Menu serwera

QNAP TVS-471

Migracja z Synology na QNAPa zakończona (prawie) sukcesem!

Jakiś czas temu mogliście przeczytać moją recenzję naprawdę szybkiego i niezłego serwera NAS QNAP-TVS471, który – jak się okazało – zostanie na nieco dłużej w moim domu. Mimo całej mojej sympatii dla Synology i ich rozwiązań, większego moim zdaniem dopracowania systemu dla użytkownika domowego i ogólnego lepszego „look and feel”, QNAP zaproponował jednak coś bardzo, bardzo ważnego, co z czasem każdemu użytkownikowi NASa się przydaje: MOC! Moc oraz naprawdę rewelacyjną obsługę połączeń i kilka rozwiązań, bez których już ciężko sobie mi rasowego NASa wyobrazić (wirtualizacja, która działa jak trzeba, wyjście HDMI zmieniające sprzęt w normalny de facto komputer, na którym moja małżonka może w końcu posiedzieć przy monitorze nie schylając się nad laptopową klawiaturą, transkodowanie w locie, które w połączeniu z Plexem po prostu fruwa, chmura która po prostu działa (z rozwiązaniami od Synology miałem problemy zbyt często) itd.). Wybór był prosty: trzeba było zmigrować i zmienić środowisko pracy.

Mam nadzieję, że kilka poniższych uwag odnośnie mojej migracji komuś kiedyś się przyda i może kogoś to zainteresuje :)

Synology DS213+ i sytuacja wyjściowa

Mój dotychczasowy NAS – Synology DS213+ – służył mi właściwie do wszystkiego, do czego starczało mu mocy i do czego udało mi się go zaprząc. To nieco już starszawy model, który jednak doskonale sprawdzał się w typowych zadaniach NASowych: podawania plików na różne sposoby, ich gromadzenia z różnych urządzeń i funkcjonowania jako ogólnie pojęty storage. To jednak nie wszystkie zadania, jakie DS213+ miał na głowie. Wykorzystywałem go do całej gamy różnych usług służących mnie i nie tylko mnie, które w skrócie wymienię poniżej. Do czego więc u mnie służył DS213+? Oto kilka żywotnych zastosowań mojego dotychczasowego serwera:

Synology DiskStation 213+

Synology DiskStation 213+

 • Oczywiście storage, czyli miejsce na pliki (rodzinne zdjęcia i filmiki, całe to moje piractwo, muzyka itd.). Synology DS213+ to raptem dwie zatoki czyli jedynie dwa dyski, których pojemność niestety kurczyła się zastraszająco szybko, co stanowiło spory problem i trzeba było co chwila wyważać, co ważniejsze: seria ulubionego serialu, czy backup prac. Ot dylematy :)
 • Serwer mediów czyli dostęp do muzyki i filmów ale głównie muzyki ze względu na małą wydajność DS213+ i brak transkodowania w locie materiałów wideo. To nie był duży problem, po prostu filmy leciały do urządzenia je odtwarzającego i tyle.
 • Dostęp do zdjęć i filmików dla rodziny – 270 gigabajtów (i wciąż więcej :)) elektronicznego życia naszej i nie tylko naszej rodziny po prostu MUSI być dostępne dla babć, dziadków, ciotek, pociotek i kogo tam jeszcze :)
 • Serwer domowych kontaktów i rodzinnych kalendarzy – ja mam telefon na Androidzie, Doropha ma Windows Phone, mój laptop jest na OS X, reszta komputerów na Windows… Bajzel jakich mało, który można oczywiście ogarnąć różnymi kalendarzami Google, czy innymi takimi ale po co, kiedy mam swoje dane u siebie i nie grozi im np. wyłączenie usługi lub foch w stylu Microsoftu na Facebooka. Mamy to u siebie, na swoim, bez potrzeby wglądu korporacji w nasze dane.
 • Serwer pocztowy – w domu zasadniczo zbędny gdyby nie jedno „ale” – moje potrzeby jakiegoś scentralizowanego dostępu do rozlicznych posiadanych przeze mnie kont prywatnych i pracowych oraz gigabajty zarchiwizowanej poczty, której nie mam zamiaru usuwać i która jest skarbem wielkim. To wszystko miałem wrzucone do skrzynki na swoim serwerze i zawsze pod ręką.
 • Bieżący backup prac – w pracy produkuję duuuużo plików, ot taka jej specyfika. W tym wiele duuużych plików (projektów graficznych różnego rodzaju), których wersji na laptopie trzymać po prostu nie jestem w stanie ze względu na ograniczenia powierzchni. Mój workflow obejmuje teraz synchronizację w czasie rzeczywistym wszystkich tworzonych i zmienianych plików, do wersji których mam teraz dodatkowo bezproblemowy dostęp.
 • Torrenty – serwer w sieci 24 godziny na dobę przez cały rok? No żal tego nie wykorzystać w zbożnych celach :)
 • Wynikający poniekąd z powyższego – serwer FTP dla znajomych, by mogli conieco z moich zasobów uszczknąć albo i sami coś do nich dorzucić.

