ścigasz mniej więcej tak samo, jak wrzucasz, tyle że w drugą stronę :). Udziały z fotografiami, muzyką czy filmami masz w miarę jasno opisane więc częstuj się do woli.

To chyba tyle w kwestii podstaw. Teraz pozostaje mi już tylko mieć nadzieję, że cokolwiek z tego skumałeś ale jako się rzekło, mnie już ręce opadają nad twoją niekumatością więc wielkich nadziei nie mam.

, , ,

3 Responses to Serwer dla rodziny? Synology DiskStation dla bliskich

 1. Biter 13 sierpnia, 2012 at 11:43 #

  Całkiem fajna zabawka z tego co widzę, aż żal nie korzystać :)

  • CoSTa 15 sierpnia, 2012 at 11:44 #

   Baaardzo fajna choć teraz wziąłbym coś mocniejszego. Do podawania plików 212j wystarczy ale kiedy zaczynasz stronki wyświetlać, nie jest dobrze. Czuć brak mocy procesora. Ewentualnie coś firmware w wersji beta działa gorzej bo mam wrażenie, że wczesniejsza, stabilna wersja biegała szybciej.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Własna muzyka w Audio Station | Serwerowe wieści - 17 września, 2012

  […] Nie korzystasz jeszcze z Audio Station? Cóż za błąd! Mając konto na moim serwerze masz też z automata dostęp do spoooorej ilości muzyki, którą możesz sobie odsłuchiwać online za pomocą przeglądarki czy też aplikacji na urządzenia mobilne. Nieco więcej w tym temacie popisałem na naszej rodzinnej stronce więc nie będę się tu powtarzał (czytaj: DiskStation dla bliskich) […]

Dodaj komentarz