Menu serwera

Sundial Aeon - Analysis

Sundial Aeon – Analysis

Jest! Przyszła! Wczora z wieczora w skrzyneczce wylądowała mnie nowiuteńka, pachnąca jeszcze tłocznią i farbą drukarską płyta Sundial Aeon – Analysis. Jestem po pierwszym przesłuchaniu (a później i drugim) i postaram się w żołnierskich słowach przedstawić, co to za bestia.

Zacznijmy od tego, że to żadna bestia. Na album składa się dziesięć kompozycji, które – zwyczajowo dla Sundiali – składają się w psybientowy ciąg muzycznych obrazów. Technicznie nie można albumowi nic zarzucić a paleta, z której korzystają malarze jest fanom formacji znana. Może odrobinę zbyt znana i być może następny krążek powinien skręcić w nieco świeższe rejony. Analysis jest bowiem na wskroś sundialowy ze wszystkimi tego plusami i minusami – zaraz po włożeniu krążka do odtwarzacza fani będą wiedzieli, że to właśnie płyta Sundial Aeon (to chyba dobrze) i raczej nie zostaną zaskoczeni czymś wybitnie nowym (tu już nieco gorzej). Raiden z kolegami swobodnie obracają się w różnych stylach muzyki elektronicznej, co niejednokrotnie już udowadniali i chciałoby się te ich twórcze i eksperymentatorskie zapędy mocniej poczuć słuchając albumu.

Wychodzi na to, że narzekam ale doprawdy, tylko dlatego, że mam niejakie pojęcie o możliwościach ekipy i potencjale drzemiącym w chłopakach. Analysis to ze wszech miar album dobry, dobrze ułożony, z dbałością o ogólny klimat i wprowadzenie słuchacza w swój świat, technicznie – jak już wspominałem – bez żadnych zastrzeżeń, kompozycyjnie także. I osoba pierwszy raz spotykająca się z twórczością Sundial Aeon będzie zapewne bardzo zadowolona z zakupu (podobnie jak długoletni fani formacji). Ale ten krążek traktuję jako zapowiedź tego, co przyjdzie następne – Klimatu przez wielkie „K”. Kompozycji mniej swobodnych, bardziej dorosłych i wymagających, skręcających z paletą muzycznych barw w może bardziej mroczne i psychodeliczne miejsca. Psybient ma cieszyć, ma relaksować ale już choćby po utworze „Crystal Genesis” widać, że jest chęć sięgnięcia po inne sample, po mocniejszy akcent.

Podsumowując: dobry, klimatyczny krążek, który mieć po prostu trzeba. Ale to nie przełom i nie zaskoczenie.

Strona formacji: www.sundial-aeon.pl
Profil Sundiali na Facebooku: facebook.com/sundialaeon.official

Aby się nieco wkręcić w klimat, zapraszam do przesłuchania drugiego utworu z płyty – Synchronicity

[jwplayer player=”3″ mediaid=”39412″]

, , ,

One Response to Sundial Aeon – Analysis

  1. Biter 3 października, 2014 at 10:42 #

    Dobrze się słucha, faktycznie przełomu może nie ma (ale czy jest tu potrzebny?) ale poziom jest utrzymany.

Dodaj komentarz