Menu serwera

DSC01880

Securex 2016 – całkiem fajne targi!

W dniach 25-28 kwietnia 2016 odbyły się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Securex 2016, na których miałem sposobność przez chwilę być i może z dwa słowa wypadałoby o nich napisać.

Wiem, że tak mało kręcącego tematu, jak zabezpieczenia, to ze świecą szukać. Ale z drugiej strony, jak się tak dobrze zastanowić, to zabawki i gadżety związane z bezpieczeństwem mogą być całkiem fajne i jakoś z nowoczesnymi technologiami powiązane. Jako miłośnik gadżetów i przy okazji mieci tam stoiska przez firmę, w której robię, ruszyłem przyciężki zad zza komputera i ruszyłem nach MTP.

Pamiętając wcześniejsze edycje targów (łączonych z Poznań Media Expo przecież) spodziewałem się hali lub co najwyżej dwóch wypełnionych stoiskami firemek dających mydło i powidło. Srodze i mile się zawiodłem! Cztery hale były po brzegi wypełnione fajnymi miejscami gadżetami, które wzrok przykuwały i kazały od czasu do czasu powiedzieć głośne „WOW!”. Zabezpieczenia stają się bowiem biznesem pełną gębą, a że „zabezpieczenia” mają kojarzyć się ze słowem „profesjonalne”, to w dodatku jest w tym biznesie potencjalnie duża kasa. I to zaczyna być widać! Oferty dla Kowalskiego wiele nie było ale wszelkie firmy deweloperskie, instalatorskie i właściwie każde inne potrzebujące systemów zabezpieczeń od wizyjnych, po rozwiązania sejfowe, miały w czym przebierać. Kamer IP było od zasrania a systemów je obsługujących było jeszcze chyba więcej. Rozbiły mnie kompletnie drony, które jak się okazuje mogą pełnić także przydatne funkcje, nie tylko zaglądania przez okno do sypialni ponętnych blondynek. Świetny wykładzik machnął mi chłopak od dronów opisując, jak działają i sprawują się takie profesjonalne rozwiązania w służbie np. monitorowania rurociągów czy instalacji wysokiego napięcia i jak ładnie automatyka robi tu robotę pozbawiającą pracy ludzi, którzy się do tej pory takimi rzeczami zajmowali. Dojrzałem przyszłość rasy ludzkiej: ludzie bez pracy niszczący maszyny w odwecie za głód i właściciele maszyn niszczący niszczących w odwecie za rozwalanie ich majątku. Ot kwestia czasu, zobaczycie.

Wystawiały się firmy różne i przeróżne, z naszą wielkopolską policją włącznie. Bardzo sympatyczny pan poopowiadał mi trochę o ich najnowszym nabytku (gdzieś na zdjęciach znajdziecie fajnie wyglądającego quada patrolowego), który zdaje się już jest albo za chwilę będzie wdrożony do patrolowania okolic Warty i nie tylko. W ogóle to było chyba jedno z najsympatyczniejszych stoisk – panie policjantki miłe, ilość informacji, o które można było wypytać wprost zatrważająca a i kompetentnie podana. Fajne!

Wystawiali się bracia chińscy ale bez rewelacji, jakoś nie dostrzegłem przełomów na ich stoiskach. Za to firmy zachodniego kręgu kulturowego odrobiły lekcję i produkty dla Kowalskiego zaczynają ubierać w coraz ładniejsze szatki. Nawet cholera sejfy wsadzane za obrazy mają wyglądać i wyglądają ładnie, z ładnie obrobionymi frontami, gustownie wplecionymi w nie panelami i otworami na klucze. Serio, po raz pierwszy w życiu zainteresowały mnie SEJFY! Właśnie ze względu na ich – ekhem – wzornictwo. Wiem, brzmi to dziwnie ale tak właśnie było.

Z miłych niespodzianek – nawiedziłem też stoiska EPA Systemy (pokazywane modele Synology jakoś mnie nie porwały) oraz dystrybutora m.in. QNAPa, firmy FEN, gdzie zawitałem na dłużej. Pomacałem się organoleptycznie z najnowszą nowością QNAPa, czyli ich NASbookiem TBS-453A i powiadam Wam – ciekawe to rozwiązanie acz nie dla chłopaków potrzebujących storage (miejsca). Ciągle próbuję rozgryźć scenariusze, w których to niewielkie coś byłoby przydatne ale wśród moich potrzeb takich scenariuszy nie widzę. Tam też pogadałem sobie chwilę z Szefem Wszystkiego na Polskę od QNAPa – Grześkiem Bielawskim, którego starałem się nieco za język pociągnąć w temacie zapowiadanych przez QNAP nowych pakietów oprogramowania ze szczególnym naciskiem na ich Qmail, który zapowiada się bardzo ciekawie. Z notki prasowej:

Qmail is an email client that allows users to access various email accounts or switch to other accounts. Supporting major email services complying IMAP protocols, Qmail allows automatic email backup from cloud services to QNAP NAS. Qmail also enables users to manage different email accounts easily and select files from a NAS as attachments.

Niestety Grzesiek dociskany nic nie chciał więcej – ponad to, co powyżej napisano – zdradzić. No dobra, ponoć ma tam być jeszcze serwer mailowy (w notce piszą tylko o kliencie) ale to już naprawdę wszystko, co udało mi się od niego wyciągnąć. Kurczę, ależ bym na tym pakiecie łapki położył…

OK, reasumując: Securex okazał się być całkiem dużą imprezą, która pokazała, że biznes zabezpieczeń rośnie i rozwija się ładnie, oferując coraz to ciekawsze rozwiązania dla biznesu i Kowalskiego. Jeśli kogoś kręcą takie tematy – za rok powinien się tu zjawić koniecznie. Securex wyrósł chyba na jedne z najznaczniejszych chyba targów tej branży w naszej części Europy. I fajnie, oby tak dalej :)

,

3 Responses to Securex 2016 – całkiem fajne targi!

 1. lemiel 4 maja, 2016 at 07:54 #

  Skoro akcesorium do tego NASbooka są obudowy z kieszeniami na 5 lub 8 klasycznych HDD to i miejsce by było. Niestety dopinane na USB 3, więc nie da się tego NASbooka postawić pod telewizorem (nie powinien tak szumieć i przyciągać niepotrzebnie wzroku), a tej dodatkowej obudowy w mniej rzucającym się w oczy miejscu, ale cóż, przepustowość. Szkoda, fajna zabawka by była dla np. Plexa albo nawet Kodi.

  • CoSTa 5 maja, 2016 at 16:17 #

   No właśnie, „by była”. Jakoś dużo mi się rodzi „to byłaby fajna maszyna ale…” i tak nie do końca wiem, jak rozgryźć to urządzenie. Nie wiem, musiałbym pomacać, w firmie na dwa-trzy tygodnie ustawić, pobawić się jakość konkretniej. Storage na SSD to imo średni pomysł, więc coś to urządzenie musiałoby robić. No i tu mam problem – ciekawe co tak właściwie :)

  • Sebastian Śledź 7 maja, 2016 at 14:06 #

   Gdyby nie dyski M2… pod TV zupełnie się to nie nadaje, jeśli już to jako NAS na wyjazd (jeśli spodziewamy się, że będzie problem z dostępem do sieci). Wariant przedstawiony przez producenta na stronie brzmi sensownie, wbudowany switch, niskie zużycie energii, kompaktowe rozmiary – do pracy grupowej na wyjeździe jak znalazł. Ciekawe tylko czy pójdą za ciosem i zaoferują ciut większe rozwiązanie z dyskami 2.5”.

Dodaj komentarz