Menu serwera

It’s Alive!

Po niebytności nieco dłużej, niż zakładałem, w końcu wracam do swojej części internetu. Oj, miłe to uczucie, bo już tak jakoś niepewnie się czułem i generalnie brakowało serwerka pod ręką ogromnie. Dla Was to jedno z rozlicznych źródełek kopii bezpieczeństwa filmów i innego cholerstwa ale ja toto wykorzystuję dosyć mocno także w pracy (Cloud Station przydaje się jak diabli!) i trochę się czułem niepewnie nie mając pod ręką replikującego się backupu aktualnie wykonywanych robótek.

No ale ruszyła maszyna po szynach!

Zasadniczo wszystko powinno działać po staremu ale oczywiście kilka zmian nastąpiło. Po pierwsze: postawiłem sobie trzy terabajciki w RAID1. Trochę dla mnie marnowanie miejsca ale w sytuacji, gdy maszyna ma działać bez dłuższych przestojów, jednak RAID się przydaje. A pracować ma, bo robi nie tylko na Was ale głównie na moje potrzeby a właśnie przekonałem się, że stały dostęp do danych jest istotny. Po drugie: dysk Krzycha powinien do niego wrócić i wróci. Dane poprzenosiłem w nowe miejsca w związku z tym ale o tym nieco dalej. Po trzecie: system postawiłem na nowo i właściwie tylko przywróciłem użytkowników i ich dane, reszty usług za bardzo nie ruszając i praktycznie konfigurując je na nowo. Dlatego czujcie się ostrzeżeni i poproszeni o potestowanie, czy aby wszystko działa jak trzeba. Powinno ale strzeżonego.

Serwer jest jeszcze średnio używalny – właśnie wykonuje (i przez najbliższe dwa-trzy dni będzie wykonywał) różnego rodzaju dziwne operacje: robi thumbsy do dziesiątek tysięcy naszych rodzinnych fotek, ściąga metadane dla mediów, tworzy ich bazy wyciągając z plików tagi i co się tylko jeszcze da… To niestety mocno obciąża tę w końcu niezbyt mocną maszynkę a w efekcie wszystko dzieje się wooolnoooo. Eftepy powinny wszakże działać przynajmniej znośnie i posiadaczy kont zapraszam do pobrania kilku nowych rzeczy, które w międzyczasie wpadły ;)

Z istotnych zmian – kolejna reorganizacja plików na serwerze. Aktualna struktura folderów wygląda tak:

home – folder domowy użytkownika
music – folder z muzyką
photo – folder ze zdjęciami – widoczny tylko dla rodzinki
usbshare1 – folder z backupem i filmami oraz serialami nieco starszej daty
video – folder z filmami i serialami

Reszta pozostała zasadniczo bez zmian.

No dobra, niebawem wracam do podrzucania Wam torrentów i jeszcze o chwilkę cierpliwości proszę.

No comments yet.

Dodaj komentarz