Menu serwera

Synology DiskStation Manager 5.1 beta - pierwsze wrażenia

Synology DiskStation Manager 5.1 beta – pierwsze wrażenia

Jako spory fan rozwiązań sieciowych oferowanych przez Synology, nie mogłem się oprzeć i na swoim serwerku postawiłem świeżutką, nowiutką wersję beta ichniego systemu operacyjnego, która nazywa się ładnie: DiskStation Manager 5.1 beta. To raptem jeden numerek po kropce więcej od aktualnej wersji stabilnej 5.0 i można by się było zastanawiać, co w sumie takiego wymaga aż betatestowania przez społeczność, zanim zostanie wydane publicznie jako wersja stabilna. Jak się okazuje, całkiem sporo nowości się w wersji 5.1 systemu pokazało i pokrótce postaram się je tu opisać.

Czym jest DSM, co to takiego i jak działa – o tym teraz nie przeczytacie, bo opisywałem to nie raz. To – w skrócie – ichni system operacyjny działający via przeglądarka, za pomocą którego można pobawić się serwerem od Synology. Jako że o produktach Synology piszę od dłuższego czasu, ewentualnych ciekawskich odsyłam do archiwów blogaska, gdzie już trochę materiału i o samym serwerze jak i oprogramowaniu znaleźć można – ok, przeglądam archiwa.

Synology DiskStation Manager 5.1 beta

Synology DiskStation Manager 5.1 beta

Nieco marketingowego paplania znajdziecie na stronie Synology poświęconej becie DSM i jeśli ktoś chciałby mieć ogólniejszy obraz całości, polecam bardzo poczytanie tych kilku zdań na temat systemu. Ja pojadę tekstem zwartym, mało marketingowym ;)

Instalacja

Zwyczajowo – prosta jak drut. Się pobiera ze strony Synology, się wgrywa w Panelu sterowania gdzie trzeba, czeka się kilkanaście minut na aktualizację i reboot systemu, aktualizuje się paczki z oprogramowaniem i tyle. Jako że nie stosuję żadnych dodatkowych repozytoriów z oprogramowaniem i nie instaluję różnych różności, wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Niestety na forach znalazłem informacje o tym, że niektóre paczki dostarczane przez społeczność potrafią się nie odpalić, coś tam potrafi nie zadziałać i mogą występować problemy. Jeśli więc masz jakiś soft nie od Synology – uważaj. Wgranie bety nie oznacza, że automatycznie nie zadziała. Czasem występują po prostu problemy.

Zmiany

Zmian jest oj sporo! W wyglądzie jednak wielkich rewolucji nie znajdziecie – Synology zrobiło sobie skórkę, której się konsekwentnie trzyma i tak już pewnie zostanie na dłuższy czas. Więc tu nie spodziewajcie się rewolucji. Było dobrze a teraz jest jeszcze lepiej. Za to cała reszta dostała mnóstwo czasem większych a w większości drobnych ale fajnych szlifów, które umilają pracę z DSM jeszcze bardziej. Moja metodologia podawania zmian będzie prosta: zero metodologii. Będę odpalał aplikację za aplikacją i postaram się Wam pokazać, gdzie zmian w ogóle szukać (aha, pewnie połowę i tak przegapiłem ale cóż, nie można znać się na wszystkim :)).

Samouczek

Zaraz po zalogowaniu się do systemu pokazuje się coś, co Synology nazwało „Samouczek”. To nic innego jak zbiór podstawowych informacji o tym, jak skonfigurować sobie kilka różnych, przydatnych rzeczy, w tym – zapewne po niedawnej aferze synolockerowej – jak zabrać się za podstawowe zabezpieczenie serwera przed intruzami. Powstanie czegoś takiego postulowałem z rok temu podczas testowania serwera DS213+ i miło, że coś takiego znalazło się w DSM. Bardzo to ułatwia stawianie pierwszych kroków z systemem.

