Menu serwera

The Expanse

The Expanse – pilot zapowiada coś niezłego

The Expanse to nadchodzący serial na motywach książki, której nie czytałem niestety. Pilot będzie miał premierę 14-go grudnia ale dzięki pracowitym mrówkom wykradającym to i owo, można już obejrzeć pilota w sieci. Obejrzałem.

Akcja serialu dzieje się 200 lat w przyszłości. Fabuła skupia się na Jimim Holedenie i Josephusie Aloisus Miller. Holden jest zastępcą dowódcy statku Canterbur, który zajmuje się holowaniem brył lodu z Pierścienia Saturna do stacji Pasa Ast Miller jest detektywem, który szuka zaginionej pewnej dziewczyny. Kiedy przebywa do Scopuli, odkrywa, dziewczyna może być kluczem wszystkiego. Systemowi Słonecznemu grozi wojna.

ciocia Wikipedia

O kurczę! To się naprawdę nieźle ogląda a przede wszystkim nie ma się wrażenia, że robiło to SyFy. Można SyFy nie lubić, można nie lubić ich produkcji ale akurat pilot The Expanse broni się chyba sam. Fajnie poprowadzona narracja, fajnie zawiązane wątki, ciekawy background polityczny (na razie jedynie zawiązek ale kroi się grubsza afera za te 200 lat).

Dużo CGI i widać, że nie na wszystko pieniędzy albo czasu starczyło ale to nie razi aż tak bardzo. Przede wszystkim spodobały mi się dialogi i postacie, z którymi pilot nas zaznajamia w sposób dosyć oszczędny acz przekonujący. Są archetypy w postaci dobrego gaja, cynicznego gliny, cudnej urody pani mechanik itd. Nic, czego byśmy wcześniej nie widzieli. Pod tym względem pilot nie zaskakuje. Ale czuje się drzemiącą w tle, mocno pokombinowaną intrygę, której zawiązki pilot wprowadza i to jest to, na co tak naprawdę czekam – fajna, spaceoperowa intryga. Od czasu Głów Grega Beara nie miałem okazji zetknąć się z fajnie poprowadzoną kosmiczną intrygą z dużą dozą polityki w tle a The Expanse zapowiada taką właśnie rozrywkę. Czekam!

Pilocik polecam bardzo. Opinie w sieci są skrajnie podzielone i zasadniczo podzieliłbym je na opinie tych „od akcji” i tych „od intrygi”. Ci pierwsi marudzą, ci drudzy ostrzą sobie zęby. Jeśli wolisz błyski laserów w kosmosie – obejrzyj co innego. The Expanse zapowiada dużą dawkę intrygi, której nie mogę się po prostu doczekać.

Jeszcze raz – polecam!

The Expanse – trailer

, ,

4 Responses to The Expanse – pilot zapowiada coś niezłego

 1. mikhnal 1 grudnia, 2015 at 10:23 #

  Aż mi się przypomniał genialny Firefly :)

  • CoSTa 1 grudnia, 2015 at 11:13 #

   Zupełnie inny klimat ale fakt, Firefly się przypomina :)

 2. SpeX 1 grudnia, 2015 at 17:29 #

  Plusem, ogólnym jest fakt iż w końcu kosmos wraca do TV. Co prawda nie ma co liczyć na wznowienie StarGate, ale ostatnie produkcje Killjoys i Dark Matter coś rozruszały temat.Teraz The Expanse, więc osoba wychowania na kosmosie, w końcu ma co oglądać.

  A do tego, wspomina się o nowym serialu z uniwersum Star Trek, więc będzie coraz lepiej.

  • CoSTa 1 grudnia, 2015 at 19:40 #

   Kurczę, serialowych Star Treków po prostu nie mogłem rozgryźć. Pewnie to i fajne ale zdecydowanie nie jestem trekkie :)

   No nic, mam nadzieję na coś fajnego. Niekoniecznie z rozmachem, po prostu z dobrym scenariuszem i kosmiczną otoczką.

Dodaj komentarz