Menu serwera

Ferguson FBOX 3 vs Skype

Ferguson FBOX 3 vs Skype

W zamierzchłych czasach nieposiadania laptopa czy innego smartfona z kamerką, człowiek skazany był na zewnętrzne rozwiązania podłączane przez USB, zawieszane gdzieś w okolicach monitora, które to kamerki pozwalały użyć Skype do czegoś więcej, niż tylko do otrzymywania spamowych zaproszeń od urodziwych Ukrainek. Z tych czasów pozostało mi zakopanych w czeluściach różnych ważnych-szafek-z-elektroniką sporo fantów i gadżetów, które systematycznie zaczynam podłączać do fergusonowego FBOXa i sprawdzać, czy aby banglają.

W odmętach jednej z ważnych-szafek-z-elektroniką, na której wywieszona jest karteczka „żona, nie ruszaj albo linijką po łapach!” znalazłem cudeńko ze wspomnianej epoki: kamerkę Creative Live! Cam Chat HD, która nie oferując fajerwerków w postaci 3D-FullHD-4K-Whatever, oferuje w zamian coś innego: popularność. Model jest bardzo leciwy a do dziś można spokojnie go zanabyć za niewielkie pieniądze i mieć pewność, że zostanie obsłużony przez właściwie wszystko, do czego da się toto podłączyć. No to podłączyłem do FBOXa 3 i…

Ferguson FBOX 3 i obsługa kamerek webowych

Zasadniczo powinienem tu napisać jedno zdanie: to pudełeczko obsłuży właściwie każdą webkamerkę, dla której powstały sterowniki dla Androida. Kupując kamerkę dla tego lub podobnych androidowych boksów warto jednak pamiętać, by wybierać modele popularne, poszperać nieco w necie za ich obsługą przez Androida – większość powinna działać ale to nie jest reguła. Niektóre układy nie są wspierane i nic się na to nie da poradzić.

Model, o którym piszę, działa wyśmienicie nie tylko z FBOXem 3 ale także z testowanym przeze mnie aktualnie (wyniki już niebawem) QNAPem TVS-471. Czy to Linux, czy Android, czy Mac OS X o Windows że już nie wspomnę – bezproblemowo sprzęcik jest obsługiwany.

Ferguson FBOX 3 i Skype

Tu nie ma żadnych czarów. Się podłącza kamerkę, się odpala Skype, się używa. Kamerkę sadzam na telewizorze (wieloletnia, wysłużona ale niezła Bravia) i jeśli gadam, to zazwyczaj z odległości tych trzech-czterech metrów. Jakość dźwięku? Naprawdę niezła! Bez potrzeby darcia się rozmówca cię usłyszy a szumy tła całkiem sprawnie są wygłuszane. Wideo idzie płynnie i bez problemów, jakość obrazu nie powala ale też nie można jej nic strasznego zarzucić, ogólnie zarówno jedno (FBOX 3) jak i drugie (kamerka) urządzenie wymagają jedynie podłączenia a reszta będzie się działa automatycznie.

Cóż, nie liczcie na takie luksusy w Apple TV ;)

Gadanie via telewizor ma w sobie coś fajnego. Cudownie sprawdza się przy rodzinnych spędach, kiedy można posadzić te wszystkie kręcące się, małe owsiki zwane dzieciakami, by babcia na odległość mogła stwierdzić proces ich wzrostu. Pamiętać tylko trzeba, by druga strona miała ekran nieco większy, niż smartfonowy, bo jednak plan jest zdecydowanie szerszy i owsiki mogą na czterech czy pięciu calach nie prezentować się tak dobrze, jak powinny.

Obsługa samego Skype w FBOXie 3 jest standardowa i bez udziwnień. Machasz pilocikiem, klikasz na przyciskach i w ogóle. Powiadomienia wyskakują jak trzeba, nadchodzące rozmowy szybko i grzecznie się otwierają, całość śmiga lepiej, niż Skype na moim MacBooku, które potrafi się tam wlec niemiłosiernie (muszę w SSD zainwestować zdecydowanie).

Przy okazji – kamerka widziana jest w całym systemie jako dostępne urządzenie przechwytywania wideo. Można nią robić zdjęcia systemową aplikacją Aparat, można nagrywać filmiki – działa to jak w telefonie i pewnie większość androidowych aplikacji coś kombinująca z dostępem do aparatu/kamery będzie z podłączonym urządzeniem współpracowała bezproblemowo. Akurat moja kamerka jakością materiału wideo czy zdjęć nie grzeszy ale z braku laku… Z nowszymi urządzeniami to zapewne zupełnie osobna historia, może ktoś w komentarzu potwierdzi/zaprzeczy.

Podsumowując: masz starszy telewizor bez przedrostków w stylu „Smart”, który działa dobrze i nie widzisz powodów, by wywalać tysiące złotych na coś nowego, masz jakąś zakopaną kamerkę webową, której wywalać żal i masz FBOXa 3? Połącz to wszystko do kupy i sam sprawdź, że naprawdę fajne jest gadanie z kanapy :)

, , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jurassic World
Jurassic World!

Weekendowa wrzuteczka dziś pod znakiem dinozaurów. Dużych i brzydkich. Film ogólnie spoko (kopia także spoko) ale to już nie to,...

Zamknij