Menu serwera

Odpalmy kilka usług…

OK, prócz ssania różnych różności, odpaliłem na serwerze kilka usług, które mogą Was zainteresować. Zacznę od tych defaultowych, o których pewnie już wiecie. Do usług loguje się używają swojego loginu i hasła (kto zapomniał, przypomnę albo zresetuję hasło). Proszę o testy czy aby działa a jeśli działa, to czy aby dobrze. Komentarze do dyspozycji.

Audio Station – do słuchania muzyczki streamowanej z serwera. Rzecz działa na porcie 5001 po https więc w pracy pewnie się słuchać nie da ale tak poza tym działa to bardzo szparko. Na nowym serwerku rzecz działa o niebo szybciej, niż na poprzednim. Można też posłuchać sobie muzyczki na iOS, Androidzie i Windows Phone – w sklepach są odpowiednie aplikacje od Synology, wszystko za friko. Jako nazwę hosta należy ustawić costa.dscloud.me (albo wpisać tzw. QuickConnect ID: costamsm) a później już swoje dane logowania. Przypominam, że w swoim katalogu domowym można utworzyć podkatalog music, który będzie automatycznie indeksowany i co tam wpadnie, znajdzie się w playerze. Player obsługuje większość formatów (w tym FLAC) ale transkoduje je do MP3 na potrzeby streamingu.

Audio Station

Audio Station

Cloud Station – chmura w wydaniu Synology. W połączeniu z aplikacjami na iOS i Androida daje całkiem fajne możliwości dostępu do swoich plików zewsząd. Uwaga, prócz katalogu prywatnego, można też synchronizować katalog publiczny o nazwie CloudShared – pliki, które tam wlecą polecą do wszystkich subskrybujących ten katalog. Soft dla Windows i OSX znajduje się w shared/Oprogramowanie Synology. Byłoby mi bardzo miło, gdyby komuś się chciało tę aplikację przetestować. Działa to jak Dropbox – się instaluje soft na kompie, się wrzuca tam pliki, się automatycznie synchronizują na każdym urządzeniu.

Cloud Station

Cloud Station

Photo Station – galeria dla rodzinki. Właśnie stawiam na nowo bo się nieco jej lepiej nauczyłem. Gdy ruszy, dam rodzince znać i podrzucę prosty soft do wrzucania fotek i filmików wprost na serwer. Brzoza, zabiję za brak fotek dzieciaków i dwuznacznych filmików z żoną :)

Mail Station – czyli poczta po prostu. Działa. U mnie robi za ssaka maili z gazyliona kont w celach backupu. Po zalogowaniu do Web Station, można sobie ustawić awaya. Ot zbędny bajer.

Mail Station

Mail Station

Web Station – „pulpit” z okienkami, dostępem do aplikacji wspomnianych wcześniej i za chwilę itd.

Web Station

Web Station

File Station – totalnie WYJEBISTY menedżer plików. Obsługuje drag’n’drop na okno przeglądarki więc wysyłanie plików na serwer to pikuś. Pobieranie, robienie sobie linków tymczasowych dla plików do wzięcia, edycja fotek (warto prawoklikać na plikach, spoooro tam się czasem dzieje w zależności od typu pliku), wyświetlanie wideo… Fajnie to chłopaki zrobili i chodzi to z przytupem.

File Station

File Station

Video Station – taka biblioteczka mediów. Działa średnio, nie warto tracić czasu.

Prócz pierdółek powyższych, jedno chyba sensowne udogodnienie zrobiłem sobie i może jeszcze komuś innemu, kto z takich rzeczy korzysta. Otóż jest VPN, a jakże. Wystarczy się zalogować wedle wskazań poniżej:

VPN

VPN

Jeśli ktoś nie wie, jak toto sobie w Windows ustawić, tutaj znajdzie instrukcję krok po kroku. Działa całkiem dobrze i stabilnie ten ichni serwer VPN. Niestety z OpenVPN mam jakieś problemy, eksportowana konfiguracja nie chce mi działać jak trzeba więc póki co zalecam łączenie przez pptp.

To na razie tyle. Jeśli ktoś ma sprzęt od Synology, z chęcią pobawiłbym się takimi rzeczami jak synchronizacja udziałów czy Time Backup. Akurat Time Backup sobie lokalnie testuję i rzecz jest świetna – takie Time Machine znane z OSX, proste w użyciu i całkiem szybkie.

No, to miłego używania!

, , , , , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz