Menu serwera

Reorganizacja plików na serwerze

Troszkę się na moim serwerku pozmieniało ostatnimi czasy. Jako że wzięło i miejsca mi ubyło potwornie dużo, się okazało, że nie mam gdzie trzymać kopii zapasowych danych ze swoich komputerów a to oznaczało ciągły, gdzieś tam z tyłu głowy siedzący niepokój o nazwie „a co jeśli mi kurna strzeli ten starszawy twardziel, na którym trzymam wszystkie swje fotki i filmiki?”. Odpowiedź na takie pytanie może być zawsze tylko jedna: zapłacze się w takim przypadku człowiek na śmierć.

Drogą kupna wszedłem więc w posiadanie zewnętrznego dysku twardego, który będzie robił za magazyn na bzdury, podczas gdy na dysk ewnętrzny będzie trafiał backup. Idea za tym stojąca jest prosta: z czasem stanę się bogatym człowiekiem i dorzucę do NASa drugiego wewnętrznego twardziela, dwa twardziele złożą się na RAID 1 i przynajmniej od tej strony będę kryty i w miarę spokojny o swoje przecenne dane. Śmieci w postaci filmów czy innych seriali polecą na zewnętrznego twardziela podpiętego do NASa, co będzie miało ten plus, że jak twardziel strzeli, to się go po prostu odepnie i wywali w pierony zbytnio za zawartością nie płacząc.

Niestety nieco to zadymy wprowadza w strukturę katalogów na serwerze ale już spieszę z wytłumaczeniem co i jak.

Otóż w dotychczasowej strukturze katalogów, jaką widzicie łącząc się przez FTP czy przeglądając serwer za pomocą File Station, pojawiła się nowa pozycja o nazwie usbshare1. We wnętrzu tego folderu współdzielonego zobaczycie o coś w ten deseń:

TimeBackup
backup-mysql
backup-photostation
backup-web
music
video

Nowe miejsce - usbshare1

Nowe miejsce – usbshare1

Do katalogów z „backup” w nazwie nie będziecie mieli dostępu, sorry. Natomiast zapewne znajome okażą się katalogi „music” (na razie pusty) i „video” (a ten już pełny). To tam przeniosą się filmy i seriale a nad muzyką wciąż myślę bo na razie na wywalanie jej z dotychczasowej lokalizacji nie mam większej ochoty.

Bałagan robi się, gdyż będziecie widzieli jeszcze dotychczasowe katalogi „music” i „video” tak, jak to było do tek pory. One sobie grzecznie pozostaną gdyż po pierwsze to katalogi systemowe a po drugie mają być tam i basta. Umówmy się, że muzyka zostaje na razie tam, gdzie była ale materiał wideo w całości będzie lądował do usbshare1/video.

Użytkowników Audio Station i Video Station uspokajam, że także dysk USB jest skanowany na okoliczność mediów i co tam zostanie dorzucone, pokaże się w odpowiedniej aplikacji.

Na koniec mała prośba o cierpliwość przy dostępie do usbshare1. Czasem może się wydawać, że coś nie chce się wyświetlić zawartość. Spokojnie, znaczy to mniej więcej tyle, że dysk musi się rozkręcić bo hibernuję drania gdy nic się nie dzieje.

No comments yet.

Dodaj komentarz