Menu serwera

Synology DiskStation Manager 4.1

Po niezbyt długim okresie bycia sobie w becie, pokazała się nowa wersja firmware dla mojego serwerka. Synology DiskStation Manager 4.1 przyniósł nieco nowości w stosunku do bety (kilka zupełnie nowych pakietów w repozytorium między innymi, w tym Aterisk), pojawiło się kilka poprawek, nowe usługi i w sumie wszystko byłoby fajnie, gdyby…

Gdyby nie było tak źle!

Popełniłem ogromny, wielki, potworny błąd kupując akurat tę wersję skrzynki od Synology. DiskStation DS212j to znakomite urządzenie ale przeznaczone do typowego domowego użytku, polegającego głównie na sianiu mediami po sieci wewnętrznej i w sumie do niczego więcej. Wraz z każdą aktualizacją systemowego oprogramowania zaczynają pojawiać się coraz fajniejsze paczki do zainstalowania a ja już widzę, że na obsłużenie wszystkiego DS212j po prostu nie ma jaj. Przy kilku biegających stronach, ciężko pracującym downloadzie, okupującym łącze Biterem jadącym na SFTP, streamingiem muzyki i filmów do iPada – z tym wszystkim dziejącym się na raz po prostu serwer nie wytrzymuje obciążenia i load maszyny strzela czasem pod niebo, szczególnie podczas logowania sporej ilości informacji i katalogowania mediów jednocześnie. Maszynka na taki zorganizowany atak jest niestety za słaba.

Synology DiskStation Manager 4.1

Synology DiskStation Manager 4.1

Synology DiskStation Manager 4.1

OK, co w takim razie znajdziemy w najnowszej wersji oprogramowania? Prócz naprawy kilku błędów (nareszcie Audio Station zachowuje się jak trzeba w najnowszej wersji Safari) i dorzucenia jakichś drobnych usług (ot choćby serwer NTP), pokazało się kilka zupełnie nowych paczek oprogramowania dodatkowego, które ewidentnie celują w małe firmy. Prócz wspomnianego Asteriska doszedł jakiś system dla haerowców, coś dla firmowych zbieraczy złomu zwanych dla niepoznaki „administratorami”, jakiś CRM też dorzucono no i Pikwika do robienia sobie samemu statystyk. Jak widzicie wszystko wycelowane wprost jest w firmy i może to i dobrze acz z chęcią zobaczyłbym też dbałość i o domowego użytkownika. Wersję WordPressa wypadałoby w końcu podnieść drogie Synology do najnowszej. Prócz świetnych aplikacji dostarczanych wraz z firmware, niewiele domowy użytkownik znajdzie interesujących rzeczy w repozytorium pakietów. A tu aż się prosi o poszerzenie funkcjonalności chmury i prócz aktualizowania pakietu Cloud Station (ichnia wersja Dropboxa), warto by może dostosować choćby takie ownCloud do swojego systemu.

Synology DiskStation Manager 4.1

Synology DiskStation Manager 4.1

Niestety dla mojego urządzenia co za dużo, to czasem mało zdrowo. Dorzucona swego czasu przez Synology funkcjonalność rozpoznawania twarzy na wrzucanych do Photo Station zdjęciach za diabła nie przyspiesza od momentu swojej premiery i niestety potrafi wlec się u mnie dniami. Ja rozumiem, że mam procesor ARM ale może tak czas by coś pooptymalizować? Generalnie soft z wersji na wersję rozwija się bardzo ładnie a ja jestem coraz bardziej zadowolony ze swojego zakupu (narzekam ale to tylko dlatego, że chciałbym mieć po prostu solidnego kompa w takich gabarytach i z tym oprogramowaniem robiącego za serwer :)) ale widać, że mocniejsze bebechy bardzo by się przydały.

Sama aktualizacja zarówno firmware jak i pakietów dodatkowych to była zwyczajowa bajka – klik i spłynęła aktualizacja systemu. Reboot, klik na „Aktualizuj wszystko” przy pakietach i już, ot cała robota. Całość operacji zajęła nieco ponad pół godziny i to tylko dlatego, że europejskie serwery z aktualizacjami wloką się niemiłosiernie.

Tak więc wszystkich użytkowników mojego serwerka zapraszam do klikania po usługach a pozostałym to czytającym z całego serducha polecam zabawki od Synology. Z tym że nie ma co oszczędzać, warto brać wyższe modele i cieszyć się połączeniem dobrej wydajności z bardzo dobrym oprogramowaniem.

, ,

4 Responses to Synology DiskStation Manager 4.1

 1. Biter 1 września, 2012 at 21:20 #

  Soft naprawdę fajnie pomyślany, dużo dobrych narzędzi dla małej firmy/duzej rodziny – kwestia faktycznie dostosowania potrzeb do możliwości. Nie możesz ręcznie kilku usług nieużywanych zdeaktywować?

  p.s. Już niebawem zwolnię zasoby ;)))) A sftp dla zwykłego przesyłania wygodniejszy niż menager webowy (który notabene ładnie paczki zipuje co pewnie procka tez jakoś tam obciąża) :))

  • CoSTa 1 września, 2012 at 21:48 #

   Można i owszem zdezaktywować usługi w stylu indeksowanie multimediów itp. ale w sumie nie zawadzają one w typowym ssaniu plików tudzież streamingu (ssij se do woli, tu akurat nie ma problemu :)). Bardziej chodzi o to, że cholerstwo jak dostanie load, to o wyświetlaniu stronek można zapomnieć. Apache to overkill dla takiego systemu. Jakiś lighttpd albo coś w tym guście byłoby lepszym rozwiązaniem imo. Do Apacza jednak potrzeba kawałka mocniejszej maszyny. A tu sporo softu się ciekawego pokazuje właśnie dla WWW i cholera przydałoby się więcej mocy.

 2. loopez 2 września, 2012 at 00:31 #

  mam synology tylko 411j – generalnie linie „j” tak jak napisales nadaja sie tylko do chomikowania i podstawowego obrabiania. w przypadku kiedy sie chce miec cos wiecej trzeba zainwestowac w wersje przynajmniej z atomami. na standardowym atomie 1.8 i 4gb ram chodzi kupa serwisow ( sabnzbd, coachpotato, sickberard, itd. )

  synologu uzywam jako stacji do monitoringu ( w stosunku do qnapa pozwala na ogldanie na OSX )

  • CoSTa 2 września, 2012 at 10:28 #

   Trochę za szybko kupowałem swój serwer. Znaczy kupowałem w sumie dla innych zadań, niż się w trakcie użytkowania wykluły. Cholera, za dużo jest po prostu dobrego softu, którego aż żal nie wykorzystywać a zasadniczo DS miało robić za backup dla Time Machine i dump dla lików. Robi zdecydowanie więcej (a przynajmniej chciałbym, by robiło) i nagle okazało się, że potrzeba mocy. Kolejny NAS zdecydowanie od Synology i zdecydowanie coś mocniejszego.

Dodaj komentarz