Menu serwera

Dixit - doskonała gra rodzinna i do wódki!

Dixit – doskonała planszówko-skojarzeniówka dla małych i dużych

Właśnie rozegraliśmy rodzinnie kilka partyjek świetnej gry planszowej Dixit. Dixit oferuje zabawy co niemiara ale przede wszystkim to odejście od hegemonii kostek na rzecz czasem mocno wykręconych skojarzeń, za pomocą których należy odgadnąć odpowiednią kartę wśród ukazywanych przez uczestników. Takie kalambury na sterydach i z gotowymi obrazkami. Z wikipedii

Dixit – gra karciana wydana w 2008 roku przez Libellud we Francji. W Polsce grę wydało wydawnictwo Hobbity.eu, a obecnym dystrybutorem (od kwietnia 2014) jest Rebel.pl. Gra została laureatem nagrody Spiel des Jahres 2010. Jej tytuł po łacinie oznacza „ona / on powiedział”, częste rozpoczęcie starych opowieści.

Jest to gra w skojarzenia, w każdej z tur jeden z graczy staje się bajarzem. Wybiera jedną ze swoich kart i mówi zdanie, które do niej nawiązuje. Pozostali gracze wybierają jedną z własnych kart, która najlepiej pasuje do zdania bajarza. Następnie wszystkie wybrane karty są mieszane i zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie, która z nich należała do bajarza.

Gra jest świetna i bardzo rozbudzająca wyobraźnię. Bardzo rozgrywce pomaga to, że punktacja premiuje naprawdę wykręcone skojarzenia i już widzę, jak będę w to grał po wódce. To będzie OGIEŃ i potencjalnie doskonały materiał na party-game, tym bardziej, że można w to grać w aż sześć osób (i żadna nie będzie się nudziła, zapewniam).

Zasady gry poznacie w krótkim filmiku zrealizowanym przez dystrybutora/wydawcę gry w Polsce:

Gra jest bardzo ładnie wydana a ilustracje, do których należy dobierać skojarzenia, są po prostu cudne i oferują całą gamę możliwości. Grając w tę grę ociera się poniekąd o sztukę a nawiązań do kultury i cywilizacji można czynić setki. Formuła ilustracji jest bardzo pojemna a one same stworzone są z dbałością i oferują miejscami potężną dawkę abstrakcji pozwalającą na tworzenie setek skojarzeń i interpretacji. Widać tu dbałość o każdy szczegół i ogólną plastykę…

Dixit - przykłady ilustracji

Dixit – przykłady ilustracji

Doskonała gra, którą polecamy rodzinnie z czystym sumieniem. Wkręciła się nawet Majka, co tym bardziej zaliczam w poczet ogromnych plusów tego wydawnictwa. Jeśli szukacie czegoś na długie, zimowe wieczory – znaleźliście. I tu powtarzam raz jeszcze: gra może być rodzinna ale zyskuje zapewne ogromnie przy starszych graczach i butelce wódki na stole, która zaraz pogoni nieco czynione skojarzenia. Odradzam natomiast granie na kwasie. Ilustracje są miejscami na tyle wciągające, że spędzicie w nich całego tripa. OK, to dobry sposób na wycieczkę ale po co się zawieszać na samym jej początku? :)

Wstrzymaj na chwilę oddech! Karty zostały odkryte. Ich wspólną cechą jest tajemnicze zdanie, lecz tylko jedna z kart jest do niego kluczem. Użyj swojego sprytu i intuicji, by nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez pozostałych graczy.


Dixit - opakowanie gry

Dixit – opakowanie gry


Grę kupicie w sklepie Rebel.pl i w sklepach z grami planszowymi. Warto wydać kasę, bo zabawa jest przednia, nietuzinkowa, rozwijająca wyobraźnię i – co najważniejsze – pozytywnie klepnięta znakiem jakości das Guta!

,

3 Responses to Dixit – doskonała planszówko-skojarzeniówka dla małych i dużych

  1. Piotrek / savek 1 listopada, 2016 at 18:57 #

    Jest świetna! Też często gramy z przyjaciółmi! Po pewnym czasie karty się zaczynają nudzić… Ale można zrobić upgrade kart :D i zabawa zaczyna się na nowo! :)))) BTW: Dostaliśmy grę na naszą domówkę od kuzynki z Poznania – CoSTa, przypadek? ;)

  2. Ja 9 stycznia, 2019 at 16:46 #

    „Odradzam natomiast granie na kwasie”???? Przecież to dzieci czytają!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
QNAP TVS-471 - backup fotografii i filmów na flickr
QNAP TVS-471 – backup fotografii i filmów na flickr

Mój QNAP TVS-471 służy mi do przeróżnych celów ale najważniejszym chyba jest trzymanie i dzielenie się fotkami z najbliższymi. Jeśli...

Zamknij