DSM 5.1 beta - Samouczek

DSM 5.1 beta – Samouczek

DSM Desktop

Tu ze zmian wartych odnotowania jest opcja, która pojawiła się w menu użytkownika i która pozwala dodać konto mailowe, za pomocą którego można w aplikacji File Station wysyłać pliki mailem. Bardzo to wygodne i opiszę to nieco dalej. Ty tylko zwracam uwagę, gdzie się owo konto konfiguruje. Niestety chłopaki z Synology polecieli nieco po bandzie i uniemożliwiają podczas konfiguracji owego konta podanie jako loginu do serwera nazwy użytkownika, jako login MUSI być wklepany pełen adres mailowy a to niestety oznacza, że nie idzie skorzystać z usług providerów, u których logowanie przebiega bez podawania całego adresu mailowego a tylko nazwy użytkownika. W efekcie nie ma możliwości ustawienia swojego konta na własnym serwerze (logowanie do konta mailowego na serwerze Synology wymaga podania nazwy konta użytkownika, nie jego adresu mailowego). Ot przeoczenie :). Odpowiedni bug-report został zgłoszony i mam nadzieję, że w następnej wersji zostanie poprawiony.

DSM 5.1 beta - dodawanie konta mailowego

DSM 5.1 beta – dodawanie konta mailowego

Panel sterowania

W Panelu sterowania zmiany się pokazały choć niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. W DSM 5.1 beta zaimplementowano na ten przykład umożliwienie dostępu do niektórych aplikacji z konkretnych adresów IP i to na poziomie grupy użytkowników. Rzecz cholernie przydatna w firmach ale i w warunkach domowych. Ot można przyznać wszystkim użytkownikom dostęp do Video Station ale tylko tych łączących się w sieci wewnętrznej, by nie ciągnięto danych na zewnątrz. Fajne!

DSM 5.1 beta - dostęp do usług po IP

DSM 5.1 beta – dostęp do usług po IP

Dla chłopaków i dziewczyn odjechanych na punkcie bezpieczeństwa i łączących się do wszystkiego i ze wszystkim za pomocą bezpiecznych protokołów zaimplementowano opcję wymuszania łączenia się przeglądarki z serwerem za pomocą szyfrowanego połączenia via mechanizm HSTS. Nawet nie wiedziałem do tej pory, że coś takiego istnieje. Ot mając serwer człowiek cały czas się czegoś uczy :)

DSM 5.1 beta - włączanie HSTS

DSM 5.1 beta – włączanie HSTS

Po przeprowadzeniu aktualizacji po prostu TRZEBA wskoczyć do Panelu sterowania do zakładki Bezpieczeństwo i poustawiać porty dla usług uruchomionych na serwerze. U mnie pojawiły się jakieś defaultowe wpisy a zapora dla większości usług blokowała ruch i musiałem wyklikać po raz kolejny odpowiednie zezwolenia. Na szczęście – jeśli używa się standardowych protokołów – jest to czynność zajmująca dosłownie chwilę ale niestety po raz kolejny aktualizacja systemu miesza mi w ustawieniach firewalla. A przy okazji – pojawiły się tzw. „Powiadomienia zapory sieciowej”. Cóż to takiego? Ano jeśli jakaś usługa lub aplikacja będzie blokowana przez zaporę sieciową, stosowny komunikat administratorowi systemu na pulpicie pokaże i powiadam Wam – to działa. O tym, żeby zajrzeć do ustawień zapory poinformował mnie sam system odpowiednim powiadomieniem. Nice!

DSM 5.1 beta - ustawienia Zapory sieciowej

DSM 5.1 beta – ustawienia Zapory sieciowej

Jeszcze jedna wyłapana przeze mnie zmiana dotyczy uprawnień dostępu do aplikacji, które były już co prawda wcześniej zebrane w zakładce Uprawnienia ale teraz nieco całość rozbudowano o możliwość przyznawania uprawnień globalnych (według grupy i IP), co pozwala na szybkie przyznawanie lub odbieranie uprawnień do konkretnych aplikacji konkretnym użytkownikom lub grupom użytkowników. Naprawdę fajna i przydatna rzecz. Aktualnie z serwera korzysta mi prawie 40 użytkowników i klikanie pojedynczo na każdej aplikacji i każdym użytkowniku byłoby totalnym bezsensem. Teraz zmiany mogę robić albo od strony aplikacji, albo użytkownika, albo definiować co trzeba grupami. Bardzo wygodne!

