Menu serwera

Sonerezh - widok listy albumów

QNAP TVS-471 – jak zadbać o swoje RSSy oraz udostępnianie muzyki – FreshRSS i Sonerezh

Urlop to chwila wolnego, która pozwala nieco uporządkować codzienne zmagania z internetem i zapanować choć trochę nad swoim serwerem, który w końcu do czegoś przydatnego można zagonić. Siadłem chwilę do internetów i pogrzebałem w ich odmętach dla rozwiązania dwóch problemów, które od dłuższego czasu mnie trapiły i które z czystej ciekawości zachciało mi się rozgryźć.

Problem 1: obsługa feedów RSS

W epoce Facebooków czy innych Twitterów może wydawać się dziwne, że ktoś jeszcze korzysta z feedów RSS do przeglądania zmian w na ulubionych stronach. A jednak feedy mają wielką, niezaprzeczalną zaletę: są zdecydowanie lepszym źródłem informacji, niż cholerne, zapchane animowanymi gifami walle. Mój problem polegał na tym, że doskonała usługa, jaką było i jest Feedly, zrobiła się płatna i może gdybym wykorzystywał klienta RSS do czegoś więcej, niż tylko do agregowania i przeglądania treści może i bym wydał pieniądze na subskrypcję, ale że nie są mi potrzebne żadne nieco bardziej zaawansowane funkcje a wraz z płatnościami Feedly wprowadziło też niestety spore ograniczenia na ilość agregowanych serwisów, zachciało mi się mieć coś swojego, u siebie. Poszperałem, poszukałem i znalazłem bardzo prosty skrypt, który może i Wam się przyda:

FreshRSS

Cudownie prosty w działaniu i instalacji skrypt, który zajmuje się tylko agregacją informacji, jakimś sensownym ich wyświetleniem (jeden z niewielu darmowych skryptów, który nie odrzuca na wejście – doceniam!) i w zasadzie niewiele więcej oferuje. A, no tak – daje też swój kanał RSS z zebranymi aktualizacjami, dzięki czemu można w dowolnym kliencie po prostu zasubskrybować swój kanał i nie bawić się w konfigurację wszystkiego (przydatna rzecz, gdy siedzi się na trzech systemach operacyjnych :))

Całość zabawy ze skryptem sprowadza się tak właściwie do pobrania drania, wgrania do foldera Web na QNAPie, stworzenia bazy danych za pomocą PHPMyAdmin i… To właściwie wszystko. Wyeksportowany z Feedly plik OPML z moimi subksrybcjami bezproblemowo został wczytany i sparsowany, ładnie kategorie się potworzyły, wszystko zadziałało od przysłowiowego kopa. Do ideału oczywiście bardzo daleko ale dla moich potrzeb rzecz nadaje się całkowicie.

Strona skryptu
Dokumentacja skryptu

FreshRSS - co tam ostatnio wpłynęło?

FreshRSS – co tam ostatnio wpłynęło?

FreshRSS - czytamy wpis...

FreshRSS – czytamy wpis…

FreshRSS - bezproblemowa instalacja na QNAPie

FreshRSS – bezproblemowa instalacja na QNAPie

Problem 2: udostępnianie muzyki

I po raz kolejny: w epoce Deezera czy innego Spotify wydawać by się mogło, że chęć podzielenia się z kumplami muzyką powinna sprowadzić się tak właściwie do wysłania linka do ulubionego kawałka czy albumu i sprawa załatwiona. No więc nie do końca. To znaczy jak najbardziej powyższe stwierdzenie jest prawdą, niemniej od kilkunastu już chyba lat tworzę swoją bibliotekę muzyczną złożoną w tym momencie z kilkudziesięciu tysięcy plików, która jest moim wielkim skarbem, którym chcę się dzielić ze znajomymi ile tylko mogę. QNAP ma swoje narzędzie w postaci Music Station ale ma ono jedno, wielkie dla mnie ograniczenie: aby z niego korzystać, trzeba mieć konto na serwerze. Nie mam zamiaru zakładać konta na serwerze każdemu znajomemu, nie ma takiej opcji po prostu. Potrzebowałem prostego w miarę możliwości skryptu, którego jedynym zadaniem będzie dać dostęp do mojej biblioteki muzycznej znajomym bez potrzeby zakładania im kont na serwerze. No i powinno to jakoś wyglądać. Ten drugi warunek eliminował na starcie 90% skryptów, które może są i powerne, mają możliwości i w ogóle, ale wyglądają jak mokry sen operatora Excela z tymi wszystkimi tabelkami i innymi radiobuttonami. Aż w końcu trafiłem na…

Sonerezh

Nazwa z tyłka ale sam skrypt fajny! Nie jest idealny (brak wsparcia obsługi składanek, brak obsługi last.fm, brak, brak, brak, brak…) ale swoje podstawowe zadanie spełnia dobrze: wygląda nieźle, działa w miarę szybko, streamuje bez większych problemów, no i pozwala po prostu założyć komuś konto i po sprawie.

