Menu serwera

20141104-kodi-splash

Propozycja małych stresstestów

Mam dla Was małą propozycję stresstestów :). Otóż bardzo jestem ciekaw jak się sprawuje NAS taki, jak mój, przy podawaniu mediów nieco większej liczbie osób, niż tylko moi. Selfie są fajne ale jako że lubię się dzielić rzeczami różnymi z ludźmi mnie znajomymi, tak się zastanawiam, jak działać może NAS streamując jednocześnie filmiki do np. pięciu osób na raz. Czy 50 megabitów wystarczy? Czy będę musiał jakieś QOSy ustawiać? Czy torrenty plus streaming naprawdę się nie lubią? Zależy mi na sprawdzeniu, czy to w ogóle zadziała a jeśli zadziała, to czy urządzenie poradzi sobie z kolejkowaniem transmisji i całą tą resztą bzdur.

W skrócie: potrzebna Wasza pomocna dłoń!

Proponuję testy w oparciu o Media Center Kodi (swego czasu XBMC) ale oczywiście możecie użyć dowolnego softu, który uważacie za stosowny. Posiadaczy FBOXa (jedyneczki i dwójeczki) także mocno zapraszam do potestowania streamingu – macie tam XBMC a odważni mogą mieć i Kodi (btw – niebawem aktualizacja z najnowszą betą), więc tym bardziej jestem ciekaw Waszych doświadczeń.

Podczas testów łączyć się z serwerem proszę za pomocą protokołu SMB – ładnie mi się wszelka transmisja tym protokołem w logach pokazuje, dzięki czemu będę widział kiedy ile sesji miało jednocześnie miejsce, co pozwoli już wysnuć jakieś wnioski.

Biorących udział w doświadczeniu prosiłbym o tydzień-dwa pomęczenia swoich łącz i napisanie maila lub dwóch z informacją o tym jak bangla, kiedy próby były czynione (bardzo ważne – na tej podstawie mogę sprawdzić, jakie obciążenie łącza się wtedy było) i podając info o przepustowości swoich łącz. Ewentualne problemy z działaniem softu proszę zgłaszać albo twórcom softu, albo mnie – pchnę to dalej. Zawsze jednak proszę o możliwie dużo szczegółów, przede wszystkim o informację, czy błąd jest powtarzalny i jaka jest kolejność działań błąd wywołująca.

Konfiguracja środowiska testowego

Jak już wspomniałem, do testów proponuję wykorzystać program Kodi w ostatniej aktualnie wersji beta 1. Co to jest, co daje wersja beta i skąd pobrać soft poczytacie na stronie z informacją o tej wersji programu. Po poczytaniu skoczcie na stronę pobierania i pobierzcie wersję programu odpowiednią dla Waszego systemu. Pogram należy pobrać i zainstalować. Po uruchomieniu pojawi się na pełnym ekranie okno programu, gdzie poruszamy się za pomocą klawiszy strzałek, enterem „klikamy” na opcję a klawiszem esc wychodzimy poziom wyżej w nawigacji. Mysz też działa :). Proponuję od razu skoczyć do Settings i ustawić sobie język polski interfejsu – na screenach poniżej interfejs jest po naszemu. W razie jakichś pytań komentarze są do Waszej dyspozycji.

Aby skorzystać z Kodi/XBMC, najlepiej jest stworzyć sobie bibliotekę filmów i seriali dostępnych na serwerze. Dodawanie lokalizacji sieciowej do biblioteki jest w Kodi/XBMC nieco skomplikowane, dlatego poniżej podrzucam mały przewodnik step-by-step z ilustracjami.

Aby dodać do biblioteki pliki z lokalizacji sieciowej, musimy – całkiem logicznie – wskazać, gdzie te pliki wideo leżą. Dlatego na ekranie startowym Kodi/XBMC klikamy na Wideo -> Pliki. Po kliknięciu powinno pokazać się okno wyboru lokalizacji jak na poniższym screenie.

Kodi - okno wyboru lokalizacji plików

Kodi – okno wyboru lokalizacji plików

Klikamy na „Dodaj źródło wideo” i wybieramy „Przeglądaj”.

Kodi - przeglądaj lokalizacje

Kodi – przeglądaj lokalizacje

W oknie „Wskaż nowy udział” przechodzimy do „Dodaj lokalizację sieciową”.

Kodi - dodaj lokalizację sieciową

Kodi – dodaj lokalizację sieciową

W oknie wyboru lokalizacji sieciowej proszę o podanie następujących danych:

Protokół: Otoczenie sieciowe Windows (SMB)
Nazwa serwera: costa.dscloud.me
Folder współdzielony: proszę nic nie wpisywać
Użytkownik: Twoja nazwa użytkownika, którą logujesz się na moim serwerze
Hasło: Twoje hasło, którym logujesz się na moim serwerze

Kodi - ustawienia serwera

Kodi – ustawienia serwera

Dalej po prostu trzeba klikać jak na poniższych screenach…

Kodi - dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi – dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi - dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi – dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi - dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi – dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi - dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi – dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi - dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi – dodawanie lokalizacji sieciowej

W następnej kolejności określamy zawartość wskazanej lokalizacji sieciowej. Jako że jest to katalog z filmami, za pomocą strzałek w polu „Zawartość folderu” wybieramy filmy. Kodi/XBMC przeszukując ten katalog pod kątem mediów będzie stosował swoje algorytmy przesiewania zawartości pod kątem właśnie filmów i dla filmów będzie pobierał informacje z internetu. Tu trzeba jeszcze zaznaczyć opcję „Filmy są w oddzielnych folderach…” gdyż tak właśnie jest – akurat ten katalog na serwerze zawiera tak zorganizowane dane. Po kliknięciu OK zacznie się proces aktualizacji biblioteki, w efekcie filmy z tej lokalizacji zostaną dorzucone do biblioteki.

Kodi - dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi – dodawanie lokalizacji sieciowej

Kodi - dodawanie zawartości do biblioteki

Kodi – dodawanie zawartości do biblioteki

Kodi - filmy w bibliotece

Kodi – filmy w bibliotece

Od tego momentu można sobie oglądać filmy streamując je bezpośrednio z mojego serwera bez potrzeby ich pobierania. Oczywiście możecie dorzucić sobie jeszcze inne lokalizacje z mojego serwera, jest tam tego trochę porozrzucane :).

Jeśli komuś będzie się chciało w to bawić, bardzo proszę o podrzucenie wyników tych zabaw. Pytania? Mail i komentarze są do Waszej dyspozycji.

,

No comments yet.

Dodaj komentarz