DSM 5.1 beta - globalne ustawienia dostępu do aplikacji

DSM 5.1 beta – globalne ustawienia dostępu do aplikacji

File Station

Pierwsza i główna zmiana, która rzuca się od razu w oczy: w końcu można montować serwery! Do tej pory można było montować tylko udziały CIFS. Teraz można także zamontować serwer FTP/SFTP/WebDAV/WebDAV HTTPS! I działa to znakomicie. Operacje kopiowania, przenoszenia i czego tam jeszcze chcecie – wszystko jest i działa bardzo dobrze. W końcu mamy klienta FTP/WebDAV z prawdziwego zdarzenia. Ileż cholera czasu trzeba było na to czekać… Obsługę klienta FTP/WebDAV można oczywiście włączyć dowolnym użytkownikom.

DSM 5.1 beta - File Station - praca z serwerami FTP i WebDAV

DSM 5.1 beta – File Station – praca z serwerami FTP i WebDAV

Wspomniane wcześniej wysyłanie plików jako załączniki poczty dostępne jest spod prawokliku i pozwala szybko wysłać wiadomość email za pomocą zdefiniowanego wcześniej konta, której plik będzie załącznikiem. Otwiera się wtedy zgrabne okienko z miejscem na podanie adresu (przy koncie Gmail czy Outlook a zapewne i Yahoo możliwa jest synchronizacja kontaktów, w efekcie czego grupy i konkretne maile ma się od razu pod palcami), temat wiadomości, jej treść i już załączone pliki. Mega wygodna sprawa!

DSM 5.1 beta - wysyłanie plików jako załączniki poczty

DSM 5.1 beta – wysyłanie plików jako załączniki poczty

Cloud Sync

Usługa Cloud Sync pojawiła się w DSM jakiś czas temu i zasadniczo służy jednemu: zgraj swoje chmury na swój serwer i zawiaduj plikami w tych chmurach ze swojego serwera. Rzecz diablo przydatna ale do tej pory była ograniczona tylko do Dropboxa i Google Drive. Teraz można także synchronizować pliki z chmury Microsoftu OneDrive (yes!) i u nas mało popularnej ale świetnej usługi bodajże Della – Box (yes! yes!).

DSM 5.1 beta - Cloud Sync - doszły OneDrive i Box

DSM 5.1 beta – Cloud Sync – doszły OneDrive i Box

Cloud Station

Pod maską zmieniło się i to chyba dosyć sporo. Z rzeczy widocznych, pojawiła się możliwość wyłączenia synchronizacji określonych typów plików i określonych plików (przez rozszerzenie). Można więc określić, że np. nie będą synchronizowane pliki wideo albo nie będą synchronizowane pliki .mp3 – filtrowanie jest proste i jasne. Dzieje się to za pomocą tzw. profilów synchronizacji, których można zrobić sobie kilka na różne okoliczności przyrody.

DSM 5.1 beta - Cloud Station - profile synchronizacji

DSM 5.1 beta – Cloud Station – profile synchronizacji

Doradca ds. zabezpieczeń

Zupełnie nowa aplikacja dla administratorów systemu, która szpera po serwerze w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Wyniki szperania są przedstawione w postaci czytelnego raportu, z którego od razu można przechodzić do odpowiednich aplikacji/kart z ustawieniami, by problemom zaradzić. Jak widać na screenie jeden z moich użytkowników stosuje zbyt słabe hasło a moja sieć ma potencjalny wektor ataku (konkretnie: port ssh standardowy a przez to podatny bardziej na ataki). Doradcę można zautomatyzować tak, by periodycznie sprawdzał serwer na okoliczność problemów i meldował administratorowi, co jest nie halo. Cholernie wygodna sprawa i z tego co widzę, działa całkiem szparko. Z ciekawostek – Doradca pracuje w dwóch trybach: użytkowania domowego i firmowego. Testy firmowe są zdecydowanie bardziej restrykcyjne i czerwone robi się wszystko. Po prostu mokry sen firmowego admina :)

