Menu serwera

Instrukcja obsługi serwera

Trochę zmian na serwerze

Czas na krótką informację o pewnych zmianach na serwerku i wielka prośba – głównie do ciotek i reszty nieco mniej technicznie ogarniętej rodzinki – o zastosowanie się do kilku ułatwiających życie porad.

Serwer zmienia adres!

Spokojnie, to nie jest tak, że wszystko, co do tej pory było, nagle wyparowało. Dalej jest dostępne pod starym adresem ale bardzo ale to bardzo sugeruję zabawę z nowym:

costa-server.info.pl

Tak jak mam stronę rodzinną costa.info.pl, tak do kompletu dołączył adres serwerowy. To tu znajdziecie rodzinne galerie, rodzinną muzykę i co tam jeszcze. Po co ta zmiana? A między innymi dlatego, że do tej pory wchodząc na stary adres Wasze przeglądarki wydawały okrzyk „Uwaga! To strona niezaufana!” i mniej więcej tutaj ciotki i reszta niekumatej familii się zatrzymywała, bo co właściwie trzeba wcisnąć dalej? Teraz już tak nie będzie. Wchodząc np. na https://costa-server.info.pl/photo żeby pooglądać sobie rodzinne fotki, przeglądarka nie będzie już krzyczała, że coś jest źle. Po prostu ładnie wyświetlą się rodzinne fotki (oczywiście po zalogowaniu się, galeria nie jest dostępna publicznie).

Zmiana dotyczy też pozostałych usług (raczej nie udostępniam usług nieszyfrowanych) – teraz certyfikat nie jest self-signed i programy do np. SFTP nie powinny krzyczeć, że coś się nie zgadza. Podobnie klienty pocztowe i z czego tam jeszcze korzystacie – teraz nie powinno być problemów z funkcjonowaniem tych usług.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się ze zaktualizowaną Instrukcją obsługi serwera – krótkim przewodnikiem o tym, co serwerek oferuje.

Hey! A co z torrentami i newsletterem?

Spokojnie, nic się nie zmienia prócz tego, że dotychczasowa strona blog.costa.dscloud.me staje się częścią mojej strony. Utrzymywanie dwóch stronek okazało się być zadaniem dosyć trudnym – działa się poniekąd na dwa baty a to niczemu nie sprzyja. Poza tym blożek zaczął ściągać nieco ruchu, co niestety bardzo źle wpłynęło na sam serwerek, na którym hostowana była stronka. Za słaby mam model NASa na takie zabawy niestety… Teraz mam grzeczne 301 ustawione i wszystko będzie lądowało tutaj. Powinno to nieco odciążyć serwerek.

Tak więc całą infrastrukturę związaną z informowaniem o wrzuteczkach i rozsyłaniem spamu z tym związanego oraz maillistę trzymam teraz na serwerze, który wydoli. Wszystko nadal będzie do Was wysyłane a jeśli jakiś znajomek jeszcze chciałby się dopisać do listy i dostawać torrenciki pod nos – odpowiedni formularz jest gdzieś tu na stronie. Lista nazywa się „Serwerowe wieści” i tu trzeba się właśnie zapisać.

Więc niby wiele się nie zmienia ale jednak mam wrażenie, że może to sporo Wam ułatwić. A i ja po podłączeniu serwera do domeny mam zupełnie nowe pole do zabaw i knucia z takimi choćby miłymi zabawkami, jak swój serwer DNS i co tam jeszcze. Wiele z tego jeszcze nie rozumiem ale uczę się pilnie i pewnie niebawem coś zepsuję.

A więc do najbliższego padu i miłego używania!

No comments yet.

Dodaj komentarz