Menu serwera

Synology DSM 5.0 beta

Synology DSM 5.0 beta

Od kilku dni na swoim serwerze NAS Synology DiskStation DS213+ mam postawioną wersję testową ichniego systemu operacyjnego Disk Station Manager 5.0 beta. Po tych kilku dniach używania mam już nieco materiału do opisania, no to w takim razie piszę :)

Instalacja wersji testowej to kwestia wejścia na stronę programu beta systemu DSM, pobrania odpowiedniej wersji firmware dla swojego urządzenia, instalacji i już można bawić się nowościami. Instalacja jest banalna jak zwykle i ogranicza się do po prostu wgrania aktualizacji. Proces przebiega szybko i sprawnie i po w sumie niedługiej chwili można cieszyć się już świeżą wersją systemu na swoim NASie. Pierwsze uruchomienie po aktualizacji wymaga podania kilku podstawowych danych i wygląda następująco:

DSM 5.0 beta - powitanie

DSM 5.0 beta – powitanie

DSM 5.0 beta - konfiguracja QuickConnect

DSM 5.0 beta – konfiguracja QuickConnect

Jak widać teraz usługa QuickConnect staje się jedną z ważniejszych, bo mocno związanych z innymi usługami systemu. Mocno ułatwia ona życie użytkownikom serwera i między innymi pozwala na łączenie się z serwerem bez potrzeby konfigurowania routera, przekierowywania portów i całej związanej z tym zabawy. Znakomite ułatwienie dla zwykłego użytkownika i ponoć nawet działa. Synology tak opisuje swoją usługę:

Za pomocą rozwiązania QuickConnect można z łatwością uzyskać zdalny dostęp do wszystkich wspólnych aplikacji bez skomplikowanej konfiguracji, tak powszechnej w przypadku serwera DDNS. System operacyjny DSM 5.0 sprawia, że aplikacja QuickConnect ma dostęp do większej liczby aplikacji. Można teraz dzielić się wspaniałymi zdjęciami ze znajomymi, słuchać ułożonych przez siebie list odtwarzania, oglądać filmy z dowolnego miejsca, synchronizować pliki z kolegami z pracy i monitorować obraz z kamer, aby zapewnić bezpieczeństwo. Wszystkie te korzyści są dostępne za sprawą aplikacji QuickConnect.

Potwierdzam, to działa bardzo dobrze a Synology ponoć mocno zainwestowało w infrastrukturę i zdarzające się wcześniej okresowe „pady” usługi nie powinny się już zdarzać. Niestety podczas konfiguracji natrafiłem na błąd dosyć poważny: nie mogłem wykorzystać już istniejącego, przeze mnie wykorzystywanego QuickConnectID i musiałem założyć nowy ID, już nie tak sexy, jak wcześniej. Szkoda cholera…

Zasadniczo tyle się konfiguruje na starcie. Dalej zaczyna się już sama przyjemna zabawa.

DSM 5.0 beta - koniec konfiguracji wstępnej

DSM 5.0 beta – koniec konfiguracji wstępnej

Zaraz po aktualizacji należy przeprowadzić aktualizację/naprawę pakietów z oprogramowaniem już istniejącym na serwerze. Jeden klik w „Aktualizuj wszystko” i ot cała skomplikowana procedura. Jedyne, na co należy uważać, to migracja baz danych z MySQLa do MariaDB, która zastępuje MySQL na serwerze. U mnie proces ten przebiegł bezproblemowo ale na forach czytałem o problemach, które mogą się pojawiać przy procesie migracji. Nie wiem jeszcze, czy to kwestia wielkości baz, ich ilości, czy może innych przyczyn. Fakt pozostaje faktem, że na forach problemy są zgłaszane ale większość userów nie ma problemów z migracją.

DSM 5.0 beta - aktualizacja oprogramowania serwera

DSM 5.0 beta – aktualizacja oprogramowania serwera

Jak pewnie zauważyliście, zupełnie zmienił się wygląd interfejsu DSM. Dalej jest to pulpit ale teraz wszystko nabrało mocno applowskiego feelingu, całość skręciła we flat design a kolorki są cukierkowe, aż oczy bolą. Całość może się podobać (mnie nie przeszkadza) ale nie każdemu taka stylistyka może przypaść do gustu. Trzeba jednak przyznać, że nowe rozwiązania działają po prostu dobrze a właściciele jabłek doskonale się w całości odnajdą. Ot choćby kliknięcie ikony menu wyświetla znany jabłkofilom Launchpad. Fane i spójne z moim systemem :)

DSM 5.0 beta - Launchpad? Czemu nie?

DSM 5.0 beta – Launchpad? Czemu nie?

DSM 5.0 beta - nawet ikony nowych programów mają znane applarzom gwiazdki :)

DSM 5.0 beta – nawet ikony nowych programów mają znane applarzom gwiazdki :)

Zasadniczo zmienił się wygląd wszystkiego, z powiadomieniami włącznie. Teraz przybrały formę dużo czytelniejszej w porównaniu do wcześniejszej wersji – listy.

