Menu serwera

Ferguson FBOX 2 - na problemy z akceleracją

Ferguson FBOX 2 – na problemy z akceleracją

FBOX 2 od Fergusona to naprawdę fajowe urządzenie odtwarzające media wszelakie na TV, które jednak nie jest urządzeniem doskonałym. Pracowałem nieco przy jego powstawaniu i powiadam Wam – niektórych problemów nie idzie przeskoczyć a wyskakują one zazwyczaj dopiero po wdrożeniu rządzenia w różnych konfiguracjach i przy różnych mediach, niekoniecznie naszych referencyjnych. Taki problem dosyć wredny dotyczy właśnie niektórych mediów kodowanych z jakimś tam włączonym bitem czegoś w kodeku h.264. Za jasną cholerę nie możemy zmusić bibliotek odpowiedzialnych za sprzętową akcelerację do prawidłowej obsługi niektórych plików, co skutkuje nieprzyjemnym ich przycinaniem po pewnym czasie odtwarzania. A więc sytuacja bez wyjścia? A no nie. Defaultowy Kodi może mieć czasami czkawkę przy odtwarzaniu specyficznych plików ale w 90% przypadków rozwiązanie jest dosyć proste, acz upierdliwe a jego rozwiązanie wbrew pozorom – trudne.

Jeśli podczas odtwarzania za pomocą Kodi jakiegoś filmu zaczyna Ci on przycinać z niewyjaśnionych powodów, najprawdopodobniej problem stanowi biblioteka MediaCodec. Przyczyny takiego zachowania są skomplikowane a wytłumaczenie obejmuje zagadnienia związane z procesorem, kompilacją i jakimiś innymi mało zrozumiałymi słowami. Problem jest znany i jak na razie twórcy Kodiego nie rozwiązali go – ponoć wersja 15 ma pod tym względem być znacznie bardziej dopracowana. Grunt, że można to dosyć łatwo obejść stosując poniżej przedstawioną sekwencję kroków.

1. Uruchom Kodi

Kodi na FBOX 2

Kodi na FBOX 2

2. Na belce nawigacyjnej przejdź do zakładki System

Przejście do zakładki "System"

Przejście do zakładki „System”

3. W zakładce „System” przejdź do podzakładki „Ustawienia”

System -> Ustawienia

System -> Ustawienia

4. W oknie „Ustawienia” przejdź do „Wideo”

Ustawienia -> Wideo

Ustawienia -> Wideo

5. Upewnij się, że ustawiony masz poziom ustawień na „Ekspercki”. W tym trybie pokazują się w zakładkach elementy, których wcześniej nie było widać a to z powodu możliwości nakombinowania zbyt wielkiego, które to kombinowanie może skończyć się niemożliwością uruchomienia playera Kodi. Spokojnie, nawet jeśli coś nakombinujecie, zawsze można w prosty sposób zresetować ustawienia playera ale o tym może innym razem.

Poziom ustawień -> Ekspercki

Poziom ustawień -> Ekspercki

6. Przejdź do zakładki „Akceleracja”

Zakładka Akceleracja

Zakładka Akceleracja

7. Włącz albo wyłącz bibliotekę MediaCodec. Przy niektórych plikach wideo włączenie tej biblioteki rozwiązuje problem przycinania, przy innych wręcz przeciwnie – należy ją wyłączyć.

Włącz/wyłącz bibliotekę MediaCodec

Włącz/wyłącz bibliotekę MediaCodec

I to wszystko. Jak już wspomniałem – w 90% przypadków to działanie rozwiązuje problem przycinania odtwarzania wideo, pozostałe 10% to wynalazki w stylu dziesięciobitowy kolor (nieobsługiwany, artefakty wtedy pojawiają się straszliwe) czy inne dziwactwa. Po włączeniu/wyłączeniu biblioteki nie jest wymagane zrestartowanie odtwarzacza a tym bardziej urządzenia.

Tak, nieco to upierdliwe ale działa.

, , ,

5 Responses to Ferguson FBOX 2 – na problemy z akceleracją

 1. golem14 30 maja, 2015 at 23:35 #

  Ferguson 2 fajny jest i go obczajam, np. dziś zainstalowałem sobie ScuumVM i pograłem w spolszczonego Discworld’a. Pilot z akceleracją chyba dobrze będzie działał w przygodówkach typu „point-and-click”. Niestety firma Fboxa sprzedająca daje ciała w zakresie informacji o urządzeniu i systemie. Cienka instrukcja nie wyjaśnia wiele i chyba nawet są w niej błędy, np. w informacji o parowaniu pilota z urządzeniem, która jest odmienna w FAQ na stronie. Brak jest wytłumaczenia czym różni się USB HOST Port (z tyłu) od USB OTG (z przodu) – jakie urządzenia pod co podpinać. Fergusony chwalą się „Small2Big to unikalna funkcjonalność…” ale ani słowa gdzie jest ona zaszyta i jak z niej korzystać? Brak instrukcji wyjaśniającej meandry interface’u , np. czy można zmienić domyślne aplikacje podpięte pod klawisze na głównym ekranie typu „Menadżer Plików”. Wygląda to jakby producent nie lubił swojego sprzętu i chciał o nim zapomnieć albo nie lubił klientów. Ja rozumiem, że dawać taką grubą instrukcję w papierze to drogo, ale może by jakiś pdf, albo chociaż szersze FAQ. Wkurzyłem się ździebko. No nic szykuje się trochę wolnych dni, to może rozgryzę ustrojstwo. ;-)

 2. Seba 25 sierpnia, 2015 at 11:26 #

  Może mi pomożesz z fboxem2 którego zakupiłem do ogladania filmów FHD z D.D lub DTS ferdka mam podłączonego do amplitunera pioneera vsx 322 kablem hdmi i za każdym razem kiedy na takim materiale włacze sprzętowe odtwarzanie dźwięku „passthru” obraz zaczyna niemiłosiernie zacinać i ikonka dd na ampli zaczyna migać co skutkuje również wyłaczaniem i włączaniem dzwięku na głośnikach. testy robiłem z róznymi wersjami kodi i efekt zawsze ten sam.

  • CoSTa 26 sierpnia, 2015 at 22:59 #

   W opcjach urządzenia może pomóc ustawienie rozdzielczości z odświeżaniem 24Hz. Pomagało w przypadku niektórych amplitunerów.

   • Seba 10 września, 2015 at 09:58 #

    u mnie nie pomaga wideo owszem idzie płynnie ale dzwiek zakodowany w dd lub dts wyłacza się co skutkuje miganiem ikonki na ampli. Może jakaś aktualizacja patch ?

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ferguson FBOX 3 i Ferguson FBOX 3 TV - recenzja - CoSTa's Family Page - 23 czerwca, 2015

  […] temu podałem małego tipsa dla FBOXa 2, któremu zdarzało się przy niektórych materiałach źle pracować z bibliotekami Kodiego wspomagającymi sprzętową akcelerację dekodowania. Cóż, miło mi oznajmić, że problemy no […]

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Paddington
Paddington! Gilmore Girls – koniec!

Weekendowa wrzutka przewiduje coś dla prawdziwych dzieciaków i dla prawdziwych kobiet :). Paddington oczywiście wyzwoli w nas wszelkie skrzętnie skrywane dziecięce...

Zamknij