DSM 5.1 beta - Doradca ds. zabezpieczeń

DSM 5.1 beta – Doradca ds. zabezpieczeń

Analizator pamięci masowej

Także nowa pozycja w administracyjnym menu. To w sumie wyodrębniona aplikacja pozwalająca w jednym miejscu sprawdzić zajętość wolumenów, historię ich zajętości jak i umożliwia stworzenie cyklicznych raportów na temat funkcjonowania dysków, rozpychania się z plikami przez użytkowników, zajętość quot itd. Przydatne narzędzie.

DSM 5.1 beta - Analizator pamięci masowej

DSM 5.1 beta – Analizator pamięci masowej

Mail Server

Oj, chyba ktoś w Synology posłuchał tęsknych głosów adminów proszących o rozbudowę tego narzędzia. W końcu dostaliśmy serwer z prawdziwego zdarzenia, w którym możemy definiować swoje porty dla SMTP, solidnie możemy pogrzebać w opcjach zabezpieczeń, możemy jakoś sprawdzić phishingi i które to narzędzie dostarczy solidnych raportów w temacie wykorzystania poczty na serwerze. Nigdzie nie widzę opisów zmian tej aplikacji a to chyba pakiet, który doczekał się praktycznie nowej odsłony. Ustawień jest sporo i jest w czym grzebać!

DSM 5.1 beta - Mail Server

DSM 5.1 beta – Mail Server

Mail Station

Też nigdzie ani wzmianki a pakiet dostał KOLOSALNIE przydatną opcję, jaką niewątpliwie jest filtrowanie wiadomości na serwerze. Uwierzcie lub nie, do tej pory nie było tego w webmailowym kliencie podrzucanym przez Synology możliwości tworzenia filtrów i zawiadywania pocztą na serwerze. Bzdura do kwadratu, tym bardziej, że odpowiednie rozszerzenia dla Roundcube są dostępne od kiedy pamiętam. W końcu chyba jednak posłuchali (także i mojego) jęczenia i odpowiednią funkcjonalność zaimplementowano. Filtry działają, cały proces zbyt mocno serwera nie obciąża i po prostu to bangla. Synology, w końcu!

DSM 5.1 beta - Mail Station - tworzenie filtrów

DSM 5.1 beta – Mail Station – tworzenie filtrów

Audio Station

Wizualnie zmian może niezbyt wiele ale za to przyszła jedna, która mnie rozwaliła: możliwość tworzenia linków publicznych! Linki mogą być dla konkretnych utworów albo grupy utworów (wtedy tworzona jest udostępniania playlista) i dostępne są pod prawoklikiem. Linki może tworzyć administrator albo użytkownicy, którzy otrzymali odpowiednie uprawnienie od administratora. Po stworzeniu łącza publicznego otrzymuje się link, który można wysłać znajomym a oni bez potrzeby logowania mogą sobie danego utworku czy playlisty posłuchać. ŚWIETNE! O tym, jak to działa, możecie przekonać się sami klikając w ten link. Będzie aktywny przez chwilę, później jego ważność minie.

DSM 5.1 beta - Audio Station - tworzenie linku publicznego

DSM 5.1 beta – Audio Station – tworzenie linku publicznego

Co poza tym? Wprowadzono oceny (jak w iTunes) ale niestety nie rozbudowano kryteriów dla tworzenia list inteligentnych (niestety nie jak w iTunes). Dopracowano interfejs dla urządzeń mobilnych i to chyba tyle.