Zastosowań mój serwer miał w cholerę więcej ale nie ma co się rozdrabniać i bawić w szczegóły. To mniej więcej najważniejsze pola, na których wykorzystywałem swój dotychczasowy sprzęcik.

Migracja czyli problemy

Migracja wymaga pewnego przemyślenia jak się za to właściwie zabrać. Jako że to był mój pierwszy raz, pewnie popełniłem sporo błędów i pewnie niektóre rzeczy można było zrobić inaczej, więc proszę wyjadaczy o wyrozumiałość i słowo lub dwa podpowiedzi na przyszłość :)

Rzecz najważniejsza: Przed migracją zróbcie kopię zapasową danych, kont użytkowników (folder „homes”) oraz ustawień aplikacji! Przyda się na wszelki wypadek oraz – przynajmniej w moim przypadku – przydała się taka kopia podczas migrowania bardzo.
QNAP TVS-471

QNAP TVS-471

Konta użytkowników

Podstawowy problem to jak się odpowiednio zabrać za migrację kont użytkowników. Tu przyznaję się bez bicia – poległem. Oczywiście, poradników w necie jest od groma ale wszystkie (no dobra, prawie wszystkie ale to w tym przypadku akurat nie robi większej różnicy) oferują rozwiązania dla normalnych dystrybucji linuksa i sporo grzebania w systemie z palucha. Dla linuksowego nooba, którym jestem, to jednak problem. Przy odpowiedniej dozie samozaparcia wyszukanie plików z hasłami itd. pewnie nie byłoby jakimś większym problemem ale dla mnie okazało się to trudne. Jeśli QNAP chce podebrać użytkowników firmie Synology, jakiś wizard byłby mile widziany. Ostatecznie poddałem się i postanowiłem rozpocząć od zera a to z kilku powodów, wśród których brak pakietu pocztowego obsługującego .Maildir w koncie użytkownika w ofercie oprogramowania od QNAPa był decydujący.

W czym problem? Już piszę. Otóż Synology oferuje dla swoich serwerów fajny sposób backupowania kont użytkowników oraz proste w instalacji i użyciu pakiety z serwerem pocztowym i webmailerem do jego obsługi. Backup od Synology to kwestia wyklikania tego, co się chce backupować (w tym ustawień aplikacji, np. serwera pocztowego) i kliknięcia buttona „Backup”. W efekcie na np. dysk zewnętrzny spływają foldery użytkowników z ich danymi oraz ustawienia serwera pocztowego, które można na nowej maszynie przywrócić jednym kliknięciem buttona „Przywróć” – zakładane są konta, nadawane są odpowiednie uprawnienia a zarchiwizowane dane (w tym poczta) są przywracane i tyle. Z takich danych można spokojnie zgrać choćby wspomniany katalog .Maildir znajdujący się w katalogu każdego użytkownika i już konto ma dostęp do swojej poczty. Niestety QNAP nie oferuje standardowo softu, który by te dane obsłużył a jeśli oferuje, to pakiety niewspierane i nierozwijane od dłuższego czasu. Słabo zważywszy na to, że to zdaje się standard w linuksowym świecie.

