Menu serwera

The Order 1886

The Order 1886 – jeden powód więcej do kupienia PS4. Czy aby na pewno?

Zastanawiam się, ciągle się zastanawiam… No bo cóż innego czynić wieloletniemu fanowi PlayStation, niż zachodzić w głowę bijąc się z myślami: „warto li tę nową konsolę kupić, czy też nie warto?” Jako fan powinienem brać pudełko w dniu premiery ale chyba już nie jestem aż takim fanem ani nie szastam już kasą tak, jak to w dobrych, przeddwójkodzieciakowych czasach bywało. Teraz priorytety nieco się zmieniły, dochody i wydatki takoż, a każda wychodząca złotówka opatrzona jest tagiem „czy aby na pewno?”

Skracając i przekładając z rodzicielskiego na ludzki: chciałbym ale siana brak no i przede wszystkim – czy faktycznie warto?

Mam co do tego „warto” baaaardzo mieszane uczucia. Nowa czarnulka kusi różnymi bajerami ale szczerze mówiąc brakuje w tym kuszeniu jednego ale najważniejszego: GIER! Patrzę po sklepie Sony i po prostu nie widzę na PS4 rewelacji wartych wymiany sprzętu. Jako że moje fanostwo też ma swoje granice, rzucam także okiem w inne kierunki i po ostatnich życiowych rozmowach przy wódce z imć Voytassem stwierdzam, że Gwiazdka Anno Domini 2015 będzie diabelnie ciężka.

Sony nie rozpieszcza nas nawet zapowiedziami. Kilka tytułów, które miały wesprzeć start konsoli ciągle jest jeśli nie w produkcji, to w fazie poprodukcyjnej sraczki patchami, bo nic nie działa jak trzeba. Zachęcony ostatnimi newsletterami od Sony rzuciłem okiem na kilka zapowiedzi i widzę kilka dających nadzieję tytułów, wśród których najfajniejszy okazuje się być chyba The Order 1886. Gra zapowiada się przyjemnie ale… No właśnie, nie jest to jakiś przełom (a przynajmniej trailery na to nie wskazują) na tyle wielki, by dla tego i kilku innych tytułów konsolę nabywać.

 

No i jak? Głowy czy innych członków ciała nie urywa, prawda? Owszem, zapowiada się ciekawa gra i pewnie grywalna bardzo ale tu zaczyna się cała litania problemów z grami na konsole, wśród których są ceny tych gier, ich wygląd (permanentny upscaling, który pewnie i w aktualnej generacji będzie psuł wygląd gier), odpłatność trybów multiplayer i żerowanie na season passach czy innych podobnych wynalazkach. Czasy gier kompletnych, przetestowanych i zoptymalizowanych dawno się skończyły i kupujemy aktualnie półprodukty później łatane przez twórców na rozmaite sposoby i z zawartością dopychaną za grube siano. Szkoda mi na to pieniędzy i czasu. Jeśli to jest ogólny trend (a jest), to wolę wydawać mniej.

Steam Machines

Wódeczkę sobie pewnego razu pijąc z kolegą o wdzięcznym mianie Voytass, pobłądziliśmy po otchłaniach naszego chciejstwa i nakreślaliśmy ruchami śmiałymi, bo wódczanymi, co też wymarzony system giercowy mieć powinien i co umieć. Wyszło nam, że powinien umieć:

 • grać gry
 • grać różne multimedia (najlepiej bez fochów co do kontenerów czy innych kodeków)
 • grać podczepione do telewizora
 • grać cicho i bez szumu tła
 • grać za pomocą padzika
 • grać gry AAA ale też i indie
 • grać gry za rozsądne pieniądze
 • gdyby potrafił jeszcze conieco więcej, byłoby super

Jak widać wyszło nam, że chcemy peceta z fajną obsługą Steam. Takiego cichego, niebrzydkiego, stawialnego pod telewizorem, ordynarnego pieca, na którego jest gazylion gier w najróżniejszych przedziałach cenowych, najróżniejszej jakości i potrafiącego dbać o siebie (aktualizacje, patche, te sprawy). Prosty, nieskomplikowany system dla ludu podłączony do najlepszego imo w tym momencie sklepu z grami.

Oczywiście to „już” się ponoć robi ale coś końca prac nad maszyną od Valve doczekać się nie można. Steam Machines to projekt, któremu kibicuję ze wszystkich sił, bo jeśli cholerstwo się pojawi i spełni choćby część powyższych wymagań, ma ogromną szansę stanąć pod moim telewizorem i dawać szczęście rodzinie w najbliższych latach. Chłopaki narzucili sobie ambitne zadanie stworzenia systemu do grania ale z długoletniego jabłczanego doświadczenia wiem, że dopiero combo system+hardware od jednego dostawcy daje dobre efekty w postaci czegoś, co po prostu działa jak trzeba. Tak więc czekam na pełen produkt: Steam Machine – konsolę do gier, która da mi wszystko, co najlepsze z filozofii działania konsol (a więc bezproblemowe granie) ze wszystkim co najlepsze z potężnego sklepu z grami.

Obym się tylko doczekał…

, , , ,

5 Responses to The Order 1886 – jeden powód więcej do kupienia PS4. Czy aby na pewno?

 1. Stemer 26 stycznia, 2015 at 12:46 #

  Siema, zdam relację z The Order, gdyż nabyłem preorder ;)

  • CoSTa 26 stycznia, 2015 at 19:20 #

   Oooo… Będę wdzięczny wielce, bo za nim to trafi w me ręce… ;)

   • Stemer 24 lutego, 2015 at 10:07 #

    Ok, zagrałem w dniu premiery od 8 rano i skończyłem (na hardzie) o 20 tego samego dnia. W sobotę dokończyłem brakujące do platyny trofki. Tak, napisałem to na serio. Gra jest mega krótka ale też bardzo ładno. Jednak jest to pozycja dla casuali, którzy kupią sobie konsolę i chcą popykać w coś łatwego, a przy okazji szpan jest bo rzeczywiście ogląda się film. Ta gra to typowy tunel bez możliwości zmiany choć w małym stopniu rozgrywki (zagrasz tylko raz).
    Mówiąc krótko – nie warto tego kupować a tym bardziej nie warto kupować konsoli dla tej gierki. Już lepsze powinno być Bloodborne, jeśli lubisz Dark Souls itp.

    • CoSTa 24 lutego, 2015 at 10:11 #

     No i OGROMNE dzięki za info. Cholera, strasznie krótka ta gra. No nic, wpadnie z czasem w wyprzedaże i za 30 zł pewnie warto będzie się na nią skusić. Za tak krótką rozgrywkę nie ma sensu wywalać tyle, ile sobie żądają.

 2. Krzysztof Krzyżaniak (eloy) 27 stycznia, 2015 at 14:14 #

  Ja tam czekam na Mass Effect. Ale to nie będzie exclusive.

Dodaj komentarz