DSM 5.0 beta - fajne, czytelne powiadomienia

DSM 5.0 beta – fajne, czytelne powiadomienia

Niestety znalazł się i jeden wyjątek wśród systemowych aplikacji, który nie dostał jeszcze nowej skórki. Download Station wygląda po staremu i trochę cholera razi odmiennością od zasadniczo spójnej reszty systemu. Zapewne to kwestia czasu, kiedy chłopaki z Synology oskórkują i tę aplikację ale na razie rzuca się to w oczy i nie wygląda zbyt dobrze.

DSM 5.0 beta - Download Station w tle mocno się wyróżnia graficznie od reszty systemu

DSM 5.0 beta – Download Station w tle mocno się wyróżnia graficznie od reszty systemu

Ogromną zmianę zaliczyły widgety, które teraz wyglądają po prostu świetnie, są bardzo funkcjonalne (jednym kliknięciem można wyświetlić je wszystkie – doskonała sprawa) no i można je sobie przypinać do pulpitu czy też belki. Widgety spełniają funkcje informacyjne ale szczerze mówiąc nie korzystałem z nich do tej pory zbytnio – ot bajer, który jest ale niekoniecznie ma jakieś realne zastosowania. Teraz się do zmieniło. Jednym kliknięciem mam na ekranie informację o statusie systemu a informację mogę dodatkowo mieć zawsze przed oczami. Dobra robota!

DSM 5.0 beta - widgety przeszły gruntowną metamorfozę

DSM 5.0 beta – widgety przeszły gruntowną metamorfozę

DSM 5.0 beta - jeden klik i bogata informacja o systemie przed oczyma

DSM 5.0 beta – jeden klik i bogata informacja o systemie przed oczyma

Zmian w wyglądzie i sposobie działania DSM jest jeszcze kilka ale chyba już mniej więcej wiecie, w jakim kierunku wszystko skręciło. Niestety nie mam retiny, by sprawdzić jak wygląda interfejs na ekranach w wysokiej rozdzielczości. Ponoć wszystko dostaje jakościowego kopa i wygląda bardzo dobrze. Wierzę na słowo, sprawdzić niestety nie mam jak.

Prócz wyglądu doszło kilka nowych narzędzi, wśród których chyba najbardziej przydatnym okaże się edytor tekstu. Edycja skryptów bezpośrednio na serwerze dla ludzi niezbyt obeznanych z konsolą nie jest już problemem. Narzędzie jest całkiem rozbudowane, ładnie podświetla składnię i zasadniczo jest użyteczne ale ma dwa problemy: pracuje tylko z plikami tekstowymi i w podstawowym sposobie wyboru pliku nie pokazuje podkatalogów, trzeba zmienić sposób wyświetlania na „pokaż wszystkie pliki”.

DSM 5.0 beta - edytor tekstu

DSM 5.0 beta – edytor tekstu

Chmura a’la Synology

Wiele nowych funkcji pojawiło się w nowej wersji systemu ale dla zwykłego użytkownika jedną z najważniejszych będzie chmura. Co ja piszę… CHMURA! Już przy recenzji mojego NASa opisywałem pokrótce usługę Cloud Station wprowadzoną przez Synology i dającą już wówczas możliwość synchronizacji plików między NASem a urządzeniami doń podpiętymi. Synology mocno skupiło się na rozwijaniu tych usług i niechaj chłopakom będą za to dzięki. Cloud Station zwiększyło swoje możliwości i zaczęło już przypominać funkcjonalnością Dropboxa ale to dopiero początek zmian. Na swoich stronach Synology pokrótce opisało wprowadzone rozwiązania a ja mogę tylko potwierdzić, że jak na razie to po prostu działa!

Pokazało się nowe, mocno przeze mnie wyczekiwane i nagabywane w Synology narzędzie, dzięki któremu możemy w końcu zebrać zasoby Dropboxa i Google Drive w jednym miejscu z obsługą synchronizacji z zawartością NASa. Klient Dropboxa i Google Drive (Cloud Sync) działa nad wyraz dobrze i w końcu można uploadować pliki do Dropboxa i Google Drive wprost z NASa. Każdy, kto intensywniej korzysta z tych dysków sieciowych doskonale wie, jaka to wygoda przy uploadzie większych plików czy dużej ich ilości.

DSM 5.0 beta - narzędzie Cloud Sync

DSM 5.0 beta – narzędzie Cloud Sync

Kolejnym potencjalnie bardzo użytecznym narzędziem może się stać Cloud Station Client. To nic innego jak Cloud Station dla bezpośredniej wymiany plików między serwerami a to otwiera całe spektrum możliwości pracy grupowej nad dokumentami czy wymiany plikami. Jeszcze nie miałem okazji przetestowania tego narzędzia, więc się o nim szerzej nie wypowiem ale widzę, co można za jego pomocą zdziałać i aż mnie skręca, by się nim nieco pobawić. W warunkach domowych rzecz przydatna pewnie w ograniczonym zakresie ale w firmach… Rewelacja!