Poczta

No właśnie, jak to ugryźć? QNAP standardowo oferuje dwa pakiety pocztowe. Xmail, który zdaje się nie oferuje wsparcia protokołu IMAP i z miejsca w takim razie dla mnie odpada (i zdaje się nie jest jakoś aktywnie rozwijany, co niezbyt dobrze wróży na przyszłość) oraz Xeams, który jest bardzo fajnym pakietem (spokojnie, wersja podawana przez QNAPa wygląda na nieco starawą ale jednym kliknięciem można wszystko zaktualizować do ostatniej) oferującym spore możliwości ale który przy okazji nie pracuje na kontach użytkowników systemowych, tylko na jakichś swoich rozwiązaniach, maile trzyma gdzieś głęboko zakopane w strukturze systemu plików w miejscu niedostępnym dla systemowego narzędzia kopii zapasowych. Pobawiłem się nieco, byłem pod wrażeniem możliwości ale to plus fetching wiadomości z zewnętrznych kont via POP3 bez możliwości pozostawiania kopii wiadomości na serwerze po prostu skreśliło z miejsca cały pakiet. Nie tego potrzebowałem.

Pakiety pocztowe na QNAPie

Pakiety pocztowe na QNAPie

XPEnology!

Ot i tym sposobem doszedłem do punktu, z którego jak widzę po forach całkiem wielu użytkowników korzysta: XPEnology! QNAP ma moc ale niektóre rozwiązania dla konwertytów z Synology są po prostu nie do przeskoczenia i wtedy przydaje się wirtualizacja.

Postawienie wirtualnego Synology i zrzucenie na niego zadań pocztowych było już banalne. Wirtualne Synology przyjęło z otwartymi ramionami całą moja pocztę, do której mam dostęp przez programy pocztowe i webmaila, którego dla odmiany zainstalowałem na QNAPie (RoundCube, który o dziwo okazał się całkiem łatwy w konfiguracji dla tych kilku podstawowych opcji, z których korzystam).

Po przywróceniu kopii bezpieczeństwa z napędu zewnętrznego, na wirtualnym Synku pokazały się konta użytkowników i ich zawartość oraz skonfigurowany odpowiednio serwer pocztowy, z którego do tej pory korzystałem. Wszystko to ruszyło od kopa i z prędkością, o której na moim DS213+ mogłem tylko pomarzyć :)

Moje XPEnology

Moje XPEnology

Jak się za to zabrać? To całkiem proste: po postawieniu wirtualnego Synology ustawiamy na routerze na jego adresie MAC stałe IP w sieci wewnętrznej. Na ten adres IP przekierowujemy ruch na portach pocztowych (ładnie rozpisane porty, z których korzystają usługi Synology znajdziecie tutaj) i to właściwie wszystko, by móc korzystać z poczty w programach pocztowych.

Webmail zasadniczo jest równie prosty. Do folderu współdzielonego Web wgrywa się RoundCube do dowolnego podkatalogu (ja nazwałem swój „mail”) i odpala instalator, który poprowadzi już dalej za rękę. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to pootwieranie odpowiednich portów na wirtualnym Synology, by móc się do nich dobić.

Niestety qnapowska aplikacja do notatek nieco rozczarowuje. Bałagan – tak można chyba ją najlepiej określić. Dlatego nie chciałem się pozbywać Note Station od Synology, który jest fajną, dobrze działającą aplikacją, z której korzystamy ja i Doropha wymieniając się różnymi rodzinnymi informacjami. Oczywiście także wylądowała na wirtualnym Synology i tu tylko uczulam tych, którym się notatki za pierwszym przywróceniem backupu nie pojawiły, by przywrócili dane aplikacji jeszcze raz i wszystko będzie na miejscu. Błąd do Synology już zgłosiłem ale im więcej zgłoszeń, tym szybciej się nim zajmą mam nadzieję.

Do czasu uruchomienia na QNAPie bardzo fajnego kalendarza i kontaktów online (rozwiązanie zewnętrzne, niestety nie oferowane przez QNAPa a szkoda wielka) wciąż jeszcze korzystam z serwerów CalDAV i CardDAV od Synology ale to się niebawem zmieni. Tu – podobnie jak z pocztą – po prostu wystarczy odpowiednio pobawić się z portami i już, sprawa załatwiona.

