Menu serwera

Synology DS213+ i tworzenie torrentów

O tym, że Synology DS213+ to ogólnie rzecz biorąc doskonały NAS, czytelnicy tego bloga mogli się naczytać nie raz. Piszę o tym (i innych urządzeniach od Synology) nie tylko dlatego, że są fajne ale przede wszystkim dlatego, że są użyteczne i sporo codziennych sieciowych zadań można na nie spokojnie przewalić. Jest wszakże kilka problemów a właściwie aplikacji, które chciałbym zobaczyć w swoim sieciowym pudełku. Jedną z nich jest pełnoprawny klient FTP, który BARDZO przydałby się wielu użytkownikom w ich codziennej pracy. Automatyzacja wysyłania dużych plików (rzecz dla np. grafika diablo przydatna), kolejkowanie zadań i możliwość zrzucenia całej tej pracy na urządzenie byłaby nieoceniona. Drugą dla mnie istotną funkcją, której mi aktualnie brakuje, to możliwość tworzenia torrentów bezpośrednio na urządzeniu.

Jedni używają torrentów do zbożnych celów, inni do nieco mniej. Należę do tej drugiej grupy a dzięki P2P mogę chociaż w pewnym stopniu odciążyć swoje łącze, przerzucając część wysyłania danych na swoich użytkowników. Niestety nie jestem w stanie zapewnić im odpowiedniej szerokości łącza, by z akceptowalną szybkością moi znajomi mogli dobierać się do moich zasobów. Stąd i pomysł, by zapędzić do pracy także ich łącza i jakoś przyspieszyć rozchodzenie się plików wśród użytkowników mojego serwera.

Scenariusz takiego dzielenia jest prosty: coś ściągam z sieci, robię z tego odpowiednią paczuszkę, tworzę torrenta i rozsyłam do userów seedując drania przez jakiś czas. Proceder prosty jak kichnięcie i nie wymagający wielkiej filozofii. Jedyne, co tak naprawdę wkurza, to brak możliwości wykonania wszystkich działań bezpośrednio na urządzeniu – torrenta „kręcić” już muszę za pomocą odpowiedniego softu za pomocą komputera. Przy połączeniu kablem proces hashowania jakoś jeszcze idzie ale jako że kabli właściwie w domu nie używam i komunikuję się z NASem po Wi-Fi, proces hasowania kilku gigabajtów danych potrafi trwać dłuuuugo. Ani to wygodne, ani sensowne.

Na szczęście da się w prosty sposób zapędzić Synology DS213+ do popracowania przy tworzeniu torrentów. W tym celu przydadzą się zainstalowane pakiety Python i py3k. Zasadniczo sam pakiet py3k powinien wystarczyć ale jeśli traficie na jakieś problemy, zawsze można Pythona doinstalować i powinno wszystko śmigać.

Pakiety Python i py3k

Pakiety Python i py3k

Mając środowisko, trzeba teraz wrzucić na urządzenie odpowiedni skrypt. Szukałem dosyć długo czegoś, co bezkonfliktowo i bezproblemowo śmigałoby na NASie i w końcu znalazłem skrypt o nazwie py3createtorrent. Rzecz jest banalna w „instalacji” i obsłudze. Wystarczy wgrać gdzieś toto (u mnie akurat leży w home admina) a później zaprzyjaźnić się z obsługą.

Dalej to już same miłe rzeczy – skrypt pozwala na wskazywanie katalogu, w którym ma być zapisany plik torrenta i jeśli skonfigurowało się odpowiednio Download Station, można w bardzo łatwy sposób wrzucać torrenty tworzone z własnych zasobów w kolejkę. A wszystko za pomocą terminala i bezpośrednio na urządzeniu, o co przecież w serwerach chodzi. Problem solved.

Dalej jest to moim skromnym zdaniem obejście problemu a nie jego rozwiązanie (Download Station powinno mieć wbudowaną możliwość tworzenia torrentów, nie jest to jakaś wielka filozofia przecież) ale na dzień dzisiejszy musi mi wystarczyć. I sprawdza się zadziwiająco dobrze.

,

2 Responses to Synology DS213+ i tworzenie torrentów

  1. Tomasz Napierała 26 listopada, 2013 at 18:54 #

    Zainteresuj się bit torrens sync-iem. Bardzo zacna usługa.

  2. CoSTa 27 listopada, 2013 at 08:57 #

    A powiem ci, że się nawet tym zainteresowałem. Rzecz wygląda zacnie ale coś mi z uprawnieniami nie halo, już nie pomnę z jakiego powodu (pewnie źle coś poustawiałem) ale userzy widzieli za dużo. Muszę się w wolnej chwili tym mocniej pobawić bo to faktycznie fajna sprawa.

Dodaj komentarz