Download Station

Tu zasadniczo pozostało wszystko po staremu (choć zdaje się podniesiono wersję deamona Transmission) prócz jednego: wygląd programu w końcu pasuje do reszty systemu. No, rychło w czas…

DSM 5.1 beta - Download Station - nowy wygląd

DSM 5.1 beta – Download Station – nowy wygląd

Photo Station

Rewolucji nie ma, raczej jest dopieszczanie już istniejących opcji i sposobów wyświetlania zdjęć. Drobiazgi w stylu pełnoekranowych slideshow czy lepszego dopasowania interfejsu do ekranów urządzeń mobilnych są ważne ale to nadal jednak drobiazgi. Dorzucono możliwość udostępniania fotek czy albumów za pomocą linku i bez potrzeby logowania się do Photo Station – fajna sprawa i w relacjach rodzinnych bardzo przydatna, kiedy żaden – że tak powiem – członek rodziny nie poczuwa się do pamiętania loginu i hasła ;). Zmieniono drobiazgi ale jednak mocno wpływające na wygodę użytkowania.

DSM 5.1 beta - Photo Station - tworzenie slideshow

DSM 5.1 beta – Photo Station – tworzenie slideshow

Video Station

W swoich materiałach informacyjnych Synology mocno podkreśla zmiany w aplikacji Video Station. Aktualna wersja beta (1.4-0643) mocno zmieniła wygląd i sposób korzystania z filmów za pomocą serwerowej wersji aplikacji Video Station. Dalibóg nie wiem po co komu ta apka a to z tego względu, że nie znam nikogo przy zdrowych zmysłach, kto chciałby się bawić w oglądanie filmów na komputerze a nawet jeśli już je na nim ogląda, to za pomocą softu, który te filmy gra (i to gra dobrze) a nie za pomocą przeglądarkowego diabli-raczą-wiedzieć-czego. Aplikacja na serwerze ma filmy podawać a więc ma robić za bibliotekę materiałów dla czegoś, co te filmy zagra. Niestety nie posiadam modelu „play”, który w lepszy lub gorszy sposób transkoduje filmy w locie, dzięki czemu można filmy obejrzeć dosłownie na czymkolwiek, więc nie powiem, czy tu się coś polepszyło (bo najlepiej nie było z lektury forów sądząc). Jednak widzę, że interfejs poprawiono, wprowadzono w końcu możliwość filtrowania biblioteki na różne sposoby i ogólnie skupiono się na polepszeniu współpracy aplikacji z użytkownikiem. Niestety wciąż widzę te same problemy, które zgłaszałem Synology już jakiś czas temu: metadane są ściągane niechlujnie (małe litery w tytułach filmów), rozpoznawanie nazw plików woła o pomstę do nieba i ogólnie jako soft mający katalogować zbiory sprawdza się Video Station tak sobie. Z wartych wymienienia nowości jest wprowadzona integracja z OpenSubtitles.org, dzięki czemu można ciągnąć napisy, wprowadzono – jak w każdej multimedialnej aplikacji – możliwość tworzenia linków publicznych (tak, można wysłać linkę do filmu znajomemu, niech sobie wciągnie ostatnią zdobycz :)) oraz – hosanna! – jest możliwość zrzucenia bazy danych o bibliotece do kopii zapasowej, dzięki czemu znakomicie można skrócić czas tworzenia bazy przy np. zmianie sprzętu.

DSM 5.1 beta - Video Station - nowy wygląd

DSM 5.1 beta – Video Station – nowy wygląd

Z wersji na wersję Video Station zyskuje ale to wciąż program mający duże problemy z tożsamością. Na sensownego biblitekrza mediów jest za słaby (mój FBOX indeksuje i pobiera informację o mediach w ułamku czasu potrzebnemu Video Station na to samo), jako grajek sprawdza się jeszcze gorzej przez problemy związane z byciem aplikacją serwerową. Aby wyświetlić mkv w przeglądarce, trzeba się po stronie swojego komputera narobić nieco. Nie widzę potrzeby w dobie telewizorów grających media via DLNA czy androidowych boksów w stylu wspomnianego FBOXa.