To wszystkie usługi, do których potrzebowałem wciąż Synology. Reszta poleciała już na QNAPa…

QNAP TVS-471 jako serwer całej reszty :)

Reszta usług lata mi już na QNAPie i to lata szparko nad wyraz. Jak się okazało, jest kilka usług, które rozwinęły skrzydła na QNAPie…

Storage czyli miejsce – tu się nie ma za bardzo co rozpisywać. Cztery zatoki w RAID0 robią miejsca tyle, że jeszcze sporo czasu mi zajmie jego zapełnienie. Czemu akurat RAID0? Z prostej przyczyny: potrzebuję MIEJSCA! Dużo, dużo miejsca a takie rozwiązanie jest po prostu miejscowo wydajne. RAID0 nie jest bezpiecznym sposobem trzymania danych, więc wszystko co ważne ładnie mi się zgrywa na dysk zewnętrzny (o backupie nieco dalej), więc ten problem przynajmniej czasowo rozwiązałem.

Serwer mediów – w recenzji nieco popastwiłem się nad aplikacjami QNAPa do obsługi mediów. Zdania zasadniczo nie zmieniłem, soft od Synology jest bardziej przysiadalny ale nie mogę odmówić QNAPowi szybkości działania, na której bardzo mi zależało. Muzyka czy filmy dostępne są natychmiast, lagów w pokazywaniu np. okładek albumów raczej nie ma i czuje się moc i szybkość serwera. Gdyby jeszcze tylko te aplikacje były bardziej dopracowane… Music Station, które nie potrafi sobie poradzić ze składankami (w widoku albumu każdy utwór składanki jest widoczny jako osobny album – trochę masakra) czy plikami CUE jest nieco męczące w obsłudze. Do tego bak wsparcia dla AirPlay rozczarowuje – Synology to ma, dzięki czemu miałem dostęp wprost z serwera do mojego AirPort Express i mogłem puszczać muzykę wprost do swojej wieży bez potrzeby większego kombinowania. Teraz muszę to jakoś inaczej ogarnąć.

Ale są inne pakiety, w tym przedoskonały Plex, które po prostu robią fenomenalną robotę i zastępują nieco problematyczne standardowe aplikacje systemowe. Plex po prostu fruwa a serwer doskonale transkoduje filmy, które mogę odtwarzać praktycznie na wszystkim, na co stworzono klienta Plexa (a stworzono praktycznie na wszystko, z konsolami włącznie). Działa to wszystko sprawnie, płynnie, widać leżącą u podstaw moc i wydajność…

Dostęp do zdjęć i filmików dla rodziny – o ile systemowe aplikacje do filmów i muzyki są takie sobie, o tyle po pewnym treningu qnapowe Photo Station można okiełznać i można całkiem sprawnie po zdjęciach nawigować. Coś, co mnie rozwaliło totalnie, to czas potrzebny na robienie niezbędnych dla prawidłowego działania aplikacji miniatur fotek. W ciągu jednego wieczora te moje 270 giga danych zostało zmielone i przygotowane do wyświetlenia (w tym rodzinne filmiki), a to coś, na co zawsze się skarżyłem na słabym DS213+. Podobnie tworzenie miniatur przy dostępie przez systemowe File Station – to są chwile, mrugnięcie i ma się ślicznie zrenderowane miniatury do dyspozycji. To właśnie jest pokłosie mocy tkwiącej w hardware, na którym zbudowano serwer. Jay!

Bieżący backup prac – mój workflow dostał skrzydeł. Siedzę w robocie, składam te swoje ulotki czy inne plakaty a w tle cały czas moja prywatna, nieograniczona właściwie miejscem chmura je na bieżąco synchronizuje, zapisuje zmiany i trzyma wersje plików do ewentualnego późniejszego przywrócenia. Miejsca w czterech zatokach zrobiło mi się tyle, że nie muszę archiwów trzymać na zewnętrznych dyskach i mam dostęp do kopii danych właściwie natychmiast. W ogromnej ich ilości pozwala mi się zorientować świetne narzędzie do wyszukiwania zawartości serwera dostarczane przez QNAPa… Jest zdecydowanie lepiej, niż było!

