Menu serwera

Philip Seymour Hoffman

Cóż, zaćpało się aktorowi i niech mu ziemia lekką będzie. W kilku jednak ważnych filmach zagrał, w związku z czym torrentownia, z której stuff biorę, zrobiła ładny pack z filmami, w których występował. Całość waży zdrowo ponad 200 giga, więc pozwoliłem sobie na selekcję i raptem kilka tylko filmów wziąłem, którymi się teraz dzielę. Ale nie tylko filmy z PSH dziś lecą. OK, co tom razom?

Dużo filmów! Jedziemy: 25th Hour, CapoteKnights Of Badassdom, Magnolia, Nebraska, On the Job, Scent of a Woman, The Big Lebowski, Twister. Z seriali – kolejne odcinki Top Gear i True Detective a na dokładkę dorzucam dla początkujących filmowego tutoriala z obsługi programu Modo.

Philip Seymour Hoffman

Philip Seymour Hoffman

Philip Seymour Hoffman

Był młodszym bratem scenarzysty i reżysera Gordy’ego Hoffmana. Ukończył studia aktorskie na New York University w 1989. Pierwszą znaczącą kreacją była drugoplanowa rola w Zapach kobiety (1992, u boku m.in. Ala Pacino). Współpracował z takimi reżyserami jak Paul Thomas Anderson, Cameron Crowe, Spike Lee, Anthony Minghella, grając w ich filmach także role drugoplanowe. Jednocześnie rozwijał karierę aktorską w teatrach Broadwayu, zdobywając m.in. dwukrotnie nominacje do nagrody Tony dla najlepszego aktora (2000, 2003). Próbował na Broadwayu swoich sił także jako reżyser.

Przełomową w jego karierze była rola pisarza Trumana Capote w filmie biograficznym Capote (2005) w reżyserii Bennetta Millera. Otrzymał za tę kreację m.in. Złote Globy, nagrodę BAFTA oraz Oscara w kategorii najlepsza główna rola męska.

Wyróżniany był także za role podejrzanego o pedofilię księdza w Wątpliwości, niezwykłego agenta CIA Gusta Avrakotosa w Wojnie Charliego Wilsona czy charyzmatycznego przywódcy religijnego w Mistrzu – wszystkie te trzy role przyniosły mu nominacje (w kategorii drugoplanowa rola męska) zarówno do Oscara jak i Złotego Globu.

W 2010 roku zadebiutował jako reżyser filmem Jack uczy się pływać. Był także producentem tego filmu oraz jeszcze kilku, w których występował (m.in. Capote).

Przez kilkanaście lat (od 1999) pozostawał w nieformalnym związku z projektantką kostiumów Mimi O’Donnell, z którą miał troje dzieci – syna Coopera Alexandra (ur. 2003) oraz córki: Tallulah (ur. 2006) i Willa (ur. 2008).

Zmarł 2 lutego 2014 w apartamencie na Manhattanie. Nieżyjącego aktora z igłą strzykawki wbitą w rękę znalazł w łazience jego osobisty asystent. Policja znalazła w wynajmowanym przez Hoffmana mieszkaniu 20 pustych kopert po heroinie, plastikowy kubek z 20 zużytymi strzykawkami, przynajmniej 50 paczek z heroiną oraz zapas świeżych strzykawek.

ciocia Wikipedia

, , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz