Menu serwera

Zaczynamy od (prawie) nowa

Spoko, spoko! Brzmi to co prawda groźnie ale chyba tak źle nie będzie. Chodzi mi po głowie taka mała „rewolucja” w funkcjonowaniu serwerka związana oczywiście ostatnią awarią dysku.

Oddajmy jednak dyskowi należne mu honory. Drań przepracował w pocie czoła 24h/dzień ostatnie ponad dwa lata i jako urządzenie kompletnie nie przeznaczone do tego typu zadań, chyba jednak dał radę a przynajmniej dzielnie próbował dać z siebie wszystko. Dysk zasadniczo działa, acz SMART daje znać, że się starzeje i lepiej żywotnego interesu na nim nie trzymać. Przemieliłem go w ostatnich dniach różnymi testami i źle nie jest acz ze względu na stabilność pracy serwera, wolę na nim już nie opierać tego biznesu.

A więc czas na zmiany!

Zmiany będą polegały na tym, że dofinansuję swój sprzęt i zadbam nieco bardziej o jego niezawodność zestawiając dwa twardziele w RAID1. Niestety ceny dysków twardych są totalnie z dupy, dlatego w urządzeniu wylądują zmirrorowane 3 terabajty dysków zwących się Seagate 3TB ST3000DM001 7200RPM 64MB SATA III, które są po prostu najtańsze (jeśli ktoś ma namiar na tańsze – proszę dać znać). W jednym ze sklepów internetowych znalazłem je za 389 zł brutto i wiem, że gdzieś pewnie można z 10 zł jeszcze na cenie wycisnąć ale to ponoć rzetelny sklep i wolę wydać te setki złociszy w jakimś sprawdzonym i bezproblemowym miejscu, niż później ciskać się z problemami po świecie.

Co z danymi? Zasadniczo postaram się przywrócić wszystkie ustawienia i konta z backupów ale tu nie jestem pewien, czy wszystko będzie działało jak trzeba. Z prostej przyczyny: jeszcze tego nie przerabiałem. Zakładam, że powinno być okej ale… nie trzymam zmirrorowanego systemu w kopii i po prostu nie wiem, czy wszystkie ustawienia przywrócą się jak trzeba.

Troszeczkę znów zreorganizuję zawartość serwerka ale o tym w następnym wpisie. Nauczony doświadczeniem współpracy z urządzeniami Synology mogę sobie teraz sensowniej zaplanować wykorzystanie serwera i jego możliwości. Nie omieszkam opisać tego na blogasku ale to za dni kilka.

Plan działań na nadchodzące dni:

  • Poniedziałek – zakup twardzieli
  • Wtorek – przybycie twardzieli i postawienie systemu
  • Środa – kopiowanko, przywracanko, kombinowanko, zasadniczo serwer niedostępny
  • Czwartek / piątek – odpalam cholerstwo na dobre

Do tego czasu podstawowe usługi chodzą i jeśli ktoś ma coś do ściągnięcia – proszę to zrobić. Później może być już za późno :)

Trzymajcie kciuki, by wszystko się powiodło!

No comments yet.

Dodaj komentarz