Torrenty – buziak wielki dla QNAPa za doskonałe dzielenie pasma! Do torrentów używam pakietu z Transmission, który jest prosty w obsłudze a działa szparko, dobrze i szybko jak demon. Ratio na prywatnym trackerze rośnie w zastraszającym tempie, łącze jest wysycane w downloadzie i uploadzie a ja się zastanawiam, jakim cudem do tego wszystkiego reszta usług ma jeszcze tyle soków, by działać błyskawicznie. Efekt przesiadki jest wręcz porażający – łącze obciążone jak cholera torrentami, eftepami i czym tam jeszcze a usługi śmigają aż miło patrzeć. I to nawet nie jest kwestia szybkości samego hardware, bo cóż to są za zadania niby, ale jak QNAP nadaje priorytety, to już jest ich słodka i sprawdzająca się tajemnica. Internet działa megapłynnie!

Serwer FTP/WebDAV/SAMBA/AFP/itd. – te usługi po prostu latają jak szalone. W sieci wewnętrznej widzę wyraźną poprawę transferów niezależnie od protokołu, OS X czy Windows grzecznie serwer widzą i grzecznie się do niego łączą… Skok jakościowy między tym, co było a tym, co mam teraz, jest wręcz dramatyczny.

Backup i replikacja

OK, jak backupuję to wszystko? Dane umieszczone w RAID0 aż proszą się o jakieś uszkodzenie, które rozwali wszystko w diabły, dlatego kopia bezpieczeństwa być musi a najlepiej dwie plus kopia gdzieś poza domem na wszelki wypadek.

Scenariusz mam prosty i działający jak trzeba: wrażliwe dane replikuję na dysk zewnętrzny, dodatkowo za pomocą rsync robię kopię na pozostawiony na razie i służący tylko do backupów DS213+ a jeśli o kopiowanie gdzieś na zewnątrz chodzi, to jeszcze nie rozgryzłem cholerstwa, bo danych jest sporo, za dużo na sensownie kosztujące rozwiązania backupowe online. Znaleźć coś trzeba będzie i mam nadzieję, że z czasem ceny spadną do akceptowalnych poziomów.

QNAP -> dysk zewnętrzny – dane z najważniejszych folderów współdzielonych przerzucam na dysk zewnętrzny zadaniami stworzonymi w Menedżerze kopii zapasowych. Tu mam do QNAPa wielką prośbę o możliwość łączenia kopii kilku folderów współdzielonych w jednym zadaniu, bo to trochę męczące jest gdy każdy folder trzeba osobno dodawać. Ja mam tego raptem cztery sztuki (na razie) ale przy większej ilości administrowanie może być problemem.

Zadania kopii na napęd zewnętrzny

Zadania kopii na napęd zewnętrzny

Natomiast wielkie uznanie dla QNAPa za możliwość kopiowania danych w czasie rzeczywistym – praktycznie natychmiast wszelkie zmiany dokonane w backupowanym folderze współdzielonym lecą bezpośrednio na napęd zewnętrzny, co jest super rozwiązaniem. Także rozbudowane filtry kopiowania czy wykluczania odpowiednich typów plików przy tworzeniu kopii zapasowej są rewelacyjnym narzędziem. Ogólnie bardzo mi się rozwiązania backupowe QNAPa podobają, dają możliwości bardzo dokładnego zaplanowania kopii zapasowych i ich zawartości a to zawsze jest w cenie.

Rozbudowane filtry i polityka tworzenia backupu w QNAPie

Rozbudowane filtry i polityka tworzenia backupu w QNAPie

QNAP -> DS213+ via rsync – jeden dysk zewnętrzny z bakupem ważnych danych to za mało. Dlatego dodatkowo najważniejsze dane kopiuję także na pozostawiony do tych celów DS213+, który nie ma żadnych problemów z wykonywaniem takich zadań. Serwerek cały dzień sobie śpi a kiedy przychodzi pora na działanie, grzecznie się budzi i przyjmuje dane.