Note Station

Ajjj… No to się Synology udało, przynajmniej w dotychczasowej fazie moich testów. Note Station to nic innego, jak Evernote wrzucone na własny serwer. Jak sama nazwa wskazuje jest to aplikacja umożliwiająca trzymanie swoich notatek na własnym serwerze. I mogą to być notatki napchane bitmapami czy filmikami – tu ogranicza nas tylko pojemność serwera. Wersjonowanie notatek, udostępnianie (także w sieciach społecznościowych) i te wszystkie pierdoły – znajdziecie to w Note Station już teraz, na starcie. Synology bardzo było dumne podczas prezentacji bety z tej właśnie aplikacji i doskonale rozumiem dlaczego. Wyszła chłopakom ta apka. Od razu ma się pod ręką funkcjonalny i przemyślany produkt. Do moich skromnych potrzeb nadaje się idealnie i będzie to chyba całkiem przydatny produkt nie tylko dla rodzin ale także dla firm. Praca na wspólnych notatnikach czy współdzielenie notatek między użytkownikami serwera są w genach tej aplikacji. Brawo Synology!

DSM 5.1 beta - Note Station

DSM 5.1 beta – Note Station

Poniższych aplikacji nie testowałem, bo jeszcze nie miałem na to czasu ale wspominam z kronikarskiego obowiązku. Pojawił się w repozytoriach tak długo przeze mnie wyczekiwany serwer CardDAV i – dla programistów – Ruby! Kurczę, muszę się w końcu z tym Rubym poznać, bo tak lookając znienacka mam wrażenie, że piszę się w tym chyba dobrze i bez zbędnego zagmatwania. Z innych nowości – serwer Proxy także się pojawił choć ponoć na razie w dosyć podstawowej wersji. Odpaliłem na próbę w domu i działa acz w chałupie sensu większego stawiania sobie proxy nie widzę.

DSM 5.1 beta - Ruby i CardDAV

DSM 5.1 beta – Ruby i CardDAV

OK, to byłoby na tyle. Oczywiście tematu nie wyczerpałem ale nie o to chodziło. To są zmiany, które po prostu rzuciły mi się w oczy. Pod maską zadziało się pewnie nieco więcej a mnie pozostaje mieć tylko nadzieję, że niebawem już beta wersji 5.2 się pojawi a tam więcej cukierków w stylu Note Station :)

Wrażenia z funkcjonowania bety na dzień dzisiejszy: zapierdziela aż miło patrzeć, wszystko dzieje się bezproblemowo i działa jak trzeba.

Strona Synology z przedstawieniem bety systemu

,

6 Responses to Synology DiskStation Manager 5.1 beta – pierwsze wrażenia

 1. morineh 27 września, 2014 at 14:27 #

  Świetny wpis! Czy wiadomo coś na kiedy planowana jest wersja stabilna tego wydania?

  • CoSTa 27 września, 2014 at 18:07 #

   Niestety nic jeszcze w tym temacie nie wiem. Pewnie zajmie to wychodzenie z bety z miesiąc albo i dwa.

 2. Zen 29 września, 2014 at 23:07 #

  Ladnie im wyszło, też jednego synka upgradnałem. Btw. Box nie jest chyba dellowski

  • CoSTa 30 września, 2014 at 19:05 #

   Z tym Dellem to już wiem nawet skąd mi się wzięło. Kiedy kupiłem notebooka dellowskiego, dostawałem od Della przy rejestracji kompa od razu ofertę na Boxa (niezłą) stąd i pewnie wniosek, że to jakichś produkt. Anyway, najlepsza chmurka imo.

 3. Biter 1 października, 2014 at 15:11 #

  Audio Station działa elegancko, prosta a bardzo fajna zabawka

Trackbacks/Pingbacks

 1. Synology DiskStation Manager 5.2 beta - CoSTa's Family Page - 12 marca, 2015

  […] się, że nie tak dawno temu pisałem o becie DSM 5.1 a tu proszę, beta kolejnej wersji już jest dostępna. W związku ze związkiem mogliście dziś […]

Dodaj komentarz