Instalacja – podobnie jak poprzedniego skryptu – to formalność. Pobrać, wrzucić na serwer do folderu Web, stworzyć bazę danych, gotowe. Tu jedna uwaga: w skrypcie definiuje się ścieżkę (root path) z folderem zawierającym kolekcję muzyczną. Aby skrypt mógł cokolwiek odczytać, zadbajcie o uprawnienia dostępu do plików! Kolejna sprawa to zapis ścieżki. Podaje się pełną ścieżkę folderu na serwerze. U mnie jest to:

/share/CACHEDEV1_DATA/Multimedia/Music/

W folderze Multimedia mam podfolder Music, w którym trzymam całą swoją kolekcję muzyczną i ten folder będzie sprawdzany na okoliczność występujących tam plików muzycznych. Po zdefiniowaniu ścieżki wystarczy kliknąć na przycisk aktualizacji bazy utworów i poczekać na ukończenie parsowania plików. Na QNAPie TVS-471 te moje tysiące plików obróciło całkiem szybko!

Strona skryptu
Dokumentacja skryptu

Sonerezh - widok listy utworów

Sonerezh – widok listy utworów

Sonerezh - widok listy wykonawców

Sonerezh – widok listy wykonawców

Sonerezh - widok listy albumów

Sonerezh – widok listy albumów

Sonerezh - widok playlisty

Sonerezh – widok playlisty

Sonerezh - panel administracyjny - jak widać niezbyt to skomplikowane :)

Sonerezh – panel administracyjny – jak widać niezbyt to skomplikowane :)

Sonerezh - użytkownicy

Sonerezh – użytkownicy

W razie jakichś problemów z instalacją na Waszych serwerach, postaram się pomóc. Ale serio, to dwa bardzo proste w obsłudze skrypty i problemów nie powinno być żadnych. A cholery przydatne, nie powiem. Szczególnie FreshRSS mi się spodobał, lubię mieć swoje dane u siebie…

, , ,

6 Responses to QNAP TVS-471 – jak zadbać o swoje RSSy oraz udostępnianie muzyki – FreshRSS i Sonerezh

 1. SpeX 12 sierpnia, 2016 at 22:41 #

  Ja RSSy przeglądam za pośrednictwem inoreader.com, ale FreshRSS wydaje się ciekawą opcją. Pytanie, jak jest rozwiązana sprawa sprawdzania aktualizacji RSS.

  • CoSTa 13 sierpnia, 2016 at 09:30 #

   W sensie czy aktualizacje pobierane są za pomocą crona czy w inny sposób? Nie zauważyłem. Się klika na „odśwież” i zasysane są powiadomienia z kanałów. Innej możliwości nie zauważyłem w ustawieniach.

   • SpeX 13 sierpnia, 2016 at 21:37 #

    Czyli jak jedziesz na urlop lub jesteś dłużej offline, a portal generuje dużo treści, to w pewnym momencie niektóre rzeczy mogą się nie załapać. Bo wypadną z feed wcześniej, niż ty klikniesz „odśwież”.

    Jeśli skrypt, niema żadnego pseudo crona (ala WP) lub nie da się go podpiąć pod crona, to skrypt ma dość poważną wadę.

    • CoSTa 14 sierpnia, 2016 at 12:36 #

     Jak wsppminałem, skrypt nie jest idealny. Ale zawsze możesz podrzucić coś lepszego, z chęcią przyjmę. Warunek: selfhosted. Tiny Tiny RSS już próbowałem, działa fajnie ale wygląda gburowato.

    • SpeX 15 sierpnia, 2016 at 01:06 #

     Na razie korzystam wcześniej wspomnianego inoreader.com, na razie u mnie nie jest wymagany warunek selfhosted.

     Choć przydało by mi się jakieś fajne narzędzie do zarządzania wspólnym kalendarzem. A ostatnio szukam czegoś fajnego, to zarządzania projektami (lista ToDo, ścieżka krytyczna itp.)

Trackbacks/Pingbacks

 1. QNAP TVS-471 + Docker + Madsonic = muzyka pod kontrolą! - CoSTa's Family Page - 9 października, 2016

  […] swoim QNAP TVS-471 zainstalowałem jakiś czas temu bardzo fajny skrypt Sonerezh, który zadanie dzielenia się muzyką ze znajomymi bez potrzeby zakładania im konta na serwerze […]

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
VA - Transmigration
VA – Transmigration – ciekawa, darmowa płyta

Spodobało mi się. Niby płyta nie brzmi, niby surowa w obróbce ale cholera wpadło mi w ucho i nie chce...

Zamknij