Rsync w akcji! DS213+ dostaje regularne dostawy :)

Rsync w akcji! DS213+ dostaje regularne dostawy :)

XPEnology -> DS213+ via rsync – nie zapominajcie, że mam wirtualny ale jednak nie mniej istotny serwer, na którym wisi moja poczta. Zawartość tego serwera musi być backupowana często, prawidłowo i w ogóle. Dlatego na DS213+ spływa kolejne zadanie, tym razem robienia kopii zapasowych kont na wirtualnym serwerze z ich danymi i danymi aplikacji wirtualnego serwera.

Nad polityką kopii bezpieczeństwa muszę jeszcze posiedzieć ale na razie spełnia swoje zadanie – dane, na których mi najbardziej zależy mam na dwóch nie podpiętych do jednego urządzenia napędach (ba, nawet nie pod jedno gniazdko :)). Teraz muszę znaleźć jakiś backup online za sensowne pieniądze i będę się czuł bezpiecznie.

To tyle w temacie migracji. Największym tak po prawdzie wyzwaniem okazał się… brak dysków tymczasowych, na które mógłbym zrzucić mniej istotne dane z wcześniejszego serwera. Cóż, było parę trudnych wyborów i wyleciało w efekcie sporo filmów ale co tam, warte to było ogólnej przesiadki i widocznego wzrostu wydajności całego środowiska. A – jak się okazuje i co zawsze powtarzam ludziom pytającym mnie „co wybrać, papo, co wybrać?” – mocy nigdy za wiele! :)

Z innych spostrzeżeń: QNAP jest BARDZO łasy na pamięć. Te wszystkie dodatkowe usługi odpalane na nim wymagają w cholerę RAMu. Dobrze, że jego rozszerzenie to operacja prosta i bezbolesna, co niebawem przećwiczę.

, , , , ,

24 Responses to Migracja z Synology na QNAPa zakończona (prawie) sukcesem!

 1. SpeX 25 października, 2015 at 12:22 #

  Jak znajdziesz coś fajnego odnośnie chmury online, to daj znać. Ostatnio testowałem Amazon Clouds, gdzie za 60$/rok można mieć nielimitowaną przestrzeń, ale to po prostu nie działa, tak jak powinno. Już nie wspominać o głupkowatym programie do synchronizacji. Jak chcesz możesz sprawdzić, chyba 3 miesiące testów za darmo są.

  • CoSTa 25 października, 2015 at 16:07 #

   No właśnie – jakąś sensowną usługę backupu online chętnie przyjmę. Powiadasz jest czas na testy? OK, poszukam i sprawdzę, może jednak zadziała jak trzeba w NASie?

   • SpeX 25 października, 2015 at 17:30 #

    Szczerze, to nie wiem jak podpięcie pod NAS, ale wersja PC nie pozwalała nawet wybrać gdzie chcę to wysyłać :/

   • SpeX 25 października, 2015 at 17:32 #

    Mi się marzy taka usługa, gdzie będę mógł sobie podpiąć ją jako SMB lub coś podobnego i np oglądać materiały video z niej jak się zbuforują – zakładam iż mam internet.

    Nie chciał bym czegoś takiego jak to ma dropbox czy onedrive, gdzie na pc mam kopię 1:1 tego co w chmurze. Ja chcę mieć jedynie linki do plików w chmurze, które w miarę potrzeby będą się ściągać. A jak coś wrzucą do katalogu objętego synchronizacją (uploadem) to mi się z PC usunie. O taką chmurę bym chciał :>

 2. SpeX 25 października, 2015 at 12:24 #

  Od kiedy modelujesz komentarze?

  • CoSTa 25 października, 2015 at 16:11 #

   Od zawsze. Robi to Akismet i podstawowe ustawienia WordPressa (czyli pierwszy komentarz od danego komentującego do zatwierdzenia, później traktowany jest komentujący jako zaufany). Moderuję w sensie ingeruję w wypowiedzi, które uznam za chamskie lub z jakichś innych powodów mi nie pasujące. Mam to szczęście, że mam porządnych komentujących i przez te ileś lat blogowania chyba raptem dwa komentarze wywaliłem lub ocenzurowałem.

   • SpeX 25 października, 2015 at 17:29 #

    Bardziej chodziło mi o fakt, czemu moje komentarze nie wyświetlały się.

