Menu serwera

Ferguson FBOX 2 vs ePSXe

Ferguson FBOX 2 vs ePSXe czyli Sony PlayStation na telewizorku :)

Jakiś czas temu recenzowałem bardzo sprytne urządzonko sprzedawane przez firmę, w której aktualnie robię. Ferguson FBOX od tego czasu doczekał się kontynuacji w postaci FBOXa 2, który jest urządzeniem zdecydowanie bardziej wydajnym i ogólnie dającym więcej możliwości do pobawienia się mediami na swoim telewizorze. Głównym bowiem zadaniem FBOXa jest granie mediów na telewizorze z każdego możliwego miejsca – z podpiętych zewnętrznych napędów, z sieci, ze strumieni VOD… A jako że w tle siedzi Android, można sobie instalować aplikacje ze sklepu Google Play i dowolnie wręcz rozszerzać jego możliwości.

Mnie ostatnio naszło na pogranie na FBOXie 2 na telewizorze. Android = mnóstwo gier ale poczułem zdecydowaną chęć pogrania w coś oldchoolowego i będącego pełną grą, bez nawalonych do rzygu twardego mikropłatności za wszystko. Rozwiązanie pojawiło się samo: emulator i odkurzenie mojej przepastnej biblioteki tytułów na PSX czyli pierwsze PlayStation.

Do zabawy zapędziłem taki zestaw:

 • Ferguson FBOX 2 sztuk jedna
 • pad DualShock wzięty z konsoli PS3
 • emulator ePSXe ze sklepu Play
 • obraz rom z biosem PlayStation
 • obraz iso/inny z grą na PSX

Po FBOXa 2 odsyłam do sklepów, po emulator odsyłam do sklepu Google a po rom i iso odsyłam do serwisu PSEmu, gdzie może samych plików nie będzie ale gdzie warto rozpocząć ich poszukiwanie.

Całość działań sprowadziła się do zainstalowania emulatora, podaniu mu w konfiguracji miejsca trzymania romu i odpalenia aplikacji. ePSXe samo znalazło sobie grę (w moim przypadku Crash Team Racing) i… pooszło wszystko z kopyta.

Oczywiście nie da się sterować grą pisaną dla pada za pomocą żyroskopowej myszki. Natychmiast pojawił się problem sterowania i obsługi tego cholerstwa. Problem minął tak szybko, jak się pojawił – jako że FBOX 2 nie posiada Bluetooth, wystarczyło pada z konsoli PS3 podłączyć zwykłym USB z urządzeniem a reszty dokonał system razem z ePSXe. Emulator od razu rozpoznał typ podłączonego kontrolera i zaproponował użycie go jako defaultowego sterowania dla gracza pierwszego. Zakładam, że podpięcie drugiego kontrolera może skutkować czymś tak pięknym, jak możliwość rozegrania partyjki w Soul Blade we dwoje ;)

Wrażenia spisuję na gorąco, jeszcze nie bawiłem się zbytnio ustawieniami, innymi romami PSX czy innymi grami. Jak na razie wygląda to wszystko bardzo obiecująco i muszę przyznać, że całkiem fajnie jest zobaczyć na telewizorze stare, znajome gierki bez potrzeby podpinania stareńkiego PSXa (który tak swoją drogą chodzi wciąż bardzo prężnie).

Na koniec króciutki filmik pokazujący – prócz dwójki właśnie chorych moich dzieciaków – jak toto mniej więcej biega. Sorry za jakość, ot telefonem robione, jakoś nie wpadłem na pomysł, by aparat do roboty pogonić.

OK, to teraz czas wyciągnąć te wszystkie Metal Giry, Fajnale, Soulblejdy, Spajra 2 i inne kultowe gierki, w które mieszało się dawno temu. Testy z Crashem jak na razie idą miodnie i mam nadzieję, że z innymi grami będzie podobnie. Oldschoolu PSX! Nadciągam! :)

, , ,

4 Responses to Ferguson FBOX 2 vs ePSXe czyli Sony PlayStation na telewizorku :)

 1. golem141 23 stycznia, 2015 at 23:29 #

  Teraz polecam spróbować ScummVM, do tego można dodać spolszczone Monkey Island albo Discworld… ciekawe. Próbowałem tego kiedyś na smartfonie ale LWW ma za mały ekran. Może kiedyś się skusze na ten Wasz wynalazek.

  • CoSTa 25 stycznia, 2015 at 10:00 #

   ScummVM czeka na lepsze czasy – teraz będzie tłuczenie starych tytułów z PSOne acz pomysł ze Scumm jest krzepki – obsługa żyroskopową myszą nie powinna być problemem w point’n’clickach.

 2. golem141 21 maja, 2015 at 20:19 #

  Własnie zanabyłem Fergusona 2 i próbuje go ogarnąć. Musze poszukać jakiegoś poradnika dot. pierwszych kroków z ustrojstwem. Ta cała myszka to trochę nieteges. Wieszmoże, czy szykuje się jakieś nowe firmware do tego?

Dodaj komentarz