DSM 5.0 beta - Cloud Station Client

DSM 5.0 beta – Cloud Station Client

Multimedia

Obsługa multimediów pozostała zasadniczo niezmieniona. Mam wrażenie, że proces indeksowania nieco jakby przyspieszył ale możliwe, że to tylko takie moje życzeniowe spostrzeżenie. Aplikacje grające audio i wideo czy też udostępniające je na zewnątrz przeszły gruntowny lifting wizualny ale na razie nie stwierdziłem jakichś większych zmian w funkcjonalności. Do tej pory było bardzo dobrze i wydaje się, że niewiele zmian pod maską tu zaszło. Przynajmniej jakichś mocno rzucających się w oczy zmian. Drobne usprawnienia (struktury katalogowe w Photo Station dla przykładu) oczywiście wprowadzono ale nie jest to coś, dla czego warto od ręki instalować betę. Jeśli Twój NAS ma głównie podawać media, możesz wstrzymać się z instalacją nowej wersji systemu do jej wersji stabilnej.

DSM 5.0 beta - zmiany wizualne w aplikacji Audio Station

DSM 5.0 beta – zmiany wizualne w aplikacji Audio Station

Podsumowanie i problemy

Podsumowując w kilku słowach: nowości i zmian jest naprawdę sporo (w ogóle nie wspomniałem o np. aktualizacji Roundcube obsługującego webmaila), większość dziejąca się gdzieś tam pod maską. Oczywiście w oczy rzuca się przede wszystkim interfejs ale bardzo cieszy konsekwentna rozbudowa możliwości chmury i stopniowe ulepszenia i poprawki usług. Problemy? Z większych, które napotkałem, to jakiś problem z wirtualnymi hostami, które potrafią nie działać mimo ustawiania czego trzeba w odpowiednim miejscu Panelu sterowania. Jest to tyle dziwne, że jedne hosty śmigają, inne – wcześniej działające – już nie chcą. Nie mam pojęcia w czym problem ale nie tylko ja się z nim spotkałem, więc trzeba czekać na aktualizację systemu i jego rozwiązanie. O problemach najlepiej poczytać na stronie oficjalnego polskiego forum Synology w wątku poświęconym becie systemu. Kilka ze zgłoszonych problemów udało się już tam rozwiązać ale to dobre miejsce, by sprawdzić co może się wyłożyć.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony i wręcz zachwycony tą wersją systemu. Śmiga bardzo ładnie, proces aktualizacji przebiegł zasadniczo bezboleśnie, wszystkie usługi działają a użytkownicy mojego serwera byli pozbawieni dostępu do niego przez może wszystkiego 30 minut potrzebne na wgranie firmware i update aplikacji.

Brawo Synology! Oby tak dalej!

,

7 Responses to Synology DSM 5.0 beta

 1. SpeX 27 stycznia, 2014 at 02:23 #

  Znastanawiam się czy na NASach (nie z otwartym systemem) pojawią się klienty (serwery) chmurowej usługi BitTorrent Sync

  • CoSTa 27 stycznia, 2014 at 06:23 #

   Tak, są. W formie paczuszki do zainstalowania oferowanej przez społeczność w przypadku Synology.

 2. Stemer 27 stycznia, 2014 at 11:00 #

  Jak tylko torrentujesz, to polecam Transmission. Download Station to dla mnie za duża kobyła. De facto też ma Transmission w sobie do obsługi torrentów. Wadą takiego rozwiązania jest to, że masz osobną stronę do zarządzania tym klientem.

 3. gab 7 sierpnia, 2014 at 20:40 #

  a moim zdaniem to szajs!!! właśnie aktualizowałem ds214 do wersji 5.0 i już quickconnecta nie moge zrobić!!! ani aktualizować STARYCH pakietów !!! na razie to wielki szajs bo kompletnie nie mam pojęcia co robić !!! kupujesz serwer który nie działa !!!

  • CoSTa 8 sierpnia, 2014 at 19:23 #

   U mnie działa całkiem dobrze, więc z tym „szajsem” to bym nie przesadzał. Namieszałeś coś ale to nie problem – zresetuj konfigurację, zainstaluj system na nowo i tyle. Danych ta procedura nie rusza (o ile nie szyfrowałeś wolumenu, wtedy nie zapomnij o eksporcie klucza). Przyczyn niepowodzenia update systemu może być gazylion, od instalacji zewnętrznych pakietów począwszy, przez zdychający dysk, po namieszane konfiguracje pakietów (grzebałeś coś ręcznie?).

Dodaj komentarz