Menu serwera

Aktualizacja pakietów iLife i iWork – problemy

Minęła nam konferencja Apple, na której zaprezentowano nową wersję systemu Mac OS X o nazwie Mavericks a przy okazji dano nam sporo prezentów w postaci zupełnie darmowego update do najnowszej wersji systemu operacyjnego oraz, równie darmowych, aktualizacji pakietów iLife i iWork. Yay, to świetna wiadomość dla wszystkich posiadaczy jabłek i oczywiście rzuciłem się niby jastrząb na owe prezenty. O ile aktualizacja samego systemu przebiegła bezproblemowo, o tyle z pakietami miałem jednak pewien problem. I to dosyć poważny: nie miałem dostępu do tych aktualizacji.

Trochę to deprymujące, kiedy mówią, że dają ci cukierki a do tych cukierków za diabła dobrać się nie możesz :)

Problem wynikał z tego, że nie zakupiłem pakietów przez App Store ale o wiele wcześniej zanabyłem je na płytkach. W sklepie Apple śladu po moich zakupach nie było i mimo zainstalowanych aplikacji na komputerze, App Store uparcie nie chciało mi ich zaktualizować. To oczywisty błąd Apple i mam nadzieję, że niebawem zostanie naprawiony ale jeśli komuś się bardzo spieszy, może wykonać poniższe czynności by mu się aplikacje ładnie same zaktualizowały.

Cała procedura sprowadza się do zmiany domyślnego języka systemu z polskiego na angielski i… To właściwie wszystko. Aktualizacje same grzecznie się pokażą, do pobrania będzie kilka ładnych gigabajtów danych i zrobione. Poniżej krok po kroku co, jak i gdzie ustawić:

Aktualizacja pakietów iLife i iWork - screen 01

Aktualizacja pakietów iLife i iWork – screen 01

Uruchom Preferencje systemowe i przejdź do ustawień Język i region. Tam wskaż język angielski (przez chwycenie mychą i przeniesienie nad język polski) jako główny język systemu. Ja jeszcze ustawiłem strefę czasową na amerykańską ale pewnie nie będzie to potrzebne. Po zmianach system wymusi reboot maszyny a po reboocie będzie wszystko gadało po angielsku.

Teraz wystarczy odpalić aplikację App Store i przejść do zakładki Updates. Dane logowania ze sklepu polskiego powinny być pamiętane przez system ale lepiej sprawdzić – jeśli posiada się więcej niż jedno Apple ID – na którym tak właściwie sklep pracuje. Aktualizacje grzecznie się pobiorą i zainstalują.

Aktualizacja pakietów iLife i iWork - screen 02

Aktualizacja pakietów iLife i iWork – screen 02

Po wykonanej aktualizacji znów wskocz do Preferencji systemowych i przywróć pierwotne ustawienia, czyli ustaw jako domyślny język polski. Znów maszyna wykona reboot a po restarcie będzie gadać w naszym narzeczu.

To tyle. Aplikacje zaktualizowane, po naszemu gadające i w ogóle wszystko jest tak, jak być powinno od początku. Pewnie niebawem jakąś łatkę na tę przypadłość Apple wypuści ale póki co trzeba sobie radzić samemu. Jak widać trudno nie było. U mnie nowe iPhoto jakoś specjalnie wyglądem nie odbiega od poprzednika ale działa mocno żwawiej, z czego się ogromnie cieszę.

I już mam nowe iPhoto. Za free. Najs! :)

I już mam nowe iPhoto. Za free. Najs! :)

, ,

4 Responses to Aktualizacja pakietów iLife i iWork – problemy

 1. byte 26 października, 2013 at 15:06 #

  Ludzie w internetach rzucają ciężkimi słowami w kierunku nowego Ajłorka, że niby strasznie odchudzony we wszelkie bardziej zaawansowane narzędzia.

  • CoSTa 26 października, 2013 at 17:18 #

   A nie wiem, jeszcze nie spędziłem z nowymi zabawkami zbyt wiele czasu. Dla mnie w sumie jedna rzecz najważniejsza: czy Numbers radzi sobie lepiej z importem arkuszy Excela bo do tej pory było słabiutko.

   Powiadasz, że poobcinali funkcjonalności? Ojjj… Znaczy ja wiem, że wersje online/iOS/OSX są pewnie dzięki temu bardziej kompatybilne ale czy to tędy droga? No nic, zobaczymy jak w praniu się to będzie sprawowało.

 2. PioKor 31 października, 2013 at 20:24 #

  Wielkie dzięki za pomoc

  • CoSTa 5 listopada, 2013 at 19:41 #

   Na zdrowie! Inna kwestia, że nowy iWork to faktycznie kpina. Trochę popracowałem z Pages i Numbers i wybitnie chłopcy nie przemyśleli tego softu. Do bani taki upgrade. Dobrze, że stare wersje zostają po upgradzie bo by mnie szlag trafił.

Dodaj komentarz