 3. mikhnal 25 października, 2015 at 19:25 #

  Costa, szacun za taki zgrabny artykuł dla niedowiarków, że się nie da. A jak widać da się :) Powinno się w szkole marketingu uczyć o takich przypadkach.

  • CoSTa 27 października, 2015 at 16:20 #

   Ale ja tu po łebkach poleciałem, tak po prawdzie najważniejsza powinna być migracja użytkowników z systemu do systemu i z tym sobie kiedyś poeksperymentuję. Z palucha robota (sporo jej w QNAPie :)) ale do wykonania i jak tak teraz sobie myślę, całkiem nietrudne mogłoby to być.

   Problemem są własnościowe rozwiązania w jednym i drugim przypadku. Ot choćby notesy – i ten od Synology, i ten od QNAPa oferują import z Evernote. Ale już nie eksport i nie ma jak ogarnąć przeniesienia notatek z jednej platformy na drugą za pomocą czegoś, co de facto stało się standardem sieciowego notowania (w końcu obydwa systemy ssanie z Evernote udostępniają nie bez kozery). Musze się jeszcze plikom eksportu obydwu notesów przyjrzeć, bo być może można jakoś łatwo to ogarnąć preparując odpowiednio pliki do importu ale jakoś mam wrażenie, że nie będzie to na tyle proste.

   I tak z każdą pierdołą… Migracja jest możliwa ale na razie cholernie pracochłonna. Robienie po łebkach natomiast kończy się patentami w stylu XPEnology, co jest imo słabe na maksa – nie po to mam natywny sprzęt, by na nim wirtualizować konkurencję :)

 4. matipl 26 października, 2015 at 12:40 #

  Kurcze. Z tego co napisałeś dla mnie wynikają 2 rzeczy:
  1) prawie niczego QNAP nie zastąpił, poza standardem (storage)
  2) dość kiepskie porównanie QNAP ze średniej półki (4 zatoki), z DS z dolnej półki (2 zatoki)

  Jednak zostaję przy moich 2 zatokach DS, może kiedyś przejdę na wyższą półkę, ale nie potrzebuję w domu wirtualizacji.

  • CoSTa 27 października, 2015 at 16:12 #

   Oj mati, to naprawdę dwie różne półki urządzeń. Synology ma imo do domu lepszy soft ale QNAP rozwala mnie rzeczami, których w chałupie za bardzo nie wykorzystam (4 porty ethernetowe – muszę to jakoś to pracy w sieci wewnętrznej zaprząc :)) albo których na razie nie ogarniam jadąc na kilkuletnim przyzwyczajeniu z Synka. Choćby ten problem z serwerem mailowym… Synology ma ładne dwie paczki, które powinny zaspokoić podstawowe mailowe potrzeby. Ale po odpaleniu Xeams widzę inny serwer, z inną filozofią działania ale (testowałem przed dłuższą chwilę, trochę się o nim dowiedziałem) oferujący taaaak wiele, szczególnie przy większych wdrożeniach… Kurczę, ciężko porównywać obydwie platformy. Im dłużej siedzę na QNAPie, tym mi się bardziej podoba a przy okazji tym mocniej trzeszczę zębami na brak (lub inny sposób funkcjonowania) rozwiązań znanych z Synka :)

   • matipl 27 października, 2015 at 16:18 #

    oki.

 5. richters 27 października, 2015 at 09:46 #

  Hej. Ja backup poza lokalizacją rozwiązałem nasępująco:
  raspberrypi + hdd
  Podpięte to ustrojstwo jest u rodziny. Pobiera 3W czy coś koło tego. Obecne łąca są szybkie, więc przepchanie nawet dużei liości danych w nocy jest bezproblemowe. Oczywiście via rsync.

  • CoSTa 27 października, 2015 at 16:02 #

   No i to jest opcja, o której myślę, kiedy w końcu ktoś z rodziny dorobi się sensownego łącza. Na razie jednak słabo z tym i szukam innych rozwiązań, które da się ogarnąć łatwo (rsync) i przystępnie cenowo.

