Menu serwera

Przesiadka na nowy serwer

No i stało się. W ramach testowania różnych rzeczy, wziąłem i postanowiłem zaryzykować i dokonać migracji z dotychczasowej maszynki na nową, mocniejszą, stojącą na dwurdzeniowym Atomie i generalnie dającą sobie o wiele lepiej radę. Właśnie wykonuję jednocześnie kilka zadań i w końcu load nie zabija mi maszyny. A to dopiero początek dobrych wiadomości :)

Synology DiskStation 213+

Synology DiskStation 213+

Dobra wiadomość: migracja to był banał. W dwubajowym DS212j miałem jednego dwuterabajtowego twardziela, z którym za bardzo nie wiedziałem co robić by jakoś w sensowny sposób przenieść jego zawartość na nową maszynę. Kasy na nowy dysk nie mam i za bardzo nie było nawet na co backup trzaskać więc wyobraźcie sobie moją minę na samą myśl, że te zapełnione prawie do końca dwa terabajty miałbym narazić na szwank. Się okazało, że procedura migracyjna jest nawet nie banalna. Wystarczyło przełożyć dysk do nowego urządzenia, zainstalować wersję firmware przeznaczoną dla DS213+ (wszak na dysku była wciąż wersja dla DS212j), podać hasło admina i… to w sumie tyle. System wstał, zgłosił problem z pakietami, które były instalowane dla innej architektury, grzecznie zaproponował ich naprawę i… to w sumie wszystko. Trzeba było jeszcze tylko wystartować świeżo zainstalowane pakiety i tyle. Wszystkie ustawienia, wszystkie konta, wszystko po prostu wzięło i się przeniosło jak trzeba. Dobre, linuksowe rozwiązanie jak trzeba po prostu.

Druga dobra wiadomość: serwer już u mnie zostanie a ja mam zamiar kilka usług sensownych na nim uruchomić by przydały się mnie i może komuś z to czytających. W planach na najbliższą przyszłość: VPN (już działa ale opiszę dokładnie co i jak w jednym z najbliższych wpisów), Cloud Station (przetestować jeszcze muszę dogłębniej nową wersję) i kilka innych drobiazgów.

Cóż teraz mam za środowisko do dyspozycji? Otóż mam dwie skrzynki Synology w domu: DiskStation 212j i DiskStation 213+ z czego DS213+ jest teraz głównym serwerem. W DS213+ siedzi sobie nasz poczciwy serwerowy dysk (muszę tu w końcu posprzątać bo miejsca zastraszająco mało się zrobiło) a w DS212j wsadzone są dwa dyski przesłane mi przez Synology do testów urządzenia. Potestuję na nich mechanizmy backupowe i co tam jeszcze przyjdzie mi do głowy.

Wąskim gardłem okazuje się być router, który ze swoimi 100 megabitami może się we wtyczkę pocałować. Oj chyba będzie trzeba switcha jakiegoś kupić, by komunikacja między obiema skrzynkami działa się z prędkościami jak należy.

Jakoś niebawem wszystko powinno wrócić do normy i działać jak trzeba. Jeszcze przez kilka dni będę różne rzeczy testował i serwer może działać w kratkę ale zasadniczo to, co chcę, już jest i funkcjonuje więc można już się wbijać i ssać.

Proszę, dajcie znać, czy pracuje to teraz jakoś lepiej/gorzej, szybciej/wolniej itd. Niestety na łączę niewiele poradzę i dalej będzie po staremu. INEO, daj w sensowniej cenie 100 megabitów i pozwól chłopakom ssać jak trzeba! :)

EDIT: No i pospieszyłem się z chwaleniem niezawodności migracji. Zwyczajowo już jak przy większości aktualizacji softu posypało się Photo Station czyli zdjęcia dla rodzinki. Przywracanie z backupu niewiele dało i zobaczymy co się stanie po zindeksowaniu wszystkich fotek przez aplikację. Mam nadzieję, że zachowały się wszystkie thumbsy i wersje filmików bo jak nie, to kilka wiader pomyj na Synology wyleję. Zdecydowanie ta aplikacja dostarcza mi najwięcej problemów przy jakiejkolwiek aktualizacji.

Tu prośba – jeśli zauważycie, że coś nie bangla jak trzeba, proszę koniecznie o info. Zazwyczaj przeinstalowanie paczki z aplikacją wystarczy (w ten sposób pozbyłem się problemów z połączeniem do bazy danych aplikacji Mail Station) i szybko da się naprawić co tam się ewentualnie wysypało ale najpierw trzeba wiedzieć, że coś się wysypało :). Jadę teraz na wersji beta firmware i sporej ilości paczek i różne cuda zdarzać się mogą. Liczę na słówko lub dwa, kiedy takie się przydarzy.

0 Responses to Przesiadka na nowy serwer

 1. Stemer 11 stycznia, 2013 at 09:11 #

  Daj znać, czy ten DualCore uciąga jakiś transcoding, czy to nadal jest za mało. Jak możesz, to sprawdź DLNA serwer Serviio – chodzi mi o jakiś HD MKV z napisami SRT (Serviio właśnie obsługuje napisy SRT).

  • CoSTa 11 stycznia, 2013 at 19:43 #

   Ten serwer dostałem do testów głównie właśnie mediów i jestem w trakcie testowania. Nie miałem jeszcze zbyt wiele czasu by przysiąść solidnie i przetestować toto na różne sposoby ale 1080p mkv (bez napisów) poszło w transcodingu na iPadzie 1. Trochę przy starcie mieszało ale poza tym płynnie i przyjemnie. Ale to dopiero początek testów więc pewnie wyjdą jakieś problemy. Potestuję też na Androidzie, spoko.

   Ogólnie – niebo a ziemia z wcześniejszym rozwiązaniem. Gdyby tak INEA dawała lepszy upload ;) można by spokojnie streamować sobie filmy w dobrej jakości przez net.

   BTW – piwa jeszcze nie doniosłem, sorry. Grudzień w robocie miałem straszny ale teraz mnie się już nieco luzuje i w końcu coś pienistego w podzięce przyniosę.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Muzyka, dużo muzyki!

Tak jakoś wyszło, że ostatnio na serwer wpada głównie muzyka i seriale. Z filmami coś kiepsko ewentualnie mnie się gust...

Zamknij