Menu serwera

Synology DiskStation DS212j i wrzucanie zdjęć

Od dłuższego już czasu opisuję jedną z najfajniejszych zabawek, jakie kiedykolwiek trafiły pod moją skromną strzechę i od dłuższego już czasu jestem z niej nieodmiennie zadowolony. Tak, kupno NASa Synology DiskStation DS212j było bardzo dobrą decyzją i jak na razie jedyne, czego chcę, to mocniejszy sprzęt, który pozwoliłby na jeszcze więcej zabawy.

Jedną z flagowych aplikacji mojego NASa jest Photo Station czyli prywatna galeria zdjęć wraz z blogiem. Pakiet bardzo ciekawy, oferujący całkiem sporo i – przede wszystkim – pozwalający na wygodne zawiadywanie zdjęciami sprowadzające się w sumie do skopiowania fotek do odpowiedniego katalogu. O resztę zadba już maszyna.

Poniżej kilka słów o tym, jak wrzucać zdjęcia do galerii Photo Station bo jak się okazuje, mnogość opcji czasem jest problemem i ludzie nieco się gubią w owych możliwościach. Na początek jednak warto wspomnieć, jak zorganizowane jest trzymanie fotek na serwerze Synology.

Sposób pierwszy: za pomocą File Station

Otóż fotki, które mają się ukazać w Photo Station należy wrzucać do współdzielonego folderu o nazwie „photo”. Jest on tworzony jako jeden z kilku defaultowych folderów współdzielonych i takoż opisany w Panelu sterowania urządzenia. Na poniższych screenach możecie zobaczyć, jak to mniej więcej funkcjonuje od strony systemu.

Photo Station screen 01

Photo Station screen 01

Photo Station screen 02

Photo Station screen 02

Jak widać, włączona jest opcja indeksowania multimediów i tak właśnie ma być. Oprogramowanie serwera czesze ten folder na okoliczność zmian w plikach i jeśli cokolwiek zostanie tam zmienione a jest przy okazji plikiem multimedialnym (zdjęciem czy filmem), zostanie zindeksowane, zrobiona zostanie miniatura zdjęcia lub film zostanie przerobiony na kilka wersji dla udostępnienia w Photo Station w różnej jakości w zależności od jakości łącza oglądającego. Tu właściwie niewiele więcej trzeba robić – wystarczy po prostu wrzucić do tego folderu pliki i tyle.

A jak to zrobić? Najłatwiej za pomocą aplikacji File Station dostępnej na serwerze.

To pierwszy i najłatwiejszy chyba sposób wrzucania zdjęć na serwer. Wystarczy przeciągnąć pliki na okno przeglądarki i już, pliki się ładują. Niestety ma jedną wadę: otóż DiskStation DS212j jest sprzętem wolnym, ze słabym procesorem i malutką wydajnością. Proces generowania miniatur może trwać tygodniami a przekodowywanie filmów to już czas liczony w miesiącach i wcale teraz nie żartuję. Poza tym zdjęcia w takim przypadku mogą wrzucać tylko osoby, które mają dostęp do serwera czyli muszą mieć one na tym serwerze stworzone konta i przyznane odpowiednie prawa do folderu współdzielonego.

Nieco inaczej mam to rozwiązane u siebie. Moje Photo Station nie korzysta z kont stworzonych w systemie (owszem, kilku użytkowników mojego serwera może jak najbardziej w powyżej opisany sposób fotografie wrzucać ale nie wszyscy użytkownicy Photo Station) a z kont tworzonych w samej aplikacji Photo Station. Dzięki temu nie muszę każdemu użytkownikowi Photo Station tworzyć konta w systemie li tylko po to, by mógł sobie nasze foteczki obejrzeć.

Photo Station screen 03

Photo Station screen 03

Sposób drugi: za pomocą Photo Station

Tak jak każda inna internetowa galeria zdjęć, samo Photo Station umożliwia przesyłanie zdjęć na serwer. Jeśli użytkownik ma takie prawa, może tworzyć własne albumy, przesyłać do nich zdjęcia (oraz filmy) a wszystko to dzieje się całkiem łatwo, prosto i przyjemnie. Na poniższych screenach prezentuję tę metodę ale umówmy się, nie jest to jakieś ogromne wyzwanie. Klik, zaznaczenie fotek do wysyłki, OK i reszta dzieje się już sama.

Photo Station screen 04

Photo Station screen 04

Photo Station screen 05

Photo Station screen 05

Jak widać jest to banalna sprawa. Fotki lecą sobie na serwer, serwer zajmuje się ich obróbką, konwersją filmików i generalnie jest to sposób chyba najprostszy. Przy większych wrzutkach niestety trzeba będzie dosyć długo poczekać na ukazanie się fotek a to ze względu na wooolną pracę DS212j. Twoja komórka ma prawdopodobnie mocniejszy procesor, niż ten serwer.

Sposób trzeci: za pomocą Synology Assistant

Bogactwo oprogramowania dla NASów od Synology nie ogranicza się li tylko do aplikacji dostępnych na samym serwerze. Jest jeszcze całkiem sporo programów dla Windows, OS X i Linuksa, które służą różnym zastosowaniom. Wśród nich znaleźć można program Synology Assistant (do pobrania ze strony Synology, userzy mojego serwera zawsze znajdą aktualną wersję w udziale shared), który zasadniczo służy zadaniom administracyjnym ale ma też zakładkę nazwaną „Program przesyłający zdjęcia”.

Cóż ten program robi? Ano zamiast obciążać serwer zadaniem tworzenia miniatur zdjęć (to potrafi trwać dniami całymi na DS212j) albo konwersją materiału wideo do kilku jakości podawanych później przeglądającemu w zależności od urządzenia, którym stronę przegląda i szybkości łącza (te konwersje mogą trwać tygodniami, nie żartuję teraz), obciąża tymi zadaniami komputer a na serwer wysyła materiał już odpowiednio spreparowany i przetworzony. To nie oznacza, że na serwer nie lecą oryginały plików, po prostu dla szybszego wyświetlania tworzone są miniatury obrazów, które później są pokazywane na stronie i tworzeniem których nie musi zajmować się sam serwer bo tym zajmuje się komputer. Znakomicie to przyspiesza proces ukazywania się fotek na serwerze.

Photo Station screen 06

Photo Station screen 06

Jak to skonfigurować? Kliknąć na „Dodaj” w lewym górnym rogu. Z okna, które się wyświetli, należy wybrać serwer widoczny w sieci lokalnej albo wybrać opcję „Konfiguracja ręczna” by móc wrzucać fotki na serwer poza siecią lokalną (na ten przykład na mój drogi bracie :)). W kolejnym oknie należy wpisać odpowiednie dane serwera i nazwę profilu, pod którym będą te ustawienia zapisane.

Photo Station screen 07

Photo Station screen 07

Photo Station screen 08

Photo Station screen 08

Po kliknięciu na „Następne” ukaże się kolejne okno, w którym należy wybrać, do którego Photo Station będą zdjęcia wrzucane. Każdy użytkownik, o ile administrator serwera na to zezwala, może mieć własną galerię („Osobista Photo Station”). W moim przypadku taki na ten przykład mój brat może wrzucać fotki albo do swojej własnej galerii, albo do naszej rodzinnej. Na poniższym screenie podsuwam Brzozie gotowe ustawienia by leń w końcu zaczął rodzinną galerię wypełniać treścią :)

Photo Station screen 09

Photo Station screen 09

Później już tylko sprawdzenie, czy aby wszystko jest OK i zakończenie procesu.

Photo Station screen 10

Photo Station screen 10

Po dodaniu profilu, ukaże się w programie Synology Assistant możliwość jego wyboru z lewej strony, a po kliknięciu na profilu ukaże się okno z ustawieniami, w którym można wybrać katalog, do którego będą fotki wrzucane, jakość filmików do umieszczenia na serwerze (każdy film będzie konwertowany do wybranych wielkości dzięki czemu można będzie go sobie obejrzeć w różnej jakości w zależności od np. jakości łącza).

Photo Station screen 11

Photo Station screen 11

Sposób czwarty: bezpośrednio z aplikacji mobilnej

Cóż mogę tu napisać? Synology stworzyło dla iOS, Androida i Windows Phone aplikacje, dzięki którym można wrzucać fotki bezpośrednio z iPada czy innego mobilnego sprzętu wprost na NASa. Na iOS jest to program DS photo+ https://itunes.apple.com/pl/app/id321493106?mt=8&affId=1860684 i jest na tyle oczywisty w działaniu, że nie będę nawet silił się na jego opisywanie.

Jak widać można zdjęcia na serwer Synology wrzucać na różne sposoby (nie wspomniałem nic o FTP czy innym WebDAV ale to chyba oczywiste – mając konto na serwerze i uprawnienia do pisania w katalogu ze zdjęciami, można tam wpychać pliki na dowolne sposoby). Dla leniwych najwygodniejsze chyba będzie wrzucanie bezpośrednio przez stronę – wystarczy stworzyć sobie album i wysłać fotki, resztą zajmie się maszyna. Przy większych objętościowo wrzutkach oraz przy przepychaniu filmów korzystam jednak z Synology Assistant, który odciąża mi serwer, dzięki czemu fotki szybko pokazują się na stronie i są szybko dostępne dla reszty mojego stada.

Brzoza, teraz już nie masz wytłumaczenia. WRZUCAJ FOTY i FILMIKI!!! :)

,

2 Responses to Synology DiskStation DS212j i wrzucanie zdjęć

  1. Stemer 4 grudnia, 2012 at 21:51 #

    5. sposób – wrzucasz po NFS bezpośrednio z kompa/telefonu a reszty dopełnia skaner.

    • CoSTa 11 grudnia, 2012 at 22:28 #

      Yep, racja. Użytkownicy iurządzeń mogą zainteresować się protokołem WebDAV i takimi programami, jak np. iFiles, który świetnie się w różnych protokołach porusza i robi pozwala na dosyć swobodne rozsyłanie plików gdzie tylko się da :)

Dodaj komentarz