 6. zanskarix 10 listopada, 2015 at 17:43 #

  No tak, Synology dało się przegonić QNAPowi pod względem mocy oferowanego sprzętu to i użytkownicy migrują… Sam o tym myślałem, bo mój DS214play postanowił wysypać RAID i naszło mnie na zmianę na model 4-dyskowy żeby postawić RAID5. Na razie jednak zostałem z Synology i kupiłem okazyjnie DS412+ ale jak tak dalej pójdzie to ich NASy nie będą warte swojej ceny, bo QNAP wydajnościowo cały czas zwiększa dystans i nawet ten ich mniej przyjemny dla domowego użytkownika soft też się jakoś rozwija.

  W kwestii backup online, myślałeś o Amazon S3?

  • CoSTa 11 listopada, 2015 at 09:13 #

   Myślałem i chyba coś takiego sobie odpalę. Widzę, że pieniądze kosztuje głównie obracanie danymi a nie ich trzymanie, więc w sumie nie ma się co za bardzo zastanawiać.

   No i faktycznie, moc w cholerstwie jest wielka :)

   • matipl 11 listopada, 2015 at 09:35 #

    Ja robię to inaczej. Instaluje na VPS-ie, który ma mała moc, ale dużą powierzchnię klienta CloudStation i backup ważnych dokumentów robi się sam w miejscu daleko od domu.

    • CoSTa 11 listopada, 2015 at 10:37 #

     O, to ciekawe rozwiązanie. Tyle że ja potrzebuję przynajmniej 500 giga na backupy a vps z taką powierzchnią to już pewnie solidny koszt. Ale pomysł przedni Mati, dzięki za sugestię.

    • matipl 12 listopada, 2015 at 12:05 #

     @CoSTa: wręcz przeciwnie jeśli nie musisz mieć mocy, a masz backup też w innym miejscu.
     Na Litwie masz 0.5-2TB od euroska miesięcznie. http://www.time4vps.eu/index.php

    • Krzysztof Gałat 12 listopada, 2015 at 16:21 #

     Tylko za 2TB trzeba płacić już 8E/mc, więc dość sporo. Ja w tej chwili testuję Amazon Cloud Drive 60$/y za unlimited.

    • matipl 12 listopada, 2015 at 16:25 #

     @Krzysztof:
     1. Nie ma czegoś takiego jak „unlimited” (patrz Microsoft).
     2. Dla mas za $64 dają 200 GB, tylko dla „Prime members” masz unlimited https://www.amazon.co.uk/clouddrive/pricing/ref=cd_home_navpricing
     3. Wszędzie piszą o „photo storage”. A jak wygląda reszta danych?

    • Krzysztof Gałat 12 listopada, 2015 at 16:40 #

     Nie patrz na UK tylko na US. Akurat Unlimited od M$ od początku był dziwny, bo to nie była stała oferta, tylko jakiś wprowadzany update. Z tego co googlam, jest kilka ciekawych Unlimited za ok 60-99$/y

 7. Marcin 13 listopada, 2015 at 15:42 #

  No i takiego wpisu oczekiwałem :) Szykuję się na przejście na model 251+ (na razie jeszcze go nie widać w sprzedaży) albo na model 253 Pro dlatego te informacje i działanie Xpenology to mistrzostwo. Natomiast czekam cały czas na Twoje wrażenia i ich opis odnośnie wirtualizacji (Windows, Linux) na tym NAS.

  • CoSTa 16 listopada, 2015 at 10:14 #

   Wirtualizacja działa bardzo dobrze. Mam na myśli Windows ale w sumie wszystko, co wrzucałem, działało przynajmniej znośnie. Tu jedna tylko uwaga: na konsoli graficznej oferowanej przez QVM szybkość grafiki jest słaba i nie powala. Natomiast rewelacyjnie to wszystko chodzi po połączeniu przez RDM (Windows) – zdalna praca to czyściuteńka przyjemność. Filmy na wirtualnym Windowsie oglądałem wyświetlając je po zdalnym łączu na Maku po Wi-Fi. Czyli bardzo fajnie się to sprawdza jako wirtualizacja dla terminala.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
QNAP TVS-471
QNAP TVS-471 – Recenzja

Zamknij